Zprávy Radia Praha

Prezident a premiér se chystají zakročit proti zpochybňování Benešových dekretů

Prezident Václav Klaus i premiér Vladimír Špidla se chystají zakročit proti zpochybňování Benešových dekretů. Oba svolávají schůzky politických špiček a odborníků, kteří by měli jasně říci jak postupovat proti chybným interpretacím zákonů souvisejících s restitucemi a poválečnými dekrety. Jak řekl šéf prezidentské kanceláře Petr Hájek, Klause k tomu vedou vážné obavy z vnějších i vnitřních pokusů otevírat otázky minulosti. Prezident považuje za škodlivé a nebezpečné jakékoliv prolamování do restitučních a podobných caus, které by narušily shodu, ke které dospěla naše společnost po roce 1989.

Premiér Vladimír Špidla pověřil experty, aby neprodleně vypracovali ústavní novelu, která by chybným interpretacím zákonů souvisejících s restitucemi a poválečnými dekrety zabránila. ODS se však obává, že zbrkle přijatá ústavní změna bez důkladných právních analýz by mohla být sankcionována soudními orgány EU. Unie svobody rovnou prohlašuje, že ústavní novela problémy nevyřeší. Unionistka Hana Marvanová připomněla, že impulzem se staly spory o majetek rodiny Kinských. "Moje informace o tom jsou takové, že to jsou normální spory o určení vlastnictví, případně o vydání majetku, a nikoli o nějaké restituční nároky," dodala. Neumí si představit ústavní zákon, který by někomu bránil v podání žaloby, pokud si dotyčný myslí, že majetek, který nesmí užívat, je celou dobu jeho.

Ústavní experti: K odkladům v kauze Kinský mohli přispět politici

Odklad soudních jednání v případu šlechtice Františka Oldřicha Kinského může souviset se snahami politiků vytvořit právní pojistku, která by bránila navracení mnohomilionových rodových majetků. V anketě ČTK to připustili někteří ústavní experti. Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa se ale naopak domnívá, že jde zřejmě o shodu náhod. O Kinského majetkových nárocích měly tento týden rozhodovat tři české soudy, z naplánovaných jednání však sešlo. Kauza byla přitom podnětem k úterní schůzce politiků v Poslanecké sněmovně. Podle ústavního soudce Antonína Procházky je podobná shoda v rozhodování tří různých soudů podezřelá. Domnívá se, že soudci chtějí zřejmě vyčkat, až se uklidní situace a soudnímu sporu nebude věnována tak velká pozornost.

Možnost, že soudci oddalují rozhodování kvůli nynějším aktivitám politiků, připouští i advokátka Klára Veselá-Samková. "Ale od toho se dali na povolání soudců, aby těmto tlakům odolávali. Pokud toho nejsou schopni, pak nejsou způsobilí vykonávat práci soudce," dodala právnička, která patří podle kuloárních informací mezi kandidáty na nové ústavní soudce. Odložením plánovaných jednání není nadšen ani Procházkův kolega Vojtěch Cepl. "Nelíbí se mi to, ale to je jediné, co k tomu mohu říci," poznamenal.

Bundestag schválil rozšíření EU bez dodatku k českým dekretům

Německý Spolkový sněm v Berlíně ratifikoval smlouvy o rozšíření Evropské unie, které v dubnu podepsaly dosavadní členské země i kandidátské státy v Aténách. Zamítl návrh doprovodného usnesení konzervativní opozice CDU/CSU, která žádala rušení takzvaných Benešových dekretů. Ministr zahraničí Joschka Fischer před tím v rozpravě odmítl volání konzervativců, aby německá vláda jednala s českou stranou o rušení právních norem, které vytvářely rámec vyvlastnění sudetských Němců. Naopak chválil "odvážná" vyjádření a slova lítosti ke společné minulosti, která pronesl český premiér Vladimír Špidla minulý týden v Rakousku.

Sudetoněmecký projekt počítá s odškodným asi pro 2000 Němců

Návrhy sudetských Němců předpokládají odškodnění asi pro 2000 Němců, kteří utrpěli po druhé světové válce vážnou újmu v důsledku věznění nebo nucených prací. Informuje o tom německý list Süddeutsche Zeitung, který už ve středu přinesl zprávu o tom, že ministr zahraničí Joschka Fischer podporuje příslušné iniciativy. Gesto by mělo mít podle německých médií finanční rozsah kolem 4,5 milionu eur a mělo by být vyplaceno z Fondu budoucnosti, vytvořeného na základě mezistátní deklarace z roku 1997.

Rakouský landsmanšaft žádá nezávislou právní instanci

Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) vyzvalo rakouskou vládu, aby usilovala o zřízení "nezávislé mezinárodní právní instance", která by nově posoudila otázku odškodnění sudetských Němců. Do tohoto posouzení by měli být sudetští Němci přímo zapojeni. Lidovecký kancléř Schüssel požaduje od Prahy jen "morální gesto", což podle SLÖ "nestačí". V prohlášení landsmanšaftu se dále kritizuje nedávné vyjádření českého premiéra Vladimíra Špidly, který označil majetkové otázky za uzavřené, i ministra zahraničí Cyrila Svobody, který vracení majetku sudetským Němcům jednoznačně vyloučil.

Byla parafována dohoda o účasti ČR v Evropském hospodářském prostoru

Zástupci deseti kandidátských zemí, jež vstupují do Evropské unie, parafovali spolu s představiteli států Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) a Evropské komise dohodu o přistoupení k Evropskému hospodářskému prostoru (EHP). Dohoda pro nováčky znamená mimo jiné značný finanční přínos. EHP vytváří dosud 15 členských zemí EU a tři ze čtyř zemí ESVO - Norsko, Island a Lichtenštejnsko (Švýcarsko se nepodílí). Tyto tři země se de facto účastní jednotného vnitřního trhu EU s výjimkou obchodu se zemědělskými a rybími produkty. Po nadcházejícím rozšíření zahrne EHP 28 zemí.

Při dlouhém a dosti těžkém vyjednávání se nakonec země ESVO zavázaly zaplatit za volný přístup na trhy nových členů 600 milionů eur, které budou uvolňovány po 120 milionech ročně po dobu pěti let. Tyto peníze si rozdělí 10 nováčků a tři chudší členové dosavadní EU (Španělsko, Portugalsko, Řecko) podle schváleného klíče. ČR připadne 8,09 procenta, tedy 48 milionů eur. Slovensko dostane 5,39 procenta, Polsko rekordních 46,8 procenta.

Kanadký premiér Chrétien: Víza zatím nerušíme, vyhodnocujeme ale situaci

Oboustranná vízová povinnost mezi Českou republikou a Kanadou nadále trvá, Kanada ovšem doufá, že víza pro Čechy bude moci zrušit. "Vyhodnocujeme situaci," řekl novinářům kanadský premiér Jean Chrétien, který v Praze jednal se svým českým protějškem Vladimírem Špidlou. Český ministerský předseda poznamenal, že vízovou povinnost mezi oběma zeměmi považuje za nadbytečnou.

Víza pro Čechy Kanada zavedla v roce 1997. Stalo se tak poté, co do této severoamerické země začali hromadně odcházet čeští Romové, kteří tam žádali o azyl. K recipročnímu opatření, tedy zavedení víz pro Kanaďany, se Praha odhodlala až o čtyři roky později. Navzdory tomuto problému, který turistům poněkud ztěžuje cestování, považují oba premiéři česko-kanadské vztahy za výborné.

Vedle politických věcí se oba věnovali také debatám o sportu. Chrétien je totiž v Praze na zasedání Mezinárodního olympijského výboru a jeho země ve středu získala pořadatelství zimní olympiády v roce 2010. Špidla mu k tomu pogratuloval. Oba také připomněli popularitu ledního hokeje ve svých zemích a bavili se o dějinách tohoto sportu. Chrétien, zřejmě v dobré náladě po středečním rozhodnutí, hýřil vtipem. Doufá prý, že Česká republika nechá za sedm let ve Vancouveru zlatou olympijskou medaili za hokej právě zemi javorového listu.

Senát se loučil s velvyslancem Evropské komise Ramiro Cibrianem

Vedoucímu delegace Evropské komise (EK) v České republice Ramiru Cibrianovi vyprší v polovině srpna mandát. Po prezidentu Václavu Klausovi, který s Cibrianem v pondělí poobědval, se s odcházejícím velvyslancem rozloučili také zástupci Senátu. "Chtěl jsem mu hlavně poděkovat za čtyři a půl roku práce v České republice. Myslím si, že málokterý velvyslanec zde zanechá tak výraznou brázdu," řekl předseda senátního výboru pro evropskou integraci Jiří Skalický (za US-DEU). Podle Cibriana by Česko mělo především umožnit vzájemné uznávání vysokoškolských diplomů. Druhým velkým hříchem je přijetí zákona o zadávání veřejných zakázek, dodal senátor Skalický.

Cibrian má v plánu opustit Prahu již koncem července. Rád by si pak odpočinul a strávil s rodinou dovolenou v jižním Španělsku. Od září by měl zahájit roční profesorský pobyt na univerzitě v Kalifornii. V USA bude přednášet o Evropské unii a o její společné zahraniční a bezpečnostní politice. Ramiro Cibrian ukončuje svoji misi v Česku poté, co občané odhlasovali v referendu vstup země do unie. Sám se rok před všeobecným hlasováním zapojil do kampaně, během níž procestoval celou republiku. S lidmi, se kterými se při svém putování třiapadesátiletý Španěl setkal, hovořil vždy výhradně česky, bez tlumočníka.

Většina velkých potravinářských firem zřejmě splní předpisy EU

Většina velkých potravinářských firem v tuzemsku již splňuje nebo je schopna do konce roku vyhovět předpisům Evropské unie. Vyplývá to z ankety ČTK mezi oslovenými podniky. Řádově několika stovkám provozů na zpracování živočišných produktů však podle Státní veterinární správy hrozí uzavření, protože požadavky novely veterinárního zákona nesplní. Vyhláška platí od 1. července a harmonizuje českou úpravu s předpisy EU. Veterináři dohlížejí na zhruba 15.000 provozů jako jsou jatka, bourárny, balírny či výrobny.

Standard & Poor's potvrdila vysoký rating České republiky

Ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services potvrdila České republice vysoké hodnocení úvěrové spolehlivosti země. Česko má nejvyšší známky A- /A-2 pro úvěry v zahraniční měně se stabilním výhledem, uvedla agentura. "V potvrzení se odráží očekávání Standard & Poor's, že státní orgány budou schopny redukovat fiskální deficit na zhruba 5,5 procenta hrubého domácího produktu v roce 2006 z vysokých 8,2 procenta (v hotovosti) v roce 2003," uvedl analytička agentury Kristel Richardová. Na dosažení této konsolidace je zapotřebí racionálnějších a efektivnějších výdajů na sociální účely, zejména penze a nemocenské dávky.

ČR si váží korejské nabídky na zapojení do mírového procesu

Česká diplomacie si velmi váží korejské nabídky na zapojení Prahy do mírového řešení situace na Korejském poloostrově. O českých možnostech jednal jihokorejský premiér Ko Kun s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Ko Kun v úterý poprosil premiéra Vladimíra Špidlu, aby Česká republika hrála v regionu aktivní roli. ČR má podle Špidly v úmyslu například obnovit kontakty s Korejskou lidově demokratickou republikou (KLDR).

Vládní novela Ústavy se ve sněmovně setkala s kritikou

Na kritiku narazila v Poslanecké sněmovně vládní novela Ústavy, která má zavést přímou volbu prezidenta republiky, omezit imunitu poslanců a senátorů, rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu a zavést další změny. Výhrady poslanců ve spojení s tím, že mnozí z nich při jednání chyběli, vyústily v to, že dolní komora odložila až na úterý rozhodnutí o tom, jak s novelou naloží. Jednání naznačilo, že tuhý boj poslanci asi svedou o svou imunitu. Někteří neskrývali obavy z toho, že bude-li imunita omezena jen na dobu výkonu poslaneckého mandátu, jak to navrhla vláda, mohou je policisté sebrat hned poté, co jim skončí mandát. Tyto úvahy sice vicepremiér Pavel Rychetský označil za fantaskní, ale obavy poslanců nerozptýlil.

Petice "S komunisty se nemluví" nebude mít asi na parlament vliv

Petice "S komunisty se nemluví", v níž na 250 intelektuálů varovalo politiky před jednáním s komunisty o věcech, jež se týkají charakteru a budoucnosti Česka, se asi nijak nepromítne do práce Poslanecké sněmovny. Její petiční výbor totiž v odpovědi na petici uvedl, že parlament nemá být kolbištěm ideologií, ale místem věcné diskuse. "Složení Poslanecké sněmovny je výsledkem voleb. Komunistická strana Čech a Moravy nebyla zakázána a její zástupci byli zvoleni občany této země. Jedině občané rozhodují o mandátech poslanců. Parlament nemá být kolbištěm jednotlivých ideologií, ale místem věcné diskuse a veřejné správy," uvedl sněmovní petiční výbor. Současně ujistil, že petici "S komunisty se nemluví" nebere na lehkou váhu i proto, že ji podepsala řada vážených občanů.

Poslanci v čele s Marvanovou navrhli zrušit trestný čin pomluvy

Pomluvou se zřejmě brzy v České republice nebude moci spáchat trestný čin. Lidé, kteří se cítí poškozeni nějakým výrokem či třeba článkem v novinách, by se napříště měli ochrany cti domáhat jen v rámci občanskoprávního řízení - soud by ovšem měl rozhodnout nejpozději do dvou měsíců. Zrušení trestného činu pomluvy státního orgánu i pomluvy obecně navrhla skupina poslanců v čele s unionistkou Hanou Marvanovou. Šance na schválení jsou asi dobré, protože podpis připojili poslanci ze všech pěti stran, které ve sněmovně působí.

Dnes je možné pomluvu trestat až dvouletým vězením. Marvanová se domnívá, že příslušné paragrafy se dají zneužít a ve zdůvodnění novely uvádí, že v poslední době přibývá trestních stíhání za pomluvu. Varuje před kriminalizací kritických názorů. Odvolává se též na názor různých tuzemských i zahraničních organizací, které existenci trestného činu pomluvy v České republice kritizovaly.

Katoličtí biskupové budou jednat i o smlouvě mezi ČR a Vatikánem

Nesouhlas sněmovny s ratifikací mezinárodní smlouvy mezi Vatikánem a Českou republikou bude jedním z témat, jimiž se chtějí zabývat katoličtí biskupové na dvoudenním zasedání, které začalo ve Velehradě. Mluvčí České biskupské konference Daniel Herman rozhodnutí poslanců označil za věc v diplomatickém světě neobvyklou. Smlouvu loni podepsali český ministr zahraničí Cyril Svoboda a papežský nuncius Josef Ender.

Česká republika je jednou z posledních postkomunistických zemí, které nemají smlouvu upravující vztah s katolickou církví. Vatikánské ústředí katolické církve již oficiálně vyjádřilo překvapení nad zamítnutím dlouho připravovaného dokumentu, který neřeší sporné otázky, jako jsou restituce či financování církve. Na programu zasedání jsou také aktivity České katolické charity, témata spojená s katolickým školstvím a zprávy o činnosti krajanů v zahraničí. Biskupové vyslechnou informace o sobotní cyrilometodějské pouti ve Velehradě a zahájení Středoevropských katolických dnů.

Katolická církev by uvítala přesun církevních kompetencí z ministerstva kultury na místopředsedu vlády Petra Mareše. Ministr kultury Pavel Dostál totiž podle pražského arcibiskupa Miloslava Vlka církevní problematice nerozumí. Mareš by prý mohl mnohé napravit.

Panika v Lysé kolem dioxinů se zklidňuje, na místě je inspekce

Panika vyvolaná úterní zprávou o nálezu dioxinů v těle kohouta v Lysé nad Labem na Nymbursku se pomalu zklidňuje. Na místě je Česká inspekce životního prostředí, která má provést podrobnější měření. Jakékoliv závěry budou ovšem k dispozici nejdříve v pátek, řekla mluvčí Eva Rolečková. Inspekce podle ní považuje zjištění ekologické organizace Arnika za velmi nepříjemné, ale je nutné je ověřit na místě.

Odborníci na ochranu ovzduší, vody i na odpady se nyní zaměřují především na spalovnu nebezpečných odpadů a její okolí. Ekologové totiž soudí, že zdrojem dioxinů a polychlorovaných bifenylů je právě spalovna. To ovšem zástupci spalovny i města zpochybňují a upozorňují, že může jít o staré ekologické zátěže či jiné zdroje znečištění.

Europeum: Kvůli projektům EU se možná zvýší zadlužení obcí

Kvůli možnosti získat peníze z fondů Evropské unie se české obce a města pravděpodobně začnou ještě více zadlužovat. Obce budou potřebovat peníze na spolufinancování těchto projektů a ve většině případů tyto prostředky nemají. Pro ČTK to uvedl Vladimír Sodomka z Institutu pro evropskou politiku Europeum. Při současném rozdělování daní je naprostá většina, okolo 80 procent, výdajů obcí povinných a na investice nezbývá příliš prostoru. Zadlužování je tedy pro obce v podstatě jediným řešením.

Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Petra Dimuna však budou dluhy obcí kvůli projektům ze strukturálních fondů krátkodobé a investice budou mít rychlou návratnost, takže by tím obce neměly utrpět. Navíc získají část potřebných peněz od státu. V letech 2004 až 2006 by měl stát na spolufinancování projektů vyčlenit 7,4 miliardy korun.

Celkový dluh obcí dosahuje 55,8 miliardy korun. Více jak polovinou se na tomto dluhu podílejí magistrátní města Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, která dohromady dluží 29,6 miliardy korun. V roce 1994 přitom činilo zadlužení českých měst a obcí pouze 14,3 miliardy korun.

Václav Klaus zdůraznil význam transatlantické spolupráce

Česká republika je po nedávném referendu a podpisu přístupové smlouvy již blíže vstupu do Evropské unie, přesto však nikdy nezapomene na důležitost transatlantické spolupráce. Na recepci, kterou pořádal v Praze ke Dni nezávislosti americký velvyslanec Craig Stapleton, to řekl prezident Václav Klaus. Zdůraznil, že dobře ví, že republika za svou obnovenou svobodu vděčí především pevným postojům bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana a někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové. Připomněl rovněž, že Česká republika pomáhala a bude pomáhat svým spojencům v boji proti terorismu.

O Klausově vztahu k USA se v poslední době hovořilo poměrně hodně. Pozornost vyvolala jeho údajná roztržka s velvyslancem Stapletonem, jemuž měl dát před časem najevo kritický přístup k americkému postupu v Iráku. Klaus sám označil interpretaci svého setkání s velvyslancem za zjednodušenou. Nicméně dal několikrát najevo, že má jiný názor na přístup k Iráku než Washington.

Poslanec a bývalý místopředseda ODS Beneš kandidátem na šéfa NKÚ

Prvním a zatím jediným oficiálním kandidátem na funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se stal poslanec a bývalý místopředseda ODS Miroslav Beneš. Jeho kandidaturu předložili sněmovní volební komisi poslanci ODS. Křeslo prezidenta NKÚ se uvolnilo počátkem června, kdy při služební cestě v Dánsku nečekaně zemřel Lubomír Voleník.

Kandidáty na prezidenta NKÚ mohou předkládat poslanecké kluby do 15. srpna. Zástupci ostatních stran reagovali už ve středu na ohlášenou Benešovu nominaci opatrně. Někteří uvedli, že je to předčasná kandidatura, další upozorňovali, že o obsazení křesla šéfa NKÚ se teprve bude debatovat.

Nemocný muž v Brně demoloval psychiatrickou léčebnu sekerou

Se sekerou řádil v Psychiatrické léčebně v Brně třiatřicetiletý muž. V minulosti se v ní léčil kvůli duševním problémům. Sekerou demoloval zařízení léčebny a ohrožoval její zaměstnance. Muže přemohli čtyři strážníci. Na zásah se vybavili štíty a helmami, které používají na demonstracích. "Nikdo nebyl zraněn. Muž je již v péči lékařů," řekl šéf jednotky operativního zásahu brněnské městské policie Jiří Beneš. Muž dostal záchvat zuřivosti na jednotce intenzivní péče psychiatrické léčebny. Když zdravotníci přivolali policii, na chodbě se zabarikádoval.

Dva čeští lékaři byli obviněni kvůli vývozu lidských orgánů

Oba čeští lékaři, zadržení na Slovensku kvůli podezření z vývozu lidských orgánů, již byli obviněni ze spáchání trestného činu a soud by měl v nejbližší době rozhodnout o jejich setrvání ve vazbě. Lékařům, kteří pracovali ve skalické nemocnici na západním Slovensku, hrozí v případě prokázání viny vězení až tři roky. Richarda Z. zadrželi slovenští celníci na přechodu ve Skalici poté, co v jeho autě - patrně díky předběžnému avízu - nalezli přenosné chladící boxy s 16 plastovými nádobami a 17 zkumavkami, v nichž byly blány osrdečníku, kostní štěpy a krev. Nejspíš pocházely z těl zesnulých z patologie ve skalické nemocnici. Cílovou zemí údajně bylo Německo.

Na regeneraci panelových sídlišť je příští rok třeba 400 milionů

Na regeneraci panelových sídlišť by v roce 2004 bylo podle ministerstva pro místní rozvoj potřeba vydat zhruba 400 milionů korun, řekl mluvčí Petr Dimun. V letošním roce na regeneraci sídlišť ministerstvo nezískalo žádné finanční zdroje. Stejná částka, tedy zhruba 400 milionů korun, by se měla v příštím roce podle Dimuna vydat na havarijní opravy panelových domů. Letos mělo ministerstvo k dispozici 270 milionů korun a uspokojilo zhruba polovinu žádostí.

V republice je na 1,165 milionu panelových bytů a odhaduje se, že si opravy vyžádají celkově 300 až 400 miliard korun. Podle některých odborníků bude trvat až 20 let, než se bytový fond dostane na úroveň Evropské unie.

Na pražské policisty přišlo 500 stížností

Jen málo stížností, kterou občané podávají na policisty, shledají policejní kontroloři jako oprávněné. Letos na pražské policisty dostali jejich nadřízení přes 500 stížností. Jen zhruba osm procent z nich ale kontroloři označili za oprávněné. Důvodem je mimo jiné i to, že velkou část stížností se nepodaří objasnit a případ zůstane na úrovni "tvrzení proti tvrzení". Na policejní tiskové konferenci to uvedl vedoucí oddělení kontroly a stížností pražské policejní správy Josef Svárovský. V neobjasněných případech kontroloři dávají za pravdu policistovi, protože se řídí právní zásadou "v pochybnostech ve prospěch obviněného". "Těch oprávněných stížností by jinak bylo zřejmě více," připustil Svárovský.

Židovská čtvrť v Třebíči byla zapsána na seznam dědictví UNESCO

Česká republika se může pochlubit již 12 památkami, které figurují na seznamu světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Výbor UNESCO nyní rozhodl o zapsání židovské čtvrti a baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Michal Beneš z ministerstva kultury, který se jednání zúčastnil, to označil za velký úspěch. Podle něj jde totiž o první vysloveně židovskou památku mimo území Izraele, která byla na seznam zapsána; ostatní figurují v rámci větších celků.

Rozhodujícím faktorem pro zapsání třebíčského ghetta byl podle Beneše fakt, že výjimečný architektonický celek je mimořádně dobře zachovalý. "Srovnatelné ghetto je v Evropě snad jenom v Benátkách," řekl Beneš a doplnil, že v řadě měst musela židovská ghetta ustoupit industrializaci. Na záchranu ghetta, které mělo být za minulého režimu srovnáno se zemí, vynaložili stát, město a vlastníci nemovitostí od roku 1994 přes sto milionů korun.

Čeští ornitologové míří opět na Sibiř vybavit čápy vysílači

Čeští ornitologové chtějí vybavit satelitními vysílači tři čápy černé u řeky Ob na jihu Sibiře. Na dvoutýdenní výpravu se vydají 11. července, odlehlý kraj nenavštíví poprvé. Loni tam dali v rámci projektu Nová Odysea vysílače třem čápům, aby zjistili, kde tito ptáci zimují. Ani jednoho z trojice se však nepovedlo vystopovat zpět na Sibiř. Nejznámější z trojlístku se stala čápice Kateřina, když přeletěla osmitisícové vrcholky pohoří Karakoram. Čápici potom zastřelili lidé na břehu řeky Indu na severu Pákistánu. Další z čápů - Petr - zahynul v Hindukúši na severu Afghánistánu. Dosud není jasné, co se stalo s čápem Romanem.

Letos se chystají ornitologové odchytit další tři ptáky ze tří hnízd. Vedle toho chtějí posluchačům zprostředkovat informace o životě na Sibiři. Český rozhlas sleduje tah čápů černých na jih od roku 1995. Předchozí projekt Africká odysea mapoval cestu tažných ptáků z Evropy do Afriky. Více informací na http://www.rozhlas.cz/odysea.

Na korunovační klenoty čekali lidé až pět hodin ve frontě

Tisíce lidí navštívily na Pražském hradě první den výstavy největšího českého pokladu - korunovačních klenotů. Mnozí návštěvníci čekali na vstup do Starého královského paláce až pět hodin. Poprvé viděl korunovační klenoty vůbec první návštěvník výstavy. Kvůli prohlídce vstával před třetí ráno. Na místo dorazil před čtvrtou a po pěti hodinách čekání prošel bezpečnostním rámem k vitríně s královskými relikviemi. "Těžko se mi teď nacházejí slova. Když jsem se na ně díval, tak mi připadalo, že se ani nedívám na hmotu, ale na něco většího. Není to kus plechu s kříži a kameny, je to něco většího. Pro mě to byl zážitek na celý život," přiznal se devětadvacetiletý Jiří Hampl z Prahy. Pokud budou klenoty v budoucnu znovu vystaveny, přijde se určitě opět podívat.

Kromě svatováclavské koruny s vzácnými diamanty, královského jablka a žezla si mohli návštěvníci prohlédnout i svatováclavský meč a kříž z ryzího zlata. V druhé vitríně byl vystaven plášť s hermelínem, který se používal jako korunovační roucho. Klenoty hlídala hradní stráž a elektronický bezpečnostní systém.

Do českých lázní přijíždí stále více zahraničních pacientů

Cizinci se jezdí léčit do českých lázní stále častěji. Zatímco v roce 1992 trávilo léčebné pobyty v českých lázeňských domech asi 25 tisíc cizinců, loni jich bylo již 125 tisíc. Téměř polovinu hostů na léčebných pobytech loni tedy představovali cizinci, řekl místopředseda Svazu léčebných lázní Zdeněk Machálek. Lázeňské domy v ČR nabízejí 22 tisíc lůžek, což je přibližně šestina všech lůžek v českých zdravotnických zařízeních. Vystřídá se na nich ročně asi 230 až 250 tisíc hostů. Do zdravotnictví ročně směřuje asi 130 miliard korun, z toho do lázní jen 2,7 miliardy, tedy je asi dvě procenta. Tržby lázeňských zařízení přitom ročně činí asi 5,5 miliardy korun. Většinu nákladů si tedy hosté hradí sami.

Aš zahájil hydrogologický průzkum v místě budoucích lázní

Dvanáctitisícové město Aš na Chebsku v nejbližších dnech zjistí, zda se bude moci dostat do rodiny proslulých západočeských lázní. Rozhodnutí přinese hydrogeologický průzkum pramene, který vyvěrá v městské části Doubrava. "Zásadní zjištění bude, zda půjde o zdroj léčivé vody či pouze pitný minerální pramen," řekl ašský starosta Dalibor Blažek. Na nápad zřídit na okraji Aše lázně přivedla představitele města skutečnost, že složení minerálního pramene v Doubravě je údajně totožné s pramenem v nedalekých německých lázních Bad Elster. Pokud se tato domněnka potvrdí, chtějí ašští nechat v Doubravě vyhlásit lázeňskou zónu a se saským Bad Elsterem ji spojit asi tříkilometrovou přírodní promenádou.

Horský vzduch Jeseníků léčí děti z okolí elektrárny v Černobylu

Především horského vzduchu a slunce si užívá v těchto dnech v Račím Údolí na Jesenicku jedenačtyřicet dětí z Žitomiru - ukrajinského města, v jehož blízkosti se odehrála před sedmnácti lety černobylská jaderná havárie. Přestože v té době ještě nebyly na světě, katastrofa se podepsala i na jejich zdraví, řekla vedoucí ozdravného táboru Anna Martínková. Ukrajinské děti mají podle ní problémy se štítnou žlázou a oslabenou imunitou. Děti ve věku 7 až 17 let vytypoval pro českou stranu krajanský spolek Jana Ámose Komenského. Sídlí v Žitomiru a jeho členy jsou Volyňští Čechové.

Račí Údolí však není jediným místem v Olomouckém kraji, které v současné době hostí děti postižené jadernou havárií. V nedalekém Bludově na Šumpersku se léčí bezmála padesát chlapců a děvčat z běloruských měst ležících u hranic s Ukrajinou.

Společnost Franze Kafky zaznamenala ve výroční den značný zájem

Společnost Franze Kafky se ve čtvrtek, v den 120. výročí jeho narození, snažila spisovatele prezentovat jako člověka a současně velkou osobnost světové literatury. Den otevřených dveří v sídle Kafkovy společnosti v židovské čtvrti se setkal se značným zájmem veřejnosti. Lidé se mohli seznámit s její nakladatelskou produkcí i s Kafkovou knihovnou, přístupnou běžně jen na objednávku. Lidé tak mohli mimo jiné zjistit, co Kafka znal a četl. Protože byl představitel pražské německo-židovské kultury a uměl také česky, patřila k jeho oblíbeným knihám i Babička Boženy Němcové.

Evropští řezbáři betlémových figurek se scházejí v Třešti

Už potřetí letos pořádá Spolek přátel betlémů v Třešti na Jihlavsku ve spolupráci s městem mezinárodní setkání řezbářů s názvem Dřevořezání v Třešti. Řezbáři z několika evropských zemí budou stejně jako vloni vyrábět figurky do betlémů. Zároveň budou pokračovat i v práci na řezání svaté rodiny v životní velikosti, řekla Alena Veliká z třešťské radnice. Pořadatelé očekávají, že do Třeště přijede více než 30 řezbářů z Česka, Rakouska, Slovenska, Rumunska a Ukrajiny.

Češi mohou ze svého mobilu volat ve více než 120 zemích

Čeští uživatelé mobilních telefonů mohou ze svého přístroje volat ve více než 120 zemích šesti kontinentů. Možnost dovolat se ze zahraničí záleží na volbě operátora i možnostech telefonu. Nejvíce tzv. roamingových partnerů má v zahraničí T-Mobile, který má smlouvu s 307 operátory ve 120 státech. Následuje Eurotel s 279 operátory ve 126 zemích a nejméně, 141 partnerů v 71 zemích má Český Mobil.

Lvici, jež se údajně pohybuje na Kolínsku, zatím nikdo neobjevil

Lvici, která se údajně pohybuje po Kolínsku, zatím nikdo neobjevil. O zvířeti policii informoval v úterý večer řidič, kterému údajně v obci Přehvozdí přeběhlo přes cestu. Najít se je ale dosud nepodařilo a ani je nikdo nepostrádá. Začínají se ale množit "zaručené" zprávy svědků, kteří tvrdí, že zvíře viděli. Policie z preventivních důvodů vyrozuměla o možném nebezpečí starosty okolních obcí, myslivce i vedoucí nedalekého skautského tábora. Zpráva o volně pobíhajícím lvu přidělala starosti i organizátorům hudebního festivalu Rock for People, který začíná v Českém Brodě. Každoročně se na něj sjede několik tisíc lidí. Pořadatelé věří, že hluk z hudebních produkcí by lva od případné návštěvy areálu odradil.

Tenistky na Fed Cup jedou

Kvarteto Daniela Bedáňová, Klára Koukalová, Iveta Benešová a Barbora Strýcová nominovala kapitánka tenistek Petra Píchalová-Langrová k utkání o záchranu ve Světové skupině Fed Cupu. Češky čeká od 19. do 20. července utkání v baráži s Jihoafrickou republikou v Durbanu. Tenistky před týdnem podle Bedáňové zvažovaly účast v týmu, protože se jim nelíbily odměny, které mají za zápas dostat. Neshody s hráčkami vyřešili zástupci společnosti Persport, marketinkového partnera tenisového svazu. "Dohodli jsme se," řekla Bedáňová ve Wimbledonu pro deníky MF Dnes a Sport.

Akrobat Valenta trénuje ve Štítech talenty a školí trenéry

Akrobatický lyžař Aleš Valenta již podeváté pořádá tréninkové kempy pro mladé adepty tohoto adrenalinového sportu. Olympijský vítěz ze Salt Lake City se snaží v Acrobatparku ve Štítech vyhledat nové talenty pro akrobatické skoky a zároveň předává informace trenérům. Valenta zatím nemá na domácí scéně konkurenta. Většina dětí, které absolvovaly jeho tábory, totiž 'sklouzla' k jízdě v boulích. "Chyba byla v oddílech, protože nebyly skokanské areály, kde by děti mohly pokračovat," vysvětlil Valenta. Proto s tréninkem dětí školí i trenéry.

Počasí

Bude polojasno, během dne se zatáhne a začne pršet. Teploty 19 až 23 stupňů, na horách kolem 15 stupňů Celsia.