Nemocnice v srbském Vršaci, sloužící českým krajanům, nutně potřebuje zdravotnické vybavení

České nemocnice nabízejí pacientům relativně vysoký standard. Co my považujeme za samozřejmost, je pro české krajany zejména ve východní Evropě a na Balkáně mnohdy nepřekonatelnou překážkou. Krajanským nemocnicím v těchto zemích pomáhá Olivova nadace, která usiluje o dostupnou zdravotní a sociální péče pro děti a mládež. Právě v těchto dnech shání Olivova nadace základní vybavení pro dětskou nemocnici v srbském Vršaci, kde se léčí čeští pacienti.

Věra Doušová
Když se v nemocnici ve Vršaci narodí dítě, porodník ho nemůže zvážit. Nemá totiž novorozeneckou váhu. V porovnání s ostatním chybějícím vybavením je však absence váhy maličkostí. Nemocnice ve Vršaci zoufale potřebuje základní vybavení a proto požádala o pomoc českou Olivovu nadaci. Ta se hlavně zabývá zkvalitněním zdravotní a sociální péče pro potřebné děti v České republice a také v krajanských sdruženích v zahraničí. Dětská nemocnice v téměř čtyřicetitisícovém Vršaci slouží jako jediné zdravotnické zařízení pro spádovou oblast Jižního Banátu, který je hojně osídlen českou komunitou. Alarmující stav nemocnice přibližuje ředitelka Olivovy nadace Věra Doušová.

"Celá veliká nemocnice ve Vršaci vypadá strašně. To se dá srovnat s ukrajinskými nemocnicemi. Všude louže a zápach, všecko urvané a rozbité, zničené a zašpiněné. Je to hrozně nepříjemné. A když pak vejdete do té jakoby uzavřené dětské části, tak máte pocit, že jste v jiném světě. Je to voňavé, čisťoučké, barvami trošku oživené. Jsou tam úžasně pěkné vztahy, děti tam můžou být s rodiči, což je taky hrozně důležité. Ten nedostatek finančních prostředků a diagnostických přístrojů oni nahrazují tím obrovským nasazením. Oni si to sami vymalovali, získali finanční prostředky od nějakých soukromníků na to, aby mohli dělat nová okna, protože ta stará v celé nemocnici netěsní. Jenom tady jsou okna, kde nefouká vítr a neprší dovnitř."

Nemocnice nutně potřebuje vybavení v hodnotě asi 150 tisíc korun. Olivova nadace může na nákup přístrojů přispět pouhou polovinou částky. Nadace se proto obrací na česká zdravotnická zařízení s žádostí o darování nepotřebných, ale funkčních přístrojů. Pokračuje Věra Doušová.

Ema Snidevyč
"Oni potřebují přenosný EKG do sanitky, potom potřebují asi 18 germicidních lamp, potom potřebují otoskopy, respirátory, inhalátory, sterilizátory, váhy na vážení novorozenců, infuzní pumpu. Nemají ani invalidní vozíky na to, aby dítě třeba z operačního sálu převezli na rentgen. Je to pro nemocnici, která je velmi chudá, ale velmi dobře vedená. Léčí se v ní děti české krajanské komunity, takže budeme moc rádi, když jim budeme moci pomoct."

Vršecká nemocnice je další z řady zdravotnických zařízení, která nadace podporuje. V roce 2011 se pomoci dočkala také krajanská dětská nemocnice v ukrajinském Žitomyru, kde žije rozsáhlá komunita Volyňských Čechů. Svou zkušenost s Olivovou nadací popisuje lékařka ze Žitomyru a vedoucí tamního krajanského spolku Ema Snidevyč.

"U nás je primář dětské nemocnice Čech. Takže jsme dostali pro nás moc velkou podporu od paní Doušové, od její Olivovy nadace na přístroje pro děti. Byly to otoskopy, "internátory", glukometry. Teď naposledy jsme byli na návštěvě v Praze, Olivova nadace nás pozvala k sobě a udělali dárek pro dětskou nemocnici - to byl spirometr a glukometr. My se počítáme, že jsme tady v té černobylské zóně, takže dostáváme vybavení od takových neziskových organizací. Od ukrajinské vlády skoro ne."

Čeští pacienti ve Vršaci netrpělivě očekávají jakoukoliv materiální pomoc. Snad i naším přičiněním se podaří sehnat všechny potřebné přístroje - zásilka do Srbska odjíždí 25. ledna. Bližší informace a kontakty zájemci najdou na stránkách Olivovy nadace.

Autor: Olga Mullen
klíčové slovo:
spustit audio