Největší lanový park ve střední Evropě je na Libíně

Dnes se v repríze rubriky "České nej" vydáme za adrenalinovými zážitky. A to do největšího lanového parku ve střední Evropě. Má rozlohu jeden hektar a najdete ho v kraji pod Šumavou na Libíně, což je nejvyšší vrchol Prachatic v nadmořské výšce přes 1000 metrů.

Až šedesát návštěvníků se najednou může pohybovat v korunách stromů na Libíně. Díky nejrůznějším lanovým překážkám a kladkám si tak mohou ověřit svoji fyzickou kondici a odvahu. S velkým úspěchem se setkal nově dokončený dětský park. Jen za první půlrok provozu se tu vystřídalo na 2000 dětí. Dospělí se mohou vydat do podstatně větších výšek, uvedl Filip Pekárek z Akademie adrenalinových zážitků.

"Momentálně se nacházíme na nejjednodušší trase, kterou jsme loni přejmenovali z Dětské na Horní, protože spousta lidí, které jsme sundali dolů, nadávala, že i když jsme ji nazvali Dětskou, tak neprošli. Trasy tu jsou čtyři a jsou různě rozdělené podle náročnosti. Celý park je na rozloze jednoho hektaru. Má 80 překážek. Je od půl metru, díky tomu dětského parku, až do výšky dvaceti metrů. Celá délka lanového parku ve stromech je kolem 1800 metrů. Člověk, který to zvládne a chce si vše prolézt, potřebuje kolem šesti hodin."

Tak tohle zřejmě zvládnou jen opravdu trénovaní jedinci beze strachu z velké výšky. Trasy v lanovém parku se naštěstí dají kombinovat. Navíc návštěvníky, kteří tu dostanou vybavení, sleduje trenér. Ale co když se někdo začne bát velké výšky, spadne a zůstane viset? Nebo se drží stromu jako klíště a bojí se pohnout?

"Trenér většinou sám uvidí, že má člověk nějaké problémy, bojí se, a tak ho podpoří. U dětí se často stává, že mají strach a těžko ho překonávají. Většinou v tom hrají velkou roli rodiče, kteří ho ne úplně správně motivují. Tam potom vysíláme trenéra, který s ním část překážek projde a většinou posílí v dítěti sebevědomí, aby šlo dál. Pak je další skupina lidí, většinou tak jeden ze sta případů, kdy toho člověka musíme sundat dolů. Najednou se chytne stromu a my ho musíme z něj doslova 'loupat', abychom ho vůbec dostali dolů. Máme na to techniku, každý trenér je na to speciálně školený."

Jedna z tras zahrnuje i nádherný výhled do krajiny. Zavede turisty do míst, kam by se pěšky po zemi nedostali. A kdo si chce opravdu prověřit svoji kondici a odvahu, zvolí trasu 'technickou'.

"My ji přezdíváme sadomasochistická, protože je opravdu náročná. Odtud sundáváme nejvíc lidí."

Podobné to bude zřejmě i s připravovaným seskokem do hloubky kolem dvaceti metrů. Unikátní lanový park na Libíně vznikl i díky zajímavému terénu. Kdysi tu byl dioritový důl - těžily se tu kameny na sochy a díky tomu je tu řada roklin a strží. A kdo už má adrenalinu dost, ale chce si ještě užít výšky, může se vydat na nedalekou rozhlednu Libín. Pokud je dobré počasí, nabízí nádherný výhled třeba na prales Boubín.