Srpnová povodeň české krajině neublížila

Libor Ambrozek

Libor Ambrozek, český ministr životního prostředí, považuje povodeň za přirozený způsob tvorby krajiny. Česká krajina se podle něj dokáže vyrovnat s ničivými následky velké vody. Vážnější ekologické problémy vznikly především tím, že byly poškozeny čističky odpadních vod. Ministr životního prostředí poskytl našemu redaktorovi Mikuláši Kroupovi exkluzivní rozhovor.

Jaké škody napáchala povodeň v srpnu 2002 na české krajině?

"Myslím si, že je velmi problematické hodnotit škody na krajině způsobené povodněmi, protože voda je přirozený fenomén, je součástí ekosystému. Škody v resortu životního prostředí vyčíslujeme podle toho, jak voda poničila lidské zařízení, tedy čističky odpadních vod, kanalizaci. Můžeme spočítat škody, které voda napáchala na chráněných parcích, jako je například park u Veltruského zámku. Ale škody na nivě, jestli padl do řeky ten či onen kmen a podobně vyčíslit nemůžeme, je to přirozený způsob tvorby krajiny."

Například na Vltavě jsou vybudované umělé nádrže jako například Slapy. Po povodni se tady vytvořila obrovská masa naplavenin. Budou se tyto přírodní skládky likvidovat?

"Samozřejmě. To jsou škody na vodním díle, které musí být odstraněny. Musíme opravit hráze, vyčistit pláže. Ale krajině jako takové to nevadí."

Mluvil jste o tom, že voda vážně poškodila čističky odpadních vod. Jak probíhají opravy? Kdy se vrátíme k čistým řekám, tedy aspoň do stavu před povodní?

"Většina čistíren je již v provozu. Mimo provoz zůstávají čističky, které byly během povodní nejvíce poškozeny - to je Praha, České Budějovice, Plzeň, ale i u těchto byl již spuštěn první stupeň provozu. To znamená, že vodu čistíme aspoň mechanicky. Biologické čištění by mělo být spuštěno do konce listopadu, v případě Plzně a Českých Budějovic do konce roku."

Existují odhady škod, které napáchala voda zničením těchto čističek?

"My jsme samozřejmě začali okamžitě po povodni měřit stav znečištění. Nejdříve to prováděla inspekce ministerstva životního prostředí, dnes pokračuje Povodí, která ze zákona musí tyto analýzy provádět. Ukazuje se, že díky velkému průtoku v době povodní i po ní není stupeň znečištění až tak dramatický. Ukazatele jsou překračovány hlavně v oblasti organického znečištění. Předpokládáme, že stav by se měl vrátit do normálu během příštího roku."

Oblasti, kde byla voda, byly sanovány, dezinfikovány?

"Ano. To probíhalo během odklízecích pracích. A spadalo to do kompetence ministerstva zdravotnictví."

Prohlásil byste za svůj resort, že máte v této době svojí práci po povodni za sebou?

"Tak to určitě ne. Vyhlásili jsme na státním fondu životního prostředí dotační program právě na obnovu čistíren odpadních vod. V této době vydávám pokyn pro poskytnutí finančních prostředků na základní práce. Snažíme se uplatnit velké projekty u Evropské unie v programu ISPA na odstraňování těch největších škod v Praze, Českých Budějovicích a Plzni. Ta rozhodující fáze - získání finančních prostředku je vlastně před námi."