Nejpohádkovější památkou je zámek v Telči

Zámek v Telči, foto: www.czechtourism.cz

Anketu o nejpohádkovější český hrad nebo zámek vyhrál státní zámek Telč. V internetovém hlasování, které vyhlásil Národní památkový ústav, získal 1707 z celkového počtu 6773 hlasů. Historická Telč je častým objektem zájmu filmařů. Proč? To se dozvíte v poněkud netradiční historické rubrice, kterou připravila Martina Lustigová.

Zámek v Telči, foto: www.czechtourism.cz
Anketa o nejpohádkovější hrad nebo zámek byla vyhlášena před vánocemi, protože právě během vánočních svátků si lidé bez rozdílu věku na oblíbené pohádky čas udělají. Do ankety byly zařazeny hradní a zámecké objekty, které spravuje Národní památkový ústav. "Celkový počet hradů a zámků byl 89," upřesnil mluvčí ústavu Zdeněk Musil.

Anketa měla bouřlivý průběh, nevyhnuly se jí ani útoky počítačových pirátů. V úvodu soutěže museli organizátoři odečíst právě Telči neregulérních 600 hlasů, v závěru ankety totéž postihlo Pernštejn, který nakonec skončil druhý. "Jestliže se začíná s něčím novým, tak vše je v nějakém vývoji. Ale mohu potvrdit, že naši webmasteři celou situaci zvládli velmi bravurně a skvěle. Mohu zcela určitě říci, že výsledky ankety jsou korektní," ujišťuje Zdeněk Musil.

Vítězný telčský zámek patří mezi klenoty renesanční architektury. Potvrzuje to kastelán Bohumil Norek:

"První písemná zpráva je z roku 1339, kdy Telč získali od Jana Lucemburského páni z Hradce. Nejdůležitější etapou telčského zámku je období 1554-1556, kdy Zachariáš z Hradce přistavuje renesanční sídlo, které se dochovalo dodnes. Tím přestavuje i náměstí a vzniká komplex budov, jak ho známe dnes. Je to čistá renesance. A to je právě to, co podle mě zámek dost prosazuje a zámek je vlastně tím viditelný a dost známý."

Které pohádky jsou s Telčí spojené?

"Těch pohádek je moc. Já udělám takový malý výčet. Když řekneme název pohádky, neznamená to, že by byla v Telči natočena úplně celá. Pohádky se točí na více objektech. Nikdy se nepoštěstí, aby se celá pohádka natáčela na jednom místě. První z pohádek, která se v Telči točila, je Pyšná princezna. Potom Až přijde kocour, slovenský Majster kat, Jak se budí princezny, pak třeba Kouzelný měšec, Z pekla štěstí I. a II., O ztracené lásce, Stříbrná paruka a další a další. Takže těch pohádek je opravdu moc."

Vedle pohádek se v Telči natáčely například filmy Výlet, Helimadoe nebo Hudba z Marsu. O natáčení posledně jmenovaného filmu místní kronikář v roce 1954 napsal: "Dne 19. června počal státní film natáčeti v Telči časovou veselohru ´Hudba z Marsu´. První část se natáčela v Karlových Varech, druhá v Telči. Bylo potřeba k tomu asi 600 osob. Dějištěm bylo náměstí, zámecký park a Štěpnický ostrov. Hlavní masové natáčení bylo provedeno 25. až 27. června. Přihlášení statisté dostávali denní mzdu 25 korun. Účinkující statisté si to pochvalovali a rádi se k té práci hlásili. Filmování skončeno přátelským večírkem filmařů s občanstvem."

Jak ovlivňuje chod zámku to, když se na něm natáčí pohádka nebo nějaký film? Jaké jsou klady a zápory přítomnosti filmařů na zámku? Slovo má kastelán Bohumil Norek:

Zámek v Telči
"Většinou se natáčí při provozu. Pokud jsou to nějaké velké scény, tak se samozřejmě zámek musí zavřít. To je vlastně zápor toho natáčení. Kladů je ale víc. Je to taková reprezentace a je to vlastně neplacená reklama. Vždycky se dá říct, že se tak trochu návštěvnost zvedne při natáčení. A pak se návštěvnost zvedne, když je premiéra filmu a je úspěšná, lidi se jedou podívat, kde se to natáčelo. Takže to má dvě takové etapy reklamy, kdy se to trochu projeví na návštěvnosti. Nerad bych ale vyčísloval, jaké jsou to horentní sumy návštěvníků a jestli je to zrovna ve spojitosti s natáčením nebo ne."

Myslíte, že teď díky vítězství v anketě O nejpohádkovější hrad nebo zámek přilákáte další návštěvníky? Kolik lidí ročně projde branami zámku?

"Ročně projde branami zámku 80-100 tisíc návštěvníků. Tato anketa, kterou jsme vyhráli, bude mít podle mě trochu vliv na zvýšení návštěvnosti. Ale bude to mít vliv i na jiných hradech a zámcích. Například na hradě Pernštejn, který skončil druhý. Já jsem prohlásil, že to nevyhrála jenom Telč, ale vyhrál to i hrad Pernštejn. To se nedá brát podle bodů. Je to anketa a lidi nějak hlasují. A já si myslím, že každý má svůj pohádkový hrad nebo pohádkový zámek, někdo má nějaké své pohádkové zákoutí, kam rád jezdí. Takže těžko nějak hodnotit. Ale samozřejmě nějaká anketa to je, nějaké vítězství to je. A myslím si, že hrady a zámky, které dostaly málo bodů, jsou pohádkové stejně jako my."

Zámek v Telči, foto: www.czechtourism.cz
Čemu myslíte, že Telč vděčí za vítězství v této soutěži?

"Ta anketa se tady po Telčsku a po kraji Vysočina hodně roznesla. Lidé věděli, že hlasování probíhá. A hodně obyvatel Telče, z toho důvodu, že se v Telči hodně natáčí, v těch filmech hrálo. Proto jsou takoví zanícení. Je fakt že mají zájem: bude se hrát, nebude se hrát, bude se natáčet? Protože dělají kompars. A teď byla ta anketa, tak je to vzalo tak nějak u srdce, a proto hlasovali. A proto to, myslím, dopadlo, jak to dopadlo. Je to taková záležitost srdce, která proběhla u všech občanů, dá se říct."

Vy sám jste v nějakých pohádkách nebo filmech hrál?

"Já jsem hrál v těch prvních, třeba v Majster kat, pak jsem měl jeden záběr v Jak se budí princezny. Ale pak jsem to dost odmítal. Měl jsem hrát v pohádce Z pekla štěstí, ale odmítl jsem to. Naposledy jsem hrál ve filmu Alice Nellis, která tady natáčela Výlet. Mám tam takovou nepopulární roli, kde jako kastelán vyhazuji návštěvníky ze zámku, hrčím klíči a křičím: ´Zavíráme dámy, zavíráme.´ Zrovna křičím na herečku Ivu Janžurovou. Dá se říct, že jsem tenkrát vyhodil herečku Janžurovou ze zámku. Ale jenom ve filmu."

Za rozhovor děkuji kastelánovi telčského zámku Bohumilu Norkovi.