Přehled tisku

Zejména dosavadní marné úsilí vládní koalice najít do třetí prezidentské volby společného kandidáta komentuje středeční český tisk.

Vyřazení zástupců akademické obce z boje o Hrad a nečekané rozhodnutí sociální demokracie vyslat do něj vicepremiéra Pavla Rychetského svědčí podle úvodníku Lidových novin o tom, že čeští politici jsou prostě nepoučitelní. Už to vypadalo, že vládní koalice při hledání prezidenta zabrousila do panenských vod, ale dlouho jí to nevydrželo. Přes všechna rozumná slova o potřebě nadstranického kandidáta sociálně demokratičtí poslanci neodolali a znovu sáhli do vlastního rybníčku," konstatují Lidové noviny.

Autor glosy Mladé fronty Dnes přirovnává bezvýsledné hledání kandidáta na prezidenta k dostihům, které připomínají belhání obětovaných zvířátek určených spíše pro nucený výsek, než pro cílovou pásku. Přímá volba by podle něj sice s sebou nesla všechny neduhy demokracie, její výhodou by však bylo, že by byl nakonec přece jen nějaký prezident zvolen.

K přímé volbě prezidenta se přiklání i komentátorka Hospodářských novin, podle níž český seriál Kdo na Hrad předvedl již lecjaké drama. Například takový mix požadavků na to, jaký by měl budoucí prezident být, že ani pejsek a kočička by z toho tentokrát neuvařili: Rozptyl názorů sahá od apolitika-profesora po vyhraněného politika-straníka, osobnost známou, leč nechvalně, i neznámou, ale chvalně, píše komentátorka. Každý seriál je však podle ní úspěšný jen tak dlouho, dokud jej někdo sleduje. V tomto případě je právě tak čas skončit, dodává komentátorka Hospodářských novin s tím, že je čas na přímou volbu.


Česká armáda chce vyřadit zastaralé obrněné transportéry a nakoupit 440 nových strojů, jejichž cena se může pohybovat kolem 20 miliard korun. Vojáci informace o nákupu zatím přísně tají. Ministerstvo obrany podle Lidových novin připouští pouze to, že výběrové řízení zanedlouho opravdu vyhlásí. "Bude to ale nejdříve ve 3. čtvrtletí letošního roku," informoval deník Vítězslav Bureš z tiskové služby ministerstva obrany. Počty techniky, soutěžní podmínky, finanční náklady a další jsou podle něj v současné době předmětem studií a analýz. Vojáci podle informací listu dají několik kusů předělat na mobilní obrněné biologické, chemické a radiační detekční laboratoře. Mezi výrobci si bude česká armáda zřejmě vybírat mezi finskou Patria Industries, kanadským výrobcem General Motors Defense a rakouským Steyr-Daimler-Puch. Právě tyto společnosti se v prosinci loňského roku zúčastnily obdobného tendru v Polsku. V něm zvítězila s dodávkou 690 obrněných transportérů a bojových vozidel firma Patria Industries s cenou kolem jedné miliardy dolarů, píší Lidové noviny.


Deník Právo glosuje zdrženlivý postoj státu k problémům kolem haly Sazka, jejíž výstavbu ohrožuje nedostatek financí. Stát by podle listu neměl strkat před problémem hlavu do písku. Investor stavby - Sazka - podle něj stále prokazuje, že je solidním partnerem. Nedostavění haly by podle listu hrozilo pořádnou ostudou. Protože před očekávaným vstupem Česka do Evropské unie v květnu 2004 by se o stejné zemi psalo v dubnu jako o zemi, která si nedokázala ani postavit halu pro světový šampionát svého nejúspěšnějšího kolektivního sportu, vysvětluje deník Právo.

Komentátor Hospodářských novin naopak v souvislosti s problémy kolem haly konstatuje, že sázka na Sazku nevychází. Chyba se však podle něj stala již tehdy, když Česko přistoupilo na podmínku velikášského šéfa Mezinárodní hokejové federace Reného Fasela, že pořádat mistrovství je možné pouze v nových arénách. V Pardubicích a Českých Budějovicích dnes stojí od základu zrekonstruované haly, které by nejlepší hokejisty světa mohly bez problémů hostit, podotýká komentátor Hospodářských novin. Takhle to podle něj vypadá buď na pořádnou ostudu, nebo na otevření státní pokladny.


K pondělní neúspěšné stávce pražských tramvajáků se vrací komentátor Mladé fronty Dnes. Akce podle něj ukázala, že lidé nemají jasno v tom, kdy se smí stávkovat a kdy může síla zasáhnout proti stávkujícím. Odpověď na otázky je zdánlivě jednoduchá: Vždy. Nikdy, konstatuje. Právo na stávku je podle něj svaté a moc se musí zdržet jakéhokoli násilí. V konkrétní situaci je to však složitější, neboť stávka je druh války, dodává komentátor Mladé fronty Dnes.


Obce na jižní Moravě připravují výstavbu nových menších lázeňských provozů. Hotovy jsou už vrty, které potvrdily kvalitu léčivých vod a hlásí se první investoři. Obce do vrtů a výzkumu vody již vložily miliony korun. Informují o tom Hospodářské noviny. Nejdále zatím pokročily přípravy v obci Pasohlávky u vodní nádrže Nové Mlýny. Do vrtu, který objevil léčivý minerální pramen už investovala si 15 milionů korun i obec Klobouky u Brna. Prameny s léčivou vodou se nacházejí také v okolí Lednice. "Chceme vybudovat klasické lázně s balneoprovozy, které by lákaly návštěvníky po celý rok," řekl Hospodářským novinám starosta Libor Kabát. Právě lázeňství zaznamenává ze všech odvětví cestovního ruchu v České republice nejrychlejší rozvoj, podotýká deník. Zatímco před čtyřmi roky využilo nabídky 51 lázeňských zařízení v ČR 288.000 lidí, loni už jich bylo více než 300.000. Proti předchozímu roku jejich počet vzrostl o desetinu. Ministerstvo pro místní rozvoj, které letos vydá na podporu lázeňství 155 milionů korun, počítá s tím, že počet hostů poroste asi o tisíc ročně, což znamená o 1,5 milionu eur vyšší příjem z cestovního ruchu, píší Hospodářské noviny.


Hudebník Michael Kocáb, který podle soudu společně s dalším spoluvlastníkem domu v pražské Karlově ulici dlužil 940.000 korun za jeho opravu, v úterý přinesl dlužnou částku na Obvodní soud pro Prahu 1. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Právě tento soud nařídil exekuci Kocábova majetku. "Přinesl peníze a zároveň požádal o zastavení exekuce. Chce se odvolat. Když mu odvolání vyjde, dostane peníze zpět," cituje list mluvčího soudu Jaromíra Jirsu. Pražský soud loni v květnu rozhodl, že má Kocáb a další majitel domu, zaplatit necelý milion korun firmě Capital Invest. Protože nezaplatili, požádala firma soud o exekuci. Exekutorka navštívila Kocábův byt v Karlově ulici v pondělí. Údajně v domě nezabavila nic, čím by se dal dluh umořit. Spor mezi vlastníky domu a stavební firmou vznikl v roce 1992, kdy společnosti Capital Invest a Minast objekt opravovaly. Kocábův advokát Oldřich Choděra tvrdí, že špatně a Kocábovi prý doporučil, aby nic neplatil, uvádí Mladá fronta Dnes.