Přehled tisku
Na osm let vězení odsoudil v pondělí českobudějovický krajský soud bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu za to, že si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové. S mnohaletými tresty odešli od soudu i lidé, kteří se na likvidaci Slonkové měli podílet. Verdiktem ale kauza nekončí. Srba se totiž na místě odvolal, takže případ se přesune před pražský vrchní soud.
Neuvěřitelný příběh. Tak hodnotí průběh kauzy Srba komentátor Lidových novin (LN). Takový příběh by se podle něj měl stát námětem pro hollywoodský film. Aby byl snímek úspěšný, musí diváci věřit, že se události v něm mohly opravdu stát. A právě to je podle LN "umělecká" vada Srbovy kauzy. Spolkne divák to, že generální sekretář ministerstva údajně požádá o likvidaci novinářky svou známou z Prachatic, kterou sám označuje za chorobnou lhářku? ptá se autor glosy. Uvěří někdo tomu, že údajná chorobná lhářka svěří zakázku dvěma mužům, z nichž o jednom tvrdí, že je prostoduchý moula? Je možné, že si oba prostředníci na vraždu najmou muže, ve Vimperku známého jako policejního konfidenta? Těžko, odpovídá na všechny otázky komentátor. "Jestliže se ale takový příběh mohl stát v České republice, určitě na tom nenese vinu jen Karel Srba," uzavírají LN.
Jako dobrou zprávu naopak přivítaly dosud nepravomocný rozsudek nad Srbou Hospodářské noviny (HN). "Hodný ocenění je především kvůli době, která uplynula od spáchání trestných činů, z nichž se tentokrát (Srba) soudu zodpovídal," píše list. Pokud bude rozsudek českobudějovického soudu potvrzen, došlo podle HN v osobě Karla Srby k nebezpečnému propojení zločinu a nejvyšší politiky. "Klíčová je i ta pasáž odůvodnění rozsudku, ve které se soudce věnoval původu Srbova majetku. Jeho závěr, že k němu mohl přijít jedině pomocí úplatků za zmanipulování řízení na ministerstvu, předznamenává další proces, v němž půjde o podíl Srby na podezřelých státních zakázkách," míní komentátor listu.
Dana Bořánková z Klatov dostane od státu půl milionu korun za to, že se její proces vlekl neúměrně dlouho, celých patnáct let. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Vůbec poprvé tak Česko musí platit za své pomalé soudy, píše úterní Mladá fronta Dnes. Soudní pře dvaapadesátileté učitelky začala v roce 1985, kdy se rozvedla a začala se s manželem soudit o dům. Tehdy se cena nemovitosti pohybovala ve statisících korun. Cena domu rostla, a s ní i částka, již žena musela spoluvlastníkovi vyplatit, pokud chtěla dům získat. Vleklý spor skončil v roce 2000. Bořánková získala dům, ale podle listu zároveň také povinnost zaplatit bývalému manželovi 900 tisíc korun. "Nekradu. Celou sumu jsem dohromady nedala. Přestože jsem už bývalému manželovi vyplatila půl milionu, soud mé žádosti o splátkový kalendář nevyhověl a rozhodl o exekuci domu," uvedla Bořánková v MfD. Ve Štrasburku v současné době podle MfD leží dalších 45 podobných stížností. Česká vláda eviduje 77 tisíc sporů starších tří let. Právě to je hraniční doba pro to, aby štrasburský soud začal zkoumat, zda se nejedná o průtahy.
Vládní koalice chce soustředit zadávání veřejných zakázek pod jeden úřad. Její představitelé se během projednávání reformy veřejných financí dohodli na vytvoření specializované agentury, která by organizovala a zabezpečovala zakázky pro celou státní správu. Informují o tom úterní Lidové noviny. Nový úřad by mohl zamezit korupci při zadávání veřejných zakázek, celý projekt má však podle deníku zatím jen velmi hrubé obrysy. Podle LN dosud existuje několik modelů fungování agentury. Například by mohla pod sebe soustředit nákup určitých komodit či pořizování určitých služeb nebo by povinnost zadat zakázku přes agenturu mohla být stanovena podle výše její ceny, píší.
Reforma veřejných financí je v popředí pozornosti ekonomických komentářů tisku. Deníky komentují postup vládní reformy, v centru jejich pozornosti je ale i nedělní návrh předsedy poslaneckého klubu ODS a stínového ministra financí Vlastimila Tlustého na zavedení plošné sociální dávky. Ten jejich komentátoři vesměs odsuzují. Mladá fronta Dnes v souvislosti s pondělním jednání vlády píše, že z vlády lezou škrty jako zpomalený film. Kdykoli je ohlášeno, že tato vláda bude o něčem jednat a rozhodovat, je to nakonec úplně jinak. Stejně tak včera. Oficiálně byl na programu celý paklík zákonů, které mají stabilizovat neblahý vývoj rozpočtu, z osmi ohlášených legislativních návrhů, které navíc již byly nesčetněkrát politicky předjednány, vláda schválila pouze zpřísnění nemocenské a zmrazení platů ústavním činitelům, připomíná. "Vypadá to, že ministři donekonečna odkládají rozhodnutí o zlomových věcech a předhazují pouze rozhodnutí nedůležitá," píše a zmiňuje v této souvislosti například škrty ve stavebním spoření či snížení daní pro podniky.
Právo konstatuje, že poté, co se dlouhá léta na stav veřejných financí jen nadávalo, ale světlo světa nespatřil nějaký kloudný návrh či projekt, se nyní situace radikálně mění. A to nikoliv nápady lecjakými. Vedle návrhu na dílčí změny či požadavky různých profesních skupin, které vlastně jen obměňují vládní návrh, přišla opoziční ODS s návrhem šéfa svého poslaneckého klubu Vlastimila Tlustého. "Je to záměr zcela radikální a neotřelý, a to nejen v českém i světovém kontextu. S takovým návrhem, se - pokud vím - neodvážil přijít zatím nikdo. Pokud by vyšel, je na Nobelovu cenu. V opačném případě je důvodem ke státnímu převratu," píše komentátor deníku.
Hospodářské noviny naznačují, že návrh Vlastimila Tlustého, veřejností poněkud opomíjeného lídra ODS, na automatickou sociální doživotní dávku ve výši až čtyř tisíc korun měsíčně není legrace ani ironie, ale faktická představa předsedy poslanců ODS. Ministr financí, ač čelí často kritice, že není kovaným ekonomem, tak podle deníku prokázal nejen zdravý rozum, ale notnou dávku diplomacie, když Tlustého návrh suše zhodnotil jako absurdní.
Ministerstvo průmyslu a obchodu předalo v pondělí vládě konečnou podobu návrhu dokumentu, který stanovuje způsob privatizace Sokolovské uhelné a Severočeských dolů Chomutov. Materiál, jehož znění připomínkovalo také ministerstvo financí a podepsali šéfové obou resortů Milan Urban a Bohuslav Sobotka, projedná kabinet na některé z příštích schůzí. Informují o tom úterní Právo a Hospodářské noviny. Součástí podmínek v předkvalifikačním kole bude podle Práva například to, aby zájemce měl odbornou kvalifikaci a zkušenosti s provozováním dolů a těžby. Další z podmínek je podle jeho zdroje zkušenost s provozem sanačních a rekultivačních prací. Nový majitel dolů nesmí mít ani většinové ani menšinové vlastnictví v podnicích, které se zabývají těžbou, výrobou, tranzitem či prodejem ropy nebo zemního plynu v množství, jež by bylo přímým substituem českého hnědého uhlí. Stejné majetkové účasti nesmí mít údajně nabyvatel ani ve státech, které bezprostředně s Českem sousedí. Nová struktura nesmí ani narušit soutěž mezi výrobci elektřiny v ČR, píše Právo.
Nejtěžší zločinci by v budoucnu směli opustit vazbu až po verdiktu odvolacího soudu. Vyplývá to z novely trestního řádu, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. V současnosti musí být lidé, kteří se dopustili nejzávažnějších trestných činů, propuštěni po zákonem stanovené maximální době na svobodu. Novelou se zabývá úterní vydání deníku Právo. "Podle našeho návrhu by vazba u lidí, odsouzených za trestné činy s horní sazbou nejméně osm let, což je například vražda, loupež, znásilnění či závažná majetková kriminalita, trvala až do rozhodnutí odvolacího soudu," řekl náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Král.