Zprávy Radia Praha

O vyslání nemocnice bude vláda informovat OSN

Vláda bude informovat o záměru vyslat českou polní nemocnici do Kuvajtu sankční výbor Rady bezpečnosti OSN. "Dopisem byl pověřen pan ministr zahraničních věcí (Cyril Svoboda); pokud jsem informován, dopis už byl napsán," řekl v pondělí v Plzni premiér Vladimír Špidla. Česká polní nemocnice by mohla podle armády odjet do Kuvajtu už 18. dubna, vyslání českých zdravotníků, jejichž konečným cílem by měl být Irák, však musí ještě schválit parlament. Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan v neděli řekl, že premiér Špidla chce ještě před jednáním parlamentu o sedmé polní nemocnici požádat o názor mezinárodní společenství. Špidla v pondělí řekl, že o vyslání bude vláda OSN informovat, nebude přímo žádat o vyjádření. "Pokud bude sankční výbor tuto informaci projednávat a vyjádří se k ní, bude to věc, která může být důležitá," dodal premiér.

ODS chce ihned vyslat nemocnici do Iráku i bez nového mandátu OSN

Občanští demokraté chtějí, aby armádní polní nemocnice byla vyslána do jižního Iráku na pomoc civilnímu obyvatelstvu co nejrychleji. K vyslání nemocnice není podle ODS zapotřebí nová rezoluce OSN. ODS se spokojí jen se souhlasem sněmovny a Senátu. Novinářům to v pondělí řekl místopředseda strany Petr Nečas. Vyjádření OSN k vyslání nemocnice požadují ale sociální demokraté. "Jsme pro to, aby tato nemocnice byla vyslána neprodleně. Není žádný důvod čekat na žádné usnesení jakéhokoliv orgánu s výjimkou našich ústavních orgánů, má-li tato nemocnice smysluplně a efektivně pomáhat civilnímu obyvatelstvu," řekl Nečas. ODS podle něj podporuje vyslání nemocnice za podmínek, že bude nasazena tam, kde bude moci účinně pomáhat civilnímu obyvatelstvu, bude zajištěně účinná ochrana nemocnice vlastními silami a bude doložen efektivní model financování celé nemocnice. Nečas dodal, že je zájmem ČR podpořit spojence a humanitární akci. "To, že s tím má problém vládní koalice, je její ostudou. To, že předsedové koaliční stran nedokáží získat jednoznačnou podporu svých poslanců, je jejich problém," řekl.

Turecko dostane od ČR protichemické prostředky za tři miliony

Turecko dostane od České republiky pomůcky osobní protichemické ochrany za více než tři miliony korun. Vláda o tom podle své mluvčí Anny Stárkové rozhodla na pondělní řádné schůzi. O humanitární pomoc požádala turecká vláda v souvislosti s válkou v Iráku. Česko již Turecku poskytlo detekční přístroje za pět milionů korun, které mají posílit jeho obranu proti případnému použití zbraní hromadného ničení iráckou armádou. Podle vládního materiálu jde o opatření v rámci Severoatlantické aliance, jejímž je Turecko členem. Druhá česká dodávka bude obsahovat individuální protichemické balíčky a jednorázové pláštěnky. Věci na své náklady přepraví turecká strana. Součástí dřívější humanitární pomoci byla i dodávka stanů a dalších věcí, kterou odvezla z Prahy skupina kamionů. Automobily přepravily dvě polní kuchyně, 1000 vlněných přikrývek, 40 stanů a dezinfekční prostředky. Dodávky byly určeny iráckým uprchlíkům.

Stovky lidí demonstrovaly v Plzni proti válce v Iráku

Tři až čtyři stovky zejména mladých lidí protestovaly v pondělí poklidně na náměstí Republiky v centru Plzně proti válce v Iráku. Demonstrace, kterou organizovalo místní sdružení "Iniciativa proti válce", měla podle pořadatelů ukázat zejména na nesmyslnost války a její dopad na civilisty. Aktivisté, kteří akci pořádali, označili konflikt za nemorální a nelegální. Veřejnost seznámili se svými názory a vyzvali k vyjadřování nesouhlasu s válkou. Demonstranti, shromáždění v kruhu, kritizovali na desítkách transparentů s českými, anglickými i arabskými nápisy válečný konflikt, Spojené státy i prezidenta George Bushe. Válku podle jednoho z organizátorů Petra Schmieda vyvolaly spíše mocenské zájmy o nerostné zdroje a vojenskou přítomnost ve strategicky důležitém regionu než ušlechtilý boj za demokracii. "Svým protestem chceme poukázat na špinavé hry mocných, kteří pod rouškou boje za demokracii prosazují své vlastní zájmy bez ohledu na veřejnost," řekl Schmied.

Vláda jmenovala řídící výbor pro stavbu dálnice do Ostravy

Vláda v pondělí jmenovala řídící a koordinační výbor pro výstavbu dálnice D47 z Lipníka nad Bečvou přes Ostravu na hranice s Polskem. Předsedou výboru bude ministr dopravy Milan Šimonovský, sdělila ČTK mluvčí kabinetu Anna Stárková. Ve výboru dále zasednou ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský, primátor Ostravy Aleš Zedník, náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek, místostarosta Frýdku-Místku a poslanec Petr Rafaj, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Vítězslav Zamarský a náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Petříček.

Špidla a čtyři další ministři odpovědní za D47 mají podle ODS odejít

Pět sociálnědemokratických členů vlády, včetně premiéra Vladimíra Špidly, by mělo podle občanských demokratů kabinet opustit. Opoziční ODS je k tomu vyzvala kvůli severomoravské dálnici D47. Byli totiž členy předchozího kabinetu premiéra Miloše Zemana, jenž stavbu dálnice schválil. Je to laciné gesto, odmítla výzvu ODS ministryně školství Petra Buzková (ČSSD). "Vláda se rozhodla tu zakázku zrušit a myslím si, že je to dostatečně jasné stanovisko," řekl v pondělí premiér. Podle něj není nutné, aby dotyční členové vlády z celé záležitosti zvlášť vyvozovali nějaké závěry. Premiér a ministři Stanislav Gross, Jaroslav Tvrdík, Pavel Rychetský a Pavel Dostál jsou přímo odpovědní za zdržení stavby i za 750 milionů korun, jež bude muset stát zaplatit za vypovězení smlouvy firmě Housing&Construction, shodlo se v pondělí vedení nejsilnější opoziční strany. "Výkonná rada ODS proto vyzývá jmenované členy vlády k vyvození osobní odpovědnosti a odstoupení z funkcí," řekl novinářům místopředseda Petr Bendl. "Já se ODS nedivím, že něco podobného řekla, protože ona se vyhranila jako strana jasně opoziční, která odmítá přijímat jakékoli, byť pozitivní návrhy vládních stran," zastala se svých vládních kolegů Buzková. Na tradiční tiskovou konferenci po jednání kabinetu přišla jako jediná.

Kavan odmítá kritiku ohledně nákladnosti dvou funkcí

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan nepřipouští, že by současné vykonávání funkce předsedy Valného shromáždění OSN a poslance za sociální demokracii nadměrně zatěžovalo české daňové poplatníky. V rozhovoru pro ČTK vyjádřil přesvědčení, že se mu podařilo obě nynější zaměstnání úspěšně skloubit. Vůbec proto neuvažuje o složení poslaneckého mandátu. "Držíme se přesně rozpočtu schváleného vládou. Výdaje na moje cesty reprezentují v této chvíli 0,5 procenta rozpočtu na celou práci českého předsednictví OSN," řekl Kavan v reakci na nedávný článek Mladé fronty Dnes, podle něhož si jeho pendlování mezi New Yorkem a Prahou dosud vyžádalo půl milionu korun na letenkách. Diplomat namítl, že při zářijovém nástupu do funkce v OSN slíbil premiérovi Vladimíru Špidlovi, že se dostaví na všechna řádná plenární zasedání Poslanecké sněmovny. Důležitost jeho hlasu vychází z těsné většiny vládní koalice 101:99 mandátům. Z tohoto důvodu byl v Praze také při všech třech kolech prezidentské volby. Žádná z leteckých cest, které byly hrazeny ze státní kasy, nebyla zbytečná, protože je musel schválit premiér i ministr zahraničí, hájil se Kavan. Také jeho spolupracovníci prý průběžně sledují, aby stanovený rozpočet českého předsednictví v OSN nebyl překročen.

Stát chce mladé lidi více vtáhnout do veřejného dění

Vláda má zájem probudit zájem mladé generace o veřejný život a posílit roli neziskových organizací, které se věnují práci s dětmi a mládeží. Koncepce státní politiky pro oblast dětí a mládeže do roku 2007, kterou v pondělí kabinet schválil, počítá i s větší rolí studentské samosprávy na školách. Jedním z cílů dlouhodobé politiky je povzbudit studenty a žáky k demokratickému způsobu rozhodování a respektování odlišných názorů. Zároveň mají mít jistotu, že jejich hlas budou dospělí partneři respektovat a brát vážně. Vláda se chce zaměřit i na mladé delikventy či uprchlíky. Ministryně školství Petra Buzková novinářům řekla, že vtáhnout mladé lidi do společenského dění bude mít za úkol nejen její resort, ale i další úřady. Například ministerstvo práce a sociálních věcí má zhodnotit situaci v rodinách, ministerstvo kultury zase vytvořit programy pro děti ze sociálně a kulturně méně podnětného prostředí. Materiál počítá i se zapojením ministerstev zdravotnictví, životního prostředí, vnitra a obrany.

Prohra Železného ve sporu s Vávrou je definitivní

Prohra ředitele televize Nova a senátora Vladimíra Železného ve sporu s ředitelem České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) Janem Vávrou a Lidovými novinami je definitivní. Odvolání šéfa Novy proti lednovému rozsudku totiž dorazilo k pražskému městskému soudu pozdě. Pře se týkala článku, v němž Vávra o svém někdejším šéfovi mimo jiné napsal, že byl loajální k minulému režimu. Soud dostal odvolání Železného až po stanovené lhůtě, a proto je nepřijal, řekl v pondělí Vávrův právní zástupce Petr Toman. Soud ho o tom vyrozuměl v pátek. Verdikt je již pravomocný. Samosoudkyně Jaroslava Lobotková v lednu senátorovu žalobu zamítla. Vávra a deník se podle rozsudku nemusí Železnému omluvit ani mu zaplatit 100.000 korun, které od obou požadoval za morální újmu. Naopak ředitel Novy má uhradit každému z právníků žalovaných téměř 13.000 korun. V soudní při šlo o obsah Vávrova článku, který 2. listopadu 2000 zveřejnily Lidové noviny. Někdejší šéfredaktor Novy tehdy mimo jiné napsal, že Železný "jako loajální redaktor zahraničního oddělení televizního zpravodajství také točil oslavné pořady k výročí Února, Velké říjnové socialistické revoluce a o cestách Leonida Iljiče Brežněva". Podle Vávry tehdejší spolupracovníci Železného chválili za lásku k Sovětskému svazu. Uvedl také, že televizní ředitel vytuneloval ČNTS. Samosoudkyně zamítnutí žaloby zdůvodnila i tím, že Vávra v novinách reagoval na dřívější článek Železného, který v deníku Právo psal o Vávrovi. Podle Lobotkové si oba muži přes tisk vyměnili své názory. Železný se podle soudu nemůže domnívat, že sám může druhé kritizovat, ale kritizován být nesmí.

Podle ODS má případné předčasné volby v rukou vládní koalice

Lídři opoziční ODS soudí, že záleží jen na schopnostech vládní koalice, zda se její kabinet udrží u moci celé čtyři roky, nebo zda zemi čekají předčasné volby. "Nejsme to my, kdo může vyvolat předčasné volby," řekl v pondělí novinářům předseda ODS Mirek Topolánek po jednání výkonné rady. Pokud vláda neustojí svoji pozici, vyvolá předčasné volby tlak veřejného mínění, soudí. Místopředseda strany Petr Nečas podotkl, že není důležité, zda si ODS předčasné volby přeje, či ne. "Politika není otázkou přání, ale reality," uvedl. A realitou teď podle něj je, že ODS nemá sílu předčasné volby vyvolat. Zkrácení čtyřletého mandátu sněmovny je navíc nesmírně komplikovaná ústavní procedura, doplnil Nečas. ODS vadí, že vláda nevládne a není schopna se dohodnout nejen na dlouhodobých koncepcích, ale ani na drobných provozních věcech, uvedl Topolánek. Pokud se tedy koalice v nejbližší době chystá udělat inventuru svého programového prohlášení, šéf ODS to vítá.

Langer investoval do nemovitostí, Mlynář si přivydělal na kampani

Ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) dostal na loňskou volební kampaň téměř 290.000 korun od různých sponzorů. Obdržel také řadu darů celkem za 26.000 korun, zejména od počítačových firem. Místopředseda sněmovny a ODS Ivan Langer uvedl, že se stal loni vlastníkem pozemku a objektu k bydlení, který nazval "dvorním přístavkem". Cenu nemovitosti ani místo, kde se nalézá, ale nesdělil. Kopie těchto dokumentů si v pondělí mohli zájemci prohlédnout v Senátu, oznámení o vedlejších příjmech a darech senátorů zase byla k vidění v Poslanecké sněmovně. Poslanci a senátoři mají oznámení odevzdávat vždy ke konci června za předchozí kalendářní rok, jak jim ukládá zákon o střetu zájmů. Žádné sankce jim ale za porušení této povinnosti nehrozí. Rekordmanem v oznámeních o přijatých darech je premiér Vladimír Špidla, od září jich poslal senátnímu mandátovému výboru už sedm. Mezi osmi přiznanými dary, jejichž celková hodnota převyšuje 36.000 korun, figurují hodinky od francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka a obraz Serge Brunoniho od kanadského premiéra Jeana Chrétiena, ale také broušené skleničky od ČSA a grafika Vladimíra Suchánka od České pojišťovny.

V Sasku třetí základní škola s češtinou jako vyučovacím jazykem

V příhraničním německém městě Ebersbachu na pomezí s nejsevernějšími výběžky Čech začne od příštího školního roku fungovat základní škola, která bude mít češtinu jako vyučovací jazyk. Půjde již o třetí takovou školu ve spolkové zemi Sasko, jež sousedí s Českem. Jak v pondělí informuje německý list Sächsische Zeitung, česky se bude učit dva dny v týdnu. Do první třídy s češtinou se přijme 24 dětí, i když zájem byl dvojnásobný. S tím podle deníku nikdo ve škole nepočítal. Německý projekt nese příznačně slovanský název Schkola (Škola), jemuž se v česko-německo-polském pomezí dobře rozumí. Dvě dosavadní zařízení s vyučovací češtinou v Jonsdorfu a Hartau rodiče velmi dobře akceptují, konstatuje list. V Hartau, kde se češtině učí 200 dětí, se na každé místo hlásí tři uchazeči a v Jonsdorfu s dosud 80 "českými" žáky dva. Děti z Hartau se přitom každý týden setkávají se svými vrstevníky z nedalekého Hrádku nad Nisou, a to střídavě v obou zemích.

Podle vlády ČR plní "temelínské" závazky z Melku

Česká republika plní úkoly a opatření k Jaderné elektrárně Temelín vyplývajících z melkského procesu a schválené předloni v Bruselu premiéry ČR a Rakouska. Shrnuje to hodnotící zpráva přijatá v pondělí vládou. Vláda dále schválila i roční zprávu o činnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a zprávu o bezpečnosti při nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivními odpady. ČTK to řekla mluvčí vlády Anna Stárková. Vedle informační linky o mimořádných událostech na elektrárně a systému včasného varování občanů jde o soubor 28 úkolů a opatření, které se dotýkají jaderné bezpečnosti a případného vlivu Temelína na prostředí, vysvětlil závazky z Melku poradce ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Hanzlíček. Přístup české strany příznivě hodnotí i naši jižní sousedé. Rakousko totiž podle Hanzlíčka nevzneslo k uvedené zprávě žádné zásadní připomínky. "Snad poprvé," připomněl poradce. "Nebyly vzneseny žádné výhrady k rozsahu, ani výsledkům," souhlasila předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Drábová zdůraznila, že se Česká republika přihlásila k plnění dohod z Melku i do budoucna.

Senátoři jedou do Maďarska na zkušenou kvůli referendu k EU

Čeští senátoři ze zahraničního výboru budou v úterý v Budapešti sbírat zkušenosti s přípravou na referendum o vstupu do EU. Maďaři budou o začlenění do unie rozhodovat už v sobotu. Podle průzkumů by měli vstup schválit podobně jako Slovinci před dvěma týdny. V Česku se má euroreferendum konat v červnu. "Pozvali nás na jednodenní návštěvu, abychom se seznámili s přípravami," řekl v pondělí ČTK k účelu cesty šéf lidoveckých senátorů Josef Kaňa.

V EP zřejmě jen jednotliví poslanci proti smlouvě o vstupu ČR

Zřejmě jen jednotliví zástupci z Rakouska a Německa budou proti smlouvě o českém vstupu do Evropské unie, kterou budou ve středu schvalovat ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu vedle dohod o začlenění dalších devíti kandidátských zemí do společenství. Signalizuje to v pondělí rakouská agentura APA i prohlášení některých politiků z vysídleneckých kruhů. Vzhledem k tomu, že procedury předepisují souhlas EP s každým návrhem na vstup jednotlivě, může parlament teoreticky hlasovat proti přijetí ČR kvůli sporu o takzvané Benešovy dekrety, připomíná APA. Většina poslanců ale takový postup odmítá a čeká se spolehlivá většina i pro českou smlouvu.

Česko posílí spolupráci s Bulharskem a podpoří jeho vstup do NATO

Česko posílí s Bulharskem spolupráci v telekomunikacích, spravování chráněných informací a v sociálních záležitostech. Podle agentury DPA to vyplývá z pondělního jednání českého ministra zahraničí v Sofii. Příslušné bilaterální dohody budou dokončeny a brzy podepsány, prohlásil Svoboda po rozhovorech s bulharským ministrem zahraničí Solomonem Pasim. Oba státy dohodly také liberalizaci vízové povinnosti. Napříště budou moci občané vzájemně zůstat ve druhé zemi 90 dní oproti nynějším 30 dnům. Česko podpoří také přijetí Bulharska do Evropské unie a do Severoatlantické aliance. Český parlament přijetí Bulharska do NATO ratifikuje, přislíbil Svoboda podle DPA.

Čeští turisté nepotřebují pro cestu do Srbska a Černé Hory vízum

Pro cestu do Srbska a Černé Hory (SČH) nepotřebují čeští turisté v období od dubna do konce září vízum. Stačí jim pouze platný pas. Na hranicích dostanou propustku, na jejímž základě mohou v zemi zůstat maximálně 30 dní, informovalo v pondělí ministerstvo zahraničí. Zrušení vízové povinnosti neplatí pro ty, kteří se chystají do Srbska a Černé Hory za jiným účelem, než je turistika. Lidé, kteří tam pojedou třeba na služební cestu, nebo tudy chtějí jen projet, musejí požádat o vízum. Soustátí Srbsko a Černá Hora začalo oficiálně existovat počátkem letošního února. Nahradilo tak již neexistující Jugoslávii, která například v loňském roce rovněž zrušila v době letní sezony vízovou povinnost pro české turisty. Stejné opatření zavedla loni i Bosna a Hercegovina.

Starosta Petrov: Vláda má zájem pomoci Třineckým železárnám

Vláda má podle starosty Třince Igora Petrova zájem pomoci Třineckým železárnám. Ty požadují státní kompenzaci za porušení rovnocenných podmínek konkurence, zejména po pomoci vlastníku Nové hutě, skupině LNM. "Byli jsme ujištěni opakovaně, jednoznačně o tom, že zájem ze strany vlády České republiky je," řekl v pondělí ČTK po jednání s premiérem Vladimírem Špidlou Petrov. Jeho slova potvrdil i šéf odborů TŽ František Ligocki, jehož během jednání před úřadem vlády podpořily svými hlasivkami a zvonečky asi čtyři desítky třineckých odborářů. "Budu i nadále usilovat o to, aby byla TŽ věnována maximální pozornost, aby i v budoucnu byly konkurenceschopným podnikem v rámci prováděné restrukturalizace hutnictví v ČR," řekl k tomu ČTK Špidla. "Evropská unie s největší pravděpodobností nedovolí tu veřejnou podporu, ale není to ztracené," prohlásil Petrov. Bude se podle něj hledat buď cesta, jak udělat výjimku pro poskytnutí veřejné podpory, nebo jiná forma podpory TŽ. O tom bude vedení železáren jednat s ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem, který by měl do měsíce přijet do Třince.

Sklárny Rückl Crystal končí v Anníně s výrobou olovnatého skla

Všech 52 zaměstnanců třetí nejstarší české sklárny v Anníně na Sušicku dostane koncem dubna výpovědi. Akciové společnosti Rückl Crystal z Nižboru se výroba ve 150 kilometrů vzdáleném závodě nevyplatí a šumavská sklárna pouze dokončuje dohodnuté zakázky. Sklárnu pouze s devíti lidmi si ale zřejmě už od 1. května pronajme od majitele Jiřího Rückla vedoucí provozu Stanislava Benešová. "Vypadá to, že se dohodneme," potvrdila ČTK budoucí nájemkyně a upřesnila, že důvodem ukončení produkce je nízká efektivita. "V Anníně není huť a suroviny musíme dovážet. Navíc vozíme do Nižboru sklo na leštění," vysvětlila Benešová.

V České republice zůstává jeden pacient s podezřením na SARS

Na infekční klinice Fakultní nemocnice Bulovka není už žádný pacient s podezřením na onemocnění SARS. V Brně zůstává tříletý chlapec, dokud kontrolní testy nákazu definitivně nevyloučí. Celkem bylo dosud v Praze, Brně a Příbrami hospitalizováno s podezřením na nový typ zápalu plic 17 lidí. U nikoho se nákaza nepotvrdila. Byli propuštěni s výjimkou brněnského pacienta, který by měl jít domů v polovině týdne. Žádné úmrtí na SARS lékaři v Česku nezaznamenali. Z Bulovky v pondělí lékaři po poledni pustili šestiletou holčičku, kterou po návštěvě Thajska trápily bolesti svalů a horečka. Na klinice byla od středy. Již v pátek šla domů mladá žena, která byla po návratu z Vietnamu pět dní hospitalizována se zánětem horních cest dýchacích. "Veškeré testy nákazu vyloučily," řekla v pondělí ČTK primářka kliniky Hana Roháčová.

Šéf slovenského podsvětí Černák chce získat politický azyl v ČR

Údajný šéf středoslovenského podsvětí Mikuláš Černák chce získat v České republice politický azyl. Podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové se Černák při sobotním zadržení o možnosti azylu před policisty pouze zmínil. Soudce pražského městského soudu Petr Braun, který Černáka vyslechl a vzal do vydávací vazby, ale považuje jeho vyjádření za jasnou žádost o udělení azylu. Usnesení o vydávací vazbě a kopie Černákovy výpovědi na policii budou zaslány odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, aby se tím začal zabývat, řekl v pondělí ČTK Braun. Podle něj podezřelý uvedl, že je ve Slovenské republice politicky pronásledován, a proto žádá o politický azyl. Podle Kosinové policisté neposílali na vnitro žádnou zprávu o tom, že Černák požádal při zatčení o azyl. "Neříkal: já žádám. Říkal jen - já také mohu, když budu chtít, požádat o azyl," vysvětlila mluvčí. Černák byl loni v listopadu podmínečně propuštěn ze slovenského vězení, kde si odpykával trest za násilnou kriminalitu. Podle březnového verdiktu bratislavského Nejvyššího soudu se musí do vězení vrátit, protože byl na svobodu propuštěn předčasně.

Univerzita Karlova ukončila oslavy 655. výročí založení

Univerzita Karlova (UK) v pondělí ukončila oslavy 655. výročí svého založení slavnostním zasedáním akademické obce v pražském Karolinu. Rektor Ivan Wilhelm připomněl několik historických okamžiků univerzity a zdůraznil úlohu vzdělání. "Úroveň vzdělání znamená také významné zvyšování kvality života jednotlivce," uvedl ve svém projevu. Podotkl, že vstup do EU by byl pro Univerzitu Karlovu i všechny ostatní české vysoké školy vítaným a očekávaným krokem. "Samotné vysoké školy se již řadu let cítí být součástí evropského prostředí," řekl. Tisíce českých studentů vyjíždějí do zahraničí studovat a tisíce cizinců přijíždějí na stáže na české vysoké školy. Jen na UK jich nyní studuje kolem 3000, uvedl rektor.

Buzková a Starec položili květiny k pamětní desce ČSSD U kaštanu

Předsedkyně pražských sociálních demokratů Petra Buzková a místopředseda ČSSD Martin Starec v pondělí položili květiny k pamětní desce na zdi hostince U kaštanu v Praze-Břevnově, jež připomíná založení české sociální demokracie. Čeští představitelé celorakouské sociální demokracie se tu sešli 7. dubna před 125 lety. V břevnovském hostinci ustavili její národní odnož. Po vzniku Československa se stali sociální demokraté vládní stranou a měli i svého premiéra Vlastimila Tusara. Sociálnědemokratické hnutí ale již tehdy nahlodávala levicová frakce, která v roce 1921 založila komunistickou stranu. Mnozí sociální demokraté se ale i dnes hlásí jak ke Karlu Marxovi, jenž stál u zrodu sociálnědemokratických myšlenek, a proto ho považují za zakladatele tohoto hnutí, tak k tehdejším radikálům ve vlastní straně. Jedním z nich byl i Josef Hybeš (1850 až 1921), jeden ze zakladatelů komunistické strany. Plaketou s Hybešovým portrétem při letošním 125. výročí založení české sociální demokracie ocení dnešní ČSSD ty členy strany, kteří se zasloužili o její rozkvět. Mezi oceněnými bude i někdejší předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman, jenž je v politickém důchodu a odpočívá na chalupě na Českomoravské vysočině.

Martin Hilský oslaví v úterý životní i pracovní jubileum

Nejznámější český "shakespearolog", anglista, překladatel a profesor Karlovy Univerzity Martin Hilský oslaví v úterý 60. narozeniny. Na velké oslavy se ale nechystá - práce na překladu obsáhlého díla fenomenálního alžbětinského dramatika zabírá Hilskému většinu času. Tak je tomu již dvacet let - první komedii Williama Shakespeara přeložil v roce 1983. "Kolegové na katedře anglistiky mi připomněli, že budu mít narozeniny. Uvědomil jsme si přitom, že náš čas je vymezen a kolik práce mám ještě před sebou," řekl v pondělí Hilský ČTK. Kromě všech 154 sonetů Williama Shakespeara přeložil již 23 her tohoto dramatika, 15 mu jich ještě zbývá. Na stole má právě dokončenou hru Jindřich V. Při práci na ní si podle svých slov snad nejvíce uvědomoval důležitost správného překladu. "Dokončoval jsem ji v době války v Iráku a její děj je zasazen do doby, kdy Jindřich V. napadl Francii. Panovník je líčen jako správný Angličan, hrdina národa, a text tak byl vždy překládán, Shakespeare však do textu vložil mnoho náznaků, že to tak jednoduše nevidí," uvedl překladatel příklady toho, proč je pro něj dílo klasického autora stále živé.

V Clam-Gallasově paláci začala výstava Praha - Čechy - Evropa

Tisíciletou historii českého hlavního města jako kulturní, politické a hospodářské metropole přibližuje výstava Praha - Čechy - Evropa, přístupná od ponděl do 1. června v Clam-Gallasově paláci ve Starém Městě. Kolekce více než 400 exponátů bude mít i svou putovní část. "Po umělém rozdělení Evropy železnou oponou se Praha nevrací do Evropy, protože tam vždy byla, ale vrací se ke své tradici evropské metropole - a tu se snaží naplnit novými obsahy a činy," řekl při pondělní vernisáži primátor Pavel Bém. Výstava podle jeho slov není jen povrchní propagací ani přímočarou agitací související s červnovým referendem o vstupu České republiky do Evropské unie. Jde spíš o odvěkou příslušnost země k Evropě, uvedl Bém. Archeologické nálezy, umělecká díla, archivní dokumenty, staré knihy, plány a modely mají podle pořadatelů především návštěvníkům Prahy představit české hlavní město jako místo důležitých rozhodnutí a seznámit je na základě historických svědectví o spolupráci Prahy s jinými evropskými zeměmi a městy.

V Jeseníkách bylo kvůli novému sněhu vyhlášeno nebezpečí lavin

Horští záchranáři v pondělí kvůli přívalům nového sněhu vyhlásili v některých částech nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. Sesuvy sněhu hrozí v oblastech, kudy nevedou značené turistické cesty. Rovněž v Krkonoších hrozí akutní nebezpečí lavin. Hrozba tam v pondělí dosáhla třetího, tedy středního stupně. Vážnost nebezpečí vyčísluje pětibodová stupnice. "V Jeseníkách během posledních dnů napadlo až 40 centimetrů nového sněhu, takže jsme v okolí Velkého Kotle museli vyhlásit čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí," řekl v pondělí dispečer Horské služby Jeseníky. Nový sníh podle dispečera napadl na zmrzlý podklad a zejména na prudkém svahu se může mocná sněhová masa snadno uvolnit.

Doktor je zpátky z jednoho z nejlepších afrických soustředění

Hustá chumelenice přivítala v Praze do zlatova opáleného rychlostního kanoistu Martina Doktora po návratu ze soustředění v Africe. Ve stabilně teplém prostředí v Pretorii strávil sezemický dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty téměř osm týdnů a přípravu si náramně pochvaloval. Na letišti ho čekala manželka Kateřina s osmnáctiměsíčním synem Felixem. "Ale neopaloval jsem se záměrně," smál se narážkám na svůj zevnějšek Doktor a hned obrátil pozornost k hodnocení tradiční zimní přípravy, kterou v Africe absolvoval již osmým rokem. "Byla velice dobrá, neměli jsme výrazný výpadek," radoval se ze splněných cílů. Sloužilo mu i zdraví. "Musím to ale hned zaklepat," ťukal si na hlavu. "Myslím, že to bylo jedno z nejlepších soustředění, které jsem v Africe absolvoval," řekl.

Počasí

Noc z pondělí na úterý bude oblačná až zatažená, místy se sněžením, na severu Moravy a ve Slezsku i trvalejším. Teploty -3 až -7 stupňů, při malé oblačnosti a na sněhu až 9 pod nulou.