Nadšenci v amerických autech a uniformách zahájili oslavy osvobození

Foto: ČTK

Z pražského Karlína, přímo ze zahrady jedné ze stanic Českého rozhlasu, se ve středu vydala kolona historických amerických vojenských jeepů na spanilou jízdu Prahou, která pak pokračovala na Šumavu a vyvrcholí v sobotu v Plzni oslavami osvobození. Nejdůležitější zastávka prvního dne putování byla před americkým velvyslanectvím na Malé Straně. Víc, než řev motorů, se do daleka rozeznívala hudba...

Foto: ČTK
Do sluncem zalité starobylé pražské ulice Tržiště se ve středu dopoledne překvapivě vtěsnalo nejméně padesát historických amerických vojenských jeepů, ale také pár limuzín v roli důstojnických vozů, to vše nejen v bezchybném provozuschopném stavu a plné parádě, ale také s řidiči a posádkami v amerických historických vojenských uniformách. A co na tom bylo nejkrásnější, vše se konalo o vlastní vůli a z čirého nadšení, jak nám potvrdil třeba Vojtěch Birma, který sem - jako ostatní - přijel s vlastním jeepem:

"Sehnal jsem, ho ve Švýcarsku. Jinak, můj táta jezdil po válce u UNRRA. Takže to máme v rodině tak nějak zakořeněné, ale až teprve v této době jsem se k tomu dostal.

Foto: ČTK
Odsud pojedeme do Čimelic, kde bude oslava ukončení války Američany, pak jedeme celou Šumavu - Vimperk, Železná Ruda, potom pojedeme do Plzně, kde budou v sobotu a v neděli oslavy, které se pořádají každý rok - oslavy toho osvobození, které my jsme tady v Praze nezažili."

I Jiří Bozděch přijel vlastním vozem, jenž - jak nám prozradil - zdaleka neužívá jen pro slavnostní příležitosti. Na těch ale nikdy nechybí: "Tohle je naše auto, no. My jsme si to pořizovali v roce 1968. Tenkrát se na tom dělala rekonstrukce. V té době byly ty součástky dost špatně k sehnání, v dnešní době to už je o něčem jiném. Je to sice veterán, ale je to pořád autíčko, které je na letní období ideální. A je to stylové."

Auto je auto a oslavy jsou oslavy. Spojuje se úcta k nějakému období právě s tím, že máte takové auto, nebo je to náhoda?

Americký velvyslanec v ČR Richard Graber  (uprostřed),  foto: ČTK
"Ne, to není náhoda. Je to ta věc, která se tady udála. Celá ta léta, když tady byli komunisté, tak tohle nefungovalo, srazy se nekonaly, ale po tom roce 1990 to spontánně vypuklo, po té revoluci. Takže lidé, kteří jsou s tím obeznámení, se tomu rádi věnují. A další přibývají. Hlavně je potřeba to předat těm mladším, vychovat si nějaké nástupce. Protože když už člověk ten auťák má, tak to musí někomu předat. Ale i tu historii osvobození Americkou armádou v Plzni..."

Ale to už nastala chvíle, kdy ke shromážděným promluvil americký velvyslanec v České republice Richard Graber. Také stylově, bez složitého zvukového zařízení, pouze za pomoci megafonu v pravé ruce: "Je to skvělá chvíle vyjádřit díky mnoha mužům a ženám, rodinám vojáků, kteří před mnoha lety toho tolik udělali pro lepší a bezpečnější svět. A také pro upevnění přátelských vazeb mezi Českou republikou a Spojenými státy. Za to vše jim chci poděkovat jménem Američanů. Já sám se těším na oslavy v příštích dnech a velmi vám děkuji za příležitost být tady dnes s vámi."