Nadace koupila Janáčkův autograf s autorovou chybou

Foto: ČTK

Janáčkovy fanfáry ze Sinfonietty jsou známé díky bývalému prezidentovi Václavu Havlovi, který si je ve své funkci zvolil jako hudbu pro slavnostní příležitosti. Nadace Leoše Janáčka nyní získala ze soukromých fondů anonymního vlastníka vzácný rukopis, neboli autograf této úvodní části Sinfonietty z roku 1926. Se znalcem Janáčkova díla Jiřím Zahrádkou hovořil o odkoupení autografu Vilém Faltýnek.

Foto: ČTK
"Ty fanfáry už zmizely patrně za Janáčkova života, protože Janáček to napsal zvlášť na takové malé lístečky a poslal to do Lidových novin, kde to tehdy vyšlo jako fanfáry ke sletu, k sokolskému sletu, a zpátky se nedostaly. A my jsme velmi přemýšleli, kde by mohly být, až v roce 1964 vyšly jako faksimile jako PF pro Státní hudební nakladatelství, takžre bylo jasné, že někde v tom okruhu to někdo má. A nyní Nadace Leoše Janáčka těchto 17 lístečků s první větou Sinfonietty koupila. Ptal se mě někdo z novin, jak to víme tedy, že to je Janáčkův rukopis, že to není falsum. Samozřejmě Janáčkův rukopis se dá velmi dobře poznat, a falsum Janáčka... já jsem se sním ještě nesetkal, repsektive setkal jsem se s falšovaným podpisem na fotografii, ale napsat 17 stránek Sinfonietty... je zcela absurdní, takže je to skutečně skladatelův rukopis, tam vůbec žádné pochybnosti nepřipadají v úvahu."

Přináší tenhle konkrétní originál nějaké nové informace?

"My jsme to věděli z toho faksimile z roku 1964, ale ono bylo malinké a blbě se z toho četlo. Samozřejmě, když máte v rukou originál, lépe čtete. Tam se objevuje spor o jednu kvartu, která je tam jinak než potom v dalších opisech, a to je věc, která nám nejde do hlavy, patrně Janáček skutečně v tom autografu udělal chybu, protože před tímto autografem existují skici a tam je to místo v pořádku, a potom tady v tom čistopisném autografu je chyba. V dalších opisech už není. Takže si myslím, že to Janáček opravil. Toto je určitě nové. Také autograf poukazuje na to, protože to je psáno na jiném papíru než ostatní autograf Sinfonietty, tak to vypadá, že Janáček to skutečně psal naprosto zvlášť, a buďto to psal na úplně jiný papír kvůli tomu, že to chtěl dát do těch novin, nebo prostě původně ta fanfára byla určena ne k té Sinfoniettě, ale k 8. sokolskému sletu v roce 1926. Ten autograf napovídá, že původně ta fanfára mohla být myšlena jako sokolská fanfára, nikoli jako část Sinfonietty."