Německá kancléřka vzpomíná na Prahu ráda

Angela Merkel, foto: ČTK

Na pátek si naplánovala cestu do Prahy německá kancléřka Angela Merkelová. Výjimečnost její návštěvy je v tom, že česká metropole byla v 80. letech (minulého století) několikrát dočasným působištěm tehdejší východoněmecké vědkyně.

Angela Merkel, foto: ČTK
A jak nám řekla, vzpomíná na tu dobu ráda: "Pro mě je Praha spojená s dobrými vzpomínkami. Se vzpomínkami na překrásný ucelený prostor Starého Města, s lidmi, které nelze nemít ráda, s velmi dobrými lokály - lhostejno, jestli člověk má rád víno nebo pivo nebo smažený řízek. A hlavně se vzpomínkami na umělecké poklady, rozmanitost Malé Strany, Starého Města nebo na Václavského náměstí. Tak to vidíte, trochu se mi už i stýská."

Rudolf Zahradník, foto: Zdeněk Vališ
V Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie Jaroslava Heyrovského tehdy Angele Merkelové šéfoval profesor Rudolf Zahradník. Ten na svou bývalou kolegyni nedá dopustit: "Angela Merkelová byla velmi kvalitní fyzička, která měla porozumění pro chemii. Byla to bytost velice ctná, velice poctivá, velice horlivě pracující. Tak jsme ji měli samozřejmě rádi. Těch kolegů, které jsme ctili, bylo tady samozřejmě víc, ale Angela Merkelová byla vždycky pozoruhodná a velmi pozitivně hodnocená badatelka v Praze."


O vědeckém působení Angely Merkelové v Praze se více dozvíte v magazínu vědy a techniky Kaleidoskop, který na vybraných frekvencích zazní v sobotu 3. února.