Deset uchazečů na jedno pracovní místo, tak vysoká je nezaměstnanost v České republice

Míra nezaměstnanosti v ČR od října 2001 do října 2002, počet uchazečů o práci. MPSV, graf: CTK

Deset uchazečů připadá v České republice na jedno volné pracovní místo. Takové jsou poslední údaje, které v oblasti nezaměstnanosti vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Proč je těžké najít práci v České republice a jak je to v ostatních zemích v Evropě?

Míra nezaměstnanosti v ČR od října 2001 do října 2002,  počet uchazečů o práci. MPSV,  graf: CTK
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo čísla o nezaměstnanosti v ČR, která na konci října činila 9,3 %. V říjnu tedy evidovaly úřady práce v České republice téměř půl milionu osob, což je o o šest tisíc osob méně než ke konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2001 je počet uchazečů o zaměstnání ovšem vyšší zhruba o padesát tisíc osob.

V průběhu října 2002 nastoupilo do nového zaměstnání více než 42 tisíc osob a 17 tisíc uchazečů bylo vyřazeno z různých důvodů například z důvodu odchodu do důchodu, vojenské služby. Jak si Česká republika stojí ve srovnání s jinými zeměmi Evropy v oblasti nezaměstnanosti? Na to jsem se zeptal Kateřiny Prejdové, tiskové mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

"Pokud bychom srovnali například výsledky ze září, tak ČR by se pohybovala za Německem, Francií, Finskem, které měli míru nezaměstnanosti do devíti procent, za ČR by bylo například Španělsko s 11,2%."

Nejméně lidí bez práce je tradičně v Praze. Narozdíl od Mostecka a Karviné, kde nezaměstnanost dosahuje hranice 20 ti procent. Jaké faktory ovlivňují nezaměstnanost v České republice. Opět Kateřina Prejdová.

"Především jsou to strukturální změny v regionech. Týká se to oblastí, kde doposud převládal monopolní průmysl. Tam fungovaly obří podniky, které se nyní privatizují, takže se uvolňují lidé ze zaměstnání, vypisují se konkurzy. Vznikají nová pracovní místa, ale noví majitelé požadují vyšší kvalifikaci, zavádějí se nové výrobní procesy a podobně."

Podle ekonomických ukazatelů ovlivnila míru nezaměstnanosti i srpnová povodeň. Jak moc?

"Povodně jsou vlastně novým faktorem. Nutno říci, že nejsou v dlouhodobém významu, nýbrž v krátkodobém výhledu. Firmy, které byly během povodní poškozené, své výrobní procesy pozastavily jen na určitou dobu. Naopak spousta firem své zaměstnance držela a nepropouštěly. Samozřejmě stát prostřednictvím úřadů práce poskytoval dotace na platy těchto lidí."

Nejméně lidí bez práce je tradičně v Praze. Narozdíl od Mostecka a Karviné, kde nezaměstnanost dosahuje hranice 20 ti procent.


Nyní nabízím přehled nejzajímavějších událostí z ekonomiky, které jsme zaznamenali během uplynulého týdne.

Naše ekonomika se může i nadále chlubit nízkou inflací. Spotřebitelské ceny oproti loňskému říjnu vzrostly jen o 0,6 procenta, meziměsíčně dokonce klesly o 0,3 procenta. Může za to vývoj regulovaných cen, kde došlo ke snížení cen zemního plynu pro domácnosti, ale poklesly i poplatky za telekomunikační služby vlivem nedávného přečíslování. Podle Petra Zahradníka z Conseq finance se tak potvrdila optimistická očekávání analytiků.

"V případě tržních cen je nutné říci, že se chovali velmi obezřetně. Nedošlo k očekávanému riziku vzlínání cen potravin. Takže inflace nepředstavuje vůbec žádný problém pro ČR. Budoucí vývoj je ještě optimističtější. Na začátku příštího roku by měla být inflace dokonce nulová."


Odstraňování škod po povodních oživilo v září stavebnictví. Opravy budov a infrastruktury totiž zvedly stavební výrobu meziročně o 6,7 procenta. Výstavba nových domů se naopak nezvýšila. Jak potvrdil analytik Volks Bank CZ Vladimír Pikora, největší růst toto odvětví teprve čeká.

"Můžeme očekávat, že skutečný boom nastane na jaře příštího roku, kdy podniky budou mít dostatečné finanční prostředky, aby rozjely velké stavby. Před zimou začínat nové stavební projekty, to je nepravděpodobné."


Mnoho zemědělských družstev brání vydání majetkových podílů bývalým soukromým zemědělcům. Mezi zhruba tisíc lidí by přitom mělo být rozděleno asi 15 miliard korun. Družstva ale často nabízejí jen veřejně neobchodovatelné akcie nebo nepotřebné stroje. Jak postupovat v situaci, kdy družstvo brání vypořádání majetku, prozradil právník kanceláře ochránce veřejných práv Petr Lesa.

"Je potřeba uplatnit žalobu na vypořádání majetkového podílu u soudu to dříve než dojde k promlčení tohoto nároku. V případě, že se družstvo dostalo do konkurzu, přihlásit svojí pohledávku u likvidátora nebo správce konkursní podstaty."


Na začátku jsou jednání Řecka s naším Aerem vodochody o dodávkách lehkých bitevníků L-159. Řecko je tak první zemí Severoatlantické aliance, která se oficiálně zajímá o vyzbrojení L-159. Nejaktuálnější je ale pro Vodochodskou zbrojovku vývoz těchto osmi letadel do Keni.


Pražská kancelář summitu NATO se připravuje i na počítačové piráty tzv. hackery. Ti se například před dvěma lety - při světovém ekonomickém fóru v Davosu - dostali na internetu k číslům kreditních karet významných finančníků a politiků. Podle organizátorů pražského summitu aliance by se tato situace opakovat neměla. Pokračuje Daniel Volf z kanceláře summitu NATO:

"Proti možným útokům jsme samozřejmě zabezpečeni. Udělali jsme všechno proto, abychom toto riziko snížili na nejmenší možnou míru. Zároveň je třeba říci, že nikdo není schopen zcela zabránit tomu, aby se počítačovým pirátům podařilo nějakým způsobem zasáhnout do internetových stránek."