Dalo se zabránit škodám při povodni?

Chvalšinský potok rozvodněný po přívalovém dešti zatopil 1.9. část Českého Krumlova, Foto: ČTK

Uplynuly tři týdny od kritického večera ze 13. a 14. srpna, kdy se hlavním městem Prahou prohnala pětisetletá voda. Vltava v Praze dosáhla neuvěřitelného průtoku 5300 kubíků za sekundu, což představuje zhruba pětisetletou vodu. V Praze se evakuovalo kolem čtyřiceti tisíc obyvatel z Karlína, Smíchova, Chuchle, Troji a dalších městských částí. Připomínám, že poslední odhady škod způsobené povodněmi se pohybují kolem 100 miliard korun. Dalo se předejít tak vysokým škodám?

Chvalšinský potok rozvodněný po přívalovém dešti zatopil 1.9. část Českého Krumlova,  Foto: ČTK
V prvních dnech katastrofy se ve společnosti šířila solidarita. Lidé se hlásili jako dobrovolníci na úklidové práce, jiní přispívali na povodňová konta. Ošem dnes se hledají vinicí. Snad každý z postižených lidí si pokládá otázku, zda-li nešlo katastrofě zabránit, nebo proč o podobném přívalu vody někdo neinformoval dříve? Mnozí si v této souvislosti připomínají slova primátora Prahy Igora Němce, který den před nejsilnější povodní uklidňoval obyvatele Prahy, že průtok Vltavy v Praze se bude rovnat dvacetileté vodě tedy mnohonásobně méně, než byla skutečnost. Dnes se primátor brání, že neměl dost informací ze státního podniku Povodí Vltavy.

"Večer ve 22:00 hodin jsme dostali informace, že voda stoupne jen o 20 centimetrů. Sám jsem pak zjistil, že voda stoupá o 15 centimetrů za hodinu."

Co na to z Povodí Vltavy?

Chvalšinský potok rozvodněný po přívalovém dešti zatopil 1.9. část Českého Krumlova,  Foto: ČTK
"Já bych chtěl říci, že Povodí Vltavy je plné odborníků a nikoli politiků. Pan primátor měl dost přesných informací, které byly vyhodnocovány z hodiny na hodinu."

Tvrdí ředitel Povodí Vltavy Petr Hudler.

V krizovém štábu na magistrátě hlavního města Prahy v době povodní působil z Povodí Vltavy Pavel Uher.

"Pravda je, že jsme očekávali stoupání Vltavské hladiny pomaleji, ale není pravda, že jsme neměli dost informací. Limigraf v Chuchli pravidelně dodával informace o hladině. Kolem desáté hodiny večerní jsme již věděli, že voda bude stoupat rychleji, než jak jsme zprvu očekávali."

Otázkou však stále zůstává, zda-li se dalo předejít škodám? Spor, který mezi magistrátem a Povodím Vltavy vznikl, dokazuje, jak komplikované a nepřehledné je pátrání po odpovědných osobách.