Zprávy Radia Praha
Prezident Havel kvůli záplavám přeruší dovolenou a vrátí se do Prahy
Prezident republiky Václav Havel kvůli katastrofálním povodním přeruší dovolenou v Portugalsku a ve středu přiletí zpět do Prahy. Řekl to mluvčí prezidenta Ladislav Špaček. "Prezident se kvůli záplavám vrací ve středu odpoledne do Prahy," uvedl Špaček, který ještě v úterý krátce po poledni řekl, že prezident zatím návrat z dovolené neplánuje.
Úřad vlády byl evakuován, kabinet se musel přesunout nad řeku
Kvůli stoupající hladině Vltavy se mimořádné zasedání vlády konalo i na mimořádném místě. Strakova akademie, kde se ministři obvykle scházejí, musela být kvůli očekávané stoleté vodě evakuována. Leží totiž hned u vltavského nábřeží. Členové kabinetu, kteří kvůli katastrofálním povodním přerušili dovolenou, našli dočasné útočiště v Hrzánském paláci na Hradčanech, který leží bezpečně nad řekou. Celé zasedání věnovali ministři právě záplavám, kvůli nimž musel premiér Vladimír Špidla vyhlásit stav nouze v šesti krajích. Premiér se zřejmě na nejpostiženější místa hlavního města či jižních Čech vypraví, ale zatím nechce, aby na kritická místa "spadl z nebe" a záchranářům překážel. Vyklizeny byly i další vládní budovy v centru metropole, které leží v místech ohrožených velkou vodou. Své pracoviště museli opustit úředníci ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí, uzavřeno je i sídlo resortu financí v Letenské ulici. Okna a dveře v budovách chrání před nejhorším pytle s pískem, ulicemi znějí sirény, ve vzduchu létá vrtulník.
Škody způsobené letošními povodněmi budou nižší, než byly škody při záplavách na Moravě před pěti lety, odhaduje ministr životního prostředí Libor Ambrozek. I tak ale podle něj mohou dosáhnout řádově až dvaceti miliard korun. Podle České pojišťovny však škody naopak budou vyšší. Přesnější odhad škod bude podle představitelů vlády znám nejdříve 14 dnů po povodních.
Hladiny řek stoupají, některá města evakuují své obyvatele
Hladiny řek stoupají, na několika dalších místech musel být vyhlášen stav ohrožení. Některá města byla nucena své obyvatele evakuovat, další se na evakuaci připravují. Nejhorší situace je stále v jižních a středních Čechách, na Plzeňsku a v Praze. Stav nouze od úterka platí i v Ústeckém kraji, kde velkou vodu očekávají v noci. V Českých Budějovicích pravděpodobně kulminovaly Vltava a Malše a jejich hladina by měla klesat. Naopak hladina Dyje na jižní Moravě se zvýšila tak, že vodohospodáři museli regulovat odtok z Vranovské přehrady. Stupeň ohrožení byl vyhlášen i na říčce Zdobnici v Orlických horách. Hladiny řek stouply také na Jablonecku a Liberecku. Stav ohrožení platí na Smědé ve Frýdlanstském výběžku. Na horním toku Jizery platí pohotovost a podobná je situace také na Nise. Stále zde prší a voda stále stoupá, začínají se plnit i přehrady na Nise. Zhoršuje se situace v Plzni, voda z Radbuzy se valí přes mosty v centru města. Pod vodou je několik čtvrtí. Ohrožené oblasti u dolního toku Vltavy a Labe na Mělnicku muselo opustit až 15.000 lidí z Mělníka, Kralup nad Vltavou a asi desítky menších obcí. Evakuace hrozí asi 1600 lidí z centra Děčína. Také v Litoměřicích ze dvou ulic u řeky odvezou až 120 lidí. K evakuaci obcí či jejich částí pod Orlickou přehradou vyzvala příbramská povodňová komise. Vodní nádrž je totiž zcela zaplněna. Své domovy musí opustit i další obyvatelé Berouna. Pyrotechnici v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku museli odpálit loď s pískem, která na rozvodněné řece ohrožovala most. V okolí výbuch nezpůsobil žádné škody a nikdo nebyl zraněn. Velké vody se obávají pracovníci zámku ve Veltrusích a v Liběchově. Povodně zkomplikovaly chod zoologických zahrad i život ve věznicích v Příbrami a v Českých Budějovicích. Věznice jsou bez proudu a pitné vody.
V centru byly uzavřeny stanice metra
Tuny písku vozí nákladní automobily na Staroměstské náměstí. V poledne dobrovolníci izolovali pytli dveře do budov. Ve 14:00 už byly zavřeny i obchody v ulicích vedoucích k Václavskému náměstí. Části města jsou bez elektřiny. Energii nemá ani magistrát, který lidé zabezpečují desítkami pytlů. Stanice metra Malostranská a Staroměstská byly uzavřeny. Uzavřen byl i Mánesův most. Tramvaje nejezdí z centra do Modřan kvůli podmáčené trati, nejezdí ani mezi Palmovkou a stanicí Střelničná a na Klárově. Podle mluvčí dopravního podniku Michaely Kuchařové nejezdí autobusy na Zbraslav. Voda odřezává Karlín a Libeň. Metro je připraveno na uzavření. Na uzavřeném Karlově mostě stojí bagry. V vody odstraňují naplaveniny, které by mohly památku poškodit. Řeka přináší kmeny stromů, trámy a další materiál. Po poledni přestal pracovat Smíchovský pivovar v Nádražní ulici v Praze 5. V Radotínské ulici v páté městské části evakuují hasiči šest lidí včetně dvou dětí. V tržnici v Lipencích odmítali lidé opustit domy. Krátce před 13:30 byla připravena uzavírka Strakonické ulice od ulice k Přehradám po odbočku k Lipencům. Uzavřen byl ve Zbraslavi most Závodu míru.
Majetek evakuovaných obyvatel chrání v Praze policie
Části hlavního města a domy, ze kterých byli evakuováni obyvatelé, chrání policisté. Objekty a majetek zabezpečují ve spolupráci s městskou policií a armádou. Do akce je zapojeno 150 až 200 policistů a jejich počet je policie připravena kdykoliv zesílit. Všichni evakuovaní by měli řádně zabezpečit a uzamknout byty, které opouštějí. Policie vylidněná místa průběžně monitoruje, ale nemůže stoprocentně zajistit, že se někdo nepokusí do některých míst vniknout. V Praze postižené záplavami se podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka vyskytly první případy rabování. Dva na Malé Straně a jeden v Karlíně. Vláda rozhodla, že povolá dalších 1000 vojáků, kteří budou spolu s policisty zajišťovat bezpečnost a pořádek v evakuovaných oblastech a pomáhat při záchranných pracích. Vojáci by měli především zabránit rabování. Po odvolání nouzového stavu má být nasazeno až 2000 vojáků, kteří se budou podílet především na odstraňování následků stoleté vody.
U Císařské louky se potopil hausbót, u mostu Legií je maringotka
U mostu Legií u Národního divadla musel hasičský jeřáb kolem 17:00 vyprošťovat maringotku, která se zaklínila mezi mostní oblouky. U Císařské louky se zase potopil hausbót. Staroměstské náměstí by měly před zvýšenou hladinou ochránit zhruba metrové bariéry pytlů s pískem, které vyrostly v Kaprově ulici.
Vltavou teklo více vody než při povodni v roce 1890
Korytem Vltavy v Praze v úterý v 15:00 protékalo 4160 metrů krychlových vody za sekundu. Průtok je vyšší než množství, pro které se používá označení stoletá voda. Vody dokonce teče o několik set metrů krychlových vody za sekundu více než při ničivé povodni v roce 1890.
Hazardér na nafukovací lodi sjíždí rozbouřenou Vltavu
Mezi velkými kusy dřeva se valící vodou v Praze kolem 18:00 plavil člověk na gumové nafukovací kanoi. Hasiči na něj u Palackého mostu marně volali, snažili se ho zastavit, ale muž plul dál směrem od Smíchova do centra. Asi po čtvrt hodině doplul pod Mánesův most. Podle některých informací jde o muže, který se rozhodl proplout po rozvodněné řece celou metropoli. Muže na lodi zaregistrovala i policie. Policista, který hlídá most, ale nebyl schopen říci, zda se ho policie pokusí donutit přistát u břehu. Zvědavci ze břehů situaci komentovali a předpovídali, že se hazardér utopí. Voda v hlavním městě stoupá a zaplavuje další území. Podjezd pod Palackého mostem byl vpodvečer zatopen, jinak bylo na Smíchově ještě stále relativně sucho. Celou oblast mezi Smíchovským nádražím a Andělem policisté uzavřeli. Obyvatelé již byli evakuováni, a tak na ulice zejí prázdnotou. Na každém rohu stály policejní hlídky. Všechny obchody, restaurace a banky jsou uzavřeny. Také od Anděla na Újezd je nábřeží včetně přilehlých ulic uzavřeno. Se záplavami mají velké potíže i v Troji, kde stoletá voda zaplavila dolní část zoologické zahrady i park Trojského zámku, v jehož dolní polovině byl asi metr vody. Pracovníci zoo již evakuovali 400 zvířat a veškerou těžkou mechanizaci. Všechna zvířata se podařilo přemístit do bezpečí. Několik desítek domů v části Troji bylo zaplaveno, podle městské policie jsou všichni jejich obyvatelé evakuováni. Poškozen zřejmě bude například komplex bytů diplomatického servisu, který je obklopen stále stoupající vodou. Po Trojské ulici, spojující zoo s mostem Barikádníků, se před 19:00 valila voda, přetékala obrubníky a valila se do garáží komplexu. Kalné jezero připomínala před 18:00 i Vltava v okolí Zbraslavi a Komořan před Prahou. Policie všechny přístupové cesty k řece uzavřela. Neprůjezdné byly také mosty. Pod nahnědlou vodou skončila také Modřanská ulice. Motoristé se pak po nábřeží dostali jen k Podolské vodárně, dále byla pravá strana Vltavy uzavřena. Rozvodněná Rokytka sužovala i obyvatele Libně v Praze 8. Do této městské části se lze dostat jen z Vysočan nebo z Proseku, protože veškeré přístupové komunikace do Karlína jsou uzavřeny. Zatopena je část Sokolovské ulice u hotelu Olympik. Na náměstí dr. V. Holého se vylila z břehů a připomíná velké jezero. Zcela zatopena je také Zenklova ulice, kde býval i legendární automat Svět, proslavený Bohumilem Hrabalem. Částečně pod vodou i Voctářova a Chocholouškova ulice. Jako všude i zde jsou davy zvědavců, vybaveni fotoaparáty, videokamerami a deštníky.
Počet poškozených mostů na jihu Čech se zdvojnásobil na 31
Počet poškozených nebo stržených silničních mostů, které nejsou průjezdné, se na jihu Čech během úterního odpoledne zdvojnásobil na nejméně 31 staveb. V regionu je stále uzavřeno 15 úseků silnic I. třídy a zhruba 130 silnic nižších tříd. Nejhorší je situace na Strakonicku, kde je uzavřeno nejméně deset mostů. Voda strhla most u sokolovny v Blatné a u Závišova. Nesjízdné jsou mosty v Blatné u Penny marketu, Katovicích, most mezi Bělčicemi a Újezdem, v Korázi, Bavorově, všechny mosty ve Strakonicích a Lnářích. Omezený provoz je na mostě v Nihošovicích. Na Prachaticku je mimo provoz devět mostů. Jde o stavby mezi Bohumilicemi a Boubskou, za Lhenicemi ve směru na České Budějovice a dále mosty v Blažejovicích, Husinci, Zábrdí, Žíchovci, dvě konstrukce v Těšovicích a most v Šipounu. Na Českobudějovicku jsou uzavřeny mosty v Hluboké, Sedle a Boršově nad Vltavou. V okrese Český Krumlov je nesjízdný most u Kaplice, na Besednici a mosty na silnici III. třídy číslo 1549. Na Jindřichohradecku se lidé nedostanou přes most Krabonoš a most v Nové Bystřici, který byl stržen. Na Písecku je v okresním městě zatopen most na silnici II. třídy číslo 139. Most Varvažov má podemletý násyp a nesjízdný je most v obci Míreč. Kritická zůstává situace v Plzni, kde jsou uzavřeny všechny příjezdy do města a téměř všechny mosty jsou pod vodou. Přehrada v Hracholuskách se začala vylévat přes hráz. Silnice v okrese Praha-východ jsou až na jednu výjimku všechny průjezdné. Neprůjezdná zůstává silnice III. třídy Stránčice - Mnichovice, kde je pod mostem ucpaná propust. Průjezdné již jsou rovněž celé severočeské Teplice. Fond dopravy odsouhlasil okamžité uvolnění 500 miliónů korun na opravy silnic, železnic a vodních staveb.
Úřad vyzval obce pod Orlíkem k evakuaci
K evakuaci obcí či jejich částí pod Orlickou přehradou vyzvala v úterý před polednem příbramská povodňová komise. Vodní nádrž Orlík je zcela zaplněna. Okresní komise předala tuto zprávu povodňovým komisím ve 12 obcích, které měly zajistit ochranu životů svých obyvatel. Vedle Krásné Hory v nich figurují Solenice, Kamýk nad Vltavou, Zduchovice, Větrov, Županovice, Drevníky, Hřiměždice, Vestec, Dublovice - Zvírotice, Čím a Chotilsko. Mnohé z nich však k evakuaci nepřikročily, či evakuovaly jen níže položené chaty.
Déšť zvedl hladiny řek v Olomouckém kraji; povodně zatím nehrozí
Hustý déšť, který se z Čech přesunul nad území Moravy, zvedl také hladiny řek v Olomouckém kraji. Podle vodohospodářů by mohly rozvodněné řeky dosáhnout v horských oblastech během noci či středy až druhého stupně. Povodně, které by ohrozily majetek či zdraví lidí, však v regionu zatím nehrozí. Rozvodněné řeky by mohly dosáhnout prvního stupně v regionu také v Povodí Odry, pod které spadá jesenický okres.
Záplavy si vyžádaly devátou oběť, u Strakonic zahynul starší muž
Záplavy si v úterý vyžádaly již dva lidské životy. Devátou obětí vodního živlu od minulého týdnu se stal šestasedmdesátiletý muž z Předmíře na Strakonicku. Svědci ho naposledy viděli kolem 05:00, kdy voda z protržených rybníků strhla mužův dům. Tělo nalezli až v několik kilometrů vzdálených Strakonicích. Ráno rovněž zahynul dvaapadesátiletý muž z Mutenic na Strakonicku. Zmizení čtrnáctileté dívky z Táborska nesouvisí podle Kameníkové se záplavami.
ODS i KDU-ČSL chtějí dát milión na pomoc zaplaveným oblastem
ODS a KDU-ČSL chtějí na pomoc postiženým záplavami poskytnout po jednom miliónu korun. Oznámil to spolupracovník předsedy občanských demokratů Ladislav Jakl a mluvčí lidovců Ondřej Jakob. "Václav Klaus prohlašuje jménem ODS, že za této situace nemůže existovat žádná opozice a že ODS zcela bezvýhradně podporuje vládu v jejím úsilí o minimalizaci následků přírodní katastrofy," uvedl Jakl. "KDU-ČSL vyjadřuje účast se všemi, kteří byli postiženi současnými povodněmi a jako výraz solidarity přispěje na vládní povodňové konto částkou jeden milión korun," uvedl podle Jakoba předseda strany Cyril Svoboda. Peníze, které hodlá ODS věnovat na humanitární pomoc, měla strana původně investovat do podzimní volební kampaně. Jejich uvolnění Klaus navrhne při nejbližším zasedání stranického vedení.
Charity vyhlásily veřejné sbírky na pomoc postiženým povodněmi
Sdružení Česká katolická charita a Diecézní charita v Českých Budějovicích vyhlásily veřejné sbírky na pomoc lidem, které postihly povodně. Příspěvky pro diecézní charitu lze posílat na účet u Raiffeisenbanky s číslem 1011017777/5500 a variabilním symbolem 906. Katolická charita shromažďuje dary na účtu České spořitelny s číslem 369369369369/0800 a variabilním symbolem 906. Katolická charita již pro postižené vyčlenila 300.000 korun. Pomoci chce i Diecézní charita v Hradci Králové. V pátek zaslala do Roudného u Českých Budějovic 30 vysoušečů zdiva. Na Plzeňsko odešle dalších 60 těchto přístrojů. Do Plzně brzy vyjede i tým pracovníků královéhradecké charity, kteří mají zkušenosti s poskytováním pomoci postiženým ze záplav v letech 1997 až 2000. Jejich úkolem bude mapovat škody a koordinovat pomoc. Ve středu uspořádá brněnská Armáda spásy humanitární sbírku ve svém sídle ve Staňkově ulici. Peníze v hotovosti mohou lidé v celé republice přinést na kteroukoli pobočku charity, kde lze odevzdat i další dary. Lidé nabízejí prostřednictvím českobudějovické charity i netradiční pomoc v podobě péče o děti. Českobudějovická charita se kvůli povodním potýká s problémy. Sídlo v Kanovnické ulici je zatopeno. Některé telefony nefungují. V provozu jsou nyní pouze telefonní čísla charity v Českých Budějovicích: 038/64 61 744, 038/64 61 852.
Ostravská charita vyhlásila na pomoc zaplaveným oblastem sbírku
Sbírku humanitárního materiálu určeného po obyvatele oblastí, které postihly ničivé povodně, vyhlásila charita ostravsko-opavského biskupství. Humanitární pomoc charita shromažďuje ve skladu v Holvekově ulici v Ostravě-Kunčičkách, odkud se bude rozvážet do postižených oblastí. Firmy, které chtějí darovat více materiálu, potřebné informace získají na telefonních číslech 069/623 78 31 nebo 0777 609 004. Věci mohou zájemci přinášet do prodejny Siloe v centru Ostravy v Puchmajerově 10. Česká katolická charita zveřejnila také číslo konta pro potřeby lidí postižených přírodními katastrofami. Peníze mohou lidé posílat na účet České spořitelny 369-369 369 369/0800, variabilní symbol 906. Také moravskoslezští hasiči zřídili telefonickou linku, na které se mohou dárci humanitární pomoci informovat o tom, co je v zaplavených lokalitách zapotřebí. Telefonovat mohou na čísla 069/614 38 00 a 069/614 38 01. Hasiči do zaplavených oblastí vyslali už 100 mužů a techniku.
Evropská komise prozkoumá možnosti pomoci
"Nejhlubší solidaritu" vládě a lidu České republiky v souvislosti se záplavami vyjádřil komisař Evropské unie Günter Verheugen. Vyplynulo to z dopisu, který premiéru Vladimíru Špidlovi zaslal chargé d'affaires delegace Evropské komise v Praze Ralf Dreyer. Verheugen údajně pověřil úředníky EK, aby prozkoumali možnosti pomoci České republice. "V nás, kteří chováme Českou republiku v nejvyšší úctě, vyvolaly ničivé záplavy z posledních dní a tragické ztráty na životech a majetku hlubokou účast a solidaritu. S vývojem událostí na nás všechny hluboce působí statečnost a odhodlání všech záchranných služeb a skupin v České republice. Jejich úsilí se nám stalo inspirací a vyjadřujeme jim naši úctu a hold," cituje z Dreyerova dopisu faxová zpráva, kterou ČTK zaslala delegace Evropské komise v Praze. Podle faxové zprávy se v dopisu dále uvádí, že "komisař EU Verheugen vydal pokyny úředníkům Evropské komise, aby přezkoumali možnosti finanční pomoci EU České republice v této těžké době". O tom, že Evropská komise naznačila, že studuje možnost poskytnutí mimořádné pomoci České republice, již dříve informovala s odvoláním na mluvčího evropské exekutivy agentura AFP. Mluvčí zároveň upozornil, že komise není vybavena mechanismem, který by jí umožňoval poskytnout mimořádnou finanční pomoc v případě přírodních katastrof, a to jak pro členské země Evropské unie, tak pro kandidátské státy. V případě kandidátských zemí by mohly ke krytí následků záplav posloužit i některé úvěry v rámci "předvstupních" programů. Jde především o úvěrový program Sapard pro zemědělství a rozvoj venkova, jenž je určen pro zemědělský sektor kandidátských zemí v perspektivě začlenění do EU.
Polsko je připraveno na pomoc Česku, Německu a Rakousku
Polsko je připraveno na pomoc Česku, Německu a Rakousku, které zasáhly ničivé záplavy. Konkrétní formu pomoci by měly dohodnout resorty vnitra, které jsou v těchto dnech ve stálém kontaktu. Polská strana by měla v nejbližších hodinách odeslat českému, německému a rakouskému ministrovi vnitra oficiální dopis s nabídkou pomoci. Její konkrétní forma už bude záležet na konkrétních potřebách a rovněž polských možnostech. V trvalém kontaktu jsou v těchto dnech český a polský resort vnitra. Ministerstvo zahraničních věcí současně Poláky vyzvalo k odložení cest do Česka a především do zaplavených oblastí. K pomoci Česka Poláky vyzvala rovněž humanitární organizace Caritas Polska, která již začala se shromažďováním prostředků na svém polském kontě. Organizace apelovala na solidaritu polských obyvatel.
Voda oslabila korunu o 40 haléřů
Strach ze stoleté vody zasáhl i českou měnu, která se po úterním ránu propadla o 40 haléřů na 31,45 Kč za euro a dostala se tak na své pětiměsíční minimum. Během úterka se kurs ustálil na 31,30 Kč za euro a den končí silnější na 31,15 Kč/EUR. Podle dealera Citibank Radka Malého však závěrečné číslo ztrácí vypovídací schopnost, protože trh je kvůli malé účasti obchodníků nelikvidní. Vývoj kursu koruny vůči dolaru kopíroval pohyby domácí měny vůči euru; tuzemská měna nejprve prudce oslabila na 32,14 Kč/USD, končí však silnější na 31,80 Kč za dolar. Další vývoj kursu koruny bude záležet především na tom, jak bude povodeň dále probíhat.
A ještě krátce o počasí na území České republiky
Bude oblačno, místy s deštěm nebo přeháňkami. Teploty vystoupí na 17 až 21, na horách kolem 13 stupňů Celsia.