Zprávy Radia Praha
Všichni ministři souhlasili s návrhem smlouvy Česka s Vatikánem
Kabinet ČSSD jednomyslně schválil návrh smlouvy mezi Českou republikou a Vatikánem, který upravuje vztahy obou států a postavení katolické církve v České republice. Smlouvu musí ještě ratifikovat parlament a podepsat prezident. Vzhledem k tomu, že nová sněmovna se zatím nesešla, netroufl si ministr kultury Pavel Dostál odhadnout, kdy začne dohoda platit. Dostál připustil, že Česká republika zachová rovnocennost církevního a občanského sňatku. Ta platí nyní - nadřazenost civilního sňatku byla z českého práva odstraněna hned po roce 1989. Smlouva s Vatikánem s ní počítá i nadále. Vláda ale původně chtěla v novém občanském zákoníku nadřadit občanské sňatky církevním. Nakonec to ale neudělá, řekl Dostál. Česká republika je jednou z posledních postkomunistických zemí, které smlouvu upravující rámcové vztahy státu s Vatikánem nemají. Dohoda neřeší otázku majetku katolické církve, ač se o tom zmiňuje. Praha a Vatikán se v ní zavazují, že budou usilovat o rychlé a oboustranně přijatelné vyřešení otázky navracení majetku církvi. Smlouva konstatuje, že církve římskokatolická a řeckokatolická jsou právnické osoby. Vatikánu má zaručit, že bude-li chtít Česko měnit zákonná pravidla týkající se církve, musí se na tom s Vatikánem dohodnout. Návrh dohody dále zajistí katolické církvi právo svobodně vykonávat své apoštolské poslání, spravovat své záležitosti, volit, jmenovat a odvolávat své duchovní. Navržený dokument se zmiňuje o tom, že Praha umožní výuku katolického náboženství ve školách. Má stanovit podmínky, za nichž se církevní školy stanou součástí vzdělávací soustavy. Smlouva pojednává i o spolupráci církve a státu v kulturním dědictví, humanitární pomoci, ve zdravotnictví, vězeňství či armádě.
Ministr Kavan dostane od státu na funkci šéfa VS OSN 113,5 miliónu korun
Celkem 113,54 miliónu korun bude Českou republiku stát předsednictví Valného shromáždění OSN, získá-li jej dosavadní ministr zahraničí Jan Kavan. Mluvčí vlády Libor Rouček novinářům oznámil, že vláda schválila na výdaje spojené s výkonem funkce 53,76 miliónu korun letos a 59,76 miliónu korun v roce 2003. Peníze poskytne rozpočet ministerstva zahraničí. Rouček označil předsednictví Valného shromáždění OSN za záležitost prestiže. Na to by podle něj měla brát ohled i opozice. Kavan byl totiž zvolen i poslancem. Možná vláda ČSSD a Koalice by však dala dohromady těsnou většinu 101 hlasů, a proto by právě Kavanův hlas mohl někdy vládní koalici chybět. Podle Roučka by se měli opoziční poslanci s Kavanem domluvit, a bude-li chybět, neměl by někdo z opozice také hlasovat. Vláda v souvislosti s kandidaturou České republiky na místo předsedy Valného shromáždění OSN jmenovala Kavana velvyslancem se zvláštním posláním.
Nejvyšší správní soud bude v Brně na Moravském náměstí
Nejvyšší správní soud bude sídlit v Brně na Moravském náměstí, v budově okresního úřadu Brno-venkov. Na jednání v Kolodějích o tom rozhodla vláda. O sídlo Nejvyššího správního soudu se vedly spory. Někteří jihomoravští poslanci prosazovali Brno, ministr spravedlnosti chtěl, aby soud byl v Praze. Zákon o Nejvyšším správním soudu, jehož existenci předpokládá i Ústava, nakonec stanovil jako sídlo soudu Brno.
Znečištění českých vod mírně klesá, potvrdila Kužvartova zpráva
Znečištění vod v České republice mírně klesá. Potvrdila to zpráva o stavu vod za rok 2001, kterou kabinetu předložil ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Vláda schválila i jeho návrhy nařízení o ochraně ovzduší související s novým zákonem upravujícím tuto oblast. Nařízení stanovují imisní a emisní limity pro různé látky a přípustné míry obtěžování zápachem. V některých případech zpřesňují metodiku měření znečišťujících látek v ovzduší. Už dříve Kužvart řekl, že stále zůstává znečištění povrchových vod těžkými kovy a některými specifickými látkami. Ocenil, že všechny obce nad 10.000 lidí mají čistírny odpadních vod. Prioritou je podle Kužvarta výstavba kanalizace v obcích, které mají 2500 až 5000 obyvatel a výstavba čistíren v obcích nad 5000 obyvatel. Proto také návrh dohody o koaliční vládě, o níž nyní ČSSD vyjednává se stranami Koalice, obsahuje předpoklad, že z Fondu národního majetku bude převedeno 15 miliard korun do Státního fondu životního prostředí. Tyto prostředky by měly být použity k revitalizaci oblastí narušených těžbou hnědého uhlí, Kužvartovu resortu by se tak ale uvolnily peníze na výstavbu dalších čistíren odpadních vod.
Kniha o odsunu Němců bude přeložena pro evropské poslance
Ministerstvo kultury nechá přeložit do francouzštiny, angličtiny a němčiny knihu o vztazích Čechů a Němců Rozumět dějinám. Každá jazyková mutace vyjde v nákladu 3000 výtisků. "Anglická, francouzská a německá mutace bude pro poslance Evropského parlamentu, rakouského parlamentu a Bundestagu," řekl ministr kultury Pavel Dostál. Vláda, která jednala v Kolodějích u Prahy, přidělila ministerstvu ze státního rozpočtu navíc tři milióny korun. Kniha, která popisuje soužití Čechů a Němců od roku 1848 až po období po druhé světové válce, vznikla z popudu ministerstva kultury. Je dílem týmu historiků a právníků a analyzuje také okolnosti poválečného odsunu sudetských Němců. Ministerstvo ji nechalo vydat jako příspěvek do diskuse o takzvaných Benešových dekretech, když začaly sílit hlasy z Rakouska a z Německa, poukazující na údajnou protiprávnost a diskriminační charakter.
Prezidenta Havla mrzí, že vláda nechce v Paříži vystavit Kramářovu sbírku
Prezidenta Václava Havla mrzí, že Francouzi nebudou moci zhlédnout slavnou sbírku Vincence Kramáře. Vláda rozhodla, že tato unikátní kolekce do Paříže, kde měla být vystavena v rámci přehlídky české kultury, neodcestuje. "Pan prezident je hluboce zklamán rozhodnutím vlády," řekl Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Havel je podle něj přesvědčen o tom, že Česká republika se nemusí případné ztráty vzácných děl obávat. Podle ministra kultury Pavla Dostála nesouhlasil kabinet s vystavením sbírky ve Francii, protože se bojí, že by se vrácení sbírky mohli domáhat někteří Kramářovi potomci. Ti soud s Národní galerií, která počátkem 60. let unikátní sbírku od Kramáře získala, už několikrát prohráli. Kabinet se také obává, že by díla Pabla Picassa, Augusta Renoira, Paula Gauguina či Georgese Braqua mohla být zabavena kvůli arbitrážním řízením, která jsou vedena proti České republice. Havel ještě nedávno podle tisku hrozil tím, že pokud ministr kultury do Francie Kramářovu sbírku nepustí, nezúčastní se žádné z akcí České kulturní sezóny. Podle Špačka ale prezident nikdy účast na kulturních akcích nepodmiňoval výstavou sbírky. Havel se tak 16. července setká v Paříži se svým francouzským protějškem Jacquesem Chirakem a v následujících dvou dnech se zúčastní Avignonského divadelního festivalu a navštíví i některé projekty České kulturní sezóny.
Vláda přerušila jednání o rozpočtu české účasti na Expo 2005
Generální komisař české účasti na Expu 2005 v japonském Aiči Vladimír Darjanin musí upřesnit některé položky v návrhu rozpočtu této akce. Vláda mu to uložila, když rozpočet projednávala a pak tento bod svého programu přerušila. Novinářům to po jednání kabinetu v Praze Kolodějích řekl vládní mluvčí Libor Rouček. Expo 2005 v japonské prefektuře Aiči začne 25. března 2005 a potrvá do 25. září. V blízkosti města Nagoja vyroste výstavní areál o rozloze 173 hektarů. Česká republika se snaží získat alespoň 1200 metrů čtverečných. Darjanin nedávno odmítl sdělil konkrétní částku rozpočtu. Řekl jen, že "Japonsko je drahá země a rozpočet pro výstavu je dvakrát větší, než bylo potřeba na výstavu v Hannoveru v roce 2000". V roce 2000 vyčlenil kabinet pro výstavu v Hannoveru 330,9 miliónu korun.
Prezident Havel je jedním z nejoblíbenějších politiků v Polsku
Český prezident Václav Havel patří v Polsku k nejznámějším a nejoblíbenějším politikům. Kromě něj se v paměti Poláků silně zapsal rovněž americký prezident George Bush nebo ruský prezident Vladimir Putin. Silné negativní stopy pak zanechal islámský terorista a šéf organizace Al-Káida Usáma bin Ládin. Vyplynulo to z průzkumu společnosti OBOP. Václav Havel patří mezi stálice podobných průzkumů v Polsku. Jako bývalý disident a od pádu komunistického režimu v tehdejším Československu rovněž významný politický představitel země se těší trvalé přízni Poláků.
Šéf Národního bezpečnostního úřadu má předložit seznam citlivých činností k summitu NATO
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec má do 10. července předložit vládě seznam citlivých činností týkajících se summitu Severoatlantické aliance, který se uskuteční v listopadu v Praze. Novinářům to po jednání vlády na zámku v Praze-Kolodějích řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček. Schůzka na nejvyšší úrovni nejen členských zemí NATO, ale i Partnerství pro mír a se v Kongresovém centru odehraje 21. a 22. listopadu. Summit budou provázet přísná bezpečnostní opatření, s ochranou vzdušného prostoru nad Českou republikou budou například českému letectvu pomáhat i spojenci z aliance. Už nyní si policisté evropských zemí vyměňují informace o osobách, které by mohly summit narušit, spolupracují i tajné služby. Prověrkami budou muset projít všichni, kdo se budou podílet na organizaci setkání. Do Prahy se sjede 46 hlav států s početnými delegacemi a několika tisícovkami novinářů. Očekáváni jsou i antiglobalisté a jejich protesty. Vládní zmocněnec pro přípravu summitu Alexandr Vondra nedávno prohlásil, že vše postupuje tak, jak má, a on je s prací svého týmu spokojen.
Vojenský výbor NATO stále pracuje na přípravě summitu
Vojenský výbor NATO odvedl ohromnou práci v přípravě dokumentů na listopadový summit aliance v Praze, ale ještě moc práce ho čeká. Náčelníci generálních štábů zemí NATO, kteří vojenský výbor tvoří, budou dále jednat v září v Praze. Řekl to bruselském sídle aliance náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. Dokumenty se připravují v době, kdy dochází k dramatickým změnám ve světě. Zpravidla se v této souvislosti mluví o 11. září, ale všichni víme, že vzhledem k dřívějším signálům byl terorismus považován za hrozbu již v minulosti. Loňské atentáty v USA jen urychlily práci na nezbytných krocích, o kterých summit rozhodne, uvedl Šedivý po setkání se svými kolegy ve výboru. Hlavním bodem setkání výboru bylo předání funkce jeho předsedy. Do důchodu po vypršení svého tříletého mandátu odešel 68letý admirál italského námořnictva Guido Venturoni a na jeho místo na stejně dlouhé období zasedl 60letý generál německého letectva Harald Kujat. Šéfem tohoto nejvyššího vojenského orgánu NATO musí být nadále Evropan, aby se vyvážila váha USA uvnitř aliance, kde Američané obsazují řadu velitelských postů, poznamenal zdroj NATO.
Senát navrhl zjednodušit způsob získávání informací od úřadů
Občané se budou možná snadněji dostávat k informacím, které si vyžádají od úřadů. Úředníci by například nesměli neoprávněně chtít od žadatelů o informace leckdy neúměrně vysoké finanční zálohy. Nesměli by ani podle své libovůle odmítat poskytnutí informací s odkazem na obchodní tajemství nebo ochranu osobních údajů. Tyto změny přináší novela zákona o svobodném přístupu k informacím, jejíž návrh schválil Senát. Novela Michaela Žantovského (ODA) a dalších senátorů ODA a Unie svobody-DEU bude pravděpodobně první předlohou, kterou bude posuzovat nově zvolená Poslanecké sněmovna. Návrh podpořilo 34 z 54 přítomných senátorů, kromě jejích spoluatorů především zástupci ODS. Autoři novely navrhují také zavést "protikverulanční opatření, které by umožnilo úřadům rychle ukončit bezobsažné tahanice s notorickými obtěžovateli, kteří si požadované informace často ani nepřijdou vyzvednout", uvedl Žantovský.
Senát kvůli úpravám sněmovny odmítl novelu svého jednacího řádu
Senát kvůli úpravám Poslanecké sněmovny odmítl vlastní novelu svého jednacího řádu, kterou měl stanovit způsob projednávání mezinárodních smluv v návaznosti na euronovelu Ústavy. Senátorům vadilo, že jim sněmovna upřela právo odmítnout mezinárodní smlouvu i možnost schvalovat smlouvu dříve než poslanci, čemuž Ústava na rozdíl od projednávání návrhů zákonů nebrání. Sněmovna nerespektovala ústavní princip rovného postavení obou komor parlamentu v procesu projednávání mezinárodních smluv, uvedla předsedkyně ústavně-právního výboru Senátu Dagmar Lastovecká. Senát proto do schválení novely jednacího řádu, která by mohla být předložena na podzim, přijal vnitřní pravidla pro projednávání mezinárodních smluv. Euronovela Ústavy, která má umožnit začlenění Česka do EU, totiž dosavadní pravidla projednávání mezinárodních smluv zrušila s platností od letošního 1. června. Euronovela také rozšířila výčet mezinárodních smluv, jejichž ratifikace vyžaduje výslovný souhlas obou parlamentních komor.
Senát doporučil prezidenta Beneše na Řád TGM, Bílého lva už má
Prezidentu Edvardu Benešovi, jehož poválečné dekrety jsou trnem v oku některým politikům a sdružením z německy mluvících zemí, Senát doporučil posmrtně udělit Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Původně byl Beneš navržen na Řád Bílého lva I. stupně. Senát se ale přiklonil ke stanovisku prezidentské kanceláře, podle něhož Beneš už nárok na tento řád z titulu své funkce má. Návrh vyznamenat Beneše Řádem TGM, který předložil místopředseda horní komory Přemysl Sobotka senátoři podpořili prakticky nejtěsnější většinou, když pro bylo 37 ze 70 přítomných. Návrh podpořili zejména zástupci ODS, ČSSD a KSČM, unionisté, lidovci a senátoři ODA se až na šest výjimek hlasování zdrželi. Celkem Senát nominoval na vyznamenání 36 osobností, z toho 24 in memoriam. O tom, který z navržených dostane některý z řádů a medailí, rozhodne prezident republiky.
Rakouské rozhodnutí ukazuje na vhodnost nákupu stíhaček
Rozhodnutí rakouské vlády pořídit 24 nadzvukových stíhacích letounů Eurofighter Typhoon podle prvního náměstka ministra obrany Štefana Füleho potvrdilo vhodnost nákupu supersoniků v nové bezpečnostní situaci. Rakouský krok podle něj také ukazuje na důležitost offsetových programů. Výrobce eurofighterů slibuje Rakousku offsety ve výši 200 procent ceny zakázky. Česko má zájem o 24 stíhaček Jas-39 Gripen, kontrakt dojednával právě Füle. Parlament však těsně před volbami zamítl zákon, který měl umožnit financování tohoto nákupu. Výrobce gripenů - britsko-švédské konsorcium BAe Systems/SAAB - nabízí offsety ve výši 150 procent ceny. "Rakouské rozhodnutí je upřednostněním evropské volby," poznamenal Füle. Rakouská vláda dala v úterý přednost eurofigterům právě před gripeny i před nabídkou 30 amerických stíhaček F-16. Cena za 24 eurofighterů je skoro 54 miliard korun. Česko by gripeny mohlo získat za asi 60 miliard. Většina Rakušanů je ale proti nákupu nových stíhaček. Tamní strana Zelených dokonce navrhovala, aby peníze určené na letadla věnovala vláda České republice na odstavení jaderné elektrárny Temelín. Ta je údajně větším nebezpečím, než případné údery ze vzduchu.
Lidé z Horních Rakous chtějí veto kvůli Temelínu
Většina obyvatel Horních Rakous - regionu sousedícího s Českou republikou - chce, aby Rakousko vetovalo český vstup do Evropské unie v případě, že nebude odstavena jaderná elektrárna Temelín, a je proti vstupu svého severního souseda do EU. Vyplývá to z průzkumu, který ve Vídni zveřejnila Rakouská společnost pro evropskou politiku. Podle výsledků sondy 51 procent obyvatel Horních Rakous odmítá český vstup do unie, jen 31 procent jej podporuje a 14 procentům je lhostejný. Takto silně odmítavé postoje nebyly podle průzkumu zaznamenány v žádné z rakouských spolkových zemí k žádné ze sousedících kandidátských zemí. Například 73 procent obyvatel Korutan podporuje slovinský vstup do EU a 55 procent lidí z Burgenlandska souhlasí s rozšířením patnáctky o Maďarsko. Spíše odmítavý postoj k českému a slovenskému vstupu mají občané Dolních Rakous, z nichž pouhá třetina podporuje vstup těchto zemí do unie. Pětina lidí si dokonce myslí, že se mezinárodní postavení Rakouska po rozšíření EU o Českou republiku zhorší, a čtvrtina si myslí, že pro ně bylo otevření hranic s Českem špatným krokem. Český velvyslanec v Rakousku Jiří Gruša, který se prezentace průzkumu rovněž zúčastnil, vyzval k otevřenému dialogu mezi oběma zeměmi. Výsledky sondy podle svých slov tušil. Na napjatých vztazích se silně podepsali zejména politikové na obou stranách a situace by se mohla vyhrotit ještě v období rakouské předvolební kampaně v příštím roce, soudí velvyslanec. Jedinou správnou cestou ke zlepšení vztahů je pak podle Gruši otevřený a věcný dialog, vytvoření společných učebnic historie i zintenzivnění kulturní spolupráce.
Komunisté vyberou kandidáta na místopředsedu sněmovny v pondělí
Klub komunistických poslanců vybere v pondělí kandidáta, který se bude ucházet o funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Hlavními protagonisty jsou předseda KSČM Miroslav Grebeníček, místopředsedkyně Zuzka Rujbrová a předseda poslaneckého klubu Vojtěch Filip. Náhradníky budou poslanci Jiří Maštálka a Pavel Hojda. Přestože je pořadí stanoveno podle stranické hierarchie, horkou kandidátkou je Rujbrová. Podle kuloárových informací se očekává, že bude pro ostatní poslanecké frakce ve sněmovně nejpřijatelnější. Komunističtí poslanci se chystají hned na první schůzi sněmovny předložil dvě legislativní předlohy. Nejdříve budou prosazovat kontrasignaci prezidentských milostí a hned nato novelu zákona o dani z příjmu. Legislativní iniciativu, která by vedla ke zrušení lustračního zákona, očekává KSČM naopak od nového kabinetu.
Jižní Morava může opět využít přes 650 tisíc eur z fondů Phare
Podpora akcí ze Společného fondu malých projektů CBC Phare pokračuje, v programu roku 2000 mohou zájemci z jihu Moravy získat zhruba 650 tisíc eur. V minulém programu roku 1999, u nějž probíhal výběr projektů začátkem letošního roku, získaly vybrané akce nakonec přes 931 tisíc eur z možných více než 950.000 eur. O granty na neinvestiční projekty v programu roku 2000 se mohou ucházet zájemci z okresů Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Jihlava, Třebíč a Znojmo. Celkem mohou využít částku 157.600 eur. Na malé infrastrukturní projekty je určeno 492.600 eur, a to na akce pro celou česko-rakouskou hranici. Na jeden projekt z neinvestiční oblasti mohou zájemci získat od jednoho do 15 tisíc eur, u investičních akcí se dotace pohybuje od deseti tisíc do 50 tisíc eur. Žádosti o granty se mohou nyní podávat do 30. srpna. Realizace vybraných projektů bude možná od prosince 2002 do konce června 2004.
Světová náboženství hledají společné morální minimum pro svět
Společné "morální minimum" pro současný svět v tradicích největších světových náboženství lze najít a je to třeba. Jsou o tom přesvědčeni jejich představitelé, kteří se na Pražském hradě sešli s prezidentem Václavem Havlem k diskusi o roli náboženství a globální odpovědnosti. Neshodují se plně pouze v tom, zda je reálné takový soubor hodnot prosadit do mezinárodního právního řádu a praxe. Křesťané, muslimové, buddhisté i židé zastávají přes různosti víry zásadu úcty k Zemi a k životu na ní a jako za hodnoty uznávají například lásku, mír, soucit, toleranci a sebekázeň. Jedním z důvodů pro "velkou duchovní koalici", k jejímuž vytvoření loni představitele nejrozšířenějších náboženství vyzval Václav Havel, je podle tibetského duchovního vůdce dalajlámy skutečnost, že se lidstvo dostatečně nevěnovalo péči o lidské srdce. O nutnosti pohledu na "ty druhé" jako na "významné" hovořil také tajemník Úřadu mezináboženských vztahů při Světové radě církví Hans Ucko. Pro vytvoření morálního minima v mezinárodních i mezilidských vztazích se vyslovil rovněž pražský rabín Karol Sidon. Vůdčí osobnost irácké opozice šajch Muhammad Muhammad Alí vyzval k podpoře Iráčanů, aby skoncovali s diktátorským režimem ve své zemi. Moderátor diskuse Tomáš Halík, katolický duchovní, vysokoškolský pedagog a veřejně angažovaný intelektuál, vidí jako jednu z úloh náboženství, aby nastavovalo zrcadlo. "Zlo se zrcadla bojí," poznamenal.
Ve čtvrtek začne psát novou kapitolu 37. karlovarský festival
Další kapitolu začne 4. července psát 37. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Desetidenní maratón nabídne fanouškům stříbrného plátna téměř tři stovky celovečerních i krátkometrážních snímků. Tuto prestižní přehlídku světové kinematografie ozdobí i ti, jejichž jména jí dělají čest. Například populární d'Artagnan Michael York, první agent 007 Sean Connery či Brian Cox, který přijede prezentovat film L.I.E. Podle informací z festivalového sekretariátu budou přítomni režiséři John Boorman a István Szabó, jehož film Na miskách vah bude uveden v sekci Horizonty. Britský herec Ben Chaplin uvede snímek Nevěsta přes internet, v němž hrál s Nicole Kidmanovou. V čele mezinárodní poroty, jejímž členem bude i český kameraman Jan Malíř, bude loňský host festivalu, francouzský herec Jean-Marc Barr. Na jeho počest budou uvedeny tři snímky, pod nimiž je podepsán jako režisér - Blažené bytosti, Milenci a To je mé tělo. Hlavní soutěž nabídne 18 titulů, z nich většinu v mezinárodní a světové premiéře. Lázeňské město se stane místem řady pracovních setkání. Bude tu jednat prezidium Evropské filmové akademie, na semináři se k problémům souvisejícím se vstupem kandidátských zemí do Evropské unie vyjádří zástupci významných filmových institucí východní i západní Evropy.
Prodej českého tisku v zahraničních letoviscích poroste
Prodej českého tisku v zahraničních letoviscích se v letní sezóně zvyšuje a další mírný nárůst lze čekat i letos. Loni se v letní sezóně v zahraničí prodalo 92 tisíc kusů českých novin, zatímco o rok dříve to bylo 73.920. Podle Petra Cuce ze společnosti CZ Press, která vyváží české deníky do ciziny, totiž roste počet Čechů, kteří cestují do zahraničí. Také silný kurs koruny, který turistům v cizině deníky zlevňuje, má dopad na zájem o český tisk v letoviscích.
A ještě krátce o počasí v České republice:
Bude zataženo až oblačno a místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 14 stupňů Celsia.