Naivní divadlo oslavilo 55 let Krásným nadhasičem

0:00
/
0:00

Naivní divadlo z Liberce patří k nejstarším profesionálním loutkovým scénám u nás. Jeho repertoár se zaměřuje hlavně na dětské publikum, ale ve slavné historii divadla se hrálo po určitou dobu i pro dospělé - to když zde začínal soubor Studia Ypsilon. Letos Naivní divadlo oslavilo 55 let existence. Oslavilo ji uvedením hry Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla své dlouholeté spolupracovnice Ivy Peřinové. Hra se dokonce v březnu hrála i ve "zlaté kapličce" v Praze. Na festivalu Divadlo s Peřinovou o její hře hovořil Vilém Faltýnek.

"Je to tragikomedie. Tenkrát to sice byla národní tragédie, ale já jsem to pojala jako tragikomedii. Když jsem si o tom četla, ten nápad vlastně vzniknul nak jedním dílem Toulek českou minulostí, tak jsem si uvědomila, že je to vskutku námět na tragikomedii. Pak jsem si ještě v knihovně půjčila od Miroslava Ivanova Požár Národního divadla aneb Příliš mnoho náhod a tem se mi to potvrdilo. I tam je osoba, které se říkalo krásný nadhasič. To je podle skutečnosti, pane, já jsem si to nevymyslela, tuhle hru já jsem si vůbec nemusela vymýšlet."

Kdo je nadhasič?

"Tuhle šarži nevím přesně, ale je to někdo nad hasiči, vyšší šarže. Byl to mladý muž, velmi hezký, sportovně založený, šikovný, jmenoval se Čeněk Diviš a on se pár dnů před tím požárem z nešťastné lásky zastřelil. Na jeho pohřeb se odebralo mnoho pražských hašičů, kteří zrovna neměli někde službu, takže se ten krásný nadhasič stal jednou z příčin vyhoření toho Národního divadla. To dítě, i když tomu zrovna v tu chvíli neporozumí úplně, něco mu z toho utkví, protože se zasměje maminka nebo tatínek. A nebo se potom na to doma ještě přeptá. Prostě když jsou dospělí s dětmi do divadla a ty dospělé to baví, tak to je určitě přínosné."

Byla hra Krásný nadhasič napsaná k výročí divadla?

"Nebyla. V dramaturgickém plánu byla už dlouho, a jelikož byla určitým způsobem zvláštní a pěkná, tak jsme oslavy udělali k premiéře této hry."

A jak se vám o požáru Národního divadla hrálo v Národním divadle?

"Hrálo se nám celkem normálně, hlavně jsme byli překvapeni, jak je vlastně to přízemí malé. My jsme mysleli, že bude zapotřebí snímat nějak na plátno, ale zjistilo se, že je tam krásně vidět, totiž - zjistilo se, že Národní divadlo má v přízemí míň řad než Naivní divadlo. Tu velikost tvoří ty balkony."