Nigerijští kněží ze západních Čech

Emmanuel Onuma začal nově působit jako farář v Klatovech, foto: Ľubomír Smatana, archiv ČRo

V české katolické církvi začali sloužit první dva kněží z Afriky. Pochází z Nigérie a přijeli na pozvání plzeňského biskupa. Jsou vysvěcení a pracují v přidělených farnostech plzeňské diecéze. Zároveň studují na Západočeské univerzitě. Česko je první evropská země, kterou jako duchovní navštívili.

Timothy Asongu,  foto: archiv Biskupství plzeňského

Působení dvou nigerijských římskokatolických duchovních v Plzni je součástí spolupráce Česka s nadací kardinála Johna Onaiyekana. „Kardinál navštívil Českou republiku v roce 2018 z iniciativy velvyslanectví České republiky v Abuji a na pozvání pražského arcibiskupa Dominika Duky. Během návštěvy se dohodl s biskupem plzeňské diecéze Tomášem Holubem na vyslání dvou nigerijských kněží ke studiu českého a středoevropského náboženství v České republice,“ informovalo na webu české velvyslanectví v Nigérii.

Sedmatřicetiletý Timothy Asongu a o dva roky mladší Emmanuel Onuma přijeli do Česka loni v říjnu. Po roce studia češtiny zahájili letos v září svoji pastorační práci. Pater Asongu zůstal v Plzni ve farnosti svatého Bartoloměje, kde anglicky káže zahraničním studentům, Emmanuel Onuma pomáhá s nedělními bohoslužbami v Klatovech.

Kostel Narození Panny Marie v Klatovech,  kde káže kněz Emmanuel Onuma,  foto: Art Jarka,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

„Jsem cesta, život a pravda,“říká. Na mši už farníkům zazpíval žalmy v jazyku igbo. „Česko je první zahraniční země, kam jsem v životě přijel,“ přiznal kněz, který má doma čtyři bratry a pět sester.

„Očekáváme, že naše věřící oba kněží zaujmou. Zůstat by zde mohli až čtyři roky," uvedl mluvčí biskupství Pavel Říha.

Je sympatický a vtipný

To, že příchod exotického a moderního kněze farníky v Klatovech zaujal, dokazuje i diskuse na sociálních sítích. Většinou se lidé na působení Emmanuela Onumy těšili: „Časy se mění. Kdysi jsme posílali misionáře my k nim, teď přicházejí jejich misionáři k nám. Panu faráři držím palce,“ píše se v jednom z příspěvků. „Je sympatický, já ho podporuji. A vypadá vtipně,“ uvádí další.

Emmanuel Onuma,  foto: Ľubomír Smatana,  archiv ČRo

O jeho slovech svědčí i nápis na triku, které měl Onuma na sobě, když se přijel představit. Tedy mikinu s nápisem Hra o trůny a White Johny Walker. V plzeňském biskupství věří, že možná i díky tomu dokáže oslovit i získat nové mladé věřící.

Katolická církev má v Česku 1700 kněží, z toho zhruba pětina jsou cizinci. Nejvíc je Poláků 13 procent, o polovinu méně je Slováků a půl procenta tvoří Italové. Zbytek jsou pouze jednotlivci.

Podpora kardinála Onaiyekana

John Onaiyekan,  foto: Mtande,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

České ministerstvo zahraničních věcí připomíná, že podporou aktivit kardinála Onaiyekana česká diplomacie podporuje náboženský, společenský a interkulturní dialog, náboženskou toleranci a deradikalizaci.

„Česká republika si uvědomuje důležitou roli, kterou náboženští vůdci v Nigérii hrají při prevenci a řešení konfliktů či při šíření společensky žádoucích hodnot,“ uvádí ministerstvo.

Spolupráci s kardinálem přímo v Abuji rozvinul český zastupitelský úřad pod vedením velvyslance Marka Skolila. Vedle podpory vyslání dvou duchovních do plzeňské diecéze byly s kardinálovou mírovou nadací v letech 2019 – 2020 realizovány takzvané malé lokální projekty, financované z prostředků zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

„Alokované peníze byly použity například na výstavbu toalet v táboře vnitřních vysídlenců z území sužovaných teroristickou organizací Boko Haram, na vzdělávání mládeže či stavbu studní pro chudé vesnické komunity,“ informuje ministerstvo.