Nadace Partnerství chce pomoci Bulharsku

P8120025.jpg
0:00
/
0:00

Více než týden mohou Češi pomoci Bulharsku, které bylo postiženo ničivými povodněmi. Nadace Partnerství organizuje celonárodní sbírku na pomoc postiženým oblastem za použití osvědčené formy: tzv. dárcovských sms. Velký ohlas však, prozatím, sbírka nemá. Proč? Více Jaromír Marek.

Po prvním týdnu přispěli lidé celkem 200 000 dárcovskými smskami. Situace v Bulharsku je přitom vážná. Na území obývaném dvěma třetinami obyvatel byl vyhlášen výjimečný stav. Zahynulo několik desítek lidí, povodně zasáhly již více než dva milióny lidí, škody utrpěla infrastruktura. Pokračuje Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství.

"Obrátila se na nás sesterská nadace ze Sofie EkoObštnost, zda bychom nepomohli v této velice vážné situaci. Věděli, že se nám podařilo sbírkou pro Tatry pomoci těmto horám. Pokusili jsme se tedy pomoci Bulharsku postiženému povodněmi."

Sbírka běží týden, s jakým výsledkem?

"Máme téměř 200 000 a více než 7000 lidí poslalo dárcovskou sms."

DMS, tedy donors message service, je původním českým projektem ve kterém se spojilo Fórum dárců s provozovateli mobilních telefonních sítí v Česku. Vrchol zaznamenal projekt na konci loňského roku, kdy na poničené Tatry přišlo 300 000 dms, tedy 8 mil korun a zejména na začátku letošního roku, po katastrofě v Asii. Forum dárců takto vybralo 45 milionů korun. Dvě stě tisíc, které přišly na Bulharsko za týden, přicházelo každou hodinu. Proč není zájem o pomoc Bulharsku velký? Pokračuje Miroslav Kundrata.

"Především bych chtěl říct, že každá pomoc je dobrá a děkuji všem, kdo přispěli. Je známé, že ohlas na všechny události je úměrný zájmu médií. Je pravda, že dlouhodobě se česká média událostem střední Evropy věnují velmi málo. Výjimkou je Slovensko, se kterým máme nadstandardní vztahy a dlouhou historickou zkušenost, ale o tom, co se děje v Polsku, Maďarsku, Rumunsku nebo Bulharsku se píše velice málo a okrajově. Média na to nereagují a pokud to není v médiích, lidé na to nereagují a nemůže to mít větší ohlas."

Vztahy mezi Čechy a Bulhary byly přitom vždy v minulosti více než dobré. Na konci 19. století pomáhali čeští intelektuálové i inženýři budovat moderní Bulharsko. Po 2. světové válce bylo tamní černomořské pobřeží oblíbenou destinací a v posledních letech se tam Češi vracejí, Do Bulharsko ročně přijede na 100 000 Čechů.