Naděje na bezvízový styk s USA mírně vzrostla

r_2100x1400_radio_praha.png

Vízová povinnost českých občanů cestujících do Spojených států by mohla trvat už jen do ledna 2009, řekl v nedělní debatě televize Prima vicepremiér Alexandr Vondra. V následujících dnech začal vývoj naznačovat, že úsilí české diplomacie skutečně nachází pochopení u amerických demokratů, kteří letos převzali kontrolu nad Kongresem.

Alexandr Vondra, foto: ČTK
Americký Kongres udělal krok k tomu, aby Češi mohli jezdit do Spojených států bez víz. V zákoně o posílení bezpečnosti země senátoři schválili ustanovení, opravňující americkou vládu umožnit bezvízový styk zemím, které Spojeným státům pomáhají v boji proti terorismu, nejsou bezpečnostní hrozbou a spolupracují s nimi při posilování bezpečnosti. To by mělo zahrnovat vydávání technicky dokonalejších pasů a sdílení bezpečnostních informací.

V platnosti by měl sice zůstat požadavek, aby se do bezvízového programu dostaly země, z nichž jsou dosud odmítány nejvýše tři procenta žádostí o víza. Exekutiva by ale mohla zvýšit limit až na deset procent nebo vzít v potaz, že občané dané země výrazně nepřekračují povolenou dobu pobytu ve Spojených státech. Pozice České republiky by tak byla mnohem lepší, než dosud. Velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář ale varuje před přehnaným optimizmem: "Je to výborná zpráva, ale samozřejmě to ještě neznamená naše vítězství. Jakkoli tento návrh zákona, schválený v Senátu, je nám sympatický, tak to není definitivní verze a znamená to, že my se teď musíme soustředit na Sněmovnu reprezentantů."

Zasedání amerického Kongresu, uprostřed jeho předsedkyně Nancy Pelosiová, foto: ČTK
Ta totiž svou podobu bezpečnostního zákona přijala už v lednu, ovšem bez ustanovení o vízech. Následovat by tedy mělo dohodovací řízení mezi oběma komorami Kongresu a posvěcení senátního řešení Sněmovnou reprezentantů. Vývoj by ale mohl nabrat i jiný směr, protože například ne všem zemím, které Washington žádají o bezvízový režim, vyhovuje senátní návrh: "Rozhodně jsou země, které jsou s námi velmi úzce spjaty a spojeny, kterým to nevyhovuje. Takže může se stát, že tato věc bude jakýmsi oříškem, který bude ještě třeba rozlousknout,"říká velvyslanec Kolář.

Zatímco Slovensku by nový návrh zřejmě vyhovoval stejně jako České republice, počet odmítnutých žadatelů o vízum z Polska dnes podle všeho překračuje i oněch deset procent. Přitom loni se Polsko zdálo být v mnohem výhodnější pozici, protože ve Spojených státech se v této souvislosti uvažovalo o větším důrazu na otázky pomoci v boji proti terorismu. A Polsko zkrátka vyslalo do Iráku výrazně větší počet vojáků.

Češi, kteří chtějí cestovat do Spojených států bez víz, tak zatím mohou čerpat naději z toho, že aktuální kroky demokratické většiny v Kongresu podporuje i administrativa republikánského prezidenta Bushe. Ten má ale zase velký problém s jinými částmi bezpečnostního zákona.

Novou situaci, která by podle dosavadních úvah mohla nastat za rok a půl, napjatě očekávají i cestovní kanceláře. Podle některých analytiků cestovního ruchu by se totiž počet Čechů cestujících do Spojených států mohl po zrušení víz zvýšit nejméně o 30, ale možná i o 50 nebo více procent, zejména v řadách zámožnějších klientů, které vízová procedura odrazuje nejvíc, protože ji považují za ponižující.

I tady by se ale našel nějaký háček: až případně odpadne procedura pohovoru s žadatelem o vstup do Spojených států, každý cestující tam bude muset ještě před nákupem letenky elektronicky odeslat informace o své osobě a zaplatit si za jejich prověření americkými úřady.