Přehled tisku
Na volbu Petra Pitharta předsedou Senátu i na demonstrace zemědělců zareagovali pochopitelně i komentátoři českého tisku. Pročítal je Vilém Faltýnek a vybral následující příklady.
Staronového předsedu Senátu Petra Pitharta (KDU-ČSL) považuje komentátor Mladé fronty Dnes (MfD) za jednu ze stálic na politickém nebi, jejíž záře zesílila po opětovném zvolení do čela horní komory. Přesto se podle MfD zdá, že toto vítězství umožněné systémem volby naznačuje něco o rizicích pro další Pithartovy ambice. "Muž, který se v dávné minulosti nezalekl ani příslušnosti k revoluční straně, ani v době pozdější odporu vůči ní, který jel přemlouvat Fidela Castra a jako první přiznal své prezidentské sny, bude nakonec asi obětním beránkem stejných her, které ho tu vyzvednou nahoru, tu zase potopí dolů," píše autor. Domnívá se, že pokud bude Pithartova kandidatura stažena, aby měl šance někdo "průchodnější", neznamená to ještě, že předsedův čas nemůže jednou přijít. Jenomže to už může být za nepříjemných podmínek přímé volby, dodává komentátor MfD.
ODS je rozhodnuta kandidovat svého předsedu Václava Klause opakovaně do každé další prezidentské volby. Uvádí to čtvrteční Právo s odvoláním na vyjádření předsedy klubu poslanců ODS Vlastimila Tlustého. Klaus podle něj s opakovanou nominací souhlasí. "ODS má navrženého kandidáta, kterého podpořilo sedmapadesát poslanců a šestadvacet senátorů a hodláme ho prosazovat ve všech situacích, tedy ve všech opakovaných volbách," řekl listu Tlustý. Takovou variantu někteří občanští demokraté dosud označovali za předčasnou s odkazem, že si nejsou jisti, zda by Klaus byl ochoten podstupovat opakovaně prezidentský souboj. Podle Práva přispěl k poslednímu rozhodnutí nejednotný postoj ČSSD k vlastnímu prezidentskému kandidátovi.
Ekonomické komentáře novin rozebírají hlavně středeční demonstrace českých zemědělců v Praze. Téměř 20 tisíc farmářů se v centru hlavního města dožadovalo stejných podmínek, jaké mají zemědělci v Evropské unii. Podle Mladé fronty Dnesčeští zemědělci sice přitvrdili, ale pokud to myslí vážně, demonstrují málo a pozdě, jsou špatně organizováni a vajíčky si toho moc nevymohou. Čeští politici se také nemusí zemědělců bát, protože jich je málo.
Podle Hospodářských novin zemědělci na demonstraci zřetelně konstatovali, že po spotřebitelích chtějí, aby jim víc platili jednak za výrobky v obchodech, jednak coby daňoví poplatníci ve formě státních dotací. Je mimochodem lhostejné, zda peníze půjdou z pokladny české nebo bruselské, obě jsou plněny z daní, podotýkají HN. "Nemá samozřejmě smysl nikomu bránit, aby vyšel do ulic bít se za svůj vyšší zisk. Je však nepoctivé snažit se ohlupovat spoluobčany hesly o obraně jejich zájmů, když jde o zájmy zřetelně lobbistické, peněženkám spotřebitelů prostě nepřející," tvrdí deník. Zemědělcům však nelze upřít, že EU k ním není zcela spravedlivá. Určitou část dotací by v prvních letech po vstupu měli nižší než farmáři ze současných zemí. "Jinak řečeno, budou se mít lépe než teď, ale zprvu ještě ne tak dobře, jako jejich starší kolegové v unii. Je pouze na zvážení rolníků samotných, zda je to zásadní argument proti vstupu České republiky do Evropské unie," shrnují HN.
Podle deníku Právo je nutné si uvědomit, že dosavadní štědrá agrární politika EU musí brzy skončit. Je příliš drahá již nyní, natož po připojení dalších zemí, včetně zemědělsky zaostalého Polska. "Takže pokud našim zemědělcům v dalších letech dotace trochu narostou, ostatním zato zřejmě citelně poklesnou - a pak nikoli Praha, ale zejména Paříž zažije parádní demonstrace," předpovídá komentář Práva. "Věřme tedy, že české zemědělství nezahyne, byť to proroci zase předpovídají. Naopak, vždyť třeba ovocnáři se do EU vysloveně těší, protože padnou celní bariéry. Což bude v jisté míře výhodou i pro další vývozce. Ostatně pokud dnes české zemědělství někdo dusí, není to Evropa, ale český monopol ve výkupu obilí a český kartel ve výkupu masa," uzavírá deník Právo.
Jak píšou čtvrteční Lidové noviny, alternativní telekomunikační operátoři se nedohodli s Českým Telecomem na ceně za propojení svých sítí. Co to znamená? Další plánovaná fáze zlevnění telefonních služeb v ČR se odkládá. Český Telecom trvá na tom, aby přirážka za spojení hovorů do sítě konkurence činila 22 haléřů, ostatní firmy však nechtějí platit více než šest haléřů. "To je pro nás nepřijatelné. U již fungující volby operátora pomocí čtyřciferného předčíslí je tato přirážka pouhých šest haléřů," citují LN marketingového ředitele firmy GTS Davida Duroně. Spor bude řešit Český telekomunikační úřad.