Zprávy Radia Praha

Odboráři jsou proti navržené reformě veřejných financí

Odbory nemohou garantovat zachování sociálního smíru v případě, že reforma veřejných financí bude pokračovat v nastoupeném trendu, řekl na tiskové konferenci předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Odbory ustavily krizový štáb, který se bude zabývat přípravou protestních akcí. Reforma je na úkor zaměstnanců a nijak se nedotkne příjmově silných skupin obyvatelstva, uvedl Štěch. Reforma se má uskutečnit zejména na výdajové straně rozpočtu, úprav na příjmové stránce se vládní koalice příliš dobře nezhostila, dodal.

Experti stran vládní koalice se v neděli předběžně dohodli na změnách daňového sytému v rámci chystané reformy veřejných financí. Během tří let má klesnout sazba daně z příjmu právnických osob ze současných 31 na 24 procent. Pokles by mělo kompenzovat zvýšení sazeb spotřebních daní. Koalice rovněž schválila návrh důchodové reformy. Ten počítá do roku 2013 se zvýšením hranice pro odchod do důchodu na 63 let. Systém by se měl navíc změnit ze současného průběžného na příspěvkový, kde by si zaměstnanci mohli na fiktivním účtu sledovat, kolik již na penzi naspořili. Výše penze by se odvíjela podle odpracovaných let.

Ministr Sobotka: Reformní kroky přinesou během tří let úspory 80 miliard

Výdajové škrty, na kterých se již dohodli experti vládní koalice, mají během následujících tří let přinést úspory ve výši 80 miliard korun. Natiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Dodatečné příjmy, které přinese reforma daní, ministr odhaduje na desítky miliard korun. Dosud odsouhlasené reformní kroky však podle ministra nestačí k tomu, aby se deficit veřejných financí v roce 2006 snížil pod čtyři procenta HDP. K dosažení tohoto cíle budou nutné další úspory. Současný scénář reformy veřejných financí by měl vést k tomu, že ČR bude schopná splnit tříprocentní limit deficitu veřejných financí v roce 2008, což je kritérium pro přijetí jednotné evropské měny euro.

Přechod na nový důchodový systém zabere podle premiéra 20 let

Přechod na nový důchodový systém, na jehož principech se v neděli shodli experti vládní koalice, zabere zhruba 20 let, míní premiér Vladimír Špidla. Penze vypočtené pouze podle nového systému budou dostávat až lidé narození po roce 1969, tedy dnešní třicátníci. Postupný přechod na nový systém začne podle premiéra od ročníků 1950. Důchod lidí narozených v roce 1951, tedy i samotného premiéra, by se počítal z 95 procent podle současného systému a z pěti pět procent podle nového systému. Lidí narozených před rokem 1950 se reforma nedotkne vůbec. Schválení zákonů vedoucích k penzijní reformě Špidla předpokládá do konce příštího roku.

Reformovaný systém zachovává současný princip průběžného financování důchodů, kdy se z pojistného vybraného od stávajících pracovníků hradí penze stávajících důchodců, výše penzí však bude více odpovídat výdělkům. Počítá se zřízením tzv. zdánlivých individuálních účtů, z nichž by se každý dozvěděl, kolik již odvedl na pojistném a jakou penzi bude v závislosti na odpracovaných letech pobírat. Lidé si budou moci načasovat odchod do důchodu sami, minimálně by však měli odpracovat 25 let. Obdobný systém funguje ve Švédsku či Itálii, z okolních zemí ho zavádí například Polsko. Podle Špidly bude také nutné zavést minimální důchod pro lidi, kteří odpracují méně než 25 let. Schodkový důchodový systém je hlavním problémem českých veřejných financí. Stát totiž každoročně na důchodech vyplatí o 20 miliard korun více než vybere na pojistném.

Podnikatelé: Daň z příjmu musí klesnout už příští rok

Daň z příjmu právnických osob by měla podle prezidenta Hospodářské komory ČR Jaromíra Drábka klesnout na 24 procent již příští rok. "Pokud by se měla sazba snižovat postupně a na 24 procent by se dostala až v roce 2006, bylo by to pozdě," řekl. Slovensko uvažuje o snížení daně dokonce až na 20 procent, a to již od příštího roku. Při výraznějším rozdílu sazby daně z příjmu právnických osob v ČR a na sousedním Slovensku podle Drábka hrozí odliv českých a především moravských firem přes východní hranici.

Vláda schválila půl miliardy pro české podniky na obnovu Iráku

Na projekty obnovy Iráku budou moci české podniky získat od státu přes půl miliardy korun. Ještě v letošním roce uvolní vláda z kapitoly všeobecné pokladní správy 120 milionů a v následujících dvou letech vždy 200 milionů korun. Po zasedání kabinetu v Brně to řekl premiér Vladimír Špidla. Původně se měla na tyto účely uvolnit částka 368 milionů korun. Nyní schválené půl miliardy se podle premiéra jeví jako dostatečné, navíc je i stanovena částka, která je k dispozici okamžitě. Českým podnikům nahrává podle Špidly i dostatečně výhodná pozice republiky v Iráku. Situace v zemi však podle jeho slov ještě není stabilizovaná, ale je velmi důležité udržet si tam kontakty.

Česká polní nemocnici v Basře bude otevřena v neděli

Armádní 7. polní nemocnici v jihoirácké Basře by měl v neděli dopoledne slavnostně otevřít první náměstek ministra obrany Miroslav Kostelka. ČTK to řekl velitel česko-slovenského kontingentu v Perském zálivu Dušan Lupuljev. Stavba nemocnice podle něj pokračuje úspěšně, už ve čtvrtek by měla začít fungovat v Basře česká polní kuchyně. "Vojáci se na ni velmi těší, kuchaři jim slíbili svíčkovou," sdělil Lupuljev.

Nehodu českých vojáků v Iráku způsobil zřejmě místní nákladní vůz

Páteční nehodu českých vojáků v Iráku zřejmě zavinil místní řidič nákladního auta, který náhle změnil směr jízdy. ČTK to řekl velitel česko-slovenského kontingentu v Perském zálivu generál Dušan Lupuljev. O nákladním voze se zmínil i český diplomat Petr Přebinda, kterého vojáci doprovázeli na cestě z Bagdádu do Kuvajtu. Stav vojáka, který se při havárii zranil nejhůře, se podle Lupuljeva přes víkend zlepšil. Život mu zachránil příslušník skupiny speciálních sil se zdravotní průpravou. Skoro dvě hodiny mu totiž poskytoval pomoc a několikrát jej musel přivádět zpět k životu. Pro zraněnou trojici odlétl do Kuvajtu vojenský speciál Tu-154 vybavený nezbytným zdravotnickým zařízením.

Diplomat Petr Přebinda v Bagdádu posuzoval stav budovy Českého velvyslanectví. Ta nebyla vyrabována a jejímu vykradení zabránili dva iráčtí zaměstnanci, kteří v ní přenocovali a zloděje vyháněli. Tento týden se bude na ministerstvu zahraničí jednat o tom, kdy ambasádu otevřít. Velvyslankyně ČR v Kuvajtu Jana Hybášková nedávno uvedla, že otevřeno by mohlo být 1. června.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík navrhne zrušení základní vojenské služby k 31. prosinci 2004

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík navrhne zrušit základní vojenskou službu k 31. prosinci 2004. Nejpozději ve čtvrtek předloží návrh premiéru Vladimíru Špidlovi; patrně v pondělí se jím bude zabývat vláda. Tvrdík si nechal k návrhu vypracovat analýzu, z níž vyplývá, že co nejrychlejší úplné zrušení základní vojenské služby je finančně efektivnější než její zkracování z roku na devět, popřípadě šest měsíců. Zkrácení by znamenalo povolávat mnoho odvedenců, tím by se zvýšila ekonomická zátěž na jejich výcvik, přípravu a také výstroj a osobní vybavení. Pokud Tvrdík uspěje, bude základní vojenská služba zrušena o dva roky dříve, než se původně předpokládalo. Znamenalo by to i urychlení profesionalizace armády. Poslední odvedenci by pak k výkonu základní služby nastoupili pravděpodobně v lednu 2004.

Ministr Svoboda: Litevci mají odvahu a chuť být plnoprávnými členy EU

Úspěch referenda v Litvě o vstupu do Evropské unie ukázal, že Litevci mají odvahu a chuť být plnoprávnými členy evropského společenství, řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Doufá, že podobný výsledek bude i v dalších kandidátských zemích včetně České republiky a Slovenska. Svoboda litevským představitelům zaslal blahopřejný telegram. O víkendu se ve všelidovém hlasování vyslovilo pro vstup skoro 90 procent hlasujících Litevců. K urnám se jich v této pobaltské zemi dostavilo přes 60 procent z 2,6 milionu zapsaných voličů. Hlasování se nyní o víkendu čeká na Slovensku. V České republice se historicky první plebiscit uskuteční 13. a 14. června.

Čeští senátoři jednali v Polsku o kampani před vstupem do EU

O kampani před referendy o vstupu do Evropské unie a o integraci do EU jednala v Polsku s prezidentem Aleksanderem Kwašniewským a s maršálkem Senátu Longinem Pastusiakem delegace českých senátorů. Polští politici se zejména obávají nízké volební účasti, neboť v Polsku se musí referenda zúčastnit více než 50 procent voličů, aby bylo hlasování platné. Hlavní skupinu odpůrců vstupu do unie tvoří zemědělci, kteří se obávají důsledků tohoto kroku.

Prezident Václav Klaus hovořil s italským ministrem Frattinim o EU

Evropská unie, její integrace a také vztah zemí starého kontinentu se Spojenými státy - to byla hlavní témata, o kterých na Pražském hradě hovořil prezident Václav Klaus s italským vicepremiérem a členem Konventu EU Gianfrankem Finim a s italským ministrem zahraničí Frankem Frattinim. Zatímco Klaus je znám jako odpůrce federalizace Evropské unie, italští politici se ale obecně spíše kloní k prohloubení spolupráce zřízením funkce stálého předsedy. Itálie totiž patří s dalšími velkými zeměmi k příznivcům zrušení systému pravidelné půlroční rotace předsednictví EU. Menší státy, mezi které patří i Česká republika, si naopak myslí, že by tak byl omezen jejich vliv v Evropské unii. Požadují proto zachování současné rotace předsednictví.

Poslanci ODS se nezúčastní zasedání europarlamentu ve Štrasburku

Poslanci ODS, zvolení za pozorovatele do Evropského parlamentu (EP), se nezúčastní nadcházejícího zasedání tohoto orgánu ve Štrasburku. ODS reaguje na rozhodnutí premiéra a šéfa ČSSD Vladimíra Špidly, který ministrům a poslancům vládních stran zakázal zahraniční cesty v době jednání sněmovny. Chce tím zabránit oslabení vládního tábora při důležitých hlasováních. Ze stejných důvodů se cesty svých poslanců zřekla i ODS. "Za těchto okolností nemá ODS záruky, že by se vládní koalice nepokusila zneužít nepřítomnosti poslanců ODS k silovému protlačení některých bodů jednáním parlamentní schůze," napsal v prohlášení pro média místopředseda ODS Jan Zahradil.

Češi se účastní diskusí o tom, jaké chemikálie bude chtít EU

Na přípravě nových pravidel pro nakládání s chemickými látkami v EU se podílejí i čeští experti. Češi jsou i mezi aktivisty, kteří tlačí na zavedení co nejpřísnějších norem. Stejně jako řadě ekologických organizací Evropské unie se české pobočce Greenpeace nelíbí prodlužování diskusí o nové chemické politice. Evropská komise minulý týden odložila rozhodování o výhledovém omezení výroby rizikových chemických látek, například základu PVC. Aktivisté ji viní i z toho, že příliš podléhá průmyslové lobby.

Ministr Rychetský: Nevydání Lukeše rozhodně není pro Česko dobrá zpráva

Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD) považuje za krajně neobvyklé rozhodnutí soudu ve Fort Myers na Floridě, které odmítlo do Česka vydat Petra Lukeše. Ve vlasti je podezřelý z miliardových podvodů a hrozí mu trestní stíhání. Jeho nevydání není podle Rychetského dobrá zpráva pro ČR. Svůj úspěch před floridským soudem oznámil v pátek elektronickou poštou sám Lukeš internetovému deníku EURO Online. České úřady nemají zatím k rozsudku žádné oficiální vyjádření z USA, rozhodnutí ale představitele justice překvapilo.

Rychetský zdůraznil, že mezi USA a ČR již od roku 1926 platí úmluva o vzájemném vydávání osob ke stíhání. "Nyní na nás USA tlačí, abychom urychleně uzavřeli novou dohodu o podstatně širším vydávání, kdy bychom vydávali i své vlastní občany. A pak dojde k tomu, že náš občan není vydán," vysvětlil své překvapení ministr. Lukeš žije na Floridě od roku 1997. Americká policie jej zatkla loni 2. prosince na základě mezinárodního zatykače.

Spotřebitelské ceny byly v dubnu o 0,1% nižší než před rokem

Ceny zboží a služeb byly v České republice v dubnu meziročně o 0,1 procenta nižší, uvedl Český statistický úřad. Proti březnu ceny o 0,2 procenta vzrostly. Za zpomalením meziročního poklesu cen jsou především dubnové deregulace, které zvýšily ceny zemního plynu. Pomalu se začíná otáčet trend u potravin, jejichž pokles cen se zmírnil. Česká republika tak zůstává jednou z mála kandidátských zemí, kde ceny klesají. Dalšími jsou již pouze Litva a Bulharsko. V zemích Evropské unie ceny v březnu vzrostly o 2,3 procenta, když nejrychleji rostly v Irsku a nejpomaleji v Německu.

V květnu se inflace opět může vrátit do kladných hodnot

Čtyřměsíční pokles cen v domácí ekonomice by zřejmě mohl skončit již v květnu. K tomuto vývoji může přispět tzv. bramborový efekt. Na pultech obchodů se totiž objeví ranné brambory, které výrazně zvýší průměrnou cenu brambor, řekla ČTK analytička České spořitelny Helena Horská. Následně se inflace postupně oživí kvůli obratu ve vývoji cen potravin a kurzu koruny vůči euru. Skokový nárůst o 0,5 až 0,8 procentního bodu by hrozil v případě úpravy spotřebních daní na lihoviny a cigarety. Nízkoinflační prostředí tak tento rok v ekonomice přetrvá.

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 9,6 procent

Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na 9,6 procenta z deseti procent v předchozím měsíci. Zaměstnání hledalo 509.360 lidí. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle analytiků způsobila pokles počtu nezaměstnaných tradičně nabídka sezonních prací v zemědělství a stavebnictví. Nejnižší nezaměstnanost byla v okrese Praha-západ, kde se o práci ucházelo 2,8 procenta lidí. Naopak nejvíce nezaměstnaných bylo v Mostě, kde je bez práce 21,8 procenta lidí. Špatná situace je také v Karviné, Teplicích, Chomutově, Ostravě a v Lounech. Absolventi škol představují 10,3 procenta všech nezaměstnaných. Na jedno volné pracovní místo připadá 12,4 procenta uchazeče.

Dubnová míra nezaměstnanosti v Praze stejně jako v předchozích třech měsících činila 3,8 procenta. Práci v hlavním městě hledá 24.526 lidí. Praha i nadále patří k místům s nejnižší nezaměstnaností v České republice.

Pokles nezaměstnanosti je podle analytiků jen dočasný, problémy zůstávají

Dubnový pokles míry nezaměstnanosti na 9,6 procenta z březnových deseti procent je pouze dočasný a neřeší problémy domácí ekonomiky. "Hlavní příčinou dubnového poklesu je především zvýšení nabídky pracovních příležitostí sezonního charakteru, bez tohoto vlivu se nezaměstnanost téměř nezměnila," uvedl analytik Patria Online David Marek.

Nezaměstnanost podle analytika roste především kvůli pokračující restrukturalizaci české ekonomiky, rozšíření pracovních sil o silné ročníky z poloviny 70. let a zvýšení štědrosti sociálního systému vedoucí ke snížení motivace ke hledání práce. Navíc i nadále přetrvávají překážky bránící poklesu strukturální nezaměstnanosti v podobě vysokého zdanění práce i firemních zisků. Nadále je nízká mobilita pracovních sil a zůstává i silná role odborů, které jsou orientované především na růst růst mezd a nikoli snižování nezaměstnanosti. "Míra nezaměstnanosti by se měla pod deseti procenty udržet pouze do července, kdy příliv čerstvých absolventů učilišť, středních a vysokých škol tradičně popožene nezaměstnanost vzhůru," dodal. Ke konci roku očekává analytik míru nezaměstnanosti na úrovni 10,2 procenta.

Výkon reaktoru prvního bloku Temelína byl snížen na 39 procent

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín v neděli snížili výkon reaktoru prvního bloku ze 100 na 39 procent. Důvodem byly podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře potíže s čerpadly, která čerpají vodu do chladících věží elektrárny. Podle odpůrců Temelína svědčí zjištěná netěsnost na čerpadle o skrytých technických problémech, s nimiž se jihočeská elektrárna chronicky potýká.

Starostka Milevska: O úložišti jsme připraveni udělat referendum

Město Milevsko na Písecku je připraveno iniciovat regionální referendum v případě, že by nepomáhala snaha jihočeských politiků o vymazání nedaleké obce Vlksice z navrhovaných lokalit pro úložiště radioaktivního odpadu. Jejich seznam nedávno zveřejnila Správa úložišť radioaktivního odpadu. Plebiscit však starostka Ivana Stráská považuje spíše za nouzové řešení v případě, že by politická jednání nikam nevedla. Úložiště by v jedné z vybraných lokalit mělo začít fungovat asi od roku 2065. Podle Stráské se však již pouhé úvahy o některé lokalitě mohou neblaze dotknout rozvoje regionu. Také místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD) se staví proti nápadu zřídit úložiště v jižních Čechách. Kraj podle ní profituje na své čisté krajině a turistickém ruchu a již dnes má jednu výraznou pihu na kráse - jadernou elektrárnu Temelín.

Hejtman Zahradník: Navrhovaný podíl krajů na daních neumožní investovat

Jihočeský kraj se staví proti návrhu, aby kraje získávaly jen 10,32 procenta z celkového výnosu daní v České republice na zajištění všech činností, které na ně převedl stát v rámci reformy veřejné správy. Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka je ale tato částka malá a neumožní například ani reprodukovat majetek škol, natož do nich investovat. Návrh počítá pro školství s jednou miliardou korun pro všechny kraje dohromady, to znamená asi 57 milionů pro Jihočeský kraj. "Přitom školská zařízení zřizovaná krajem ročně odepisují majetek za zhruba 150 milionů, který je třeba obnovit. A to nemluvím o nějakém rozvoji," uvedl hejtman na tiskové konferenci po setkání s poslanci a senátory za jižní Čechy.

Muži podezřelí z pokusu o atentát na Pelikána budou souzeni

U soudu se začátkem června uskuteční proces s bývalými příslušníky čs. rozvědky. Čtveřice se má zodpovídat z neúspěšného atentátu na reformního komunistického politika Jiřího Pelikána. Soudkyně Markéta Binderová stanovila termín líčení na jeden den. "Svědků už mnoho není, protože dost jich již zemřelo, například Pelikán už také nežije," vysvětlila. Komunistická tajná služba se pokusila Pelikána zlikvidovat v roce 1975 v Římě, kam se někdejší výrazný představitel reformního proudu v KSČ uchýlil do emigrace.

Mezi obžalovanými jsou dva tehdejší náčelníci odborů federálního ministerstva vnitra, kteří zorganizování atentátu údajně schválili, a dva rezidenti, kteří podle obžaloby 31. ledna 1975 z milánské pošty na Pelikánovu římskou adresu odeslali balíček s výbušným práškem. Zásilka se ale Pelikánovi zdála podezřelá, a proto ji odhodil pod okno. Vzápětí z ní vyšlehl plamen, od kterého začal hořet závěs.

Šest pozůstalých dostalo za příbuzné odvlečené do SSSR odškodné

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplatila po více než roční platnosti zákona odškodné šesti pozůstalým po třech československých občanech, kteří byli po roce 1945 odvlečeni do Sovětského svazu. Jak řekl Vladimír Bystrov, předseda výboru Oni byli první, před 60 lety selhala československá demokracie, když připustila vydání svých občanů. Do SSSR byly po roce 1945 odvlečeny desetitisíce lidí vesměs ruského a ukrajinského původu. Byli mezi nimi ale například i legionáři, kteří se účastnili koncem první světové války bojů proti bolševikům, uvedl Bystrov.

Podle dřívějších informací dostala ČSSZ 207 žádostí o odškodnění. Úředníci podle Bystrova prověřují všechny informace s "velice byrokratickou poctivostí". Dokumentace k událostem starým 60 let ale už nyní často neexistuje, protože šlo o tajné akce. "Byly to doslova únosy lidí," zdůraznil Bystrov. Představitelé výboru Oni byli první se dostali do sporu s ČSSZ. Správa se ohradila proti medializaci odškodňování a požadovala omluvu. Výbor poukazoval na průtahy a pohrozil žalobami kvůli nečinnosti úředníků. Po odškodnění prvních šesti pozůstalých se podle Bystrova "už tři neděle zase neděje nic". "Žaloby jsou skutečně vypracovány a odesílány," dodal.

Londýnský soud zbavil obvinění Petra Hrubeše

Londýnský soud zbavil obvinění Petra Hrubeše z ČR, který byl mezi 12 osobami obviněnými z různých trestných činů v souvislosti s loňským únorovým požárem v uprchlickém středisku Yarl's Wood. Soud proti ostatním pokračuje. Žalobě se nepodařilo dokázat, že se na násilnostech podílel. Jediný svědek žaloby jej nebyl s to ani jednoznačně identifikovat.

Petr Hrubeš stejně jako další obžalovaní žalobu od počátku odmítl a vinu popřel. Podle advokáta má Hrubeš nyní v Británii právo pobývat na základě výjimky ministerstva vnitra. Požádal totiž o politický azyl, který mu sice nebyl udělen, ale výjimka mu umožňuje v Británii legálně pobývat. Británie tuto výjimku uděluje zpravidla z humanitárních důvodů.

Několik ozbrojenců přepadlo poštovní vůz na Prostějovsku

Několik ozbrojených maskovaných mužů přepadlo v pondělí ráno na silnici mezi Olšany a Studencem na Prostějovsku vůz České pošty. Během měsíce je to již třetí přepadení poštovního vozu. Automobil převážel peníze z Olomouce do poboček; kolik pachatelé odnesli, policie ani pošta nezveřejnily. Při přepadení nebyl nikdo zraněn. Podle vyšetřovatelů předjel vozidlo v kopci za Olšany osobní automobil stříbrné barvy a donutil řidiče zastavit. Lupiči pak posádku spoutali, uzavřeli v nákladovém prostoru automobilu a vůz odstavili nedaleko na polní cestě.

Městský soud v Praze prohlásil konkurz na majetek Chvalovského

Městský soud v Praze prohlásil před několika dny konkurz na majetek podnikatele v masném průmyslu a bývalého předsedy Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského. "Já a moji právní zástupci považujeme tuto záležitost za velmi podivnou a právně vágní, ale více se k tomu budeme moci vyjádřit až ve chvíli, kdy obdržíme písemné vyhotovení," uvedl pro ČTK Chvalovský. Verdikt v případu Chvalovského by měl podle některých zdrojů padnout v květnu. Je stíhán za úvěrový podvod a hrozí trest až 12 let vězení.

Zájem o kreditní karty asi prudce poroste, přidají se další banky

Zájem lidí o půjčky prostřednictvím kreditních karet zřejmě dále výrazně poroste. Na českém trhu je momentálně asi 300 tisíc kreditních karet, přičemž zdejší trh představuje potenciál až tří milionů karet, řekl ředitel karetní asociace MasterCard pro Českou republiku a Slovensko Ján Čarný. Česká republika v tomto směru stále výrazně zaostává za státy Evropské unie, naopak v regionu střední a východní Evropy patří mezi nejvíce dynamické trhy.

Asociace pro rovné šance navrhuje zvýšit rodičovský příspěvek

Asociace pro rovné příležitosti, sdružující neziskové ženské organizace vzniklé po roce 1989, navrhuje zvýšit rodičovský příspěvek aspoň na úroveň minimální mzdy a zrušit omezení přivýdělku na rodičovské dovolené. Stát by měl také peněžitou pomoc v mateřství ve výši 69 procent z platu vyplácet nejen ženám, ale i pečujícím otcům, řekla místopředsedkyně asociace Michaela Marksová-Tominová. Výši rodičovského příspěvku, jež činí zhruba 2500 korun měsíčně, asociace považuje za nedůstojnou. Po zvýšení na hladinu minimální mzdy by dosahoval zhruba 5500 korun čistého. Omezení přivýdělku na rodičovské dovolené je podle asociace demotivující pro rodiče, kteří chtějí i na rodičovské dovolené zůstat aktivní.

Nejvýznamnější je pro Čechy rodina

Nejvýznamnější místo ve svém životě připisuje většina Čechů rodině. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila agentura CVVM. Za velmi důležitou považuje rodinu 83 procent respondentů. Vysokou hodnotu představuje také práce: pro 54 procent lidí je to velmi důležitá, pro jednu třetinu oslovených spíše důležitá sféra. Podobně jsou oceňováni přátelé. Značný význam dotazovaní přikládali volnému času a koníčkům. Za nedůležité je považuje pětina lidí, pro ostatní představují velmi nebo spíše důležitou součást jejich života. Politika hraje podle výpovědí většiny respondentů v jejich životě jen nevýznamnou roli. Podstatné místo jí přisuzuje pouze čtvrtina dotázaných.

Na přelomu týdne se budou na letištích vyplňovat karty kvůli SARS

Na přelomu týdne začnou všichni tuzemští i zahraniční cestující na letištích v České republice vyplňovat karty kvůli nemoci SARS. Vyplňovat je budou cestující na všech linkách a na palubách letadel všech leteckých společností. Pokud by některý pasažér onemocněl syndromem akutního respiračního selhání, hygienici vyhledají všechny cestující z jeho letu a jejich kontakty a budou sledovat jejich zdravotní stav. V této chvíli není v Česku žádný pacient s prokázanou infekcí.

Na pražské Bulovce bude moderní toxikologické pracoviště

Vláda chce v nejbližší době zrekonstruovat infekční oddělení nemocnice Bulovka v Praze, aby mohlo sloužit k léčbě lidí zasažených všemi dosud známými nebezpečnými biologickými látkami a toxiny. Rekonstrukce oddělení je prvním krokem k vybudování celostátního systému ochrany před nebezpečnými látkami, který by měl vzniknout do roku 2004. Nejmodernější pracoviště svého druhu v Česku se pak stane hlavním pilířem celostátního systému ochrany obyvatel před nebezpečnými biologickými látkami a toxiny. Infekční oddělení na Bulovce je jedním ze dvou speciálních zdravotnických pracovišť v zemi, kde jsou nyní hospitalizováni lidé s podezřením na smrtelně nebezpečný druh zápalu plic - SARS.

Preventivní programy pro narkomany snižují riziko nákazy HIV

Díky preventivním programům pro narkomany se v České republice daří držet počty HIV pozitivních uživatelů drog na velmi nízké úrovni. Podstatný podíl na tom má strategie harm reduction (snižování zdravotních a sociálních rizik), kam patří kupříkladu výměna jehel a stříkaček. Novinářům to řekl pražský primátor a odborník na drogovou problematiku Pavel Bém. Z celkového přibližného počtu 35.000 uživatelů drog jen v Česku necelých 20 HIV pozitivních. Podle Jiřího Presla z organizace pro pomoc drogově závislým Drop-in se tento počet za posledních osm let nezměnil. Podle něj je na tom Česko v ohledu HIV pozitivity narkomanů Česko dokonce lépe než některé západoevropské státy.

Nový deník Impuls se prodával hlavně na venkově, ve městech prodej vázl

Nový celostátní deník Impuls, který se poprvé objevil na stáncích, se prodával dobře hlavně v menších městech a na vesnicích. Ve velkých městech prodej vázl. ČTK to sdělil majitel vydavatelství Impuls ČR Ivan Kaufmann. Podle pražských stánkařů lidé o tom, že nový deník vznikne, příliš nevěděli. Zajímavostí Impulsu, který má být "inteligentním" bulvárem, jsou dvě titulní stránky. Kromě tradiční první strany je sport na posledních stranách tištěn "vzhůru nohama" a deník tak má titulní stránku i z druhé strany. Impuls stojí tři koruny a je tedy o dvě třetiny levnější než ostatní celostátní noviny.

ADRA rozdělí v Bosně humanitární pomoc za 300.000 korun

S potravinovou pomocí vyjely v neděli do Bosny a Hercegoviny dva kamiony humanitární organizace ADRA. Téměř 22 tun potravin, především mouky a brambor, bude v následujících dnech rozděleno mezi sociálně slabé rodiny z této balkánské země. Dalších část pomoci tvoří umývadla, dveře, okna a jiné vnitřní a vnější vybavení pro domácnost. Pomoc z Česka činí téměř 300.000 korun. V průběhu léta chce ADRA začít v Bosně a Hercegovině s výstavbou domků pro místní obyvatele.

Občanské sdružení ADRA působí v zemích bývalé Jugoslávie již od začátku válečných konfliktů v 90. letech. V oblasti je dnes asi 700.000 uprchlíků, kteří jsou ubytováni většinou v kolektivních centrech. Nemají prostředky na vlastní zdravotní, ani sociální péči.

Policie obvinila řidiče autobusu, který se srazil s vlakem

Z obecného ohrožení obvinili severomoravští policisté jednačtyřicetiletého řidiče autobusu, který 1. května zavinil ve Frýdku-Místku srážku s vlakem. V autobusu cestovalo přibližně 15 lidí. Osm z nich utrpělo zranění. Vážně se při nehodě zranil i řidič. Jak uvedla mluvčí krajské správy policie Dagmar Bednarčíková, řidiči hrozí až pětiletý trest. Nerespektoval totiž světelné výstražné zařízení a na železniční přejezd vjel v době, kdy se k němu blížil motorový vlak, ve kterém jelo dalších 20 lidí.

Auta americké armády započala řetězovou nehodu na Sokolovsku

Dvě auta americké armády havarovala u Zlaté na Sokolovsku a způsobila řetězovou dopravní nehodu, v níž skončily další čtyři vozy. Zástupce vedoucího dopravního inspektorátu Josef Hirschorn řekl, že Američané nedodrželi bezpečnou vzdálenost za vozidlem a narazili zezadu do multikáry, která chtěla odbočit vlevo. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Američané údajně cestovali na vojenské cvičení do výcvikového prostoru Hradiště v Doupovských horách. Od minulého týdne tam na cvičení Lions Roar cvičí přes 700 amerických dělostřelců.

V Praze se staví bobová dráha

Výstavba bobové dráhy na pražském Proseku se chýlí ke konci. První zájemci by se po ní měli svézt nejpozději v polovině června. Ve speciálních vozících na kolečkách budou v kovovém korytě překonávat devítisetmetrovou vzdálenost. Bobová dráha bude patřit mezi nejmodernější na světě a v provozu bude po celý rok. Vozíky budou moci jezdit po dráze s převýšením 45 metrů rychlostí až 50 kilometrů za hodinu.

V nedožitých 101 letech zemřel slavný atlet Jindřich Strniště

Ve věku nedožitých 101 let zemřel ve čtvrtek 1. května bývalý slavný atlet Jindřich Strniště. Pohřeb někdejšího mistra republiky v bězích na střední tratě byl v pondělí ve Vimperku. Strniště se narodil v Třebíči a se svým bratrem Viktorem ve třicátých letech reprezentovali v bězích na 800 a 1500 metrů. V roce 1929 zaběhl čs. rekord na patnáctistovce časem 4:01,3 minuty.

Sosenka vyhrál čtvrtou etapu Závodu míru, vede Wesemann

Po třech prvenstvích německých cyklistů v Závodu míru se dočkal vavřínu český profesionál. Vítězem čtvrté etapy na polském území z Klodzka do Walbrzychu se stal obhájce celkového prvenství Ondřej Sosenka ze stáje CCC Polsat, který ve spurtu porazil Němce Steffena Wesemanna. Žlutý trikot po Danilu Hondovi převzal právě Wesemann, jenž v Závodu míru útočí na rekordní pátý triumf. Sosenka se posunul na celkové druhé místo.

Počasí

Bude oblačno, až zataženo, teploty 15 až 19 stupńů Celsia