Největší korupční aféra v historii českého fotbalu

FK Chmel Blsany con FC Synot, foto: CTK

V sobotu skončil v česku letošní ročník první fotbalové ligy. Známe nového mistra ligy, kterým se po třiadvaceti letech stal ostravský Baník, známe i celky sestupující do druhé ligy, dvě Viktorie - Plzeň a Žižkov. Je však otázkou, zda tomu tak bude definitivně, protože poslední zápas nového mistra v Opavě poznamenalo krvavé řáděné rádoby fanoušků Baníku a závěr ligy se nesl ve znamení korupční aféry, která v historii českého fotbalu nemá obdoby. Právě o tom bude dnešní sportovní rubrika, kterou připravil Josef Kubeczka.

Pavel Devátý z FK Chmel Blšany (vpravo) a Václav Činčala z 1. FC Synot, foto: ČTK
Korupční aféra propukla 30. dubna, kdy policie zatkla sportovního ředitele uherskohradišťského Synotu Jaroslava Hastíka a rozhodčího Stanislava Hrušku na čerpací stanici u Vyškova. Hastík, který měl u sebe 175 tisíc korun, byl obviněn z korupce, Hruška z přijímání úplatku za březnový zápas Synotu se Spartou. Hastík obvinění popřel s tím, že peníze měl pro soukromé účely. Synot vydal po mimořádné schůzi oficiální prohlášení, v němž označil situaci za pokus o ovlivnění závěru ligové soutěže.

4. května policie obvinila z korupce dalšího rozhodčího Václava Zejdu, který údajně přijal loni v prosinci v podzemních garážích v Praze na Smíchově od Hastíka úplatek 120 tisíc korun za ovlivnění výsledku listopadového utkání Blšany - Synot. Po druhém obvinění odstoupil Hastík až do vyřešení případu z funkce sportovního ředitele.

Českomoravský fotbalový svaz zastavil Hruškovi i Zejdovi činnost. Jeho vedení zároveň požádalo policii o předání veškerých podkladů souvisejících s podezřením na přijímání úplatků v první lize. Policie si naopak vyžádala od svazu dokumentaci o průběhu celého letošního ročníku první ligy. Chce totiž zjistit, zda nebyly zmanipulovány i jiné zápasy. Pak začala stíhat další tři rozhodčí - Bohuslava Krátkého, Josefa Dvořáčka a Jaromíra Hlaváče.

7. května začal Finanční úřad pro Prahu 1 vyšetřovat propojení sázkové kanceláře Synot Tip a klubu 1. FC Synot. Po sobotním skončení ligy oznámila společnost Synot, že končí s fotbalem. Předseda klubu Miroslav Valenta řekl, že 1. FC Synot je na prodej, a pokud do dvou měsíců nikdo neprojeví zájem, klub zruší a hráče rozprodá. Majitele vedla k rozhodnutí kampaň, která se okolo Synotu rozpoutala v souvislosti s fotbalovou úplatkářskou aférou. Mluvčí fotbalového Synotu Miroslav Labuda ale popírá, že tak klub přiznává vinu.

"Poslední dva týdny se neustále propírá fotbalový klub Synot a jeho vedení. Současně s tím se ale hovoří, že nejenom Synot, ale i ostatní kluby, někdo mluví až o čtrnácti ligových klubech, jsou zapleteny do této korupční aféry. Kromě jména Synot ale žádná jiná jména nepadají, a teď dokonce se vedení klubu dozvídá, že o ostatních, pokud se vůbec bude hovořit, tak až za dva měsíce."

Fotbalový klub je na prodej. První zájemci se už přihlásili a vedení klubu nyní vyhodnocuje nabídky, foto: ČTK
Rozhodnutí majitele klubu bude znamenat potíže pro sport v Uherském Hradišti. Město nedávno rekonstruovalo tamní fotbalový stadión. Náklady dosáhly výše 250 miliónů korun. Starosta města Libor Karásek potvrdil, že klub měl hřiště pronajaté za 1 korunu ročně a platil veškeré provozní náklady. A jak bude podle jeho názoru vypadat další využití nákladně zrekonstruovaného areálu?

"Trvá nájemní smlouva, která je uzavřena na dobu určitou a jednostranně ji nelze vypovědět, pouze při porušení nějakých podmínek. Je to tedy otázka jednání s 1. FC Synot. Já bych jenom upřesnil tu částku čtvrt miliardy stál celý sportovní areál, ta fotbalová část asi 175 milionů korun. Oni sami si dali čas dva měsíce na prodej klubu, to znamená, že ten klub musí někde trénovat, musí někde fungovat."

A co o úplatkářské aféře v prvoligovém fotbalu soudí předseda Českomoravského fotbalového svazu Jan Obst? Podle některých informací je do ní zapleteno až 14 z celkem šestnácti celků první ligy.

"Já si především myslím, že se zatím pohybujeme v rovině spekulací. V novinách se dočteme 14, ve druhých 8, jinde 20 klubů. Já bych to ponechal v tuto chvíli na policii, která skutečně nějaká došetřování provádí, ale to ještě neznamená, že budou vznesena další obvinění. Už vůbec nevíme, kolik by případně těch obvinění bylo. Zatím je vzneseno obvinění na jeden klub a pět rozhodčích."

Současná korupční aféra nespadla z nebe. Jisté informace měl fotbalový svaz už dříve, ale, jak České televizi řekl Jan Obst, nepodařilo se je prokázat.

"Bližší informace ještě neznamená možnost něco prokázat. Když vás třeba někdo informuje mezi čtyřma očima a současně vám garantuje, že v žádném případě nepředstoupí před disciplinární komisi, natož před orgány činné v trestním řízení, tak to má skutečně jenom hodnotu interní informace pro mne, ale dál se s tím pracovat nedá."

Ať už vyšetřování současné korupční aféry dopadne jakkoli, na prestiži v zahraničí to českému fotbalu určitě nepřidá. Fotbalový svaz podle Jana Obsta o vývoji situace průběžně informuje evropské i světové fotbalové orgány.

"Samozřejmě UEFA i FIFA se zajímají velmi intenzívně o všechny aféry, pokud v jejich členských státech vznikají, a jako že vnikají. Veřejnost ví, že v poslední době byl obrovský skandál v Portugalsku, kde do toho byl zapleten dokonce předseda ligy a předseda rozhodčích, v současné době víme o sázkařské aféře v Itálii. To jsou věci, které nejsou jenom naši specialitou, aniž bych tím chtěl snižovat její závažnost. Náš generální sekretář, pan ing. Fousek, byl na UEFA, kde informoval velice podrobně o situaci u nás, a bylo dohodnuto, že UEFA toto bude sledovat a o dalším vývoji ji náš svaz bude průběžně informovat. UEFA nevstupuje do řešení těchto záležitostí, je to plně v kompetenci příslušných národních asociací."

Přes všechny problémy Jan Obst věří, že se podaří český fotbal očistit od nekalých praktik a lidé budou opět rádi na stadiony chodit.

"Já jsem přesvědčen, že ano. Už proto, že fotbal není jenom 32 profesionálních klubů, ale tři a půl tisíce klubů v těch nižších soutěžích, a na ty je třeba také myslet."