Budeme číst knihy v budoucnu na počítači?

Budeme v budoucnu číst knihy v elektronické podobě tedy na počítači. V Praze se sjelo do nakladatelství Academia desítky spisovatelů, kritiků a nakladatelů, aby společně diskutovali o tom, jaká je budoucnost knihy v 21. století?

Někteří tvrdí, že kniha, tak jak ji známe, tedy v tištěné podobě na papíru, nemá šanci obstát v konkurenci s počítačem. Je jen otázkou času, kdy se vyvine technologie, která by umožňovala natáhnout knihu v elektronické podobě do malého, příručního počítače. Představte si, že byste měli v kapse malý v podobě knížky. Jedním tlačítkem byste si nalistovali jakoukoliv knížku. Jelikož text je pro počítače nenáročný na paměťovou jednotku, mohli byste sebou nosit doslova celou knihovnu. Takový názor v diskusi zastával Vladimír Pistorius z nakladatelství Paseka.

"To jsem říkal. Pravda je, že jsem to řekl trochu provokativně, protože sám nevím, kdy to bude. Je možné, že se toho 21. století nedočká, ale je také možné, že to bude během pěti až deseti let."

Proč si to myslíte?

"Nejdůležitější argument pro to je cena uložení informace. Cena uložení informace na papír je dvanáctkrát dražší pokud jde o informaci textovou než uložení té samé informace v elektronické podobě. Uložení obrazové informace je pro papír trochu příznivější, ale i tak je to stokrát dražší než uložení obrazové informace v elektronické podobě. To je tak obrovské číslo, že ten papír to vydržet nemůže."

Tak to je jeden pohled na budoucnost knihy. Opačný názor, který během diskuse zastávala většina nakladatelů, je, že tištěná kniha je nenahraditelná počítačem, protože kniha je svým způsobem i umělecké dílo, soubor mnoha faktorů, které neodmyslitelně ke čtení knih patří. Podle nich je nemyslitelné, aby si člověk před spaním do postele vzal nějaký blikající display. Ke čtení knih patří podle nich i určitá dávka romantiky. Kniha je na dotek krásná, má svojí vůni, je přehledná a tak podobně. Většina nakladatelů připouští, že počítač bude nabízet snadnou dostupnost encyklopedických informace. Konec konců už dnes se počítače tímto způsobem hojně využívají. Je přece jenom snadnější jedním kliknutím nalézt požadované heslo, než dlouze listovat v tlustých svazcích slovníků, lexikonů, encyklopediích v tištěné podobě. A kolik místa v bytech tyto tlusté cykly zabírají. "A tak to pozor. To už zase ne, kniha je přece i krásná dekorace," brání knihy jejich nakladatelé, jako například Alexandr Tomský, ředitel nakladatelství Academia.

"Problém je v tom, že kniha je v jistém smyslu nezastupitelná. Kniha jako produkt je něco, co je velmi kompaktní, co neunavuje oči tolik jako obrazovka. Jediná výhoda elektronické informace je, že je schopná na velmi malé ploše, jedno CDčko, zvládnout sedmnáct svazků Britské encyklopedie a velmi snadno vyhledávat jednotlivá hesla. Knížku můžete mít v kapse, v kabelce, jste.li žena, mít jí sebou, číst ji ve vlaku, na dovolené a především můžete číst v posteli. Čtení je věc oddychová. O budoucnost knihy s nebojím."

Jedním z hlavních argumentů lidí, kteří tvrdí, že kniha se bude transformovat do elektronické podoby, je, že se otevře obrovský, snadno dostupný prostor jedné velké knihovny. Už nebudu muset objíždět knihovny, antikvariáty a nakladatelství, pokud si budu chtít přečíst knihu, která nevyšla zrovna v tisícovém nákladu. Navíc se prý daleko sníží náklady nejen za cestu, čas, knihovnické poplatky, ale i za nákup knihy. Elektronická forma vytlačí knihy díky tomu, že je pro spotřebitele levnější. "Neviditelná ruka" trhu rozhodne spor ve prospěch počítačů. Nejen mnozí nakladatelé s tímto tvrzením nesouhlasí, ale do diskuse rázem vstupují autoři. Za knihu se přece musí platit, jak by k tomu přišli spisovatelé, kteří už dnes mají malé honoráře, a to především díky malému českému trhu. Elektronická podoba svádí totiž k nelegálnímu rozmnožování, které je téměř zadarmo. S takovým problémem se potýká hudební průmysl. Na jedno zakoupené CDčko je pět až deset nelegálních kopií, za které autor, či vydavatel nedostane ani korunu. Jestliže by se tedy kniha skutečně proměnila v elektronickou podobu, mohlo by to pro spisovatele a nakladatele znamenat doslova finanční katastrofu. Jak bude vypadat budoucnost knihy je zatím předmětem podobných diskusí. Je velmi pravděpodobné, tvrdí někteří odborníci, že kniha v tištěné podobě tu bude existovat i se svojí sestrou v elektronické podobně. Zatím lze s určitostí konstatovat, že knihy mají v České republice na růžích ustláno. Vždyť ročně u nás vychází 17 tisíc titulů. V přepočtu na počet obyvatelstva to je o 7 tisíc více titulů než uvádí evropský průměr.

"A nejen to, ty knihy jsou mnohem dražší, relativně vzato ke koupěschopnosti českého chudšího obyvatelstva. Navíc máme daleko méně vysokoškoláků a vzdělaných lidí než je tomu na západě. Z toho vyplývá, že naše čtenářská obec je podstatně větší a má podstatně větší zájem o knihu."