Národní symboly z rostlinné říše

Linden tree
0:00
/
0:00

Každý jistě ví, že českým národním symbolem je lev. Ale jak je to s používáním rostlinných motivů? Je to jen lípa, která je ovšem symbolem i pro jiné slovanské národy? A proč se jím stala? Více Jaromír Marek.

Stačí se rozhlédnou kolem sebe a člověk si uvědomí, kolik nejrůznějších symbolů inspirovaných rostlinami nás obklopuje. Bankovky, nejrůznější listiny, značky a loga firem či výrobků. Na úředních tiskopisech, ale nejen tam, převládá symbol lípy, respektive lipového listu. Pokračuje Antonín Hájek z Národního zemědělského muzea.

"Emblém lipového listu se často vykytuje jako potisk na úředních listinách, diplomech a najdeme jej často na uniformách, např. na klopách generálské uniformy jsou lipové ratolesti."

Symbolem Slovanů a tedy i Čechů a Moravanů, byl vedle lípy i dub. V roce 1848 na Všeslovanském sjezdu v Praze bylo ale rozhodnuto, že oficiálním národním symbolem bude pouze lípa. Byla to reakce na frankfurtský sněm a jeho velkoněmecký dub. Tolik k historii. Používají se symboly i dnes? Určitě ano. Dokonce i řada politických stran má ve znaku rostlinu.

"Komunisté změnili symbol ze známého srpu, kladiva a hvězdy na červené třešně, které se odvolávají na píseň z doby komunardů, sociální demokraté mají stylizovaný emblém červené růže, Zelení měli čtyřlístek, dnes stylizovaný květ. Zajímavé je, že čtyřlístek měli za 1. republiky agrárníci. Z politických symbolů bych zmínil třeba šeřík, který byl vnímán jako symbol osvobození Rudou armádou."

Je nějaký typicky český symbol z rostlinné říše?

"Je to třeba v heraldice, uveďme např. Rožumberky a jejich pětilistou růži. Myslím, že je to i obilný snop, který byl na československých mincích. Ten jsem na jiných platidlech neviděl. Původně symbolizoval zemědělství, jako významnou část národního hospodářství, později představoval svazek dělníků a rolníků."

Říká Antonín Hájek z Národního zemědělského muzea, kde je až do konce ledna příštího roku otevřena výstava Rostlina jako symbol.