Návrh zákona o státní službě bere úředníkům definitivu, možnost podnikání a nutí k dovzdělávání

Před více než rokem předložila sociálnědemokratická vláda návrh zákona o státní službě. Sněmovna ale jeho projednávání několikrát odložila. Absenci zákona několikrát kritizovala i EU. Úsilí vlády o prosazení služebního zákona nakonec skončilo úspěchem. Podrobnosti o novém zákoně přináší Vilém Faltýnek.

Sociální demokracie na úterním jednání ustoupila některým požadavkům lidovců a unionistů a společně s nimi zákon ve sněmovně - proti vůli ODS a komunistů - prosadila. Nový zákon vytváří podmínky pro práci zhruba 80.000 státních úředníků. Jak řekl předseda poslaneckého klubu Unie svobody Karel Kühnl, hlavním přínosem zákona je, že vůbec existuje.

"Přináší především právní jistotu pro státní zaměstnance. V našem právním řádu, který je založen na psaném právu, musí být tato důležitá oblast života společnosti založena na zákonu."

Návrh, který schválila Poslanecká sněmovna, přináší některé podstatné změny. K nim patří pravidelná hodnocení úředníků a povinnost dovzdělávat se. Zákon úředníkům neumožní vedlejší pracovní aktivity. Úředníci budou mít o jeden týden delší dovolenou než ostatní občané, tedy pětitýdenní, a při propuštění dostanou pětiměsíční odstupné. Zároveň ale zákon zachovává lustrace a bere nárok na definitivu.

"Původní vládní návrh například nepočítal se zachováním lustračních kritérií, my jsme prosadili do toho zákona zachování lustračních kritérií pro vedoucí pracovníky ve státní správě, vládní návrh naopak počítal se zavedením tzv. definitivy, čili po určité době a splnění podmínek nevypověditelnosti státních úředníků, my jsme přesvědčili vládu, že tato definitiva musí ze zákona vypadnout."

Občanská demokratická strana se domnívá, že nový služební zákon, který přijala Poslanecká sněmovna, vytváří ze státních úředníků "nadlidi" s většími právy, než mají ostatní zaměstnanci. Václav Klaus upozorňuje, že státní správa v této podobě bude stát více peněz.

"Krom toho, že to vyvtváří specifickou třídu lidí, je taky jasné, že to má náklady z peněz daňových poplatníků."

Naopak ČSSD vidí v zákonu cestu ke vzniku kvalitní státní správy. Karel Kühnl na dotaz, zda má návrh šanci být schválen Senátem a popdepsán prezidentem, Radiu Praha odpověděl:

"Vláda samozřejmě bude muset přesvědčit Senát, že v té podobě, do jaké jsme ho svými pozměňovacími návrhy dostali, je to zákon správný. Já se domnívám, že je to zákon správný, který umožní další vývoj české státní správy, tak aby se stala státní správou vysoce kvalifikovanou, technicky, personálně dobře vybavenou, státní správou nezkorumpovanou, státní správou, která bude schopna zpracovávat celou tu ohromnou matérii Evropské Unie, až budeme členskou zemí."