Na území Polska, Česka a Rakouska vznikne nejdelší alej v Evropě

Ilustrační foto
0:00
/
0:00

Na území Polska, Česka a Rakuska vznikne nejdelší alej v Evropě. Ponese název Alej národů a povede podél cyklostezky. První stromy už jsou v zemi a postarali se o to školáci z Velké Bystřice na Olomoucku.

Ilustrační foto
Za celým projektem stojí Nadace Partnerství a Pražský mezinárodní maraton. Právě jeho účastníci si za 200 korun tzv. adoptovali jednotlivé stromy. Na každém kmeni se tak objeví jméno sportovce i toho, kdo strom zasadil. A právě proto organizátoři očekávají, že lidé budou mít ke "svým" stromům vztah. Jelikož alej povede kolem cyklotrasy, bude ji tak přirozeně vyznačovat, cyklistům poskytne v budoucnu stín a zároveň budou stromy působit jako větrolamy. Jak vlastně bude dlouhá nejdelší alej v Evropě, to je otázka pro Michala Veselého z Nadace Partnerství.

"Stromy se vysazují podél cyklotrasy Greenways, která vede z Krakowa přes Moravu do Vídně a má asi 700 kilometrů, takže abychom realizovali ten náš cíl, tak bude podél trasy potřeba vysadit asi 60 tisíc stromů. Takže těch 200 prvních je začátek a je to určitě běh na dlouhou trať."

Za jak dlouho odhadujete, že by alej mohla být vysázená?

"Než celá vznikne, tak to je na jednu lidskou generaci. Třeba to ale půjde rychleji a budeme překvapení. Záleží na tom, kolik partnerů se přidá k tomu projektu výsadby Aleje národů, kolik běžců se zapojí a kolik dalších partnerů ten projekt podpoří. Pro nás je také důležité, aby to nebyla jen výsadba stromů, ale Nadace Partnerství usiluje o zapojování veřejnosti do všech projektů, které realizuje, proto ta účast dětí ze základní školy. My budeme hledat další partnery, další obce, další školy, kteří budou chtít sázet svoje stromy podél cyklotrasy tak, aby to byla jejich cyklostezka, aby to byly jejich stromy, aby to nebyly stromy, které jim tam někdo vysadí a oni je ani nechtějí."

Kdo se bude o stromy starat?

"U všech projektů, které podporujeme, je to nastavené tak, že vždycky starost je na té obci nebo na tom, kdo ten projekt zrealizoval. Tady ve Velké Bystřici se o stromy bude starat Zahrada Olomouc a financovat péči o stromy, která je třeba pro nejbližší asi tři roky, bude obec s tím, že děti přislíbily a vypadá to, že to myslely upřímně, že se na ty stromečky, které si samy vysadily, budou chodit dívat a budou dělat to, co dokážou. Například vysekat kolem trávu."

Budete sázet teď v dohledné době další stromy?

"Teď se budou sázet ještě v rámci tohoto projektu "Adoptuj strom na Greenways" stromy v Bystrovanech u Olomouce poblíž Velké Bystřice, kde budou sázet děti javory. Tady to byly hlavně ovocné stromy ořechy, třešně, slivoně a také nějaké javory. Další sázení by mělo být asi za 14 dnů."