Zprávy Radia Praha

Premiér Špidla chce mluvit o kauze Slonková s Kavanem

Až se předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan vrátí z USA, čeká jej rozhovor s premiérem Vladimírem Špidlou. Bude se týkat přípravy nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové, z níž je mimo jiné obviněn bývalý generální sekretář ministra zahraničí Karel Srba. Špidla označil případ za závažný. Vyšetřovatelům vzkázal, že vláda chce, aby kauzu dotáhli do konce. O vývoji kauzy vládu na prvním řádném zasedání zpravili ministři zahraničí a vnitra. Kavana, kterému kromě funkce v OSN náleží i poslanecké křeslo a zastupování České republiky v Konventu EU, vyzval v úterý prezident Václav Havel, aby právě kvůli dřívější spolupráci se Srbou zvážil své setrvání ve funkcích. Kavan to odmítl.

Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan by měl dokázat, že mu nejde jen o jeho osobní zájmy a podle toho se zachovat. Prohlásil to předseda senátního zahraničního výboru Michael Žantovský (ODA). Uvedl to v souvislosti s přípravou nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové, v případu je totiž mimo jiné obviněn bývalý Kavanův podřízený, někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. "Pokud se prokáží ta podezření, tak (Kavan) pomohl vytvořit stvůru a musí za to nést zodpovědnost," řekl Žantovský, který již dříve patřil ke Kavanovým kritikům. Připomněl, že Kavan hájil Srbu ve všech aférách v Černínském paláci "až do poslední chvíle" a při jeho odchodu prohlásil, že Srba zvedl laťku státního úředníka nezvykle vysoko. Kavan se tudíž nemůže zbavit politické zodpovědnosti," míní senátor. K rezignaci ho vyzval i bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec.

Vláda má zkrácené programové prohlášení schválit příští středu

Ministry nové koaliční vlády čeká zkracování vládního prohlášení. Jeho návrh, který na základě podkladů ministrů sestavil vicepremiér Pavel Rychetský, má 78 stran. Původní plán přitom byl zhruba pět desítek stránek. Všichni ministři proto mají do pátku svou část prohlášení zkrátit. Příští středu bude vláda schvalovat jeho konečné znění. Základní principy činnosti vlády, obsažené už v koaliční smlouvě, se v dokumentu po jednání kabinetu nemění. Po schválení vládou bude prohlášení zveřejněno na internetu. Ještě do té doby se s ním seznámí i tripartita, řekl Rychetský.

V čele výboru pro zpravodajskou činnost je premiér Špidla

Vláda schválila nové složení výboru pro zpravodajskou činnost a Bezpečnostní rady státu. V čele výboru je premiér Vladimír Špidla (ČSSD), výkonným místopředsedou vicepremiér a ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). Dalším jeho členem je vicepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Dalšími členy bezpečnostní rady jsou ministři dopravy a spojů Milan Šimonovský (KDU-ČSL), obrany Jaroslav Tvrdík, financí Bohuslav Sobotka a průmyslu a obchodu Jiří Rusnok (všichni ČSSD). Navíc v ní jsou zastoupení oproti dosavadní praxi vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský a ministryně zdravotnictví Marie Součková. Ze stran vládní koalice v ní tedy nemá zastoupení Unie svobody-DEU. Kabinet rovněž jmenoval svou mluvčí. Stala se jí Anna Stárková, která v téže funkci dosud působila na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Ministr Svoboda odvolal generálního sekretáře a šéfa finančního odboru

Nový ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) odvolal generálního sekretáře Pavla Jaroše a ředitele finančního a investičního odboru Aleše Šatánka. Důvodem je nespokojenost Svobody s jejich prací. Odvolání podle ředitele tiskového odboru ministerstva Karla Borůvky nesouvisí s aférou chystané vraždy novinářky Sabiny Slonkové, do které je zapleten Jarošův předchůdce Karel Srba. Ministr Svoboda má jiné představy o zajištění a chodu provozu ministerstva, řekl Borůvka. Personální změny podle něj vycházejí ze Svobodova prohlášení, že se bude maximálně věnovat vnitřnímu chodu ministerstva. V úterý Svoboda odvolal náměstkyni Helenu Opoleckou, která se v New Yorku stala šéfkou týmu exministra a šéfa Valného shromáždění OSN Jana Kavana. Tři zbylí náměstci, hlavní vyjednavač vstupu do EU Pavel Telička, Rudolf Jindrák a Pavel Vošalík, v Černínském paláci podle Svobody zůstanou.

Ministr Šimonovský chce Mlynářovi předat jen telekomunikace bez pošt

Ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský chce ministrovi pro informatiku Vladimíru Mlynářovi předat ze svého resortu pouze sekci telekomunikací a dohled nad poštami si chce ponechat. Ministr to uvedl na setkání s novináři. Naopak Mlynář podle svých internetových stránek počítá s převzetím telekomunikací i pošty. K rozdělení resortu dopravy a spojů by mělo dojít na základě politické dohody stran vládní koalice. Kvůli nutné změně kompetenčního zákona dojde k vyčlenění telekomunikací nejdříve na podzim. Pokud vláda rozhodne o prodeji 51 procent v Českém Telecomu, nezůstane v resortu telekomunikací jediný podnik, kde by měl stát rozhodující majetkovou účast. Naopak s prodejem pošty do soukromých stát v nejbližší době nepočítá.

Rakouský kancléř Schüssel kladně hodnotí signály z Prahy

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel s opatrným optimismem přivítal připravenost českého ministra zahraničí Cyrila Svobody jednat o společné minulosti. Napsala to agentura APA. Takovéto signály je třeba hodnotit velmi kladně, citovala agentura Schüsselovo vyjádření pro rozhlasovou stanici ORF. Kancléř v tomto prohlášení ovšem zároveň nabádal k opatrnosti, protože bude třeba vést "velmi těžké rozhovory", než Praha a Vídeň dospějí k nějakému výsledku. Svoboda v interview pondělnímu vydání Hospodářských novin řekl, že pro zlepšení vztahů s Rakouskem považuje za nejdůležitější větší vzájemnou komunikaci. Přitom podotkl, že za složité by však považoval například pojmenování problémů minulosti v podobném textu, jako tomu bylo v případě česko-německé deklarace.

Komisař Verheugen se obává česko-rakouských sporů před rozšířením EU

Česko-rakouské spory kolem takzvaných Benešových dekretů řadí komisař Evropské unie pro její rozšíření Günter Verheugen mezi problémy, které ho před otevřením společenství znepokojují. V nejnovějším vydání německého týdeníku Die Zeit ale poukazuje na to, že jednání o rozšíření EU je do značné míry uzavřeno a že bylo vyřešeno 95 procent všech problémů. Komisař nepochybuje o orientaci rakouských lidovců (ÖVP) kancléře Wolfganga Schüssela ani opozičních sociálních demokratů (SPÖ) a Zelených ve prospěch rozšíření. Jiné je to ale se Svobodnými (FPÖ) Jörga Haidera. Verheugen si zároveň nemyslí, že by si Haiderova strana kvůli rozšíření vynutila nové volby. Také po volbách v České republice se už mnohé kolem dekretů uklidnilo, usuzuje Verheugen. Evropská komise a ČR teď pracují na expertízách, které mají vyjasnit historické a právní otázky.

Česko a Slovensko jsou připraveny ukončit jednání o vstupu do EU

Česká republika a Slovensko jsou připraveny podle svých vyjednavačů završit do konce roku jednání o vstupu do Evropské unie (EU). Státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička se na tom shodl v Brně se svým slovenským kolegou Jánem Figeľem. Český vyjednavač zdůraznil, že většina kapitol je již uzavřena. Figeľ dodal, že otevřené kapitoly mají obě země podobné, a proto o nich vyjednavači spolu diskutují. Mezi společné otázky v této oblasti patří například kategorie zemědělství, kde jde především o produkční kvóty. Česko a Slovensko dále neuzavřely kapitolu hospodářská soutěž. Podle hlavního vyjednavače Evropské komise pro ČR Rutgera Wisselse má Česká republika šanci uzavřít tuto oblast do září, a to díky pokroku v restrukturalizaci ocelářství. Telička s Figeľem již dříve prohlásili, že budou konzultovat své kroky v jednání o vstupu do EU. Domnívají se, že v závěrečné fázi rozhovorů s unií musí kandidátské země postupovat společně, protože jen tak se dají vyjednat co nejlepší podmínky pro nové členské státy. Oba vyjednavači se setkají opět v září.

Rada České televize schválila statut veřejnoprávní ČT

Rada České televize schválila nový Statut České televize. Dokument uvádí do praxe nový zákon o tomto veřejnoprávním médiu, který poslanci přijali počátkem loňského roku. "Každý zákon má obecnější formulace. Statut by měl kodifikovat tyto věci pro základní život organizace," řekl předseda rady Jan Mrzena. Statut nahrazuje obdobný dokument, jímž se ČT řídila od dob, kdy byl ředitelem Ivo Mathé, který z funkce odešel v roce 1998. Na současném statutu rada pracovala přibližně tři čtvrtě roku. Dokument aplikuje nové znění zákona o České televizi včetně nových kontrolních orgánů, například dozorčí komise, a jejich činnosti v televizi. Přesně vymezuje i kompetence, které má rada a které má generální ředitel.

Praha zahájila přípravy na rekonstrukci domu menšin

Praha vyčlenila půl miliónu korun na přípravu stavby Domu národnostních menšin. Měl by vzniknout rekonstrukcí budovy ve Vocelově ulici v druhé městské části. Minulá vláda již na projekt uvolnila 20 miliónů korun. V domě by měla sídlit občanská sdružení hájící práva národnostních menšin i redakční rady některých specializovaných časopisů. Budovu bude možné využívat také pro pořádání kulturních akcí a mezinárodních setkání.

Král Lear s Janem Třískou zcela vyprodal nádvoří hradu Špilberk

Všechna představení Krále Leara s Janem Třískou na nádvoří hradu Špilberk jsou již vyprodána. Hra bude od 2. srpna součástí Brněnských shakespearovských dnů. Pořadatelé k původně plánovaným čtyřem představením přidali ještě jedno, ale i to je již vyprodáno. Na hradní nádvoří se přitom vejde 1000 lidí. V režii Martina Huby se po více než deseti letech znovu objevuje na divadelních prknech Jan Tříska. Na celý červenec a srpen jsou vyprodána i pražská představení Krále Leara na Pražském hradě. Představení začínají ve 20:30.

Sběratelka Meda Mládková darovala Praze další cenná díla

O další cenná díla z unikátní sbírky Jana a Medy Mládkových bude bohatší české hlavní město. Jeho rada schválila další darovací smlouvu, jejímž prostřednictvím sběratelka Meda Mládková věnuje Praze další část své sbírky. Úmysl darovat městu ucelené sbírky děl Františka Kupky a Jiřího Koláře, ale i další cenná díla v hodnotě několika desítek miliónů korun, zeveřejnila Mládková v roce 1999. Dar byl podmíněn tím, že Mládková, respektive Česká nadace Jana a Medy Mládkových, převezme do užívání zrekonstruované Sovovy mlýny, kde má být sbírka umístěna. Galerie moderního umění na Kampě bude otevřena začátkem září. Do té doby chce Mládková věnovat městu více než 700 děl 105 českých a slovenských autorů a 22 umělců z Polska, Maďarska a zemí bývalé Jugoslávie. Praha už letos v červnu získala díla Františka Kupky. Podle podepsané smlouvy budou koncem srpna předány městu práce Jiřího Koláře. V depozitářích Sovových mlýnů už jsou uložena i díla dalších českých umělců - Jiřího Anderleho, Václava Boštíka, Kamila Lhotáka, Jiřího Načeradského nebo Adrieny Šimotové. Celoživotní sbírka manželů Mládkových zahrnuje téměř 1200 děl českých umělců 20. století. Obsahuje také přes 200 obrazů a soch z Polska, Maďarska, bývalé Jugoslávie a Ruska a 50 olejů současných amerických, belgických a francouzských malířů.

Lékaři se obávají, že Horníček už nemocnici neopustí

Přestože se stav herce Miroslava Horníčka v posledních týdnech zlepšil, stále je velmi vážný a lékaři se obávají, že nemocnici už neopustí. Třiaosmdesátiletý umělec leží už čtvrtý týden na jednotce intenzivní péče kvůli celkové sešlosti věkem. Jeho stav vyžaduje nepřetržitou péči, a proto není možné ani přeložení na jiné nemocniční oddělení. Horníček podle lékařů už více než půl roku vůbec nechodil a byl plně odkázán na pomoc svého okolí. Od prosince o něj pečovali jeho přátelé manželé Marešovi z Liberce. Herec nebyl hospitalizován s žádným akutním onemocněním. Trpí však chronickým cévním onemocněním mozku a řadou dalších obtíží, které přináší jeho věk.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 17 až 21 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 12 stupňů Celsia.