"Nechejte v pasu pět eur a vše bude bez problémů," oblíbená věta některých českých celníků

Первого мая 2004 года изменит режим пересечения границы государства иностранными гражданами (Фото: ЧТК)

Pokud jste se chtěli vyhnout problémům při kamionovém odbavování na celním přechodu Břeclav - dálnice, tedy na česko-slovenském hraničním přechodu, museli jste mít připraveno nejméně pět eur jako úplatek. Policie korupci objevila až po té, když na celnici fiktivně zaměstnala svého člověka.

18 celníků z břeclavského hraničního přechodu policie obvinila ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a braní úplatků. Od řidičů kamiónů především z Balkánu vybírali 5-10 eur za bezproblémový průjezd hranic. Denně si tak dvacetičlenná směna mohla nelegálně přivydělat 2 - 4 tisíce eur. Podle mluvčí policejního prezídia Blanky Kosinové hrozí celníkům až několikaleté vězení.

"Případy celníků předala policie generálnímu ředitelství cel k dalšímu personálnímu postihu. Za uvedené trestné činy umožňuje trestní zákona odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do tří let, za přijímání úplatku až pět let odnětí svobody."

Policie sledovala celnici už od září loňského roku. Podle detektivů byla většina řidičů kamionů ochotna za hladké odbavení bez kontroly úplatek zaplatit. Podle policie to mimo jiné svědčí o tom, že podobné korupční jednání řidiči zažívají i na dalších českých hraničních přechodech. Celní ředitelství Brno ještě neví, zda se s obviněnými celníky rozloučí. Podle mluvčího Jaroslava Moravce je ale pravděpodobné, že je nakonec postaví mimo službu:

"Nelze vyloučit, že tato situace bude mít velice rychlý dopad. Hlavně je tu možnost funkcionáře, aby v souladu se zákonem o pracovním poměru ukončil s konkrétními celníky jejich služební poměry."

Informace o policejním zásahu na hraničním přechodě Břeclav se doslova rozkřikla po celé republice. A tak úplatky na českých hranicích určitě na nějakou dobu zmizí, domnívá se policie.