Nesázel jsi, nekácej a hlasuj - Tatobitská lípa by se mohla stát Evropským stromem roku

Tatobitská lípa, foto: Ben Skála, CC BY-SA 3.0

Evropským stromem roku by se letos mohla stát Tatobitská lípa, loňská vítězka české verze populární ankety.

Tatobitská lípa,  foto: Ben Skála,  CC BY-SA 3.0
Tatobitská lípa patří k nejstarším stromům v Česku, však je jí také říká "tisíciletá", i když do tohoto stáří jí nějaké to století chybí. Její věk prý odborníci odhadují spíše na 650 let, objevují se ale také informace o tom, že by mohla být i o skoro 2 století starší. Podle jedné z pověstí ji vysadili milenci - Kylián a Hedvika. A přidali i pohádkovou formuli - Ať nekácí, kdo nezasadil. Když měla být o mnoho let později lípa skutečně pokácena, ozval se z koruny stromu hlas: Nesázel jsi, nekácej! A tak stojí lípa u Tatobit dodnes a těší se velké oblibě. Svědčí o tom nejen její vítězství v anketě Strom roku a zařazení do soutěže evropské.

"Tato lípa se účastní evropské ankety. Hlasování probíhá do konce února na webových stránkách www.treeoftheyear.org,"říká Andrea Krůpová z Nadace partnerství. Ta je členem mezinárodního sdružení, které anketu pořádá. Internetové hlasování končí 29. února.

Kmen tatobitské lípy již není kompletní,  foto: Ben Skála,  CC BY-SA 3.0
"Česká republika měla už od počátku evropské ankety svého zástupce. Evropská anketa se pořádá od roku 2011 a tradičně jsme se umisťovali na 5. místě. Letos se snažíme, abychom byli úspěšnější, abychom třeba tu evropskou anketu vyhráli. Letos soutěží 15 stromů z 15 zemí Evropy."

Pomyslnými soupeři, ale spíše souputníky, Tatobitské lípy jsou například s 600 let stará lípa z Německa, 700 let starý dub z Estonska, tisíciletý dub z Belgie nebo stejně starý dub Bolek z Polska. Strom, který hlasování nakonec vyhraje, získá kromě titulu i finanční částku na odborné ošetření nebo výsadbu stromů v okolí. A zvláště peníze na ošetření by lípa jistě přivítala, její kmen už není kompletní a drží jej dohromady obruče. Do dutiny stromu se prý vejde přes 10 lidí:

"Vzhledem k tomu, že ten strom už je letitý, tak potřebuje pravidelné arboristické ošetření. Takže i když se lidé z Tatobit o svůj strom náležitě starají, tak zhruba jednou za pět let je potřeba znova zkontrolovat vazby na stromu, prohlédnout celý strom případně uřezat některé větve."

Tatobitská lípa kolem roku 1910,  foto: Public Domain
Padla už zmínka, že se lidé z Tatobit o svůj strom starají. Jsou na něj také hrdí. Lípa je symbolem obce, objevuje se v pohádkách i pověstech kraje a pořádají se i jí věnované slavnosti.

Nejčastější Strom roku - dub nebo lípa

Anketa, ve které volí lidé Strom roku, je v Česku velmi oblíbená, existuje přes 15 let a do hlasování se každý rok zapojují tisíce lidí. Z mnoha přihlášek porota vybere 12 a pro ně pak mohou lidé hlasovat. Většinou vyhrávají duby a právě lípy. Ale najdou se i výjimky:

"Třeba zrovna před dvěma lety vyhrál v anketě strom, který byl jehličnatý. Byla to borovice ve Velkých Opatovicích. Měla zvláštní kmen. Vypadal jako sedmihlavá saň a také tak vystupoval v opatovických pověstech."

Lidická hrušeň,  foto: Dezidor,  CC BY 3.0
Mezi vítězi se kromě borovice objevil už také tis nebo jasan. Anketu ale zatím nevyhrál žádný ovocný strom, i když mezi nominovanými byla i známá Lidická hrušeň. Letošní ročník Stromu roku České republiky ještě nezačal: organizátoři budou přijímat přihlášky od 1. jarního dne, výsledky pak oznámí 20. října na Den stromů.