Vesnička soužití v Ostravě
Až 150 obyvatel našlo nový domov ve Vesničce soužití, která byla otevřena tento týden v Ostravě - Muglinově. Z poloviny se jedná o Romy, zbývající rodiny ze Slezské Ostravy patří k majoritní společnosti. Většina z nich ztratila své bydlení při katastrofálních záplavách na Moravě v roce 1997.
"Obec uvažovala o vybudování nových objektů bydlení. Přestože od tohoto záměru později upustila, chopily se ho další organizace, zejména holandské katolické nadace, občanské sdružení Vzájemné soužití a taky diecézní charita ostravsko - opavská, která projekt zaštítila a získala dotaci ministerstva pro místní rozvoj ve výši 16 a půl milionu korun. To byly hlavní peníze, které způsobily odstartování tohoto projektu."
V místě bývalé skládky kamení dnes stojí 15 nových, kompletně vybavených dvojdomků. Za pronájem domku budou jeho obyvatelé platit kolem 2000 korun měsíčně. Střediskem života ve vesnici je i komunitní centrum, které poskytlo prostory pro sociálně - právní poradnu, klubovny, učebny a dětské herny. Centrum také pomůže obyvatelům, kteří jsou až z 50 procent bez práce, s hledáním nového zaměstnání. A podle Inda Kumara Vishwanatana, který jako sociální pracovník mezi Romy na Ostravsku působí už řadu let, poslouží i při řešení případných konfliktů mezi romskými obyvateli a majoritní společností. K těm by ale docházet nemělo, protože obyvatelé se na stavbě vesničky sami podíleli.
"Po určité době čekání na nový byt před Vánoci 1997 obyvatelé přišli s nápadem, že si sami postaví byty. Taky by tam chtěli bydlet spolu s Čechy."Výstavba Vesničky soužití, která je v České republice zcela ojedinělá, trvala přes dva roky. Vesnička měla být otevřena už koncem loňského roku, pro nedostatek financí byl ale celý projekt na čas zastaven. Celkové náklady na její výstavbu se vyšplhaly na 65 milionů korun. A ostravsko-opavské charitě se již nyní hlásí zájemci ze severomoravských obcí, kteří by podobné vesničky chtěli zřídit i jinde v regionu.