Zprávy Radia Praha
Referendum o vstupu kandidátských zemí do Evropské unie by se mělo konat postupně
Referendum o vstupu kandidátských zemí do Evropské unie by se mělo konat kaskádově, tedy v krátkém časovém sledu podle toho, jakou má členství v unii v jednotlivých kandidátských státech podporu. Shodli se na tom prezidenti České republiky, Polska a Maďarska, kteří se sjeli na schůzku hlav států visegrádské skupiny do Častolovic na Rychnovsku. Přejí si, aby výsledky referend ovlivnily zatím nerozhodnuté občany v ostatních státech. "Pokud by se měla referenda konat nyní, jako první by zřejmě bylo referendum v Maďarsku," řekl novinářům polský prezident Aleksander Kwašniewski. Podle jeho maďarského kolegy Ference Mádla je nyní pro vstup země do Evropské unie asi 80 procent Maďarů. V Polsku se pohybuje podpora začlenění země do EU těsně nad hranicí 60 procent. České republice by pro vstup do EU v referendu nyní hlasovalo asi 50 procent občanů. Na Slovensku, ve čtvrté zemi visegrádské skupiny, je podpora o něco málo vyšší.
Sněmovna projedná vládní požadavky, výhrady opozice jsou dílčí
Sněmovna je připravena schválit na páteční mimořádné schůzi zákony, které mají republice pomoci vyrovnat se s následky záplav. Také opoziční poslanci tvrdí, že vládě nehodlají házet klacky pod nohy. Neznamená to ale, že k jejím návrhům nemají dílčí připomínky. Kromě zákona, který se týká voleb, se poslanci mají zabývat mimo jiné žádostí vlády o to, aby mohla předložit návrh státního rozpočtu na příští rok později než v září. Kabinet tak chce získat čas na to, aby mohl rozpočet přizpůsobit novým podmínkám. Vláda žádá poslance také o souhlas, aby mohla na boj s následky povodní použít tři miliardy z mimořádných příjmů z emisí dluhopisů. Ve sněmovně je i dílčí novela zákona o fondu bydlení. ODS předložila návrh, aby vznikl zvláštní účet, který by byl nyní i do budoucna zdrojem obnovy a rozvoje. Navrhuje převést na tento účet 50 miliard korun z prodeje Českého Telecomu. Kabinet může při schůzi počítat s podporou svých poslanců. Také opozice tvrdí, že nemá "osudové" připomínky, k hladšímu průběhu schůze by mohla přispět i středeční schůzka zástupců klubů s premiérem Vladimírem Špidlou a vicepremiérem Pavlem Rychetským.
Rating českých měst není kvůli záplavám třeba snižovat
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve své nejnovější zprávě ke stavu České republiky uvedla, že rating českých měst není nutné kvůli ničivým záplavám z minulého týdne snižovat. Agentura vedle Prahy sleduje i Brno, Ostravu a Olomouc. Agentura připomíná, že poslední záplavy měly ze sledovaných měst ničivý vliv pouze v případě Prahy, kde byly zaplaveny převážně historické části města a evakuovány tisíce lidí. Ani to ale není důvod ke snížení ratingu. Vážně narušeny byly v některých částech města telekomunikační a kanalizační služby, poškozena je ale i další infrastruktura, především trasy metra, dále silnice a domy. Celkové škody se jen v Praze podle předběžných odhadů pohybují kolem 2,5 miliardy Kč, v celé republice mohou vystoupit až na 90 miliard korun. Odstranění škod bude Praha financovat hlavně prodejem části majetku, snížením výdajů a odkladem kapitálových investic. Tržby města se pohybují kolem 33 miliard korun ročně, přičemž deset až 18 miliard bývá určeno na kapitálové výdaje. To se týká hlavně metra a výstavby či oprav silnic. Praha má v plánu uzavřít dohodu s Evropskou investiční bankou o využití zatím nečerpané části půjčky v objemu 145 miliónů eur, což je v přepočtu asi 4,5 miliardy korun. Právě tyto prostředky chce město využít na odstranění následků škod. Půjčka má příznivé podmínky, tedy dlouhou dobu splatnosti a nízké úročení. Praha ale spoléhá i na pomoc dalších institucí Evropské unie a vlády.
Zdravotní péče o občany je zajištěna, epidemie nejsou
Zdravotní péče o občany je podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové zajištěna v plném rozsahu. V důsledku povodní byly pouze někde omezeny neakutní operace. Hlavní hygienik ČR Michael Vít potvrdil, že epidemiologická situace je nadále dobrá. "Za sedm dní nemáme hlášené žádné epidemie průjmových onemocnění ani (žádný nový případ) infekční žloutenky A," řekl. Součková připomněla, že ministerstvo vyhlásilo tento týden očkování proti hepatitidě A, v první vlně se počítá s 22.000 profesionálními záchranáři. Příští týden rozhodne také o očkování dětí od tří do 11 let z míst evakuací. Na nákup vakcíny vyčlenila vláda ve středu 111 miliónů korun. Od příštího týdne bude ministerstvo zveřejňovat na internetu denně přehled stavu zdrojů pitné vody. Tyto informace budou rovněž na úředních deskách místních úřadů. Podle Součkové ministerstvo dbá, aby byl dostatek vakcín; využívá množstevních slev a solidárních darů firem, které je vyrábějí. Ministryně ocenila, že firmy poskytly do oblastí záplav i materiální dary a přispěly na konta na pomoc postiženým. Podle Víta je smluvně zajištěno 40.000 dávek pro dospělé, to stačí pro záchranáře, a 70.000 dávek pro děti. Resort podle hlavního hygienika splnil úkol vytvořit státní rezervu chloraminu a chlornanu sodného. Evakuovaní lidé si po návratu domů nebudou tyto prostředky kupovat, ale dostanou je zdarma. Resort dá k dispozici ústřednímu krizovému štábu rovněž kapacitu národní referenční laboratoře pro dioxiny.
Státní úřady a ministerstva nejsou v naprosté většině pojištěny
Státní úřady a ministerstva nejsou v naprosté většině pojištěny proti rizikům povodní či záplav. Na základě rozpočtových pravidel jim pojištění umožňuje pouze souhlas zřizovatele, který jej ale kvůli výraznému zvýšení rozpočtu běžně neuděluje. Platby za pojistky několikanásobně převyšují škody. Pojištění nemá například Český statistický úřad, který škody způsobené povodní jen na výpočetní technice odhaduje na 400 miliónů korun. ČSÚ není pojištěn, protože nemá výjimku, jíž může udělit pouze ministerstvo financí, uvedl místopředseda úřadu Jan Procházka. Podobně jako není vesměs pojištěn majetek státních úřadů a organizací, pojištěna není ani většina pozemních komunikací. Silnice si mohou pojistit města a obce, pokud ovšem jsou v jejich vlastnictví, stejně jako jiné stavby, upozornil mluvčí České pojišťovny Richard Kapsa. Obce mají většinou pojištěn pouze nemovitý majetek typu budov, včetně jejich vybavení, dodal. Mosty jsou podle něj z pojištění staveb vesměs vyloučeny. Ve výjimečném případě lze tyto objekty pojistit, ovšem pouze za speciální sazby. Ty jsou velmi vysoké, a proto je o toto pojištění malý zájem, upozornil mluvčí největší domácí pojišťovny. Pražské metro má sice Dopravní podnik hlavního města Prahy pojištěno, avšak pouze do miliardy korun. Škody v metru se ale odhadují na dvojnásobek a magistrát nevylučuje ani jejich konečnou sumu čtyř miliard korun. Pojišťovny předběžně odhadují škody klientů zhruba na 19 miliard.
Státní fond životního prostředí uvolní stovky miliónů na program obnovy čištění odpadních vod
Státní fond životního prostředí uvolní několik set miliónů korun na program obnovy kanalizační sítě a čistíren odpadních vod v záplavami postižených oblastech. Ten zahrnuje i finance na nynější sanační práce, tedy odbahnění, vyčištění a vysušení, řekl ministr životního prostředí Libor Ambrozek. "K získání dotací bude sloužit velmi jednoduchý formulář, po jehož vyplnění a mém rozhodnutí mohou být na základě faktur uvolněny finance. Ty mohou u sanačních prací být až do 50 procent a u obnovy čistíren tam, kde došlo k poškození technologie či stavební části, až do 80 procent nákladů. To se týká i oprav poškozených kanalizací, které jsou velmi významné zejména pro menší obce," uvedl Ambrozek. V případech, kdy obce nebudou moci z finančních důvodů pokrýt ani zbývající pětinu nákladů, mohu povolit výjimku až do 100 procent, řekl ministr.
Zemědělský svaz očekává pokles sklizně obilovin až o 12 pct na 6,1 mil. tun
Meziroční pokles sklizně základních obilovin zhruba o deset až 12 procent asi na 6,1 až 6,25 miliónu tun předpokládá letos po ničivých záplavách Zemědělský svaz. Již před povodněmi svaz očekával nižší produkci kvůli snížení osevních ploch a výnosů. Velká voda a prudké deště však pokles dále prohloubily, řekl předseda svazu Miroslav Jirovský. Velké škody budou podle něj také na kvalitě obilovin, řepky či hořčice, protože povodně a prudké deště přišly v období zralosti plodin a asi 2,5 miliónu tun obilí a přibližně deset procent řepky nebylo sklizeno. Potravinářské podniky ale podle prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka nepředpokládají problémy se surovinami a zdražování potravin. "Tento pokles nemůže ovlivnit naši výrobu," řekl Camplík s tím, že průměrná evropská cena pšenice je 2900 korun za tunu a vstupy tedy není problém případně i dovézt. Z hlediska založení úrody příštího roku je problémem zejména zpoždění prací a zvládnutí agrotechnických lhůt, uvedl Jirovský. "Jsou místa, kde srážky byly na úrovni 240 i 280 milimetrů," dodal. Zemědělce navíc letos postihl propad cen a podle Jirovského jim bude třeba pomoci alespoň státní garancí úvěrů a dotací úroků na založení nové sklizně. U zatopených pozemků Jirovský odhaduje obnovu biologických schopností půdy na několik let.
Velvyslanec USA bude jednat s americkými finančníky o pomoci Česku
Velvyslanec USA v České republice Craig Stapleton bude v pátek jednat s americkými finančníky, kteří již působí v Česku, o pomoci záplavami postižené zemi. Z krátkodobého hlediska je však nyní podle Stapletona nejdůležitější pomoc zdravotnická jako jsou dodávky vakcíny proti žloutence typu A a látek na dekontaminaci vody. Proto by měl být v pondělí vypraven z USA náklad, který bude tyto věci obsahovat. "Z dlouhodobého hlediska budeme pracovat na tom, aby americké banky nabídly v ČR zvýhodněné úvěry a pomoc poskytly i soukromé americké zdroje. Chceme se obrátit také na mezinárodní finanční instituce, které by do ČR mohly nasměrovat kapitál," řekl velvyslanec při dnešní návštěvě Českých Budějovic. V jižních Čechách se podíval rovněž do povodněmi zasažených obcí kolem Malše a do Českého Krumlova. V pátek navštíví ještě Písek. Česká republika zatím dostala od USA materiální pomoc v hodnotě 500.000 dolarů (asi 17 miliónů korun), mimo jiné dvě obří čerpadla fungující bez přestávky. Zastupitelský úřad nabídl pražskému magistrátu, že se postará o vyčištění a úklid zaplavené Kampy. Velvyslanectví také zřídilo bankovní účet, na který jeho zaměstnanci zasílají peníze na likvidaci následků záplav.
Pařížská radnice poslala Praze humanitární pomoc včetně vakcín
Čistící prostředky a vybavení pro školy jsou obsahem zásilky humanitární pomoci, kterou vyslala pařížská radnice na pomoc Praze. Podle seznamu radnice je v zásilce, kterou převážejí do Prahy dva kamióny, také 270 vakcín proti hepatitidě typu A. Mezi čistícími prostředky je téměř 14.000 dávek přípravků na čištění podlah, 8000 párů gumových rukavic, 10.200 velkých odpadkových pytlů, 900 lahví přípravků na čištění oken a množství dalších prostředků, které mají Pražanům napomoci při čištění zatopených bytů. Jsou mezi nimi i kbelíky a lopaty. V zásilce, která by měla dorazit do Prahy v pátek dopoledne, jsou také potřeby pro školy, například 189 školních lavic. Paříž posílá do Prahy i oblečení a obuv.
Radní schválili peníze už dvěma stovkám lidí postižených povodní
Dvacetitisícový příspěvek na obnovu zatopených bytů schválili pražští radní už pro dvě stovky žadatelů. Radní Zdeněk Kovářík odhaduje, že se o dotaci od města zatím přihlásilo asi 1000 Pražanů. Počet žádostí neustále roste, řekl Kovářík novinářům. Magistrát na tyto účely vyčlenil zatím 20 miliónů korun. Žádosti posuzuje zvláštní komise. Radním je po balících předkládá ke schválení od úterý každý den. Peníze lidé dostanou buď na svůj účet, nebo si je mohou vyzvednout v První městské bance na Malém náměstí. Kovářík nebyl schopen říci, kolik obyvatel už peníze dostalo. Primátorův náměstek Jiří Paroubek uvedl, že na povodňové konto Prahy se už sešlo 6,8 miliónu korun. "Myslím si, že povodňové konto města se začíná rozjíždět," soudí náměstek. Číslo pražského účtu u První městské banky je 7777770700/6000.
Praha má nyní pro lidi postižené povodní asi 270 bytů
Pro povodní postižené Pražany má magistrát hlavního města nyní kolem 270 volných bytů. První nájemní smlouvy budou úředníci schopni uzavírat zřejmě už o víkendu. Půjde o lidi, kterým kvůli velké vodě domy spadly. Magistrát již dříve odhadl, že pro postižené obyvatele bude potřebovat 2300 až 3000 bytů. Vyzval starosty městských částí, aby radnice nepřidělovaly byty z jiných důvodů než kvůli haváriím způsobeným povodní. Urychleně mají být dokončeny rozestavěné byty. Poškozeným bude magistrát přidělovat byty na jeden rok.
Na Praze-západ jsou neprůjezdné dvě silnice, na Berounsku tři omezení
Dva úseky silnic zůstávají dosud neprůjezdné v okrese Praha - západ, kterým se minulý týden prohnala povodňová vlna. Největší škody napáchala voda na silnici II/102 mezi Zbraslaví a Štěchovicemi, kterou prakticky odplavila. Obnova vozovky si zde vyžádá několika měsíců a přijde na 24 miliónů korun. Středočeský kraj už stavbu zahrnul na čelo svých investičních akcí a připravuje projekt obnovy. Pro silniční dopravu je dosud uzavřen i úsek silnice Sedlec - Roztoky na sever od Prahy, podél železniční trati Praha - Kralupy nad Vltavou a Vltavy. Rozvodněná řeka sem nanesla velké vrstvy bahna, které dosud nejsou odklizeny. Na Berounsku jsou podle tamní policie průjezdné všechny silnice a platí zde pouze tři dopravní omezení. Prvním je úsek silnice II/116 před Hýskovem, kde se opravuje opěrná zídka. Kvůli úklidu obce pak omezují dopravu i na místních komunikacích v Srbsku a Hlásné Třebani. Škody na silnicích ve středních Čechách vyčíslil Středočeský kraj na 1,371 miliardy korun. Na hlavních silničních tazích dosáhly škody 496 miliónů korun, když vodní živel poničil zejména silnice I/9 z Prahy na Mělník a most na 17,5 kilometru dálnice D8. Na silnicích druhé a třetí třídy se škody vyšplhaly na 874,9 miliónu korun. Největší škody způsobila voda na Mělnicku, kde si jen obnova silnice z Hořína na Mlčechvosty vyžádá 163,8 miliónu korun. Prakticky zničená je i silnice ze Zálezlic do Všestud, jejíž rekonstrukce vyjde na 115 miliónů korun. Zhruba 80 miliónů bude stát oprava komunikace II/101 v Obříství a 40,2 miliónu silnice v Miřejovicích.
Vojáci vynesli poškozené akumulátory ze suterénu paláce Žofín
Chemičtí specialisté ze záchranné a výcvikové základny v Olomouci vynesli ze suterénu pražského paláce Žofín poškozené akumulátory. V Karlíně armádní chemici pokračují v odstraňování nebezpečných biologických odpadů z obchodů, bytů, skladů a dalších prostor. Dvacítku klasických autobaterií, jež sloužily jako záložní zdroj energie pro nouzové osvětlení Žofína, vynášeli vojáci v ochranných oděvech a s dýchacími přístroji. Hrozil únik kyseliny, což se naštěstí nestalo. Vojáci také vypomohli s vynášením věcí ze sklepů novorenesančního paláce, který byl při povodni zatopen až do výše půldruhého metru. Armádní chemici již několik dní pomáhají rovněž s vyklízením a biologickou očistou vyplavených sklepů a suterénních prostor v Praze 1. Na obnově oblastí, které postihly ničivé záplavy, se nyní podílí 5346 vojáků a 480 kusů armádní techniky. V jižních Čechách se již situace stabilizuje, a proto zde armáda částečně stahuje 400 vojáků, kteří pomáhali policii při ostraze a ochraně objektů.
Zóna Karlín bude od pátku otevřena pro více lidí
Do dříve uzavřené části pražského Karlína budou moci od pátku i zaměstnanci tamních firem, aby mohli pomáhat s úklidem po povodni. Místní obyvatelé si zase budou moci přivést na pomoc při čištění svých bytů třeba příbuzné. Vždy večer od 18:00 do 21:00 už smějí místní do Karlína několika vjezdy svými automobily. V části Karlína se nevědělo, jak je to se statikou domů. Magistrát proto raději zónu uzavřel. Místní tam mohli se zvláštní kartou až od středy. Měli vyklidit ze svých bytů zkažené potraviny. Vedení města stále soudí, že do této části Prahy by neměl mít přístup kdokoli. Mohli by tam jen ti, za něž budou místní ručit. Firmy zase mají magistrátu předat seznamy lidí, které si na úklid najmou. Podle primátora Igora Němce nyní pomáhá s úklidem v Karlíně 300 vojáků. Stovka studentů vojenské školy je připravena pomoci starým lidem přímo v bytech. Soukromé automobily mohou do čtvrti jen večer kvůli tomu, aby nezdržovaly centrální čištění. Tento úklid podle radního Zdeňka Kováříka začíná vždy ráno a končí právě v 18:00. Pražský Karlín patří mezi čtvrti, které povodně postihly nejvíce. Tři domy zde spadly. Staticky narušené jsou další čtyři desítky budov.
Víc než dvě třetiny ze 1400 zaměstnanců Spolany už chodí do práce
Zhruba tisíc lidí z celkového počtu 1400 zaměstnanců neratovické Spolany již chodí do práce. Výroba je sice dosud mimo provoz a její úplné obnovení bude trvat asi tři měsíce, ale většina pracovníků uklízí a čistí areál či opravuje poničená zařízení. Specialisté se prioritně podílejí na uvádění elektrických sítí, přívodů vody, kanalizačních systémů a čistírny odpadních vod do provozu. Zaměstnanci z výroby se věnují především čištění provozů, demontáži a opravám poničeného zařízení. Také administrativní pracovníci jsou nasazeni především na čištění komunikací a ploch. Všichni musejí dodržovat striktní hygienická a bezpečnostní pravidla pro současný nouzový stav. Úklid areálu je nutné dokončit co nejdříve, aby případné další deště nespláchly další nebezpečné látky do Labe. Všichni zaměstnanci, kteří byli dočasně zařazeni k úklidu nebo na jinou náhradní práci, budou pobírat průměrnou mzdu. Zhruba čtyři stovky lidí zůstanou doma tak dlouho, dokud se nedořeší úplné odčerpání chlóru z obou skladů v areálu firmy. Dostávají 70 procent mzdy z důvodu přerušení práce kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Řada z nich musí řešit problémy, které způsobily povodně na jejich domácnostech. Spolana dosud vyčíslila škody, které utrpěla při povodních na poničených zařízeních a kvůli ušlému zisku, na 850 miliónů korun.
Liberečtí rybáři vyzvali k pomoci pro jihočeskou obec Metly
Liberečtí rybáři všechny ostatní místní organizace Českého rybářského svazu vyzvali, aby finanční podporou přispěly na obnovu obce Metly na Strakonicku. Voda, která se tam vyvalila minulý týden z protržené hráze rybníka, srovnala se zemí 12 domů. Liberecký rybářský svaz obci Metly na její obnovu poukázal 30.000 korun. Pomoc pro Metly lze posílat na účet 161776109/0600, konstantní symbol 308, variabilní symbol 888 888.
Plzeňský kraj potřebuje na obnovu silnic nutně 170 miliónů Kč
Zhruba 170 miliónů korun potřebuje do konce roku Plzeňský kraj od státu na to, aby obnovil poničené silnice II. a III. třídy alespoň natolik, aby byly průjezdné. Celkové škody na těchto komunikacích však odhaduje na 520 miliónů korun. Velká voda poničila řadu mostů, podemlela na stovce míst silnice, utrhala krajnice. Ve vozovkách jsou velké díry. Nejhorší situace je asi v okrese Plzeň - jih, kde se odhadují škody na 250 miliónů korun. Na Rokycansku působí problémy zúžené vozovky. Komunikace jsou přetížené, protože voda zničila přívoz v Darové. Vozy nemohou jezdit přes Berounku a musejí najet další desítky kilometrů.
Voda napáchala plzeňské diecézi škody 14 miliónů, kostely minula
Na více než 14,5 miliónu korun vyčíslila plzeňská diecéze předběžně škody, které záplavy napáchaly na církevním majetku. Voda v diecézi ohrozila pět objektů. Přestože se zvednuté hladiny dostaly i do blízkosti některých kostelů, do žádného z nich nevnikla. Nejvíc postižených církevních objektů je v Plzni. Voda ohrozila i kostel v Rokycanech a dostala se do sklepů kláštera premonstrátů v Teplé na Karlovarsku. Největší škody podle údajů biskupství utrpěl zřejmě areál u sv. Jiří v plzeňské čtvrti Doubravka. V premonstrátském klášteře Teplá voda vnikla do podzemní části konventu. Velké škody napáchala i voda v bytovém objektu farnosti Pod Všemi svatými v nejhůře postižené plzeňské čtvrti Roudná.
Písecká radnice získala neobvyklý "válečný" suvenýr
Torzo hlavice půltunové letecké zápalné pumy převzal od policistů písecký starosta Luboš Průša. Zbylo po pyrotechnické likvidaci pozůstatku druhé světové války, který vojenští záchranáři ve středu nalezli v Čechově ulici v centru Písku při demolici domu zničeného záplavami. "Doufejme, že je to poslední pozůstatek války ve městě," řekl starosta s tím, že tento "suvenýr" předal řediteli Prácheňského muzea. Podle pyrotechniků to byla letecká zápalná puma o váze 500 kilogramů, zřejmě z produkce USA. Byla bez zapalovačů, hlavice však byla plná třaskaviny; tělo pumy bylo prázdné, zápalná směs z něj byla vylitá. Nález si ve středu vyžádal opětovnou evakuaci lidí i záchranářů z nejvíce poškozených ulic Národní svobody a Čechova a novou uzavírku kamenného mostu přes Otavu. Písecký starosta nechápe, kde se puma ve městě vzala; podle pamětníků prý byl sice Písek bombardován, ale jen v některých okrajových částech. Nevybuchlé pumy se tady nenacházely.
Vltava vydala další oběť povodní, čtyřiadvacetiletého Slováka
Čtrnáctou oběť povodní, čtyřiadvacetiletého Slováka, vydala ve čtvrtek Vltava u lávky v Roztokách v okrese Praha - západ. Muž měl u sebe cestovní pas, podle něhož policie zjistila jeho totožnost. Přivolaný lékař konstatoval utonutí, dobu pobytu ve vodě pak odhadl na deset dnů. Bližší okolnosti smrti určí až nařízená soudní pitva. Mrtvý mladík měl na sobě pouze krátké kalhoty, tzv. bermudy, a právě v nich byl cestovní doklad. Podle pasu pocházel z okresu Zvolen a krátce před svou smrtí, 6. července, oslavil čtyřiadvacáté narozeniny.
A ještě krátce o počasí na území České republiky.
Bude polojasno až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 23 až 28 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 18 až 20 stupňů Celsia.