Nejlepší turistickou nabídkou je zámek Hluboká

Hluboka chateau

Nejlepší turistickou nabídkou roku 2010 je zámek Hluboká nad Vltavou. Výsledky soutěže portálu Kudy z nudy vyhlásila agentura CzechTourism a to na základě hlasování, do kterého se zapojilo na 11 tisíc lidí. Jak se ukázalo, Češi mají rádi aktivní dovolenou.

Celkové pořadí soutěže Ceny Kudy u nudy 2010,  zdroj ČT24
Druhý ročník soutěže Ceny Kudy z nudy dokázal, že Čechy zajímají originální a atraktivní nabídky. Mezi vítězné tipy v jednotlivých krajích se tak dostaly klasické turistické destinace jako například hrady a zámky, ale i řada zajímavostí jako třeba farmy, skanzeny, antické lázně, vinné sklepy, či dinoparky.

"Populární jsou třeba i projížďky Moravským krasem na koloběžkách, exkurze v různých výrobních závodech a tak dále,"

Hluboká nad Vltavou
uvedl Patrik Rozehnal a jak dodal, některé výsledky ho překvapily.

"Některé ano, zvláště ty, které se týkají aktivní dovolené. Někdy to převálcovalo i zavedené nabídky. V hlasování byla i rubrika váš tip, to znamená, že kromě deseti nominovaných v každém kraji byla i možnost vyjádřit ještě svůj tip, co by mohlo být tím nejlepším v daném regionu. V několika regionech dokonce zájem veřejnosti vynesl tyto aktivity na medailové pozice, byť nebyly původně nominovány."

Absolutním vítězem se stala Hluboká nad Vltavou - krásný novogotický zámek na jihu Čech se zajímavými doprovodnými programy, který je přístupný po celý rok. Kastelán Miroslav Pavlíček si ocenění, se kterým je spojena i částka 100 tisíc korun, váží. První cenu však nečekal. A co s ní na Hluboké udělají?

Ošetřovatelem v zoo
"Na cenu má spadeno naše depozitářka Ivana Troupová. Zřejmě necháme vyrobit repliky historických vitrín, ve kterých bychom prezentovali především drobné předměty, které jinak na prohlídkové trase vystavovat nemůžeme a tím bychom ji podstatně obohatili."

Křivoklát
Na druhém místě za jihočeským zámkem skončila aktivita s názvem "ošetřovatelem v zoo", kterou nabízí zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. Třetí místo obsadil hrad Křivoklát. Za nejlepší akce letošního roku pak byly vyhlášeny Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, festival Colours of Ostrava a Znojemské historické vinobraní.

V rámci soutěže se udělovala i dvě mimořádní ocenění - letošní cenu ředitele agentury CzechTourism získalo vojenské muzeum Králíky. Jak uvedl ředitel Rostislav Vondruška, mezi jeho přednosti patří rozloha 3 tisíce metrů a moderní expozice věnovaná armádě, obraně i československým opevněním.

"Tento produkt ocení především návštěvníci z Beneluxu, z Německa, ze zemí, které jsou na vysoké úrovni a mají velmi rozvinutý domácí cestovní ruch. Vojenské muzeum je tak dobře připravené, že určitě osloví i takto konkurenční trhy."

Držitelem ceny redakce portálu Kudyznudy.cz se stala cyklostezka u Baťova kanálu na východní Moravě. Plavba lodí kombinovaná s cykloturistickou se ukázala jako skvělý nápad. Navíc tu můžete přímo navázat i na síť Moravských vinařských stezek.

Plavba Baťovým kanálem
Všechny nominované teď čeká ze strany agentury CzechTourism nadstandardní propagace. Ta podle Rostislava Vondruška nese už své ovoce.

"Ještě před několika lety izraelští turisté v zimním období na českých horách nebyli a dneska je najdete ve Špindlerově Mlýně, v Peci pod Sněžkou a tak dále."

Dá se čekat, že domácí turistika se bude dál rozvíjet. Zatímco počet zahraničních dovolených o deset procent klesl, tak v domácí dovolené došlo ke dvaceti procentnímu nárůstu.