Česká vláda počítá na rekonstrukci Iráku s částkou až 400 milionů korun

Janina Hrebickova a Cyril Svoboda, foto: CTK

Zatím 20 milionů korun vyčlenila vláda na českou účast v poválečné rekonstrukci Iráku. Ministr zahraničí Cyril Svoboda však počítá s částkou až 400 milionů korun a do dvou týdnů hodlá s dalšími ministry předložit společný plán na zapojení Česka do politické i ekonomické obnovy Iráku.Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Janina Hřebíčková,  foto: CTK
Největší část prostředků má směřovat na rozvojové programy a pomoc českým firmám, které by se mohly podílet na obnově země po pádu režimu Saddáma Husajna. Další díl by měl jít na zapojení českých odborníků do správy Iráku a také na okamžitou humanitární pomoc, hlavně do zdravotnictví a školství. Česko vyšle do Bagdádu dvacítku poradců. Povede je bývalá novinářka Janina Hřebíčková, kterou představil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

"Paní doktorku kvalifikuje její celá profesionální dráha, protože pracovala v Jižní Korei, v Izraeli, v Londýně, na Balkáně, byla šéfem televize mírové mise OSN v Kosovu a podobně. Je to člověk vysoce kvalifikovaný pro tuto náročnou práci a my věříme, že v dohledné době ji doplní další odborníci."

Obsadit expertní tým nebude nijak lehké. Dotyčný musí znát skvěle anglicky, vyznat se v arabském světě a navíc musí být ochoten brzy odjet zhruba na rok pryč. Úřad pro rekonstrukci Iráku už dal seznam požadovaných odborností, v nichž Česko může poskytnout zkušené lidi. Jde například o vzdělávání, zdravotnictví, obranu, likvidaci nevybuchlé munice, zajišťování pořádku, ropný sektor, obchod, zavlažování i úpravu vody. Česko má podle naší velvyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové zájem o místo v úřadu pro rekonstrukci v Basře. Naši vojáci zde už zajišťují vhodné umístění třiceti čističek kontaminovaných vod. Civilní správce v Iráku Američan Jay Garner se zajímal například o českou transformaci policie i lustrační zákon, který vyloučil ze státní správy představitele bývalého režimu a agenty tajné policie.

Češi byli také společně se zástupci USA, Austrálie, Velké Británie, Španělska a Polska přizvání na schůzku o sestavení prozatímní irácké vlády. Jak uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda, v současnosti se vede intenzívní dialog.

"Jeho smyslem je samozřejmě co nejdříve uspořádat situaci v Iráku, co nejdříve zavést normální správu v zemi a co nejdříve převést tuto správu do rukou Iráčanů. To jsou cíle, které máme. Ale vedle toho samozřejmě se budeme také starat i tu ekonomickou obnovu a nikdy nezapomeneme na humanitární pomoc."

Podle ministra Svobody je třeba využít při účasti na obnově Iráku naše tradice a dobré jméno, které v uplynulých desetiletích české firmy v této oblasti získaly.