Hřbitovy nemusí být jen místem smutku. Alternativou jsou přírodní pohřebiště
Přírodní pohřebiště vyhledává stále více lidí. Nejsou pro ně jen místem za hřbitovní zdí, ale třeba loukou, kde si mohou odpočinout, nebo se projít Lesem vzpomínek. Na hřbitově v Suchdole se dokonce pořádají i svatby.
Historie městského pohřebnictví v Praze se začala psát ještě za Rakousko-uherské monarchie. Koncesní listina byla obci pražské vydána 8. listopadu 1911, a od toho dne mají Pražané k dispozici městskou pohřební službu. V Praze ročně zemře zhruba 12.000 lidí, 96 až 98 procent z nich je pohřbeno žehem.
Luční hřbitov - první ekologické pohřbívání do země
Alternativou ke klasickým hřbitovům jsou přírodní pohřebiště. V areálu ďáblického hřbitova vznikl Luční hřbitov. Stal se vůbec prvním pohřebištěm v České republice, určeným k ekologickému pohřbívání těl do země. Má kapacitu 350 míst. Nenajdete tu hroby, náhrobky, ani pomníky. Je tu louka a altán pro poslední rozloučení s blízkými. Zemřelé, kteří jsou pohřbeni v ekologických rakvích, připomínají jen dřevěné destičky se jménem, základními údaji a drobnou vzpomínkou či citátem.
„Pražské městské pohřebnictví se v posledních letech snaží citlivě naslouchat pozůstalým a vycházet vstříc jejich potřebám. Postupně rozšiřujeme nabídku svých služeb, měníme zažité stereotypy a tradiční pohřebnictví kombinujeme s moderními evropskými trendy - kromě přírodního pohřebnictví podporujeme i různé alternativní formy posledního rozloučení. Například loni v listopadu jsme ve Strašnicích otevřeli pohřební Ateliér, který pozůstalým umožňuje, aby se s blízkým člověkem rozloučili beze spěchu a podle vlastních představ," řekl už dříve bývalý ředitel Hřbitovů a pohřebních služeb hl. m. Prahy Martin Červený.
Den otevřených dveří nabídl exkurzi do krematoria i noční prohlídku Olšanských hřbitovů
Na ďáblickém hřbitově už v roce 2015 Les vzpomínek. Popel zemřelých se ukládá ke kořenům vzrostlých stromů. Jedná se o vůbec první český přírodní hřbitov. Ani tady nenajdete žádné náhrobky, místo nich tu rostou javory, lípy nebo třeba ptačí třešně, které zdobí jen drobné dřevěné cedulky se jmény zesnulých. Jejich popel musí být navíc uložen v urnách z plně rozložitelného materiálu nebo do dřevěné obřadní mísy.
Nový hřbitov vznikl i pražském Suchdole. Je tu barokní kaple se zahradou, hrobová místa a sad. Kolem vede turistická cesta. „To místo je úžasné," říká starosta Petr Hejl. Probíhají tu teď poslední rozloučení, ale také slavnosti, koncerty i svatby. Hřbitovy tak pro mnoho lidí přestávají být vnímány jako místo za hřbitovní zdí, ale i jako místo, kde si lze odpočitnout.
Pražské hřbitovy loni ořádaly i Den otevřených dveří. V rámci exkurze lidé zavítali do strašnického krematoria, v noci si prohlédli Olšanské hřbitovy i několik hrobek.
Neuvěřitelný byl zájem o hrobnický workshop. Patnáct míst bylo velmi rychle obsazeno. Jeho účastníci dokonce dostali občerstvení z otevřené rakve. Akce tak podle jednoho z přítomných připomínala scénu z filmu Addamsova rodina.
Související
-
Příběhy pražských hřbitovů
Seriál vás zavede do fascinujícího světa pohřební architektury a historických osobností. Jak se hřbitovy měnily v čase a proč dnes přitahují zájem nejen pozůstalých?