Viktorii Žižkov stihl stejný trest jako Synot

Viktoria Žižkov je dalším potrestaným klubem v úplatkářské aféře českého fotbalu. Kvůli někdejšímu sportovnímu řediteli zaplatí klub pokutu a přijde o body. Zároveň opouští první ligu dalších šest rozhodčích. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Disciplinární komise fotbalového svazu rozhodla, že Viktoria Žižkov, která v uplynulém ročníku sestoupila z první ligy, přijde po skončení druholigového ročníku o 12 bodů a zaplatí půl miliónu korun pokutu. Bývalý sportovní ředitel klubu Ivan Horník nesmí dva roky působit v českém fotbale a dostal pokutu sto tisíc. Stejnou dobu musí na působení ve fotbale zapomenout rozhodčí Poledník, Vidlák, Pustka, Hábl, Gulajev a Talpa. Všechny tresty padly v souvislosti s ovlivňováním výsledků utkání 1. ligy v ročníku 2003 až 2004. Výše úplatků se podle šéfa disciplinární komise Alexandra Károlyho pohybovala v řádu desítek tisíc korun.

"Bylo rozlišováno, zda se jedná o vítězství nebo o remízu. Na vítězství se to pohybovalo od 30 do 150 tisíc, za nerozhodný výsledek plus mínus 20 až 30 tisíc."

Alexandr Károly říká, že disciplinární komise měla k dispozici veškeré podklady od orgánů činných v trestním řízení, včetně kompletních telefonních odposlechů. Rozhodčí tak byli potrestáni, přestože jim převzetí úplatku nebylo přímo prokázáno.

"Ano, žádného z rozhodčích se nejednalo o prokázané převzetí úplatku, ale v každém případě jim Ivan Horník v telefonických rozhovorech úplatky nabízel a všichni rozhodčí, kteří byli potrestáni, s touto jeho nabídkou souhlasili. Neodmítli ji, takže se zúčastnili vlastně velmi aktivně korupčního jednání ze strany sportovního ředitele Viktorie Žižkov. A to je ve vrcholné profesionální soutěži naprosto nepřípustné. On podplácel, oni se toho aktivně zúčastnili, proto jim byly uděleny nepodmíněné dvouleté tresty."

Představenstvu Viktorie se samozřejmě verdikt disciplinární komise vůbec nelíbí. Prý o jednání sportovního ředitele klubu nikdo jiný z vedení nevěděl. Jde tedy o jeho osobní iniciativu. Všechny finanční kontroly, kterými klub prošel, také konstatovaly, že hospodaření je v pořádku. Navíc je prý divné, že když měl klub uplácet, proč tedy sestoupil z první ligy. Vedení Viktorie se také nelíbí srovnávání se Synotem, který dostal už před časem stejný trest. Tam se na uplácení podíleli tři funkcionáři, zatímco ve Viktorii to měl dělat jen jeden funkcionář. Šéf disciplinární komise takový argument odmítá.

"Tak takový názor je prostoduchý, zavádějící, protože v disciplinárním řízení se neposuzuje, kolik bylo funkcionářů, ale posuzuje se míra provinění, závažnost provinění."

V žižkovské kauze bylo orgány činnými v trestním řízení obviněno celkem sedmnáct lidí. Případ některých z nich vrátil státní zástupce policii k došetření. Celá kauza tedy ještě zdaleka není uzavřena.