Nevidomý Jiří Mojžíšek představil unikátní metodu lukostřelby

Jiří Mojžíšek, foto: ČTK

Turistickou sezónu v muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově otevřel zcela netradičně nevidomý lukostřelec Jiří Mojžíšek. Představil tu světově unikátní metodu lukostřelby. Díky ní je úspěšnost jeho střelby podstatně vyšší, než jaké dosahují nejlepší světoví lukostřelci se stejným handicapem. Princip metody vysvětlil Miroslav Marek z agentury Dobrý den.

Jiří Mojžíšek,  foto: ČTK
"On nevidí a nikdy v životě neviděl nic. Natož luk a terč, který by tím lukem měl trefit. Přesto ho tento sport natolik zaujal, že se mu začal věnovat a vynalezl úplně novou metodu, díky které mohou nevidomí lukostřelci dosahovat skutečně obdivuhodných výkonů. Je založena na tom, že od toho jeho luku směrem k terči vede jakési lanko a to je pro nevidomého lukostřelce vodítko nebo spojnice, kterou pro nás, kteří vidíme, reprezentuje zrak."

Pak už stačí jen malé mechanické udělátko v mířidlech.

František Hadaš,  foto: ČTK
"Oni se dotýkají konečky svých prstů, podobně jako když čtou Braillovo písmo. Jsou tam tři jakési kovové tyčky. Snaží se je tím jemným dotykem konečků prstů dostat do jedné roviny a v tu chvíli vědí, že luk míří na to místo, kam chtějí."

Výsledek této metody je podle Miroslava Marka skutečně obdivuhodný.

"Jiří Mojžíšek dokázal z 12 pokusů trefit devětkrát, což je hodnota nového českého rekordu. Pozoruhodné je i to, že on je na 80. místě českého žebříčku lukostřelců mezi vidoucími. Těch výkonů dosahuje do značné míry srovnatelně i s těmi, kteří se tomu sportu věnují a žádný handicap nemají."

Jiří Mojžíšek spolupracuje s několikanásobným mistrem ČR v lukostřelbě Františkem Hadašem. Ten dokázal jednou ranou prostřelit 65 slepičích vajíček nebo 23 krát v řadě za sebou ustřelit plamínek svíčky.

"Je to člověk, který ho podporuje, ale nedělá mu nějakého asistenta, protože cíl pana Mojžíška je, být v té disciplíně soběstačný. A to mu umožňuje právě jeho originální metoda, protože on díky lanku nepotřebuje pomoc někoho dalšího."