Názvy obchodů

0:00
/
0:00

Nějakou dobu už nechodíme do „sámošky" v ulici, kde nás prodavačka oslovovala křestním jménem. Poloprázdné Jednoty a Prameny vystřídaly přeplněné Billy, Hypernovy či Penny markety a mnohé další.

Šedivé fasády domů už nekrášlí cedule se strohým nápisem Potraviny, slibným nápisem Lahůdky nebo prostým Samoobsluha. Vystřídaly je pestré vývěsní štíty, které oznamují, že jde o větší (hyper- či mega-) nebo o menší (super-) markety. K nim se čile přidávají vietnamské či indické markety se zbožím všeho druhu. Už zhruba tušíme, co v takových obchodech najdeme. Totiž skoro všechno - od oblečení, přes potraviny až po nábytek v těch větších. Slovo market v jejich názvu nás upozorní na to, že nabídka zboží bude opravdu pestrá.

Při vymýšlení jména obchodu nebo firmy je jedním z důležitých kritérií právě to, aby bylo „průhledné". Tedy aby po přečtení bylo jasné, co se v takovém obchodě prodává nebo jaké služby firma poskytuje. Toto na pohled dost samozřejmé kritérium občas přebije důraz na to, aby se dal název snadno zapamatovat, lehce vyslovit nebo aby byl nápaditý a vynikal mezi ostatními. Popisnost jde někdy stranou a my se můžeme jen dohadovat, co na nás v obchodě nazvaném např. Vlasta číhá. V těchto případech si lze vypomoct obecným jménem, které předmět činnosti jasně vymezí, např. Květinářství Vlasta. Někdy ale nepomůže ani to. Obecná jména salon, klub, styl toho o předmětu činnosti moc neprozradí.

Snaha o co nejneotřelejší název pro nový obchod se často nevědomě podřizuje módním trendům. Je to podobné jako se jmény pro děti - snažíme se vybrat co nejoriginálnější, abychom posléze zjistili, že se tak jmenuje každé druhé nemluvně. Podobně pak na každém kroku zakopáváme o nejrůznější domy (př. Dům módy, porcelánu, ale i Dům darů) či ráje (př. Ratanový ráj, Ráj nápojů), jindy o světy (př. Proutěný svět). Za zaklínadlo současnosti se dá považovat slovo studio. Stačí se tramvají projet z jednoho konce Prahy na druhý a zjistíte, že nějaké to studio stojí skoro na každém rohu. A můžete si být jisti, že nepůjde o studia nahrávací ani ta televizní. Minete kuchyňská studia, napočítáte pár studií květin nebo studií dobrých nápadů nebo fit studií či studií dobrého spánku. Převažovat ale rozhodně budou nehtová, vlasová a nejrůznější masážová studia. Pod slovo studio se dá totiž ukrýt téměř jakýkoliv předmět podnikání.


"Čeština, jak ji neznáte" není kurzem českého jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to spíše povídání a zamyšlení o češtině, jejích proměnách v závislosti na společenském životě, historii a podobně. Jednotlivé kapitoly se pozastavují u různých zvláštností a zajímavostí, které v současné češtině nalézáme.

Doufáme, že se vám tato série zastavení nad českým jazykem bude líbit. Přivítáme samozřejmě vaše názory a připomínky.