Zprávy Radia Praha

Velké změny v programovém prohlášení už ministři nechystají

Přestože se kabinet premiéra Vladimíra Špidly ve středu nedohodl na definitivní podobě programového prohlášení vlády, text už zřejmě nedozná zásadních změn. Zřejmě bude ale ještě krácen. Do pátečního dopoledne mají ministerstva dodat na Úřad vlády své připomínky, vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský konečnou podobou dokumentu upraví spolu s několika ministry v neděli. Kabinet by měl text schválit v pondělí, tedy pouhý den před tím, než s ním předstoupí s žádostí o vyslovení důvěry před Poslaneckou sněmovnu. Ministryně zdravotnictví Marie Součková předpokládá, že text bude ještě krácen a posune se spíše do obecné roviny. Ministr spravedlnosti podle své mluvčí Ivy Chaloupkové již v textu žádné zásadní obsahové či formulační změny nechystá. Nic zásadního se nebude měnit ani v kapitole věnované obraně, informoval mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. Ani ministryně školství Petra Buzková žádné zásadní změny oproti původnímu textu nechystá. Prohlášení ještě upravuje ministerstvo životního prostředí. Jeho mluvčí Karolína Šůlová řekla, že v prohlášení by rozhodně měly zůstat body obsažené v koaliční smlouvě. Podle zadání vlády už nemají ministerstva hýbat s rozsahem textu. Ekologie by se tak měla týkat jedna stránka dokumentu. Původní návrh programového prohlášení měl 78 stran a Rychetský požadoval jeho zkrácení. Na středečním zasedání už kabinet jednal o 49 stránkovém textu. Základní principy činnosti vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU jsou obsaženy už v koaliční smlouvě a nový dokument je zřejmě nijak nezmění. Patří k nim ochrana bezpečnosti, zdraví, života a majetku občanů, vstup země do Evropské unie, další rozvíjení sociálního státu nebo ochrana rodiny.

Odbory přes drobné výhrady souhlasí s programem vlády

Zástupci zaměstnavatelských svazů a odborových centrál souhlasí až na malé výjimky s vládním programovým prohlášením. Po zasedání tripartity to novinářům řekli premiér Vladimír Špidla (ČSSD) a předseda největší odborové centrály, Českomoravské konfederace odborových svazů, Milan Štěch. Odboráři vládě doporučili pouze malé změny, například v kapitole školství, vědy a výzkumu. Zdůraznili také, že deficit státních financí by měl být co nejmenší. Vláda zatím text svého programového prohlášení neschválila. Ministři se dohodnou na znění programu až v pondělí. Špidla zdůraznil, že připomínky sociálních partnerů bude moci vláda posoudit a případně do svého programu zapracovat. S programovým prohlášením předstoupí kabinet 6. srpna před sněmovnu, kterou požádá o vyslovení důvěry.

KSČM vadí, že vláda v programu málo myslí na občana a obce

Komunisté sice v chystaném programovém prohlášení vlády spatřují mnohé "sympatické rysy", ale k některým bodům mají vážné výhrady. Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf považuje za podstatnou slabinu dokumentu malý prostor, který stát dává občanovi a obcím. Na stranické tiskové konferenci kritizoval i zamýšlenou sociální, daňovou a rozpočtovou politiku koaličního kabinetu Vladimíra Špidly. Nedotažená a nepromyšlená je podle Ransdorfa také oblast vzdělávání. Klíčový ekonomický problém je postavení podniků, které přitom vláda řeší jen obecně a okrajově, poznamenal místopředseda komunistické strany. Ransdorf je podle svých slov zvědavý na to, jak budou proklamované cíle v souladu s každodenní politickou realitou. Špidlovu vládu zároveň vyzval, aby se zasadila o důsledné vyšetření případu bývalého generálního sekretáře Karla Srby, podezřelého z přípravy nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Okolnosti kauzy jsou podle Ransdorfa natolik nejasné a podivné, že by se jimi měl zabývat také zahraniční výbor sněmovny.

Pokud by Kavan odešel z Konventu, jeho nástupce by vybrala vláda

Pokud by se bývalý ministr zahraničí a nynější sociálnědemokratický poslanec Jan Kavan vzdal funkce českého zástupce v Konventu EU, o jeho nástupci by rozhodovala vláda. S největší pravděpodobností by se jím stal člověk blízký sociální demokracii. Kdyby Kavana nahradil někdo z jiné strany, muselo by se stranicky přerozdělit patrně celé šestičlenné zastoupení země v Konventu, který na jaře zahájil mnohaměsíční debatu o reformách EU. Odchod Kavana z Konventu připustil ve středu ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). I Kavan před časem uvedl, že uvažuje o tom, zda je možné vykonávat kvalitně všechny tři funkce, které teď zastává: je ještě předsedou Valného shromáždění OSN a poslancem. Podle Svobody je skloubení těchto tří funkcí časově i technicky náročné. Pokud jde o další funkce, je méně pravděpodobné, že se Kavan vzdá mandátu poslance. Neočekává se ani to, že by Kavan rezignoval na funkci předsedy Valného shromáždění OSN. Kdyby to učinil, nikdo by nemohl zaručit, že jeho případným nástupcem bude znovu někdo z České republiky.

Exministr Kavan nepotřebuje nejpřísnější prověrku, stačí stupeň tajné

Exministr zahraničí Jan Kavan nebude podle svého přání prověřen na nejpřísnější bezpečnostní stupeň "přísně tajné". Jeho zaměstnavateli ministerstvu zahraničních věcí stačí třetí stupeň prověření - "tajné". Řekl to ředitel tiskového odboru úřadu Karel Borůvka s tím, že stupeň prověření určuje podle zákona statutární orgán, nikoliv prověřovaná osoba. Kavan projevil přání projít nejpřísnější prověrkou Národního bezpečnostního úřadu v úterním rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC. Vytvořil tak prostor pro spekulace, zda nechce dobu trvání prověrky co nejvíce protáhnout, aby její výsledek nenarušil jeho roční působení v čele Valného shromáždění Organizace spojených národů. Mluvčí úřadu Alena Čechová však řekla, že nelze určit, zda prověření na stupeň "přísně tajné" trvá delší dobu než na stupeň "tajné".

Ministryně Součková chce přidat fakultním nemocnicím na vědu a drahé operace

Fakultní nemocnice by měly dostat k dosavadním příjmům od zdravotních pojišťoven za léčení pacientů peníze z rozpočtu školství na výuku lékařů, vědu a výzkum. Další prostředky by měly získat na náročné operace z chystaného fondu vývojové medicíny. Novinářům to po jednání s řediteli těchto nemocnic řekla ministryně zdravotnictví Marie Součková. Připomněla, že fakultní nemocnice zajišťují výuku lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, a tak musejí mít lepší přístrojové vybavení. Ministryně informovala, že ustaví dvě komise pro Čechy a Moravu, v nichž se ředitelé nemocnic se zástupci ministerstva a dotčených měst dohodnou na optimálních počtech lůžek a rozdělení specializované péče. Podle toho pak bude ministerstvo směřovat do nemocnic investice ze státního rozpočtu. Podle Součkové zatím není jasné, jakou právní formu budou fakultní nemocnice mít. Vedle peněz z rozpočtu školství a fondu vývojové medicíny chce ministryně získat peníze pro nemocnice také lepším výběrem zdravotního pojistného a změnou přerozdělování mezi pojišťovnami.

Česká republika je připravena na dohodu s EU o hutnictví

Česká republika je připravena uzavřít příští měsíc s Evropskou unií dohodu o restrukturalizaci ocelářství a odstranit tak klíčovou překážku přístupových rozhovorů. Agentuře Reuters to řekl vedoucí delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian. Dohoda o hutnictví umožní Praze dokončit jednání o kapitole o hospodářské soutěži. To je jedna ze zbývajících šesti oblastí, kde Česko s EU ještě vyjednává o vstupních podmínkách. V říjnu a listopadu by se pak jednání měla soustředit na kapitoly, které mají finanční dopady. Za nejobtížnější zbývající kapitoly jednání se považují témata zemědělství a rozpočtu.

Severní Porýní-Vestfálsko pomůže české justici ke vstupu do EU

Ke vstupu do EU by měl české soudy a justiční orgány připravit partnerský projekt Reforma justice a řízení, v němž bude České republice pomáhat ministerstvo spravedlnosti Severního Porýní-Vestfálska. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková sdělila, že projekt potrvá dva roky a je součástí programů PHARE. Vedle německých partnerů se na něm budou podílet též experti z Británie. Němečtí a britští odborníci budou podle mluvčí mimo jiné působit u vybraných soudů a provedou důkladnou analýzu současného stavu české justice. Ministr spravedlnosti Severního Porýní-Vestfálska Jochen Dieckmann ve středu v Düsseldorfu uvedl, že EU přebírá náklady na pomoc České republice při budování efektivnější justiční orgány v ve výši 850.000 eur (25,5 miliónu korun). Podle Chaloupkové bude české ministerstvo přispívat na ty položky projektu, které je podle pravidel PHARE povinna hradit kandidátská země.

Spořitelna nezvládla zájem o dluhopisy

Majitelé povodňových dluhopisů překvapili Českou spořitelnu velkým zájmem o výplatu cenných papírů. "Počet klientů, kteří žádali o výplatu těchto výnosů, byl enormní a způsobil výrazné zpomalení práce. V důsledku toho jsme nebyli schopni uspokojit všechny žadatele o výplatu," řekla Věra Černá z tiskového oddělení banky. Banka podle ní sice předpokládala nárůst počtu klientů a několikanásobně posílila systém, přes který výplaty procházejí. Zájem však by výrazně vyšší a banka tak musí pracovat na dalším posílení systému. Výplaty dluhopisů spořitelnu postihly v době, kdy rovněž převádí milióny anonymních vkladních knížek. U těch spořitelna zatím nehlásí výrazný zájem, několikrát však již klienty vyzvala, aby výměnu knížek nenechávali až na konec roku, kdy přestanou být úročeny. Spořitelna varovala, že pokud se tempo přeměny nezmění, mohou se na konci roku tvořit na pobočkách dlouhé fronty. Pro klienty je výhodnější přijít co nejdříve. Výnosy jsou totiž pevně stanoveny, a jestliže zůstanou v bance déle o den či rok, už se ve prospěch majitele nijak nezvětší.

Členka hornorakouské vlády chce pozvat ministra Ambrozka kvůli Temelínu

Ministryně životního prostředí v hornorakouské vládě Ursula Haubnerová se zasazuje o rychlé zahájení rozhovorů s Českem o utlumení jaderné elektrárny Temelín. Haubnerová, která v kabinetu zastupuje stranu Svobodných (FPÖ), doporučila pozvat k jednání do Horních Rakous nového českého ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Vhodnou příležitostí by mohl být mezinárodní zemědělský veletrh v hornorakouském Welsu, začínající 31. srpna, nebo kongres o životním prostředí v Bad Ischl začátkem září. Tématem rozhovorů s ministrem Ambrozkem by byl podle Haubnerové přechod na obnovitelné zdroje energie a "nulová varianta" pro Temelín, čili úplné zastavení elektrárny. K rychlému zahájení rozhovorů s českou stranou o Temelínu vyzval také hornorakouský hejtman Josef Pühringer z lidové strany (ÖVP). Podle něj by měla rakouská vláda co nejdříve poslat do České republiky oficiální pozvání k dialogu o jaderné elektrárně. Horní Rakousy by pak rády přijaly hostitelskou funkci, dodal hejtman.

Čeští Romové se dočkají pomoci za utrpení v době nacismu

Humanitární pomoc romským obětem nacismu budou v rámci svého terénního programu poskytovat společnost Člověk v tísni a romské středisko v Brně Drom. Pomoc zhruba 1650 starým a potřebným lidem bude hradit Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která rozděluje prostředky podle německého nadačního zákona o odškodnění a peníze určené obětem druhé světové války od švýcarských bank. Na sociální programy bylo vyčleněno deset miliónů amerických dolarů (300 miliónů korun) a 24 miliónů německých marek (zhruba 400 miliónů korun), řekl v Praze novinářům Delbert Field z centra IOM v Ženevě. Podle průzkumu této organizace žije v 17 zemích, kterých se odškodnění týká, 44.000 romských obětí nacismu.

Romští žadatelé o azyl by neměli mít nárok na sociální dávky

Romové, kteří se v zahraničí neúspěšně ucházeli o azyl, by již neměli mít po svém návratu do České republiky nárok na zpětné vyplácení sociálních dávek. Tak zní jedno z mnoha doporučení, na nichž se usnesla Rada vlády pro záležitosti romské komunity. Kromě toho by měl být například zřízen speciální policejní útvar, jenž by se zaměřil na potírání lichvy v romských komunitách. Řekl to vicepremiér pro vědu, výzkum a lidské zdroje Petr Mareš (US-DEU). Rada podle něj doporučí některým ministerstvům řadu krátkodobých i dlouhodobých opatření. Mezi krátkodobé, které jsou spíše restriktivní povahy, patří právě omezení výplaty dávek a zřízení speciálního policejního útvaru. Obdobný názor má i vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Řekl, že lichva je jedním z faktorů, pro něž Romové opouštějí republiku.

Předseda Poslanecké sněmovny Zaorálek by byl rád, aby Slovensko šlo cestou Evropy a demokracie

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) by byl rád, kdyby se Slovensko po zářijových parlamentních volbách vydalo cestou, kterou popsal slovy Evropa a demokracie. Věří, že nová slovenská vláda bude pro Česko silným a stabilním partnerem s podobnými zahraničněpolitickými cíli. Po setkání se šéfem zahraničního výboru slovenského parlamentu Petrem Weissem (Sociálnědemokratická alternativa) se ale vyhnul odpovědi na dotazy, zda by tímto partnerem byla i vláda Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara. Odmítl říci, kdo by byl "ideálním vítězem" voleb. To podle něj rozhodnou slovenští voliči. Zdůraznil jen, že v současné Evropě je velice důležité, aby spolu Češi a Slováci dobře komunikovali a měli dobré sousedské vztahy. Zaorálek a Weiss se přiklonili k názorům českých a slovenských vyjednávačů, kteří nezávisle na sobě připustili, že by Česko a Slovensko nemusely uzavřít jednání o vstupu do EU do konce tohoto roku, kdyby jim hrozily nepřijatelné podmínky. Podle Weisse někdy nastanou situace, kdy je třeba jasně definovat národní zájmy, a to i za cenu opoždění definitivních rozhodnutí. Weiss, který je volebním vůdcem nové strany Sociálnědemokratická alternativa, se dnes v Praze seznamoval i se zkušenostmi ČSSD z volebního boje. Hovořil o tom s místopředsedou ČSSD Karlem Kobesem. S intenzívnější pomocí ČSSD při slovenských volbách ale nepočítá.

O podobě senátní kampaně rozhodne ODS v polovině srpna

O podobě kampaně k senátním volbám rozhodne vedení občanských demokratů až 12. srpna. K rukám dostanou špičky ODS varianty připravované týmem, v němž figuruje hlavní volební manažer strany Miroslav Beneš. K výběru bude například varianta centrálně řízené kampaně i kampaně široce pojaté. První kolo senátních voleb se bude konat 25. a 26. října a případné druhé kolo o týden později. Ze stran, které se dostaly do sněmovny, již své kandidáty oznámily ČSSD, ODS, KSČM a až na výjimky i KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Přihlášky k registraci lze podávat do 20. srpna. ODS bude mandáty hájit v pěti z 27 volebních okrsků.

Koalice Čechů a Slováků pořádá petici za ochranu osobních údajů

Nově vzniklá slovenská politická strana Koalice Čechů a Slováků (KČaS) v Bratislavě zahájila petiční kampaň za zabezpečení ochrany osobních údajů. Jde zejména o malé podnikatele, kteří musí na Slovensku často na veřejně přístupných dokumentech a účtenkách uvádět své bydliště i rodné číslo. Protestní mítink, kterým akce začala, ale mnoho Bratislavanů nepřilákal a lidé se k podpisování archů příliš neměli.

Zájem turistů o unikátní relikviář je menší, než památkáři čekali

Památkáři jsou zklamáni malým zájmem, který podle nich mezi veřejností vyvolala prezentace unikátního románského relikviáře sv. Maura. V květnu ho zpřístupnili na zámku v Bečově nad Teplou na Karlovarsku. Zatímco denní kapacitu zámku spočítali až na 800 lidí, dosud sem denně přijde v průměru 300 návštěvníků. Uvažují, jak na ojedinělé místo přilákat více zájemců, například snížením vstupného. Relikviář sv. Maura byl nalezen 5. listopadu 1985 pod podlahou bečovské hradní kaple, kde ho ukryli původní majitelé na konci druhé světové války. Silně poškozený relikviář byl odvezen do Prahy. Restaurátorské práce začaly v roce 1993 a skončily letos. Vyžádaly si více než deset miliónů korun.

Na Pražský hrad loni zavítalo více než milión návštěvníků

Na Pražský hrad v loňském roce zavítalo více než milión lidí, čímž se stal nejnavštěvovanější kulturní památkou nejen v Praze, ale i v České republice. Proti roku 2000 na Hrad přišlo o téměř 36.000 návštěvníků více, kteří na vstupném zaplatili přes 102 miliónů korun. Údaje zveřejnilo Informační a poradenské středisko pro místní kulturu, které spadá pod ministerstvo kultury. Více než 300.000 tisíc lidí loni navštívilo pražskou Staroměstskou radnici, proti roku 2000 se ale jejich počet o zhruba 7000 snížil. Oblíbeným místem je i pražské bludiště na Petříně, do jehož prostor loni přišlo téměř 236.000 lidí. Návštěvníky lákají i Ledeburské zahrady, které prošly rekonstrukcí a pro veřejnost jsou otevřené od června 1995. V loňském roce je vyhledalo více než 120.000 lidí. Pod Pražským hradem se nacházejí i další palácové zahrady - Malá Pálffyovská, Velká Pálffyovská, Kolowratská a Malá Fürstenberská zahrada. Na Petřínskou rozhlednu se loni vydalo více než 100.000 lidí. Zhruba stejný počet lidí navštívilo zámecký park v Průhonicích. Zpřístupněné památkové objekty v Praze navštívilo loni zhruba 2,72 miliónu lidí. Průměrné vstupné na jednoho návštěvníka loni činilo 30,30 koruny, což je o 80 haléřů více než v roce 2000. Například na Pražském hradě ale návštěvník za vstupenku do historických objektů zaplatí 40 až 220 korun.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude bude oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 19 stupňů Celsia.