Váleční veteráni i politici si připomněli smrt atentátníků na Heydricha
Okno krypty pražského kostela Cyrila a Metoděje zahalila ve středu záplava věnců. Veteráni druhé světové války i nynější politici si tam v dešti připomněli 61. výročí smrti parašutistů, kteří se podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pietní akt sledoval Herbert Brynda.
Dojatý byl i přímý účastník a pamětník heydrichiády Bohuslav Bubník, který se do odbojové skupiny Jindra zapojil jako mělnický Sokol:
"Vzhledem k tomu, že jsme byli přímo napojeni na zásobovací skupinu parašutistů, tak jsme byli pozatýkáni a vyšetřováni v Petschkárně, kde z nás chtěli vytlouci, co víme o parašutistech."
Znal jste se osobně s někým z parašutistů?
"Osobně jsem se s nimi neznal, ale viděl jsem je asi dvakrát u bratra Nováka z Libně, u toho, jehož dcera odvedla to kolo. Dělal jsem spojku a chodil k nim."Bohuslav Bubník se spolu se svými sestrami a bratry ještě ve středu dopoledne přesunul do pražských Dejvic k pomníku československých parašutistů z druhé světové války, kde veterány slovy Aloise Jiráska pozdravil čestný předseda Svazu domácího odboje Slavomír Klaban:
"To budiž nás všech přirozeností, abychom v protivenstvích strachem neschli, alebrž se zelenali jako strom odvahou a nadějí, abychom chyby své poznali a když nepřátelé myslí, že nás porazili a námi o zem udeřili, abychom byli jako ty skály."
Ceremonie v Dejvicích měla jednoznačně vojenský charakter, což mimo jiné dokládala i přítomnost vojenských přidělenců někdejší protihitlerovské koalice. Britského brigádního generála Stevena Sherryho jsem se zeptal, co toto výročí pro něho osobně i pro Velkou Británii, znamená:
"Myslím, že znamená velmi mnoho. Nepracuji ještě v České reepublice ani rok, ale to, co se zde dělo během druhé světové války - a zvláště v kostele Cyrila a Metoděje - mě velmi zajímá. My ve Spojeném království si myslíme, že je důležité si připomínat historické události a výročí, abychom si uvědomili, co pro nás lidé v minulosti všechno udělali. Dává nám to naději a odvahu do budoucna. Je to zkrátka důležitá připomínka."
Za terorem heydrichády, jemuž padlo za oběť bezmála pět tisíc Čechů, udělalo tečku vyhlazení obce Ležáky na Chrudimsku 24. června 1942.