Neklid na kulturní scéně trvá

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V neděli začaly v areálu pražského Národního divadla Dny neklidu, série protestů proti způsobu financování kultury v hlavním městě. Na akci se setkali divadelníci, výtvarníci, tanečníci, hudebníci a další umělci. Podle pořadatelů z Iniciativy pro kulturu byl přístup Prahy ke kultuře vždy vzorem pro další města, a jde tedy o kulturu v celé zemi.

Foto: ČTK
"První, kdo je v této zemi dotovaný, jsou politici. Srovnejte si jejich produkt s naším..."

Protesty iniciovalo několik pražských divadel, která měla být transformována na soukromé podnikatelské subjekty. Okolnosti procesu v divadelnících vyvolaly pochybnosti a po neuspokojivých jednáních s pražským radním pro kulturu Milanem Richterem sepsali petici Za Prahu kulturní, která už nyní nasbírala přes 23.000 podpisů.

Jakub Špalek, foto: ČTK
Signatáři navíc kromě chystané transformace městských divadel kritizují i nový systém grantů a přístup pražského magistrátu k takzvané neziskové kultuře.

Jakub Špalek, zakladatel a producent divadla Kašpar, které vzniklo v roce 1989 a letos pravděpodobně bude nuceno ukončit činnost kvůli opožděným a sníženým grantům, tedy Jakub Špalek tvrdí, že náprava situace není překvapivě složitá.

"Já tvrdím, že stačí zrušit dotaci na vstupenku, do budoucna oddělit ziskový a neziskový sektor, protože to nejde ze dne na den, a řídit se podle kulturní politiky města, která je sepsaná. A není to jenom můj požadavek. My vlastně nic zvláštního nebo extrémního nechceme a ten systém, než ho pan Richter vylepšil, byl nastavený dobře."

Foto: ČTK
Nespokojené umělce podpořila i pražská KDU-ČSL, která nemá na magistrátu zastoupení, a vyzvala podobně jako část kulturní scény radního Richtra k rezignaci.

Na stranu divadelníků se postavil i exprezident Václav Havel. Prohlásil, že investice do komerčně nezajímavých, menšinových aktivit se může neúměrně zhodnotit.

Václav Havel, foto: ČTK
"Ta práce pro menšiny, ta společná investice veřejnosti nebo společnosti do čehosi, co je zkonzumováno pouze menšinou, má svůj praktický význam mimo jiné například i v tom, že ty menšiny jsou začasté přesně ti, kteří budou ovlivňovat chování, mínění a svět těch většin."

Připomněl úzce zaměřený intelektuální šasopis Tvář z 60. let, který dal republice dva novodobé prezidenty, jeho a Václava Klause.

"Hlavně mě překvapilo, že se za to postavily organizace typu PEN klub, herecká asociace, teď naposledy Národní divadlo - a to už je podpora, která myslím hraje svoji roli, protože jsme pořád označováni za nějakou hrstku nespokojenců, kteří jenom řvou na náměstích a chtějí prachy."

Jitka Molavcová a Jiří Suchý z divadla Semafor na demonstraci v rámci Dní neklidu, foto: ČTK
Ve čtvrtek Dny neklidu skončí. Ministr kultury Václav Jehlička také v tento den přijme skupinu majitelů soukromých divadel v čele se spolumajitelem divadla Ta Fantastika Petrem Kratochvílem, kteří hodlají ministra seznámit se svým úhlem pohledu na grantovou problematiku. Tato skupina aktivity protestujících kritizuje. Jakub Špalek komentuje:

"To je oblíbená písnička Petra Kratochvíla o tom, že jsme vlastně všichni bolševici a že jsme líní pracovat, ale to je písnička natolik laciná a on sám ví, že to není pravda, že vůbec nechápu, proč takovéhle věci píše. Protože to jsou prostě dvě možnosti: buď jsou ta divadla už transformovaná a pokud jde o Archu, Semafor, Kašpara nebo Celetnou, Činoherní klub, tak ty ekonomické výsledky těch divadel jsou dobré a můžou být ještě lepší, ta divadla se to učí. A pokud jde o ta ostatní, ta nejsou transformovaná, čili ona se ani nemůžou chovat tržně, ona žijí v zákonu z roku raz dva před naším letopočtem, mají nějaké tabulkové platy a ani kdyby se ti lidé tam přetrhli, tak se ze zákona nemůžou chovat chovat líp,"

Herec Miroslav Táborský s rodinou, foto: ČTK

říká Jakub Špalek.

Hudebník David Kraus během nedělního vystoupení u Národního divadla prohlásil:

"Já taky hraju v divadle Fantastika, zrovna dneska jsem tam hrál představení, ale přesto jsem sem přišel, protože si nemyslím to, co pan Petr Kratochvíl a jsem na té druhé straně, jako jste vy. Proto jsme podpořili tuhle akci..."

O existenčních problémech v souvislosti s grantovou politikou hovoří i Divadlo bratří Formanů, Divadlo Archa, Divadlo v Celetné, Galerie kritiků, Galerie Futura a festivaly Dny evropského filmu, Tanec Praha nebo 4 dny v pohybu. Radní pro kulturu Milan Richter ve čtvrtek připustil, že by systém kulturních grantů města mohl doznat změn.