Naďa Urbánková si nadělila k osmdesátinám Zlatou kolekci

Naďa Urbánková, foto: Matěj Kopecký, archiv ČRo

Legenda české pop i country music, ale také herečka z Oscarového snímku Ostře sledované vlaky velkolepé oslavy životního jubilea nechystá. Radost si udělala vydáním kompilací 71 nejslavnějších písní své dlouholeté kariéry.

Naďa Urbánková,  foto: Matěj Kopecký,  archiv ČRo

Naďa Urbánková ve filmu Ostře sledované vlaky
Na vrcholu slávy stála v sedmdesátých letech a osmdesátých letech minulého století. Dveře k hvězdné kariéře jí otevřelo angažmá v té době nesmírně populárního divadla Semafor, kde pro ni psaly hudbu a text Jiří Šlitr a Jiří Suchý. Pro svůdný zjev dostávala i řadu filmových nabídek. Poprvé se objevila ve filmovém muzikálu „Kdyby tisíc klarinetů“, kde excelovala vedle dalších hvězd české pop-music Karla Gotta, Waldemara Matušky, Hany Hegerové a Evy Pilarové. V roce 1966 jí režisér Jiří Menzel oznámil, že pro ni má roli v Ostře sledovaných vlacích. Ve slavném oscarovém filmu s ní protrhl Miloš Hrma přednostovo kanape, italský producent Ponti ale chtěl, aby byla scéna ještě erotičtější. A tak ji natočili, nakonec ale do filmu nezařadili. O tři roky později natočila s Menzelem i svůj druhý slavný film, hořkou komedii na motivy povídek z knihy Bohumila Hrabala Skřivánci na niti. Vzápětí skončil na dvacet let v trezoru, protože odhaloval poměry v padesátých letech, o nichž se mluvit nesmělo. „Skoro všechny mé filmy byly zakázané. Další dva ležely v trezoru, protože v nich hrál emigrant Honza Tříska,“ vzpomínala Naďa Urbánková.

Brýle - neodmyslitelný doplněk

Naďa Urbánková,  foto: ČT
Handicap proměnila ve svou přednost. Stala se propagátorkou brýlí. V době, kdy se je řada žen styděla nosit, z nich Naďa Urbánková udělala výrazný módní doplněk. Získat ale zajímavé brýle znamenalo v dobách socialismu téměř nadlidský úkol. „Měla jsem na Příkopech známého optika a ten mne zásoboval brýlemi ze zahraničí. Většinou je vozil z různých veletrhů…“ zavzpomínala před časem při příležitosti výstavy části sbírky svých brýlí v Jihlavě. Za celý život totiž nikdy žádné nezničila a řadu z nich nosí dodnes, i když je v podstatě nepotřebuje, protože před lety podstoupila odbornou operaci očí.

Osmdesátiny slaví na pódiu

Zpěvačka a pětinásobná Zlatá slavice s hlasem, který zní nádherně i v jejím pokročilém věku, se nikdy nevzdává. Překonala řadu životních těžkostí včetně vážné nemoci. Dnes žije spokojeně v Želivu na Vysočině v bytě vedle klášterního komplexu. Za tu dobu si zde našla řadu přátel, moderuje v Českém rozhlase v Jihlavě a stále koncertuje se skupinou Bokomara. Své největší hity připomíná nejen vydáním nového trojalba Zlatá kolekce. Během června potěšila své příznivce i několika vystoupeními v Praze, Ostravě i Brně.