Zprávy Radia Praha

ČSSD pohrozila, že bude vykonávat prezidentské pravomoci sama

Sociální demokraté hrozí, že ČSSD bude vykonávat prezidentské pravomoci sama, nebude-li vůle ostatních parlamentních stran nalézt obecně přijatelného nástupce Václava Havla a zvolit ho ve třetí volbě. Předseda US-DEU Petr Mareš však řekl, že unie na sebe tímto způsobem tlačit nenechá. Šéf lidovců Cyril Svoboda se omezil na konstatování, že dohoda na kandidátovi je sice možná, nelze to ale brát tak, že teď se některé strany musí snažit více a jiné méně. "Měla by působit představa, že po dobu několika měsíců, možná roku, by vlastně tyto pravomoci vykonával Vladimír Špidla společně s Lubomírem Zaorálkem," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Tento "tlak na politické subjekty" by je měl podle něj přimět, aby hledaly rychlejší způsob řešení. Havlovi vyprší prezidentský mandát 2. února. Poté si prezidentské pravomoci rozdělí premiér Špidla a šéf sněmovny Zaorálek. Nejbližším významným aktem bude jmenování devíti z patnácti ústavních soudců, jimž v polovině července končí mandát. Také Špidla po nedělním zasedání předsednictva ČSSD naznačil, že by se jmenování soudců mohlo odehrát ještě v režii hlavní vládní strany. Mareš ironicky poznamenal, že Škromach je "proslulý jako jemný diplomat" a jeho výrok to opět potvrzuje. Svoboda prohlásil, že prezident musí získat většinovou podporu.

Neúspěch ČSSD v prezidentských volbách Špidlu neohrozí

Neúspěch kandidátů ČSSD v prezidentských volbách neohrozí postavení předsedy strany Vladimíra Špidly, řekl předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Domnívá se, že po březnovém volebním sjezdu strany v Praze bude Špidla i nadále v čele vládní strany. Oba kandidáti sociálních demokratů vypadli již v prvním kole prezidentských voleb. Při první volbě hlavy státu nejprve neuspěl exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, z druhé volby pak odešel poražen i někdejší premiér a předseda strany Miloš Zeman. "Vladimír Špidla získal podporu většiny regionů. Jestliže by měl v sociální demokracii vzniknout jiný návrh na předsedu... musel by být předložen půl roku předem a musel by ten dotyčný vyložit, s čím do toho jde," podotkl Zaorálek. Dodal, že ani nepředpokládá, že by se do březnového sjezdu nějaký kandidát na předsedu strany objevil. Zaorálek stejně jako jeho straničtí kolegové tvrdí, že ČSSD chce se všemi politickými uskupeními hledat pro třetí prezidentskou volbu nejpřijatelnějšího kandidáta. Sociální demokraté však odmítají připustit jakoukoliv diskusi o bývalém předsedovi ODS Václavu Klausovi, který v obou prezidentských volbách získal nejvíce hlasů. Ani tyto hlasy však na jeho zvolení nestačily. Podle Zaorálka má Klaus velmi blízko k některým bývalým podnikatelům, jichž by se mohla dotknout případná amnestie prezidenta, čehož se ČSSD obává.

Premiér Špidla zřejmě odloží schůzku šéfů stran k volbě prezidenta

Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla zřejmě odloží schůzku šéfů parlamentních stran a seskupení, na které by se měl hledat společný kandidát pro třetí volbu prezidenta republiky. Špidla potvrdil, že jako o možném termínu se uvažovalo o úterním večeru. Setkání se však podle něj zřejmě uskuteční později. V úterý ráno se sejdou předsedové stran vládní koalice. Podle Špidly jde ale o pravidelnou schůzku, která se koná každý týden ve stejnou dobu. Účastní se jí rovněž ekonomičtí experti. Podle koaličních politiků by se však už při tomto setkání mohlo hovořit o vhodných kandidátech, pro které by bylo možné nalézt v parlamentu širší shodu. Špidla připustil, že sociální demokracie už má připraveny návrhy kandidátů. "Jistěže existují určitá jména, ale teď se nebudou zveřejňovat," uvedl. Osobnosti, o kterých se v souvislosti se třetí volbou nástupce Václava Havla v kuloárech ČSSD hovoří, jsou ombudsman Otakar Motejl, vicepremiér Pavel Rychetský (ČSSD) a také Špidla. Premiér k poznámce, že se jako o prezidentském kandidátovi mluví i o něm, dodal: "Hovořit se může, to jsou pouze slova, to nemá zvláštní hodnotu. Prostě žádné komentáře, žádné zveřejňování." O tom, že by se měly parlamentní strany dohodnout na obecně přijatelné osobnosti na společné schůzce, hovořil po neúspěšné páteční volbě Špidla. Souhlasí s tím lidovci a také komunisté soudí, že by se o to měli političtí lídři pokusit. Unie svobody- DEU by dala přednost přímé volbě občany a občanští demokraté trvají na tom, že budou opět nominovat svého čestného předsedu Václava Klause.

Královéhradecká ČSSD si nepřeje Otakara Motejla za prezidenta

Ombudsman Otakar Motejl, jehož jméno se znovu objevuje v souvislosti se třetí volbou prezidenta republiky, není jako prezidentský kandidát přijatelný pro královéhradeckou ČSSD. Místní sociální demokraté v sobotu na krajské konferenci přijali usnesení, v němž se od Motejla distancují. Novinářům to řekl předseda ČSSD v Královéhradeckém kraji Miloslav Mrština. Krajská konference v Hradci Králové v sobotu také, zatím jako jediná, nepodpořila návrh, aby Vladimír Špidla znovu kandidoval na funkci předsedy strany. S návrhem na usnesení proti Motejlově případné kandidatuře za delegáty konference přišel čestný předseda ČSSD Slavomír Klaban, uvedl Mrština. Sociálnědemokratičtí senioři, jimž Klaban předsedá, se vzbouřili proti tomu, aby Motejl za ČSSD kandidoval na funkci prezidenta už koncem listopadu. Královéhradecká ČSSD se postavila za Klabana, jenž Motejlovi vytýká, že byl za komunistického režimu členem senátu Nejvyššího soudu a že v této funkci údajně poškodil sociálnědemokratické politické vězně. Motejl to ale vždy rozhodně odmítal. V minulosti se ho zastali i disidenti, které za totality obhajoval. Pro královéhradeckou poslankyni Hanu Orgoníkovou je Motejl nepřijatelný i proto, že jako ombudsman navrhl Ústavnímu soudu zrušit cenový výměr ministerstva financí regulující nájemné a uspěl. "Jako ombudsman má hájit práva obyčejných lidí," řekla Orgoníková. Vyjednávací tým, který se má pro třetí volbu pokusit nalézt široce přijatelného prezidentského kandidáta, zřídilo vedení ČSSD v neděli. Skupinu tvoří předseda strany Vladimír Špidla a místopředsedové Stanislav Gross a Zdeněk Škromach. Podle královéhradeckého šéfa strany Mrštiny by prezident mohl být zvolen ještě před březnovým sjezdem ČSSD.

Komunisté by v boji o prezidenta nepodpořili ombudsmana Motejla

Poslanci a senátoři KSČM by při třetí volbě hlavy státu zřejmě nepodpořili ombudsmana Otakara Motejla či vicepremiéra Pavla Rychetského (ČSSD), o nichž se hovoří jako o možných kandidátech. Motejl by podle mínění komunistů měl dokončit řadu věcí ve své stávající funkci, řekl novinářům v Ostravě předseda KSČM Miroslav Grebeníček. V případě Rychetského pak viděl problém především v jeho manželce. "Byl to vicepremiér Rychetský, který naznačil, že paní Rychetská se nehrne do role první dámy. Pana Rychetského bereme vážně, jednali jsme, jednáme...jestli mu to maminka doma nedovolí, tak to respektujeme," podotkl s úsměvem Grebeníček. Doplnil, že poslanecký klub ČSSD zmařil při druhé volbě hlavy státu šance na levicového prezidenta, když nevyslovil jednotnou podporu někdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi. Spory uvnitř ČSSD se podle Grebeníčka promítají do celé politické scény. Komunisté chtějí před třetí volbou vyčkat, jak se zachová vládní koalice a jakého kandidáta bude prosazovat. Grebeníček se domnívá, že sociální demokraté budou navíc s třetím kolem prezidentských voleb vyčkávat až po svém březnové sjezdu strany.

Pokud z třetí volby nebude prezident, je KDU-ČSL pro přímou volbu

Třetí volba prezidenta republiky je poslední šancí, jak najít hlavu státu prostřednictvím parlamentu. Myslí si to předseda KDU-ČSL a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Pokud ani z případné třetí volby nevzejde nástupce Václava Havla, je nutné přistoupit k přímé volbě, řekl Svoboda novinářům při své cestě Královéhradeckým krajem. Na třetím pokusu zvolit prezidenta parlamentem trvá KDU-ČSL zejména proto, že přímá volba by zvolení nové hlavy státu odsunula podle Svobody kvůli změně ústavy a schválení patřičných zákonů až na podzim. Ministr věří, že existují kandidáti, na nichž se pro třetí volbu parlamentní strany shodnout mohou. Jména předem prozradit však nechtěl. Zároveň odmítl, že prezidentský úřad by se měl stát pro kandidáta jen jakýmsi vyvrcholením jeho politického života. Do jednání o prezidentské kandidatuře je podle Svobody nyní nutné zahrnout i opoziční strany, tedy občanské demokraty a komunisty. Představitelé ODS ale opakují, že jejich jediným kandidátem zůstává Klaus. "Pokud bude ODS na svém kandidátovi trvat, budeme to respektovat," konstatoval šéf KDU-ČSL.

Informace o teroristech budou vyhodnoceny tento týden

Do jaké míry jsou informace o možné přítomnosti teroristů v Česku pravdivé, zvládne policie vyhodnotit ještě tento týden. Policejní prezident Jiří Kolář nevyloučil, že informace mohou souviset s angažovaností České republiky na Blízkém východě, například s odjezdem české chemické jednotky do Kuvajtu. Kvůli informacím o hrozbě byl již aktivován ústřední krizový štáb, zatím se však nesešel. Německý list Bild o víkendu informoval o skupinkách teroristů s padělanými pákistánskými pasy, kteří se chystají do Německa, Česka, Francie a Británie. List se odvolával na německou zpravodajskou službu a Spolkový kriminální úřad. "Aktivace Ústředního krizového štábu není vázána na jednu konkrétní hrozbu, ale odpovídá dlouhodobému postoji České republiky a reaguje na zvyšování napětí v souvislosti se snahou o odzbrojení Irácké republiky," řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. O aktivaci štábu bylo podle něj rozhodnuto už v minulém týdnu. Český krizový štáb zasedal například po teroristických útocích na Spojené státy v roce 2001. O hrozícím teroristickém útoku České republice psala pondělní Mladá fronta Dnes. Uvedla, že česká civilní a vojenská rozvědka obdržely informace o možném nebezpečí od spojeneckých tajných služeb. Existenci zpráv o možném útoku pětičlenných skupin teroristů s padělanými pákistánskými pasy potvrdil deníku ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace František Bublan a šéf armádní rozvědky Josef Prokš. Bublan také uvedl, že teroristé mohou být napojeni na teroristickou síť Al-Káida. Podle zdroje je pravděpodobné, že by při útocích mohly být zničeny mosty, použity chemické a biologické zbraně nebo by mohly být podobu autobusových útoků jako v Izraeli. Speciální pracoviště armády v Těchoníně na Pardubicku se připravuje na likvidaci následků případného použití zbraní hromadného ničení v Česku. Dokončuje se zde mimo jiné nemocnice pro lidi zasažené biologickými zbraněmi, například černými neštovicemi, snětí slezinnou či morem.

Reforma veřejných financí nutná chce-li Česko přijmout euro

Stav veřejných financí v České republice vidí guvernér České národní banky Zdeněk Tůma jako zřejmě největší překážku budoucího přistoupení České republiky k jednotné evropské měně euro. Na bruselském investičním semináři pořádaném agenturou Czechinvest zdůraznil, že Česká republika musí zreformovat strukturu veřejných financí, nastolit fiskální konsolidaci a ještě zlepšit soudní systém. "Hlavním znepokojením České národní banky je vývoj veřejných financí. Není to nový problém, upozorňovali jsme na něj už před třemi či čtyřmi lety. Podíl mandatorních výdajů je příliš vysoký a není zcela pod kontrolou vlády," řekl guvernér. Na rychle stoupající deficity veřejných financí poukazuje i Evropská komise. Podle centrální banky mohou strukturální problémy veřejných rozpočtů ohrozit střednědobou stabilitu. Reformu proto nelze dál odkládat. Podle ČNB má Česko nízký státní dluh, jen 25 procent HDP, deficity veřejných financí ale rychle rostou. Česko zatím nemá oficiální strategii přistoupení k euru. Centrální banka v minulosti prohlásila, že realistickým datem pro přijetí eura je rok 2007, kdy by česká ekonomika mohla splňovat Maastrichtská kritéria nezbytná pro vstup do eurozóny. Podle Maastrichtských kritérií nesmí roční míra inflace přesahovat o více než 1,5 procenta průměrnou inflaci tří členů eurozóny, kteří si v této oblasti vedou nejlépe. Deficit státního rozpočtu nesmí přesáhnout tři procenta HDP a státní dluh nesmí překročit 60 procent HDP. Guvernér v Bruselu jednal i s představiteli belgické banky KBC, majoritního vlastníka ČSOB. K obsahu jednání se však odmítl jakkoliv vyjádřit s tím, že bylo neoficiální.

Vláda nebude ve středu jednat o balíku pojišťovacích zákonů

Vláda nebude ve středu projednávat balík legislativních zákonů v pojišťovnictví. Legislativní rada vlády v pátek jednání o úpravách právních norem v pojišťovnictví přerušila a vrátí se k nim v polovině února. Úpravy jsou většinou čistě legislativního rázu. Vláda měla ve středu projednávat novelu zákona o pojišťovnictví, zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech, novelu zákona o pojištění odpovědnosti za škodu z provozu vozidla a zákon o pojistné smlouvě. Cílem těchto norem má být především zavedení jednotného evropského pasu u pojišťoven a zprostředkovatelů pojištění, rozšíření dozoru nad finančními skupinami a celkové posílení výkonu státního dozoru, včetně samostatného úřadu. Na programu vlády byla ještě novela zákona o penzijním připojištění, kterou ale ministerstvo financí předloží až společně s pojišťovacími zákony.

Ministři kultury Česka a Chorvatska se dohodli na kulturní výměně

Vzájemné nabídky na pořádání výstav, hostování divadel či studijní pobyty odborníků zahrnuje dohoda, kterou v Praze podepsali ministři kultury České republiky a Chorvatska Pavel Dostál a Anton Vujič. Smlouva platí na léta 2003 až 2005. Program zmiňuje například vzájemné požadavky a nabídky na pořádání výstav. Program kulturní spolupráce mezi ministerstvy navazuje na podpis nové kulturní dohody mezi oběma zeměmi. Měl by také například umožnit krátkodobé studijní pobyty odborníků, které by sloužily k navázání nových kontaktů mezi kulturními institucemi obou zemí. Vujič je na pracovní návštěvě Česka od 26. do 28. ledna. Navštívil například liberecké Divadlo F. X. Šaldy a chystá se projít chloubou pražské secese - Obecním domem.

Stát chce za svůj podíl v OKD tržní cenu

Stát bude za svůj menšinový podíl v OKD požadovat částku, která odpovídá ceně akcií na veřejném trhu. Novinářům to řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Podle aktuální ceny akcií OKD na RM-Systému by to znamenalo, že stát by si svůj zhruba 46procentní podíl v ostravských dolech cenil na asi 1,5 miliardy Kč. Vloni přitom majoritní vlastník dolů KARBON INVEST nabízel stejně jako nizozemská ocelářská společnost LNM Holdings státu za OKD 20 milionů USD (asi 660 milionů Kč). Rusnok nevyloučil, že stát by mohl svůj podíl v OKD již brzy prodat. V RM-Systému se obchoduje jen malá část akcií OKD. Jejich současná cena je 130 Kč, stát má přitom prostřednictvím Fond národního majetku 11,149.594 kusů akcií. Podle ekonoma společnosti Venture Investors Tomáše Navrátila má stát velkou šanci tržní cenu získat.

Ministr Šimonovský nevidí jako reálné, aby stát ručil krajům za úvěr Evropské investiční banky

Ministr dopravy Milan Šimonovský se staví skepticky k návrhu krajských samospráv, aby stát ručil za úvěr u Evropské investiční banky, z kterého by kraje čerpaly peníze na opravu silnic 2. a 3. třídy. Podle Šimonovského by to bylo v rozporu s připravovanou fiskální reformou. Kraje by se však ještě letos mohly dočkat toho, že v oblasti investic do dopravní infrastruktury dostanou část rozhodovacích pravomocí, které má nyní v rukou Státní fond dopravní infrastruktury. Komise Rady Asociace krajů pro dopravu se minulý týden ve Zlíně shodla na tom, že jednou z možností financování oprav zanedbaných silnic 2. a 3. třídy je půjčka od Evropské investiční banky. Kraje chtějí jednat s ministerstvy dopravy a financí o státních zárukách, protože banka ručení od krajských samospráv nepřijme.

Šimonovský řekl, že stát má sice zájem dát do pořádku co nejvíce dopravní infrastruktury, avšak se státními zárukami je třeba šetřit. Připravovaná fiskální reforma předpokládá, že státní záruky budou poskytovány pouze na mimořádně důležité stavby jako jsou například stavba tranzitních železničních koridorů či dokončení rozestavěné dálniční sítě. Evropská investiční banka nabízí krajům možnost dlouhodobého úvěru až 300 milionů eur s odkladem splácení pět let, dobou splatnosti 20 až 25 let a úrokem tři procenta. Podle představitelů krajských samospráv jde o zajímavou nabídku, jejíž využití může krajům s investicemi pomoci.

Eurostat zahájí kontrolu na Českém statistickém úřadu ve středu

Experti ze statistického úřadu Evropské unie (Eurostat) zahájí audit na Českém statistickém úřadu ve středu. Výsledky kontroly postupu Českého statistického úřadu v aféře kolem chybných dat o loňské obchodní bilanci by měl Eurostat zveřejnit v pátek 31. ledna. Řekla to šéfka Českého statistického úřadu Marie Bohatá. O statistické chybě, která si vyžádala rozsáhlou revizi loňských údajů o obchodní bilanci i růstu ekonomiky, minulou středu jednala také vláda. Kabinet však zatím nenavrhl žádné personální změny a dal celníkům i statistikům týden na vysvětlení, jak chyba vznikla. Celou záležitost ministři znovu posoudí tuto středu na základě zpráv vyžádaných z Generálního ředitelství cel a Českého statistického úřadu. Představitelé vlády minulý týden nebyli schopni říct, zda kabinet se svým konečným verdiktem počká na výsledek auditu Eurostatu. Premiér Vladimír Špidla a další politici v minulých dnech vyzvali Bohatou k rezignaci. Ta se však rozhodla jejich tlaku nepodlehnout. Rezignovat hodlá pouze v případě, že pochybení Českého statistického úřadu prokáže odborná kontrola Eurostatu. Vláda Bohatou sama odvolat nemůže, může však její odvolání navrhnout prezidentovi. Po 2. únoru bude ale ČR bez hlavy státu a prezidentské pravomoci si mezi sebe v souladu s Ústavou rozdělí premiér Špidla a předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, tedy dva sociální demokraté.

Počet českých azylantů dramaticky poklesl

Počet žadatelů o azyl v Británii z České republiky a dalších kandidátských zemí od listopadu dramaticky poklesl. Řekl to britský vládní mluvčí. Podle jeho slov registrovala Británie loni na podzim až 300 žádostí o politické útočiště z "východní" Evropy a zejména z Česka týdně. Nyní je to několik jednotlivců denně, řekl, ale nezveřejnil konkrétní údaje.

Urychlení azylu si uprchlíci hladovkou vymoci nemohou

Urychlení azylového řízení si tři uprchlíci, kteří v pátek vyhlásili v pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku hladovku, vymoci svým postojem nemohou. Řekla to ředitelka Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Miluše Dohnalová. Přesto pětatřicetiletý Armén Artur Karapetjan uvedl, že požadavek hladovějících uprchlíků na urychlení procedury udělování azylu trvá. Karapetjan, jeho družka a jeden Ukrajinec hladovkou protestují také proti údajně nelidským podmínkám v táboře. Na jejich stranu se přidalo i několik dalších žadatelů o azyl, kteří však hladovku dosud nezahájili. Námitky uprchlíků v Kostelci řešili dva pracovníci Správy uprchlických zařízení. Podle Dohnalové žádné závažné nedostatky nezjistili. Na základě dřívějších stížností rozhodla Správa uprchlických zařízení přemístit Karapetjana, jeho družku a jejich dvě děti do menšího střediska v Kašavě na Zlínsku. Arménská rodina ale stále odmítá z Kostelce odjet. V Kostelci přitom už nemá nárok na ubytování ani stravu. S dětmi, dvanáctiletým a šestiměsíčním, nyní přebývají ve společenské místnosti u vrátnice kosteleckého tábora. Zda nakonec Karapetjan kývne na nabídku ministerstva vnitra odjet do Kašavy, zatím Armén neví. Nespokojení azylanti si v Kostelci stěžují například na noční vypínání elektřiny, údajný nedostatek tepla či počet toalet a sprch. Tyto námitky vnitro i ředitelka tábora Ivana Coufalová odmítá. Tábor v Kostelci, který byl otevřen v roce 2000, patří podle Dohnalové k nejlepším v zemi.

Policisté zadrželi dealera, který prodával drogy do Švédska

Detektivové Národní protidrogové centrály minulý týden zadrželi čtyřiatřicetiletého drogového dealera polské národnosti, který zorganizoval nelegální dodávku heroinu do Švédska. Švédská policie po něm pátrala zhruba půldruhého roku. Na tiskové konferenci o tom informoval šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Policisté nalezli při domovních prohlídkách bankovky v různých měnách v celkové hodnotě sedm milionů korun, 125 nelegálně držených nábojů a digitální váhy se zařízením na balení dávek drogy.

Sedmadvacátý leden se stane Dnem obětí holokaustu i v České republice

Dnem památky obětí holokaustu a prevence zločinů proti lidskosti se zřejmě oficiálně stane i v České republice podobně jako v jiných zemích 27. leden. V tento den před 58 lety vojáci Rudé armády osvobodili nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi, kde za druhé světové války zahynuly téměř čtyři milióny lidí, z drtivé většiny Židů. Jako významný den, kterým je nyní například 5. květen, by si jej Češi mohli připomínat už příští rok. O uzákonění tohoto dne se lidé, kteří přežili holokaust, snažili neúspěšně už před třemi lety, připomněl předseda České rady pro oběti nacismu Oldřich Stránský. V Senátu se konal pietní akt věnovaný památce obětí holokaustu. Významným dnem se 27. leden bude moci stát, až se schválí novela zákona o státních svátcích. V cizině se Den obětí nacismu a holokaustu připomíná například i v Německu. Berlínská vláda při této příležitosti uzavřela se židovskou obcí historicky první státní smlouvu, která má sloužit dalšímu rozvoji života židovské komunity v zemi.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude zataženo až oblačno, občasný déšť bude postupně přecházet ve sněhové přeháňky. Teploty 4 až 8 stupňů. Teplota na horách -2 až +2 stupně Celsia.