Zprávy Radia Praha

Petici proti válce v Iráku podepsalo přes 5000 lidí

Přes 5000 občanů již připojilo svůj podpis pod petici, která požaduje stažení české protichemické jednotky z Kuvajtu a ukončení české podpory připravovanému útoku na Irák. Jedním z iniciátorů protestní akce nazvané "Nikoliv naším jménem" je přední český sociolog Jan Keller. Ve středu řekl, že petice vznikla zhruba před pěti týdny a je českou obdobou stejnojmenné americko-francouzské iniciativy proti válce. Svůj nesouhlas s připravovaným útokem na Irák mohou lidé až do 10. března vyjádřit na webové adrese www.petice.ecn.cz. Pak organizátoři petici odešlou předsedovi vlády Vladimíru Špidlovi, oběma komorám parlamentu a také novému prezidentovi Václavu Klausovi. "V petici zdůvodňujeme, proč podle našeho názoru připravovaný útok odporuje zásadám právním, morálním a mezinárodně bezpečnostním," řekl Keller.

Klaus si pořídil oficiální portrét a doplnil hradní tým

Přípravy čerstvě zvoleného prezidenta Václava Klause na převzetí nového úřadu vrcholí. Od středy má již oficiální fotoportrét, který by měl v budoucnu viset například ve školních třídách nebo na úřadech. Zároveň se ve středu Klausovi podařilo obsadit další pozice v rodícím se hradním týmu. Klíčový politický odbor chce svěřit bývalému diplomatovi Ladislavu Mravcovi, legislativu by měla řídit Jana Vomlelová. Mravec, v 70. letech vězněný za podvracení republiky, nahradí v nové funkci Pavla Fischera. Počátkem 90. let byl zástupcem velvyslankyně Rity Klímové ve Spojených státech, později působil jako vrchní ředitel na ministerstvu zahraničí. Dosud nepadlo poslední slovo ve výběru mluvčího. Klausův budoucí kancléř Jiří Weigl ve středu pouze potvrdil, že jím nebude moderátorka televize Nova Jana Bobošíková. Prozradil, že mluvčí prezidenta vzejde z okruhu novinářů a jeho či její jméno bude zřejmě známo do konce týdne. Debata se nyní vede o řediteli odboru styku s veřejností, který dosud řídila Jana Chalupová, a tiskového odboru, v jehož čele stojí Martin Krafl. Většina politiků bez ohledu na politickou příslušnost soudí, že tradice prezidentských fotografií na stěnách tříd a kanceláří státních institucí má i v dnešní době smysl. Fotografii svého politického oponenta bude mít ve své kanceláři i předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla. "Je dobré, když si lze stát spojit s konkrétní osobou," uvedl premiér.

Klausovi odpůrci budou v pátek na protest nosit černou stužku

Černou stužku jako symbol protestu proti zvolení Václava Klause prezidentem budou v pátek, v den slavnostní inaugurace, nosit odpůrci bývalého předsedy ODS. Sdružení Děkujeme, odejděte vyzvalo své členy a příznivce, aby se "podle svých představ aktivně stavěli" proti nové hlavě státu. "V den slibu, pátek 7. března, navrhujeme, aby si každý demokrat v této zemi připjal na klopu černou stužku na znamení tichého protestu," uvedli zástupci sdružení v prohlášení "Václav Klaus není naším prezidentem".

Zemanovy vzkazy z Vysočiny rozzlobily i jeho stoupence

Vzkazy bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana, který opakovaně prostřednictvím médií útočí na současné stranické vedení, už vadí i skalním příznivcům expremiéra. Vlivní sociální demokraté soudí, že jeho výroky svědčí o tom, že Zeman svůj loňský odchod z politiky nemyslel vážně. Bývalý předseda by své názory měl říkat stranickým kolegům přímo, ne je vzkazovat na dálku z chalupy na Vysočině, tvrdí Zemanovi příznivci i kritici. Zeman, který propadl v druhé volbě prezidenta, naposledy ve středečních Lidových novinách vyzval k rezignaci svého nástupce v čele strany Vladimíra Špidlu, místopředsedu Stanislava Grosse i šéfa Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. "Myslím si, že by měli odstoupit ti, kdo nejvíce přispěli k rozvratu strany - spíše zákulisními intrikami nežli poctivou hrou. A to není jenom Špidla nebo Gross, to je například i Zaorálek," řekl Zeman listu. "Já mám Miloše Zemana velmi rád, ale on nemůže vydávat příkazy z Vysočiny, aniž by se těch věcí nezúčastnil. Buď se nám pokusí ukázat cestu a zapojí se do procesu, nebo ať nám nedává pokyny odjinud," řekl poslanec Robert Kopecký.

Škromach varoval před radikální reformou vládních financí

Nynější vláda pod vedením sociálních demokratů by spáchala politickou sebevraždu, pokud by prosazovala radikální reformu vládních financí a usilovala tím o co nejrychlejší přijetí eura. V rozhovoru pro agenturu Reuters to ve středu řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Dodal, že plány ministerstva financí na snížení výdajů je nutné omezit. Dosavadní plány snížení výdajů mají za cíl stlačit rozpočtový deficit do roku 2006 k blízkosti tří procent HDP, kritéria vstupu do eurozóny. Škromach naproti tomu navrhuje kombinaci výdajových škrtů a zvýšení daní, zejména pro vyšší příjmové vrstvy, To by však podle něho stačilo do roku 2005 ke snížení deficitu maximálně na pět procent HDP z letošních 6,3 procenta.

Sněmovna zamítla zákon, který měl motivovat nezaměstnané

Poslanecká sněmovna ve středu nečekaně zamítla vládní novelu zákona, která měla motivovat nezaměstnané. Vláda chtěla vytvořit takové podmínky, aby lidé bez práce přijali raději hůře placenou práci, než aby jen pobírali sociální dávky. Kabinet plánoval, že při výpočtu sociální dávky by se bralo v úvahu jen 70 procent žadatelova výdělku, nikoli tedy 100 jako nyní. Současná praxe znamená, že někdy je finančně výhodnější nepřijmout špatně placenou práci, protože celkový příjem pak může být nižší než v době, kdy byl nezaměstnaný jen na sociálních dávkách.

Rektorem Univerzity Karlovy byl slavnostně inaugurován Ivan Wilhelm

Vládu nad Univerzitou Karlovou (UK) ve středu slavnostně převzal její znovu zvolený rektor Ivan Wilhelm. V čele univerzity bude stát tři roky. Do funkce ho loni na podzim zvolil akademický senát UK. Podle rektora zažívá univerzita v těchto letech jedno z nejšťastnějších období v historii. "Máme dost široké svobody, ve výuce, v bádání. Dnes je pro mimouniverzitní moc obtížné zasahovat nám do našich svobod, a toho si velice cením a myslím si, že je to hodnota, která stojí za povšimnutí," řekl Wilhelm. Univerzita dnes podle něj má řadu dalších svobod. Může rozhodovat třeba o počtu přijatých studentů nebo o tom, kolik lidí zaměstná. "Se státem nemáme mnoho společného, kromě prostředků, které nám věnuje na provoz a na činnost," podotkl.

Univerzitě by do budoucna popřál, aby se jí dařilo. Aby studenti mohli na rok nebo půl roku jezdit do světa, a když přijedou zpět, aby pokračovali ve studiu. Zdůraznil, že se UK musí srovnávat s nejprestižnějšími univerzitami ve světě, chce-li na ně posílat své studenty. Musí tedy mít i přibližně stejné vzdělávací standardy jako ony. Předseda Akademického senátu UK Václav Hampl ve svém projevu připomněl návrh na nominaci Ivana Wilhelma na hlavu státu. Velice ho přál zemi za prezidenta, současně však také Univerzitě Karlově za rektora. "Protože ale biomedicína, ve které pracuji, ještě dostatečně nepokročila v klonování lidí, musíme se prozatím spokojit jen s jediným Ivanem Wilhelmem, a z hlediska Univerzity považuji za velmi šťastné, že návrhy na prezidentskou kandidaturu odmítl," uvedl.

Německá nadace nevylučuje v červnu splátky pro nuceně nasazené

Německá nadace pro odškodnění nuceně nasazených pracovníků za války nevylučuje, že první oprávnění by mohli v červnu dostat do rukou i druhou a poslední splátku očekávaného odškodného. Předseda nadace Michael Jansen tak ve středu v Berlíně reagoval na oficiální oznámení české partnerské organizace, že vstupuje do přípravy na výplaty druhé splátky. I když německá nadace považuje určování termínů za ošidné, po nezbytných přípravách a ověřování žádostí Jansen očekává, že začátkem května bude schválen seznam první skupiny českých oprávněných osob pro druhou splátku. Koncem května nebo začátkem června by se mohly peníze z Německa převést do České republiky partnerskému Česko-německému fondu budoucnosti. Pak může začít výplata postiženým.

Rada ČT bude mít 13 členů, dvě místa zatím zůstanou prázdná

Novým členem Rady České televize (ČT) se stala bývalá komunistická poslankyně Alena Svobodová. Členkou rady ji ve středu zvolila Poslanecká sněmovna ve druhém kole tajné volby. Předseda sněmovní volební komise Pavel Hojda (KSČM) dolní komoře oznámil, že Svobodová dostala 104 hlasů, zatímco její protikandidátka, etnografka Jana Horváthová jen 29. Svobodová byla poslankyní v letech 1998 až 2002. Působila v kulturním výboru a zabývala se mimo jiné právě problematikou médií. Po zvolení Svobodové bude mít rada 13 členů. Celkem jich má 15, ale dvě místa se uvolnila minulý týden, když rezignovali místopředsedkyně rady Lucie Weissová a Milan Knížák.

Rada uložila ČT pokutu za odvysílání politické satiry

Za odvysílání pořadu České hlasování v říjnu loňského roku udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v úterý České televizi (ČT) pokutu. Veřejnoprávní televize bude muset zaplatit půl milionu korun. ČTK to ve středu sdělil mluvčí rady Pavel Barák. Rada své rozhodnutí zdůvodnila tím, že pořad nebyl dostatečně objektivní a vyvážený. ČT se podle svého mluvčího k pokutě vyjádří, až rozhodnutí rady obdrží. Internetové stránky ČT pořad České hlasování charakterizují jako dokumentární komedii, v níž imitátor Petr Jablonský svým osobitým způsobem na příkladu Václava Havla, Václava Klause, Miloše Zemana a dalších hvězd českého politického nebe komentuje polistopadový vývoj. Rada podle Baráka udělila pokutu proto, že zařazení pořadu do vysílání 28. října, v předvečer druhého kola senátních a komunálních voleb, podle ní bylo pokusem ČT o manipulaci veřejného mínění. "Svoboda diváka vytvořit si vlastní názor byla vědomě a zcela záměrně omezena výběrem dokumentů a komentářů," uvedl Barák. Tvůrci Českého hlasování ale tvrdí, že nešlo o žádný pokus o manipulaci diváků. "Ten pořad byl jasně označen jako dokumentární komedie, nemá s publicistikou nic společného," protestuje scenárista a režisér Juraj Šajmovič ml., jenž se bojí, "že si tady už člověk nemůže udělat srandu z ničeho".

Jednání o mzdách ve Škodě skončila, platy se zvýší o 1308 Kč

Škoda Auto zvýší plat všech zaměstnanců od dubna o 1308 korun měsíčně. Zároveň dostanou zaplaceno v dubnové výplatě jednorázovou kompenzaci 3150 korun za první tři měsíce letošního roku. Mzdovou dohodu ve středu podepsali zástupci firmy a odborů, řekl ve středu mluvčí firmy Jaroslav Černý. Zvýšení platí od 1. dubna do 31. března 2004. Vyjádření odborářů ČTK shání. Všechny ostatní bonusy a nadstandardní složky platu včetně zachování třináctého platu zůstávají na úrovni loňského roku. Obě strany se také dohodly, že bude zvýšen rozpočet pro sociální výdaje a zachován příspěvek zaměstnavatele k penzijnímu připojištění 150 korun měsíčně.

Muž, který požadoval zákaz kouření v Budějovicích, nepochodil

Záporné odpovědi se dočkal českobudějovický rodák Pavel Šindelíř, který po magistrátu žádal, aby ve městě mimo vyhrazené lokality zakázal kouření. Radní se ve středu shodli na tom, že nemají žádné zákonné prostředky, aby kouření na veřejných prostranstvích lidem zakázali, řekl ČTK náměstek primátora Tomáš Kubín. Odpověděli jsme panu Šindelířovi, že jakékoliv navrhované kroky by byly protiprávní a odkázali jsme jej na poslance, senátory nebo krajské zastupitelstvo, kteří mohou podat návrh na změnu zákona," uvedl. Šindelíř po magistrátu požadoval, aby znemožnil kuřákům "terorizovat" nekuřáky nikotinovými zplodinami a postaral se o práva lidí, kteří se od tohoto zlozvyku distancují. Odvolával se přitom na Chartu proti kouření, která byla podle něj schválena v listopadu 1988 v Madridu. Jeden z jejích bodů uvádí, že čerstvý vzduch bez tabákového kouře je základní součástí práva na zdravé a neznečistěné zdravotní prostředí.

Mezi katolickou církví a státem se rozhořel spor o charitu

Mezi katolickou církví a státem se znovu rozhořel spor kvůli výkladu církevního zákona. Ministerstvo kultury odmítlo evidovat Arcibiskupství olomouckému novou pobočku charity v Lipníku. Učinilo tak přesto, že Ústavní soud loni zrušil část zákona, znemožňující církvím podle své vůle vyvíjet charitativní činnost. Šéf Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt napsal ostrý dopis ředitelce odboru církví resortu Janě Řepové a doporučil jí, aby z ministerstva odešla. Řepová je na dovolené a ani její zástupce nebyl odpoledne k zastižení. "Ministerstvo odmítlo zaevidovat Charitu Lipník nad Bečvou, které řádně udělil právní subjektivitu olomoucký arcibiskup. Práce pobočky zahrnovala sběr šatů pro potřebné a ošetřovatelskou a pečovatelskou službu," řekla ve středu mluvčí olomoucké charity Ivana Jeništová. Ředitelka Řepová do Olomouce napsala, že novou pobočku nebude evidovat, protože zřizování a provozování zdravotnických zařízení neumožňuje zákon o církvích.

Expedice zjistila, že čápici Kateřinu zastřelili Pákistánci

Kateřinu, která byla jedním ze tří čápů projektu Nová Odysea, zastřelili místní lidé na břehu řeky Indu na severu Pákistánu. Účastníci projektu to zjistili na své únorové asijské cestě, o jejíchž výsledcích ve středu informovali novináře. Ornitologové získali cenné poznatky o tažných trasách ptáků z jejich sibiřských hnízdišť do jižních zimovišť. V projektu chtějí pokračovat i letos.

Velmi zajímavé bylo podle koordinátora projektu Miroslava Bobka z Českého rozhlasu zjištění, že Kateřina nebyla v době své smrti sama, ale ve společnosti dalších čápů. Do této oblasti se totiž dostala pro ornitology neočekávaným způsobem - přeletěla osmitisícové vrcholky pohoří Karakoram. "My jsme to viděli tak, že spíš zabloudila. To, že nebyla sama, ale vypovídá o tom, že to je pro černé čápy přinejmenším běžná cesta," poznamenal Bobek. Většina ptáků totiž míří na jih oklikou přes Afghánistán, aby se vyhnuli Himalájím. Ale někteří přelétají i přes ně, buď přes Nepál, nebo přes Karakoram, tak jako Kateřina, vysvětlil ornitolog Luboš Peška. Ať však zvolí k přeletu jakoukoli cestu, musí mít ptáci velké štěstí. "Na celém území Pákistánu není bezpečné místo pro zimování ptáků. Nedovedu si představit, jak to vůbec opakovaně dokážou," říká ornitolog. Tažní ptáci jsou zde totiž vítaným zdrojem obživy. Situace v Afghánistánu je podle něj ještě mnohem horší.

Přes varování lidé nadále cestují do arabských zemí

I přes úterní výzvu ministerstva zahraničních věcí, aby lidé vážili cesty do arabských zemí, vypravují nadále největší české cestovní kanceláře klienty do Egypta, jedné z hlavních destinací zimní sezony. Zástupci kanceláří ve středu sdělili, že společnosti jsou v případě vypuknutí konfliktu připraveny neprodleně dopravit české turisty zpět do České republiky. ČSA lety do regionu rušit nehodlá. Ze zemí, do kterých ministerstvo nedoporučuje jezdit, představuje Egypt pro cestovní kancelář Fischer čtvrtinu zimní turistiky. Tato kancelář podle vyjádření mluvčí společnosti Věry Kudynové zájezdy do dvou egyptských letovisek neruší. "Při změně situace jsme připraveni klienty v nejkratší době přepravit zpět," uvedla Kudynová. Společnost nabízí klientům, kteří projeví zájem o změnu destinace, bezplatné výměny zájezdů na odlety 13. a 20. března na kteroukoliv destinaci z nabídky firmy.

Rozsáhlá výstava o česko-slovenském exilu velký zájem nevyvolala

S nevelkým zájmem návštěvníků se zatím setkala rozsáhlá výstava o českém a slovenském exilu ve 20. století. Akci pořádá Dům umění města Brna. Půl druhého měsíce od otevření expozic na čtyřech místech v centru Brna ji zhlédlo jen necelých 2700 zájemců. Jiné výstavní podniky přitom v minulosti přilákaly až několikanásobně více zájemců. Autoři výstavy jsou nevelkým zájmem o novodobou historii zklamáni. Nejsou ani přesvědčeni, že do konce března, kdy výstava končí, se návštěvnost zvýší. "Návštěvnost je ve srovnání s jinými výstavami průměrná," řekla ve středu ČTK kurátorka. Malý zájem o unikátní výstavu nedokáže přesně vysvětlit. Domnívá se však, že podobně laděné výstavy neoslovují celou populaci, ale jen starší generaci.

Brno bude hostit přehlídku českých a slovenských exilových filmů

Brno bude hostit přehlídku českých a slovenských exilových filmů. Její první část od pátku do neděle v kině Art klade důraz na exil po Mnichovu 1938, řekl ve středu ČTK jménem pořadatelů Jiří Voráč. Druhý díl se za rok bude věnovat období po komunistickém puči v únoru 1948, třetí na jaře 2006 emigrační vlně po sovětské okupaci v srpnu 1968. Program uvede zahraniční snímky českých filmařů, kteří pod hrozbou nacistické, respektive komunistické diktatury odešli z vlasti a natrvalo se uchýlili do exilu, uvedl Voráč. Blok Čeští filmaři ve válečné Anglii zahájí v pátek v 16:30 britský film John Smith se probouzí režiséra Jiřího Weisse z roku 1941. Sobotní slovenská část zahrnuje kromě legendárního Jánošíka z roku 1921 dokumentární snímky o významných představitelích poválečného kulturního exilu. Odpoledne pak bude kino hostit filmy se slavným hercem Hugo Haasem. Akci pořádá společnost K2001 ve spolupráci s kinem Art, Národním filmovým archivem, Českou televizí, Ústavem filmu a audiovizuální kultury filosofické fakulty Masarykovy univerzity a Slovenskou národní knihovnou. Přehlídka exilových filmů se koná jako součást dlouhodobého projektu Český a slovenský exil 20. století, který je komponován do tří etap.

Galerie Rudolfinum patří současné britské fotografii a videu

Galerie Rudolfinum od středy vystavuje práce šestnácti současných mladých britských výtvarníků, kteří se věnují fotografii a videu. Výstava Reality Check (kontrola reality) má jediné a široké téma - přesvědčení umělců, že fotoaparát má schopnost transformovat reálnou zkušenost do světa poezie a imaginace. Prezentací současné britské fotografické scény galerie navazuje i na svoji expozici z roku 1998 Anděl, Anděl. Galerie ji sice převzala z vídeňské Kunsthalle, ale byla jedním z prvních pokusů po roce 1989 seznámit publikum s aktuálním euroamerickým uměním. Na přehlídce měla velký prostor i britská fotografie.

Počasí

V noci i během čtvrtka většinou polojasno, místy mlhy nebo nízká oblačnost. Přes den bude v Čechách oblačnosti přibývat. Noční teploty -4 až -8 stupňů, denní 4 až 8, na horách kolem +2.