Návštěva prince Charlese - jednání s politiky, ekologie a památky

Princ Charles na návštěvě Hoštětína, foto: ČTK

Setkání s politiky, návštěva univerzity, jednání s památkáři i návštěva ekologické vesničky Hostětín. Takový byl program čtyřdenní návštěvy britského následníka trůnu Charlese a jeho choti Camilly.

Princ Charles s manželkou Camillou do Prahy přicestovali z Maďarska. První den návštěvy vyvrcholil státní večeří s prezidentem Václavem Klausem, jeho ženou Livií a osobnostmi veřejného života. Britský pár měl v dalších dnech na programu mimo jiné účast na bohoslužbě v jednom z nejstarších kostelů ve městě - sv. Klimentu či návštěvu Mozartovy opery Don Giovanni. Třetí den návštěvy zahájil princ Charles setkáním s premiérem Janem Fischerem. Hovořili mimo jiné o roli občanských iniciativ ve společnosti. Součástí bylo i téma ekologie a jak o něm píší česká média. Podle premiéra Fischera je český tisk 'dobrým hlídacím psem'. Fischer je přitom v poslední době kritizován ekology, že podléhá průmyslové lobby.

Princ Charles na návštěvě Hoštětína,  foto: ČTK
Princ Charles navštívil i ekologickou vesnici Hostětín na jižní Moravě. V malé obci bylo pro návštěvu upečeno na 1200 koláčků a třicet druhů moučníků. Princ Charles dostal od občanů i pravou domácí pálenku. Ekologický Hostětín si nevybral náhodou. V malé obci je výtopna na biomasu, pasivní dům, kořenová čistírna odpadních vod, výrobna jablečných moštů a sirupů. Vedoucí biomoštárny Radim Machů na závěr s princem zasadil u obecního úřadu mladou jabloň a řekl:

"Neberu to z pohledu jenom naší obce, ale spíše ze širšího pohledu enviromentálního hnutí a věcí, které by bylo potřeba dělat pro přírodu a pro životní prostředí. O tom se princ z Wallesu zmínil při debatě, kterou jsme měli na centru Veronika. Zdůrazňoval, že cítí potřebu hájit a bránit životní prostředí a to bylo důležité poslání a mise jeho návštěvy."

Při návštěvě Masarykovy univerzity v Brně,  foto: ČTK
Princ Charles poté odjel do Brna, kde si prohlédl kampus Masarykovy univerzity a setkal se i se studenty. Coby ekologický farmář zdůrazňuje udržitelný rozvoj a produkci potravin z místních zdrojů. Své projekty mu představili tři studenti. Mezi nimi byla i Veronika Pašková. Podle ní bylo těžké rozhodnout, jakou úroveň prezentace zvolit - zda zcela laickou nebo zcela odbornou.

"Princ Charles je známý enviromentalista. Zjistili jsme, že se zabývá třeba problémy globálního oteplování, úbytkem deštných pralesů a tak dále. Má řadu svých vlastních organizací, které se zabývají ochranou životního prostředí, tak jsme tu prezentaci zvolili někde ve středu."

Jako neformální a přínosnou zhodnotili debatu jak studenti, tak i rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Princ Charles a jeho choť Camilla při prohlídce zámeckých zahrad Pražského hradu,  foto: ČTK
"My jsme byli velmi potěšeni tím, že britská strana, respektive princ Charles si z řady středoevropských univerzit vybrali právě naši univerzitu. Jak jsme byli informováni, bylo to především kvůli výzkumu, který tu děláme a kvůli rozvoji, kterým Masarykova univerzita prošla."

Výraznou část programu věnoval britský pár také prohlídce historické Prahy a rozhovorům s památkáři. Na obnovu pražských památek poslal princ v minulosti miliony korun. Například i na obnovu palácových zahrad, které si prohlédl. Poslední den návštěvy měl patřit i setkání v bývalým prezidentem Václavem Havlem a jeho ženou Dagmar. Kvůli Havlovu onemocnění, však musela být schůzka zrušena.