Zprávy Radia Praha

Česká republika v OSN připustila použití síly proti Iráku

Irák představuje ohromné riziko pro celé mezinárodní společenství a je nutné pokračovat v tlaku na Bagdád, dokud nesplní všechny požadavky Rady bezpečnosti OSN. Prohlásil to v pátek v New Yorku ve všeobecné rozpravě na zasedání Valného shromáždění OSN náměstek ministra zahraničí ČR Jan Kohout. Připustil možnost použít proti Iráku vojenskou sílu. Současný irácký režim svým úsilím vyvíjet a vyrábět zbraně hromadného ničení a svým neplněním požadavků mezinárodního společenství představuje ohromné riziko pro bezpečnost a stabilitu nejen Blízkého východu, ale celého mezinárodního společenství, uvedl český delegát v projevu, jehož text ČTK poskytlo MZV ČR. Česká republika je obecně pro mírové řešení sporů v mezinárodních vztazích. "Náš národ má však svou tragickou zkušenost s neustálými ústupky agresivním režimům. Nesmíme zapomenout, že mír je třeba chránit, a někdy dokonce bránit pomocí síly," řekl Kohout účastníkům 57. zasedání VS OSN k otázce Iráku.

Havel se s Annanem shodli na významu rezoluce OSN ohledně Iráku

Prezident Václav Havel a generální tajemník OSN Kofi Annan se při páteční schůzce shodli na významu rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Iráku. V newyorském ústředí Organizace spojených národů spolu mluvili i o izraelsko-palestinském konfliktu. Hovořilo se o různých variantách toho, jak by mohla vypadat rezoluce Rady bezpečnosti OSN, řekl novinářům Petr Buriánek z prezidentské kanceláře. Havel po schůzce před novináři zopakoval, že chystaná rezoluce by měla stanovit jasné požadavky. V případě, že Bagdád tato ultimáta nesplní, bude podle něj otevřen prostor k vojenské akci. Havel znovu uvedl, že by měla vzniknout širší mezinárodní koalice. "Její významnou složkou by měla být i Severoatlantická aliance. Kdyby takový zásah měli dělat Američané sami, nebylo by to moc dobré a mohlo by to mít dlouhodobě nedobré důsledky," uvedl prezident.

Prezident Václav Havel si sobotu vyhradil pro soukromý program

Prezident Václav Havel pátý den návštěvy Spojených států vyhradil pro soukromý program. Dopoledne posnídal s bývalou ministryní zahraničí USA a svou přítelkyní Madeleine Albrightovou. Prezident se chystá také vyrazit do ulic New Yorku. Doprovázet by ho měl režisér Forman. Havel přiznal, že se těší na to, až nebude muset alespoň jeden den respektovat předem stanovený program. Předpokládá však, že by se mohli podívat například do Centrálního parku.

Podle českých politiků ukazují výsledky voleb na Slovensku evropskou orientaci

První odhady výsledků slovenských parlamentních voleb ukazují podle českých zahraničněpolitických odborníků, že Slovensko zřejmě nastoupí jednoznačně proevropsky orientovanou cestu. Nic na tom podle politiků nemění ani pravděpodobné vítězství Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Politici předpokládají, že vládní koalici s HZDS nikdo neuzavře. Předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD) označil výsledky voleb za povzbudivé. "Není to ale nic překvapivého. Tohle pořadí se očekávalo. Očekávalo se i to, že Mečiarova strana půjde dolů oproti odhadům. Výsledky jsou povzbudivé i v tom, že pravděpodobně nikdo nebude ochoten jít s HZDS do vlády," soudí Laštůvka. To podle něj znamená, že Slovensko pokračuje v cestě do evropských struktur a Severoatlantické aliance. Předseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Pavel Svoboda (US-DEU) ČTK řekl, že první odhady výsledků voleb jsou velmi optimistické. Vyzdvihl především skutečnost, že většinu pravděpodobně získaly proreformní a proevropské strany. "Nyní je důležité, zda se jim podaří vytvořit stabilní a většinovou vládu. Slováci konečně pochopili, kam mají směřovat," soudí Svoboda.

Ve slovenské Praze vyhráli s převahou komunisté

Více než třetina hlasů a suverénní vítězství komunistů v Praze při letošních parlamentních volbách - alespoň tak dopadlo hlasování v jihoslovenské vesničce, která nese stejné jméno jako hlavní město České republiky. Ze 76 "Pražanů" v okresu Lučenec se k urně vydalo až 44 voličů, takže sečíst skóre netrvalo dlouho: první KSS s 36,3 procenty a suverénním náskokem před Hnutím za demokratické Slovensko s necelými 16 procenty přívrženců. Na třetí příčce skončilo seskupení premiéra Mikuláše Dzurindy. "Letos si HZDS, které vyhrálo před čtyřmi lety, vyměnilo pořadí s komunisty," mohl konstatovat starosta obce Ján Karman, který výsledek považuje za překvapení.

Pražská streetparty skončila klidným rozchodem účastníků u Letné

Pražská streetparty, zaměřená proti Severoatlantické alianci, skončila večer poklidným rozchodem účastníků nedaleko Letné. Pouliční slavnost, která trvala zhruba 4,5 hodiny a načas zablokovala pražskou magistrálu a Veletržní ulici, se obešla bez vážnějších incidentů, policie ale zadržela čtyři její účastníky. Pouliční slavností pod heslem "NE světu válek a mocenských bloků" chtěli organizátoři z několika anarchistických hnutí upozornit na problematiku militarizace ve světě. Protestovali proti chystanému summitu NATO v Praze a upozornili i na problém automobilismu ve městech.

Nový šéf svobodných Reichhold potvrdil tvrdý kurs vůči ČR

Rakouský ministr dopravy Mathias Reichhold (45), který byl v sobotu na mimořádném sjezdu rakouské nacionalistické strany svobodných (FPÖ) zvolen jejím novým předsedou, v projevu potvrdil, že trvá požadavek strany na odstavení jaderné elektrárny Temelín a na zrušení Benešových dekretů. "Rozšíření bez Beneše pro nás není představitelné," prohlásil ve zjevné narážce na poválečné dekrety bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše, které byly právním základem pro odsun sudetských Němců. Právě FPÖ je politickým zastáncem požadavků Němců odsunutých do Rakouska.

Schüssel požaduje, aby ČR splnila dohody o Temelínu do posledního puntíku

Rakousko požaduje, aby přísliby zvýšení bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín byly "do tečky a čárky" dodrženy. Prohlásil to rakouský kancléř Wolfgang Schüssel na sobotním sjezdu hornorakouské organizace lidové strany v Linci. Současně ale konstatoval, že česko- rakouské diskuse o atomu nemají nic společného s rozšiřováním Evropské unie (EU). Schüssel reagoval s dvoudenním zpožděním na tvrzení šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové, že v Temelíně není potřeba vystavět dělicí stěnu mezi vysokotlaké parní a přiváděcí vodní potrubí vně reaktoru, jak požaduje část rakouské strany. "Je nemyslitelné, aby nějaký bezpečnostní pověřenec najednou zpochybňoval mezinárodní dohody z Melku a Bruselu," řekl Schüssel podle agentury APA. Rakouské požadavky jsou v zájmu českých obyvatel i celé Evropy, poznamenal předseda lidovců.

Britský tisk cituje kritiky televizní deportace 48 Romů

Britský tisk v sobotu obšírně cituje kritiky páteční deportace 48 českých občanů z Londýna speciálním letem do Prahy. Britské ministerstvo vnitra přizvalo k odsunu televizní kamery a reportéra zdejší tiskové agentury PA ve snaze ukázat rozhodnost a odradit další uchazeče. Podle britské politické opozice a zastánců lidských práv je tento postoj "na hranici obscénnosti". V Čechách naopak citují sobotní Lidové noviny vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba, že britský postup je "legitimní". Mluvčí opozičních liberálních demokratů Simon Hughes řekl novinářům, že postup ministerstva vnitra je "na hranici obscénnosti". Alan Gibson z Výboru pro ochranu uchazečů o azyl řekl, že ministerstvo vnitra proměnilo deportaci v cirkus. Keith Best z Přistěhovalecké poradní služby uvedl, že cílem akce sice bylo ukázat rozhodnost ministerstva vnitra, ale podařilo se prokázat jen to, že ministerstvu jde více o titulky v novinách než o inteligentní azylovou politiku.

Rychetský: Petr Pithart nemá šanci být zvolen prezidentem

Místopředseda vlády Pavel Rychetský (ČSSD) si myslí, že předseda Senátu Petr Pithart, lidovecký kandidát na úřad prezidenta republiky, nemá šanci být zvolen. Osobně proti jeho kandidatuře nic nemá, ale předpokládá, že v tajné volbě rozhodnou hlasy ČSSD a ODS, které mají ve sboru 281 zákonodárců jednoznačnou převahu. Ani jeden z těchto klubů by Pitharta nezvolil. Rychetský to řekl v sobotním pořadu České televize (ČT) Špona. "Pro mě osobně by v úvahu přicházel, ale myslím si, že při tajné volbě v českém parlamentu není volitelný," prohlásil Rychetský. Volební aritmetika pode něj říká, že vlastní volbu rozhodnou dva kluby, a to ČSSD a ODS. "Ty mají dohromady vysoko nadpoloviční většinu potřebnou pro zvolení. Ani jeden z těchto klubů by většinově Petra Pitharta nevolil," odhadl ministr.

Mise odborníků může být klíčovým bodem sporu o Šumavu

Za klíčový bod sporu o Šumavu považuje vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha misi odborníků Světového svazu ochrany přírody (IUCN), kteří se budou od neděle seznamovat s managementem šumavského národního parku, plánem péče a řešením kůrovcové kalamity. Jádro sporu mezi Hnutím Duha a správou parku spočívá v tom, že ekologové odmítají kácení kůrovcem napadených stromů v prvních zónách parku. "O tom, jaký způsob managementu je pro šumavský národní park nejvhodnější, se vede spor řadu let. Doufám, že mise Světového svazu ochrany přírody, jehož experti mají zkušenosti z řady světových i evropských národních parků, situaci na Šumavě skutečně objektivně posoudí a navrhne nejvhodnější řešení," uvedl ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Zadavatelé vraždy novinářky podle deníku Právo mohli spolupracovat s policií

Zadavatelé vraždy novinářky Sabiny Slonkové Eva Tomšovicová, Michal Novotný a Petr Volf mohli být tajnými spolupracovníky policie. S odvoláním na dobře informovaný policejní zdroj o tom píše sobotní Právo. Všichni tři podle něj byli a možná ještě jsou policejními informátory. "Tomšovicová by měla procházet policejními akty pod krycím jménem UNDA," sdělil listu zdroj. Okresní policejní ředitelství odmítlo zjištění deníku komentovat.

V případu plánované vraždy novinářky, z níž je mimo jiné obviněn bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, sehrávala policie podle listu větší roli, než se dosud uvádělo. Muž, který měl čin spáchat, vimperský recidivista Karel Rziepel, podle deníku například ustoupil od úmyslu zabít novinářku pomocí trhaviny právě na pokyn policistů. Požádal poté zadavatele vraždy o zaslání prostředků na koupi pistole, které si za policejního dozoru vyzvedl na hlavní poště v pražské Jindřišské ulici.

Počátkem října navštíví Česko lucemburský panovník Jindřich

Počátkem října navštíví Českou republiku lucemburský panovník velkovévoda Jindřich s chotí Marií-Teresií. Návštěva se uskuteční od 8. do 10. října na pozvání prezidenta Václava Havla. Hosté zavítají do Prahy a do Brna, kam přijedou 10. října. ČTK o tom v sobotu informovala prezidentská kancelář. Předpokládá se, že lucemburský velkovévoda bude jednat s českými politiky a patrně navštíví i oblasti postižené srpnovými katastrofálními záplavami. Sedmačtyřicetiletý Jindřich navštíví Česko poprvé. Jeho otec a předchůdce na lucemburském trůnu, velkovévoda Jean, do ČR zavítal v roce 1994. Jindřich je panovníkem Lucemburska od října 2000. Reprezentuje novou generaci evropské šlechty, která má větší zájem o ekonomiku a otázky životního prostředí než o etiketu.

V Plzeňském kraji onemocněli po záplavách tři lidé leptospirózou

Tři lidé v Plzeňském kraji se nakazili při úklidu škod po záplavách leptospirózou. Všichni jsou ale už z nemocnice doma. Píše to sobotní regionální příloha Mladé fronty Dnes. Nemocní se podle listu nakazili v Sušici na Klatovsku, v Plzni a v okrese Plzeň - jih. V souvislosti se srpnovými záplavami se pět případů tohoto onemocnění objevilo již dříve i v jižních Čechách. Leptospiróza, kterou přenášejí hlodavci, v lehčím případě připomíná chřipku, v závažnějším těžkou žloutenku. Mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renata Veselá listu řekla, že leptospirózu potvrdila u pacientů až dodatečná vyšetření. Jejich výsledky byly známy až v době, kdy byli pacienti doma.

Zemřel populární komik Felix Holzman

Před několika dny zemřel ve věku 81 let komik Felix Holzmann. Jeho manželka o tom v sobotu ČTK telefonicky informovala z východoněmeckého města Saská Kamenice (Chemnitz), kde manželé žili. Jako příčinu úmrtí Bärbel Holzmannová-Greifová uvedla srdeční selhání. "Byl vždy plný humoru," řekla a vyjádřila přání, aby si ho tak česká veřejnost uchovala v paměti.

Felix Holzmann patřil k legendám české zábavy. Ačkoli se v posledních čtyřech letech už neobjevoval na jevišti ani netočil nové televizní pořady, jeho scénky budou bavit ještě generace televizních diváků. Postavičku nechápavého mužíka ve zmačkaném baloňáku, s tralaláčkem na hlavě a příliš velkými kulatými brýlemi znali diváci hlavně díky častému účinkování v televizi. Zlatou érou byla pro Holzmanna 70. a 80. léta, kdy se pravidelně objevoval například v Televarieté, jezdil s estrádním pořadem po celé republice a dobře ho znalo i publikum ve východním Německu. Holzmannův humor byl sice postaven na jednoduchém principu (človíček s dlouhým vedením není schopen pochopit ty nejjednodušší životní situace), vždy ale spolehlivě zabíral na diváky všeho druhu. Lidé znají dobře jeho výstupy i díky nahrávkám scének, kterých se prodaly desetitisíce kopií.

Kvůli povodním omezili recesisté v Děčíně Odvoz léta do Němec

Kvůli srpnovým povodním museli v sobotu recesisté z děčínské Společnosti pro přepravu ročních období vodní cestou omezit tradiční akci Odvoz léta do Němec. Při letošním devátém ročníku akce se dostalo nejteplejší roční období do německého Bad Schandau pouze po silnici na kolech namísto tradiční plavby po Labi na originálních plavidlech. "Jedeme jenom na kolech. Labe je po povodních plné nečistot a zavřený je také přechod v Hřensku. Neměli bychom jak dopravit zpět plavidla," řekl ČTK Milan Rosenkranc z recesistické společnosti. Akce se zúčastnilo přes 70 lidí, kterým "záleží na tom, aby se roční období střídala". Skupina recesistů se rozloučila s létem v přístavišti zhruba 30 kilometrů vzdáleného německého města, kde vhodila do Labe věnec se stuhami.

Vorařský spolek Vltavan v sobotu v Purkarci oslavil 100 let

Budíček a vztyčení vlajky zahájily v sobotu ráno v Purkarci na Českobudějovicku oslavy 100 let vorařského spolku Vltavan, který navazuje na tradice vltavské voroplavby. Vory z Vyššího Brodu na Českokrumlovsku pluly po Vltavě do pražského Podskalí a plavectví bylo v jižních Čechách jedním z nejstarších mužských povolání. "Původně se oslavy měly konat v srpnu, ale kvůli ničivým povodním byly odloženy. Purkarec byl postižen minimálně, ale velká voda zasáhla Štěchovice a Davli, což jsou partnerské vorařské obce Purkarce," řekl ČTK Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou, pod níž Purkarec patří. Program oslav zahrnoval například příjezd voru, průvod obcí, mši, taneční zábavu, diskotéku a ohňostroj.

Mělnické vinobraní i v omezené podobě přitáhlo tisíce lidí

Mělnické vinobraní v sobotu přitáhlo tisíce návštěvníků, přestože jeho program i rozsah byly radikálně omezeny v porovnání s předchozími ročníky. Tradiční třídenní slavnost letos radnice zredukovala na jednodenní benefiční akci kvůli problémům vzniklým nedávnou povodní. I přesto již odpoledne počet návštěvníků dosáhl zhruba 10.000, řekla v sobotu mělnická starostka Zuzana Lišková. Centrem všeho dění se letos stalo náměstí Míru a přilehlé ulice Husova a Svatováclavská. Na historickém náměstí se odbývala veškerá hudební produkce od folklóru a dechovky přes blues a bluegrass po melodický i tvrdý rock. V této omezené zóně se také tísnily desítky stánků s burčákem, občerstvením i nejrůznějšími suvenýry a výrobky. Veškerý výtěžek z koncertování i peníze ze vstupného budou věnovány na obnovu povodní postižených částí města.

Zátopkovi přátelé vzpomněli nedožité osmdesátiny slavného běžce

Nedožité osmdesátiny čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka si v sobotu připomněli přátelé slavného běžce s jeho manželkou Danou Zátopkovou. Ta se členy Českého olympijského výboru a Klubu olympioniků nejdříve odhalila mužův pomník v rodné Kopřivnici a poté tam odstartovala první ročník Běhu Emila Zátopka. Po absolvování 22 kilometrů doběhl jako první ze stočtyřicetičlenného pole do cíle Slovák Ján Polák. Druhý byl Petr Klimeš z pražské Dukly. Mezi ženami zvítězila Polka Ewa Fliegertová před Hanou Harokovou z Brna.

Český triatlonista Ospalý obsadil druhé místo v závodu SP v Nice

Český triatlonista Filip Ospalý obsadil druhé místo v závodu Světového poháru na olympijských tratích ve francouzském Nice. Za vítězným Australanem Milesem Stewartem zaostal o pouhé čtyři sekundy, třetí skončil Rus Vladimir Polikarpenko. Další úspěch vítěze srpnového podniku SP v Lausanne podtrhl Ospalého reprezentační kolega Martin Krňávek pátým místem.

Počasí

V noci na neděli oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Noční teploty: 10 až 5 st. C. Přes den oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Denní teploty: 12 až 16 st. C.