Přehled tisku
Deníky věnují nejvíce pozornosti středeční návštěvě spolkového prezidenta Johannese Raua v Praze. Zabývají se vyhroceným vztahem mezi taxikáři a pražským magistrátem a Mladá fronta Dnes si mj. před volbami otestovala politiky.
Deníky věnují nejvíce pozornosti středeční návštěvě spolkového prezidenta Johannese Raua v Praze. Zabývají se vyhroceným vztahem mezi taxikáři a pražským magistrátem a Mladá fronta Dnes si mj. před volbami otestovala politiky.
V souvislosti s návštěvou německého prezidenta listy především hodnotí, zda mohla přispět ke zlepšení česko- německých vztahů, které v posledních měsících ochladly kvůli bouřlivé diskusi o Benešových dekretech. Podle úvodníku Lidových novin se česko-německé vztahy ani po návštěvě spolkového prezidenta výrazně nezlepšily. "Balvan s názvem Benešovy dekrety leží dál na hranicích a nikdo se před volbami na obou stranách nemá k jeho odvalení," upozorňuje deník. Poukazuje na jinou změnu: "Václav Havel si už nemyslí, že diskuse o Benešových dekretech je móda, a začíná ji brát jako vážný česko-německý problém," míní Lidové noviny.
Podle komentátora Práva setkání obou prezidentů česko - německým vztahům ani trochu neuškodilo. Není si však příliš jist, zda jimi pohnulo k lepšímu. "Důvod, proč setkání obou státníků nemohlo příliš zatopit pod vychladlými česko-německými kamny, spočívá ve faktu, že vliv prezidentů na chod reálné politiky je v obou zemích smutně omezen," míní.
Hospodářské noviny naopak míní, že Rauova cesta do Prahy nebyla bez užitku. "Naznačila, že i v atmosféře, kterou poznamenávají politická vyjádření na adresu domácích posluchačů, lze vymezit kus prostoru pro debatu nezatíženou předsudky a emocemi," konstatují noviny. Nekonfliktní tón rozhovoru Havla s Rauem podle listu udržuje vyhlídku na to, aby po volbách v obou zemích bylo možno v klidu usednout k jednomu stolu. "A nakonec, nikoli však v poslední řadě: Ukázalo se, jak je výhodné mít systém, v němž jeden z ústavních činitelů nemá v době voleb zcela svázané ruce," uzavírají HN.
Tisk také sleduje spor taxikářů s pražským magistrátem. Lidové noviny upozorňují, že špatná pověst pražských řidičů taxi již překročila hranice země: řadu let na předražování jízdného upozorňují zahraniční turistické průvodce a nedávno před nimi varovalo dokonce britské ministerstvo zahraničí. "Těžko v takové chvíli popřít, že něco jaksi není v pořádku...," konstatují LN. Protesty taxikářů proti intenzivních kontrolám pražského magistrátu přinesly podle deníku jednu pozitivní myšlenku: omezení počtu taxíků. "Není přece těžké propočítat, kolik taxíkářů si ještě v Praze může slušně vydělat (aby nemuseli obírat cizince)," píše. Ještě lepší by podle něj bylo, kdyby se Praha vydala americkou cestou. "Taxíky v New Yorku patří městu a řidiči chodí jen do práce. Riskovat stížnosti a ztrátu licence si troufne jen málokdo. Nákup aut by Prahu přišel na hodně peněz, ale dlouhodobě by se vyplatil," radí deník.
Již třetí náměstek ministra zdravotnictví ze čtyř se nemusí obávat, že by se po volbách ocitl na dlažbě. Náměstek Michal Pohanka si podle čtvrteční Mladé fronty Dnes jistí post ředitele druhé největší nemocnice v Brně - Fakultní nemocnice u sv. Anny. K 1. červenci odchází z čela nemocnice Alena Štětková, protože je v důchodovém věku. "Tím mi také ministr odpověděl na otázku, zda se mám znovu hlásit do konkursu. Doporučil mi, abych to nedělala," řekla Štětková MfD. Pohanka se podle listu do výběrové řízení na nového ředitele přihlásil. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer navíc MfD řekl, že Pohankovu kandidaturu podpoří. "Vážím si jeho odborných schopností," vysvětlil. Deník dodává, že i kdyby Pohanka konkurs nevyhrál, ministr se nemusí verdiktem výběrové komise řídit. Vítěze může vybrat sám. Mezi lékaři brněnské nemocnice se navíc podle listu o Pohankově příchodu hovoří již půl roku.
Mladá fronta Dnes se ptala politiků na smyšlené problémy. Drtivá většina z nich klidně komentovala například zdražení jízdenek pro zvířata nebo nový druh drogy zlatý déšť. "Už jste někdy slyšeli, že plukovník Náhlík odchází z armády?" ptá se deník úvodem a odpovídá: "Slyšet jste to nemohli, žádný plukovník Náhlík, absolvent prestižní Královské vojenské akademie v Londýně, neexistuje. Přesto někteří politici vědí, co za tím je: ministr Tvrdík je neschopný a po volbách tam zůstat nemůže." Mladá fronta Dnes oslovila několik kandidátů do sněmovny a požádala je o reakci na smyšlený problém. Až na ojedinělé výjimky politici bez okolků předestřeli veřejnosti nejen svůj názor na neexistující věc, ale často jej doplnili o obšírný zobecňující komentář. A zpravidla se vůbec nezajímali, jestli náhodou nekomentují něco, co není pravda. Jediný z osmnáctky politiků bez vytáček přiznal, že o daném problému nic neví, a nemůže ho tedy jakkoli komentovat," shrnuje výsledky svého testu Mladá fronta Dnes.