Snazší víza pro obchodníky

0:00
/
0:00

Zaměstnanci firem sdružených v Americké obchodní komoře budou mít jednodušší systém žádostí o americká víza pro obchodníky. Po středečním jednání to řekli český ministr zahraničí Alexandr Vondra a americký velvyslanec v Praze Richard Graber. Česká republika zatím marně přesvědčuje Američany, aby víza zrušili. Zkusila to i přes Evropskou unii, která má společnou vízovou politiku se zeměmi světa. Avšak ani to nepřineslo zatím úspěch. Praze se nelíbí, že "staří"členové Evropské unie vízum do Ameriky mít nemusí, zatímco většina nových členů vízovou povinnost má.

Na bezvízový styk se Spojenými státy si Češi ještě počkají. Nicméně na obou stranách, tedy i té americké, se k tomuto cíli dělají postupně drobné, ale pro řadu českých žadatelů o americká víza podstatné kroky. Jedním z nich je zjednodušení procesu udělení víz pro české obchodníky. Tento krok popsal americký velvyslanec v Praze Richard Graber:

"Ve spolupráci s Americkou obchodní komorou jsme oznámili zahájení programu, který urychlí proces vyřízení žádostí o víza obchodníkům. Jestliže je firma, ve které takový člověk pracuje, členem Americké obchodní komory, bude se v případě takového žadatele uplatňovat zrychlený systém přizvání na pohovor s naším úředníkem. Vyzkoušíme tento postup s obchodní komorou. Pokud to bude fungovat, rozšíříme jej."

Podle české diplomacie se zvýhodnění a méně byrokracie týká zhruba 450 společností. Americká obchodní komora je dobrovolným sdružením a má pobočky i jinde ve světě. V Česku působí již 13. rok a firmy, které v ní jsou zastoupeny, jsou české i zahraniční. I nadále budou moci v jednodušším režimu žádat mladí lidé o studentské vízum. Zkušební doba tohoto systému se osvědčila.

Alexandr Vondra  (vlevo) a Richard Graber,  foto: ČTK
Bezvízový styk se Spojenými státy blokují americké zákony. Podle nich lze bezvízový režim povolit té zemi, jejímž občanům americké úřady nezamítnou více než tři procenta žádostí o vízum po dobu alespoň dvou let. V případě Čechů se počet zamítnutých žádostí v minulosti pohyboval kolem deseti procent ročně. Trend je podle velvyslance Grabera pozitivní, počet zamítnutých žádostí nyní mírně poklesl na devět procent.

Jediná cesta, jak víza zrušit nebo jejich získání zjednodušit je podle ministra zahraničí Alexandra Vondry působení na americký Kongres. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je podle něj dodržování stávajících podmínek pro žadatele o americká víza:

"Aby uváděli do těch dotazníků pravdivé údaje, aby nepřekračovali délku svého pobytu ve Spojených státech, a aby se nedopouštěli dalších přestupků proti americkým zákonům, protože samozřejmě pokud tak činí, tak tím do jisté míry komplikují život všem ostatním, kteří touží po tom, abychom se dočkali bezvízové symetrie."