Přehled tisku
Komentáře tisku se soustřeďují na výsledky jednání vlády o reformě veřejných financí a protestech odborů. Hospodářské noviny soudí, že politici se přou o škrty, aniž by se dotkli podstaty věcí. List tvrdí, že se stát dopustil všech chyb špatného hospodáře. Na chybách politiků se podíleli i někteří státní zaměstnanci, jejichž rukama protékaly špatně investované i špatně kontrolované peníze. Nyní se škrtají peníze, které neexistují a opomíjejí se skutečné problémy rozpočtové krize. "Český stát si neví rady s šedou ekonomikou. Velmi málo činí proti těm, kteří ho přímo okrádají, i těm, kteří soustavně šidí na odvodech do státního a dalších veřejných rozpočtů. Především však zatím nereformoval sám sebe," tvrdí komentář Hospodářských novin.
Komentáře tisku se soustřeďují na výsledky jednání vlády o reformě veřejných financí a protestech odborů. Hospodářské noviny soudí, že politici se přou o škrty, aniž by se dotkli podstaty věcí. List tvrdí, že se stát dopustil všech chyb špatného hospodáře. Na chybách politiků se podíleli i někteří státní zaměstnanci, jejichž rukama protékaly špatně investované i špatně kontrolované peníze. Nyní se škrtají peníze, které neexistují a opomíjejí se skutečné problémy rozpočtové krize. "Český stát si neví rady s šedou ekonomikou. Velmi málo činí proti těm, kteří ho přímo okrádají, i těm, kteří soustavně šidí na odvodech do státního a dalších veřejných rozpočtů. Především však zatím nereformoval sám sebe," tvrdí komentář Hospodářských novin.
Deníky si všímají také nízké účasti odborářů na pondělní demonstraci před úřadem vlády v Praze. Podle komentátorů to může znamenat slabost odborových předáků, ale také to, že reforma vlastně pro odboráře nepředstavuje velkou hrozbu. Jak píší Lidové noviny, plánovaný desetitisícový dav se před úřadem vlády smrskl na 1500 lidí. Odbory podle listu svým anachronickým postojem k ekonomice i k zaměstnavatelům jako k protivníkům soustavně umenšují svůj vliv a manévrovací prostor.
Zaměstnanci přestávají mít zájem o členství v odborech. Stále přibývá firem, kde se odbory samy rozpouštějí, protože už v nich nikdo nechce být. Jak píší Hospodářské noviny, odbory ztrácejí jeden podnik za druhým. Nejtíživější situace je v textilním a oděvním průmyslu, naproti tomu nejméně si odbory stěžují například ve sklářském nebo chemickém průmyslu. Ke konci června se ruší odborová organizace například v liberecké stavební firmě Syner. Její předseda Pavel Luža uvedl, že lidé z odborů postupně odcházeli, až v nich zůstal sám. Místopředseda Odborového svazu Kovo Jaroslav Souček nedokáže odhadnout, kdy odliv členů skončí. Svaz Kovo měl před pěti lety 271 tisíc členů, nyní je to jen 156 tisíc členů. Odboráři sami podle Hospodářských novin přiznávají, že v mnohých firmách lidé ani necítí důvod být v odborech a zůstávají v nich jen ze setrvačnosti.
Kolem exministra obrany Jaroslava Tvrdíka je opět živo. Jak píše Mladá fronta Dnes, po spekulacích, že se má stát šéfem televize Nova, se objevila informace o jeho nástupu do České správy letišť. Ministr dopravy Milan Šimonovský, pod nějž správa letišť spadá, přitom oznámil, že o jeho příchodu neví. Proč by sociální demokrat Tvrdík mířil do správy letišť? Tento státní podnik vede soudní spor s firmou ECM. Společnost měla na pozemku letiště postavit hotel, ale správa letišť nyní tvrdí, že navzdory dohodě hodlá ECM místo pokojů polovinu budovy zaplnit kancelářemi. ECM má přitom blízko k vládní ČSSD, dodává Mladá fronta Dnes.
Nigerijské velvyslanectví zaslalo českému ministerstvu zahraničí oficiální protest proti zastavení trestního stíhání mělnického lékaře Jiřího Pasovského, který čelil obvinění z vraždy nigerijského konzula. Jak píše deník Právo, Pasovský čelil obvinění z toho, že v únoru zastřelil v budově nigerijského velvyslanectví konzula a postřelil recepčního. Znalci nedávno konstatovali, že muž byl v době činu nepříčetný a stíhání bylo proto zastaveno. Pasovský se stal pravděpodobně obětí podvodníků z takzvané nigerijské mafie. Při obchodech s údajnými zástupci nigerijské firmy přišel o 14 milionů korun, které si zčásti vypůjčil ve svém okolí. Ve snaze získat peníze zpět asi rok docházel na nigerijské velvyslanectví, kde často jednal právě se zavražděným diplomatem.
Vládní koalice uvažuje kvůli úsporám o redukci počtu ministerstev. Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla chce ještě v tomto volebním období snížit počet orgánů státní správy, píší Hospodářské noviny. Diskusi o možném snížení počtu ministerstev listu potvrdili také předsedové ostatních dvou koaličních stran unionista Petr Mareš a lidovec Cyril Svoboda. Vládní strany zatím neuvedly, která ministerstva by mohla být zrušena nebo sloučena. Šéf poslanců ČSSD Petr Ibl naznačil, že by mohlo jít třeba o resorty školství a kultury nebo o ministerstvo pro místní rozvoj.
Deset měsíců od ničivých povodní se ukazuje, že chemikálie, které unikly z neratovické Spolany, skutečně ohrožují zdraví lidí žijících v okolí. Státní veterinární správa nechala provést chemický rozbor vajec, ryb a masa zvířat na Neratovicku. Ve všech vzorcích byly naměřeny tak vysoké hodnoty toxických látek, že potraviny musely být označeny jako nepoživatelné. Nejen rybáři, ale ani drobní chovatelé by neměli konzumovat plody své práce. Nejde o okamžité nebezpečí, ale tyto látky se ukládají v tucích a jsou těžko odbouratelné uvedl Jiří Drápal, specialista ze Státní veterinární správy. O nebezpečí, jakému jsou vystaveni, už obyvatele odborníci informovali. Shodují se, že příčinou je únik desítek tun chemikálií z nedostatečně zabezpečené Spolany při povodních. O závažnosti situace svědčí i fakt, že Ministerstvo zdravotnictví chystá v oblasti rozsáhlý epidemiologických výzkum.
Ke dvěma letům vězení s podmíněným odkladem byl odsouzen padesátiletý muž za to, že si loni v září vybral pět a půl milionu korun, které mu Česká spořitelna omylem zaslala na účet. U soudu vypověděl, že sice tušil, že mu peníze nepatří, velká částka jej však zaslepila, píše Mladá fronta Dnes. Dluh spořitelně, u něhož nabíhají úroky, musí splatit do konce roku. Jinak přijde o zastavený rodinný dům. Muži hrozilo vězení až na osm let. Nízký trest dostal díky tomu, že se přiznal a že se snaží dluh splatit. U soudu uvedl, že sám sobě za vybrané peníze koupil pouze tašku na fotoaparát; 1,3 milionu korun však půjčil podnikateli, který mu peníze vrátí až za několik let. Aby peníze vybral mu prý poradili kamarádi, píše Mladá fronta Dnes.
V parlamentu se před nedávnem odehrála akce jako vystřižená z filmu Kulový blesk. Strhla se tam totiž bitva o kancelář unionisty Vladimíra Mlynáře, který se vzdal svého mandátu. Ve sněmovně pracoval od roku 1998 a patřil v poslaneckém žargonu mezi "mazáky". Jeho kancelář měla kromě malého vstupního předpokoje dokonce i kanape. Jako náhradník za Mlynáře přišel starosta Hlinska Robert Vokáč, jenže na volnou kancelář si zuby brousit nemohl. Nastěhoval se tam ostřílenější unionista Marian Bielesz. Ani do jeho kanceláře se však nováček nepodívá. Nárok na ni si dělá další zkušenější unionista. Je to trochu jako na vojně, směje se nad sněmovními rituály další poslanec Pavel Svoboda. Jak podotýká, on něco podobného zažil před pěti lety. Jediný z délesloužících poslanců, který může být z přidělování kanceláří smutný, je Hana Marvanová. Ačkoli je ve sněmovně ze všech unionistů souhrnně nejdéle, stále nemá vlastní kancelář.
Exprezidentovi Václavu Havlovi se konečně plní jeho letitý sen. Cestovat jako turista, prohlédnout si v klidu místa, která nestihl při svých oficiálních cestách a hlavně řídit si auto sám. Po čtyřech měsících, co opustil Hrad, se vydal s manželkou Dagmar na první větší cestu po evropských zemích svým novým terénním mercedesem. O své touze znovu šoférovat se zmínil Václav Havel Právu. Ani nyní však exprezident není úplný soukromník, protože má nadále z rozhodnutí ministra Stanislava Grosse ochranku, která jede v druhém voze. Jeho bývalý mluvčí Špaček tvrdí, že Havel je skvělý řidič a rád šlápne pořádně na plyn. V Praze ho zlákal i rolls-royce britské královny Alžběty II., když byla v Česku. Tajně si s ním zajezdil alespoň na nádvoří Pražského hradu.