Nejlepší zahraniční investoři v Česku převzali ceny za rok 2000

Nejlepšími investory v České republice jsou nizozemský Philips, japonská Matsushita a americký Parker Hannifin. Jejich zástupci převzali v úterý první ceny v nové soutěži Investor roku 2000. Vyhlášení laureátů sledoval Vilém Faltýnek.

Philips, vítěz kategorie největší investice na zelené louce, se loni zavázal investovat v Česku téměř sedm a půl miliardy korun do výstavby továrny na výrobu televizních obrazovek v Hranicích na Moravě. Matsushita, která si odnesla prvenství za největší expanzi, rozšířila počáteční investici do výroby televizorů Panasonic v Plzni o další skoro tři miliardy korun. Americký Parker investoval 370 miliónů do produkce automobilových součástí v Chomutově, v okrese stiženém vysokou nezaměstnaností, a zvítězil tak v kategorii největší společenský přínos pro Českou republiku. Jak při předávání cen řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Petříček, Česká republika chce zahraničním investorům ukázat, že si váží přínosů, které jejich projekty představují pro české hospodářství.

Zahraniční investoři by se samozřejmě do České republiky nehrnuli, kdyby jim k tomu nebyly vytvořeny patřičné podmínky. Generální ředitel agentury Czechinvest Martin Jahn nám telefonicky řekl, co velké zahraniční firmy láká především:

"Česká republika má velkou řadu komparativních výhod, jako například lokalita ve středu Evropy, velice vzdělaná a zkušená pracovní síla s velkou průmyslovou tradicí, velice dobrý vzdělávací systém, dobrou infrastrukturu, tak že to jsou ty základní předpoklady pro rozhodnutí o investici. Patří k tomu také politická a ekonomická stabilita a řekl bych, že v poslední době hraje významnou roli pozitivní přístup vlády zejména v oblasti například udělování investičních pobídek nebo tvorby průmyslových zón, které jsou pro investory také důležitým předpokladem pro rozhodnutí o investici."

Významné pobídky plynou rovněž z méně atraktivních krajů a obcí, kde zatím nebyly vytvořeny průmyslové zóny a nezaměstnanost je tam vysoká. Nově zvolení hejtmani krajů dělají možné i nemožné, aby zahraniční investory přilákali. Přínos jejich aktivit, jak nám řekl generální ředitel Czechinvestu Martin Jahn, je jednoznačný:

"Dnes už je zcela jasné, že zahraniční investoři jsou jedním z hlavních motorů ekonomického růstu v České republice. V podstatě stojí za zvyšováním produktivity práce, za zvyšováním exportní schopnosti České republiky, za snižováním nezaměstnanosti. Ty největší přínosy jsou samozřejmě v transferu nových technologií, know-how, přinášením nových trhů pro podniky postavené v České republice, takže pro vývoj exportu a pro růst HDP jsou dnes zahraniční investoři tím největším faktorem růstu."

I ze statistik jasně plyne, že za růstem českého hospodářství stojí zcela nové firmy nebo podniky řízené ze zahraničí, které na trh vstoupily. To přináší stovky nových pracovních míst, která slibují šanci na dlouhodobé a slušně placené zaměstnání.