Národní galerie v Praze představuje českou modernu v nových souvislostech

Návštěvníci Národní galerie v Praze se po letech dočkali nové expozice moderního českého umění. Ve Veletržním paláci jsou v novém kontextu vystavena díla českých umělců od konce 18. století až po současnost. Zvláštní pozornost je přitom věnována Františku Kupkovi. Vernisáže se zúčastnil i prezident Václav Klaus. Více už Milena Štráfeldová:

Milan Knížák (vlevo) a Václav Klaus, foto: ČTK
"Naprostou většinu podobných pozvání na vernisáže musím odmítnout", řekl prezident Václav Klaus. Nad pozvánkou do Národní galerie prý ale nezaváhal ani vteřinu:

"Považuji vznik nové expozice moderního umění zde v Praze, zde v České republice, za věc mimořádně potřebnou. Myslím, že to už dávno, dávno mělo být, a já se na to opravdu moc těším. Je bezvadné starat se o umění staré, starší a nejstarší, ale myslím, že se také musíme starat o umění současné, moderní. A toto je krásný začátek."

Moderní české umění bylo ve Veletržním paláci vystaveno od roku 1995. Tehdy byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce unikátní funkcionalistické budovy, kterou v r. 1974 zničil požár. Po čtrnácti letech se kurátoři nové expozice, generální ředitel Národní galerie Milan Knížák a ředitel Sbírky moderního a současného umění NG Tomáš Vlček, snažili zachytit nové souvislosti:

"Snažili jsme se, aby expozice postihla nejen tu uměleckou část, ale tentokrát jsme vstoupili i do zvláštní konfrontace. Na jedné straně prezentujeme utopii, kterou české umění nějakým způsobem vždycky znovu a znovu naplňovalo, a na druhé straně připomínáme realitu té doby. A proto jsme asi jako první na světě zařadili do expozice umění zbraně,"

vysvětlil Milan Knížák. Tomáš Vlček během vernisáže upřesnil, na co kladli kurátoři v nové expozici důraz:

"Nejedná se jen o 1310 děl, ale především o interpretaci českého moderního umění. Od předznamenání rozvinutého konceptu modernosti v dílech Josefa Navrátila, Josefa Mánesa či Karla Purkyně, přes utváření nových tendencí v generaci Národního divadla, pokračuje to až do zakladatelské generace 90. let a od ní dále přes expresionismus, kubismus, sociální umění, k tendencím avantgardy..."

Velký prostor v nové expozici získalo podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka dílo Františka Kupky:

"Právě František Kupka a jeho rozsáhlé dílo je teď prezentováno v nebývalé šíři. Asi sedmdesát vystavených děl představuje Kupkovu velkou trvalou výstavu. Málo se o tom píše, ale Národní galerie má největší Kupkovu expozici na světě."

Na novou expozici české moderny ve Veletržním paláci plynule navazuje dosavadní výstava současného českého umění. Národní galerie přitom stále sbírá i díla slovenských umělců. Při příležitosti otevření nové expozice vyšla i reprezentativní publikace se 155 díly českých malířů 20. století.